Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Perny przez Sv. Ilijię do Orebica

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
malgo1269
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 12.09.2014
Z Perny przez Sv. Ilijię do Orebica

Nieprzeczytany postnapisał(a) malgo1269 » 12.09.2014 14:17

Wraz z mężem przeszliśmy Polskie Karkonosze wzdłuż i wszerz:) więc postanowiliśmy pospacerować, również po chorwackich szlakach. Największym naszym problemem okazał się brak dokładnych map i znalezienie początku szlaku. Mapy dostępne w IT są mało dokładnie i pokryte reklamami (dlatego są darmowe). Kupić mapy nie można :evil: . Ale dzień przed wyjściem w góry wracając spacerkiem z Orebiča postanowiliśmy obejrzeć Franjevački Samostan i schodząc zobaczyć gdzie jest początek szlaku:)
Jak się okazało wejście na szlak znajduje się w następnej uliczce za restauracją Vrgorac. Przechodziliśmy tamtędy 6 razy i jej nie widzieliśmy 8O
Jak już weszliśmy na szlak nie było większego problemu z oznaczeniami trasy. Gorzej jak ktoś chce wejść na szlak w innym miejscu.
27 sierpnia 2014 wyruszyliśmy z Perny na górę Sv. Ilija.

IMG_2695.jpg


tak wyglądała ścieżka którą szliśmy:)

IMG_2754.jpg


Tempo mieliśmy spacerowe, dlatego wejście zajęło nam dość dużo czasu ale po drodze napotkaliśmy ciekawe towarzystwo :)

IMG_2775.jpg


Przed wejściem na szczyt na rozdrożu stoi budynek :?: A obok niego kolejna niespodzianka

IMG_2777.jpg


CDN.
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 12.09.2014 20:17

Niezły zwierzyniec jak na początek relacji :D
Pozdrawiam
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 13.09.2014 19:12

Z przyjemnością będę śledzić relację, tym bardziej że nie weszłam na Iliję z obawy przed pająkami ;)
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 13.09.2014 19:35

Pozaglądam tu i ja, bo nam zaś ta Ilija nie wyszła :roll: :( ... i chętnych było brak :( a sama się jakby boję :mrgreen:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 13.09.2014 22:44

Jak w końcu dotrzemy na Półwysep, to Sv. Ilija będzie punktem obowiązkowym :wink:
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 14.09.2014 11:52

Zasiadam w pierwszym rzędzie :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2014 12:40

Sądzę, że za wiele to sie już nie naczytamy :lol:
malgo1269
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 12.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) malgo1269 » 14.09.2014 15:31

ewa.krakuska napisał(a):Z przyjemnością będę śledzić relację, tym bardziej że nie weszłam na Iliję z obawy przed pająkami ;)



Pająków na szlakach nie widziałam:) Ale też szczególnie za nimi się nie rozglądałam, za to widziałam dużo motyli, niestety nie udało się zrobić żadnego fajnego zdjęca.
malgo1269
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 12.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) malgo1269 » 14.09.2014 21:19

Na rozdrożu chwila przerwy, podekscytowani zbliżającym się szczytem "ruszyliśmy z kopyta" wydeptaną ścieżką ( jak się okazało przez zwierzęta, albo takich gapowatych turystów jak my :D lub jednych i drugich:) kiedy zobaczyliśmy przed sobą skały i żadnego oznaczenia zorientowaliśmy się, że w tym pędzie przegapiliśmy oznaczenie szlaku.

IMG_2756.jpg
zły szlak:)

Zawróciliśmy odnaleźliśmy szlak i po kilku minutach byliśmy na szczycie:)

IMG_2774.jpg
chwila refleksji...

Oraz widoki

IMG_2766.jpg


IMG_2769.jpg


IMG_2767.jpg


Po znalezieniu "czarnej skrzynki" i przejrzeniu jej skarbów złożyliśmy wpisy w księdze gości. Spojrzeliśmy na zegarek 13.00 czyli 4 godziny spaceru na szczyt z kilkoma przerwami na odpoczynek i robienie zdjęć.
Wracamy na rozdroże, do domu chorwackiego Pogotowia Górskiego wchodzi dwóch Niemców (minęliśmy się na szlaku) ale skąd mają klucze :?: Konie, które widzieliśmy idąc na szczyt ciągle stały przy wejściu teraz się nie krępują i zaglądają przez otwarte drzwi, do środka.
Po odnalezieniu szlaku na Orebič, wyruszamy w drogę powrotną, drugim szlakiem.
Wchodzimy w dolinę niedaleko szlaku w cieniu widzimy całe stado dzikich koni, jeden ze źrebaków pobiegł do nas bez żadnego strachu 8O . (Następnym razem chyba powinniśmy wziąć jabłka albo marchewkę... wiem, wiem nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt :!: )

IMG_2784rozjasnione.jpg
starałam się poprawić to zdjęcie mam nadzieję, że coś widać:)

a to dolina którą szliśmy
IMG_2787.jpg


W dolinie zrobiliśmy sobie przerwę, i wypiliśmy resztę wody. Na całą drogę zabraliśmy po 1,5 litra wody na osobę, niestety za mało.

i widoki z trasy
IMG_2799.jpg


Początek szlaku powrotnego wydawał się, banalnie prosty, dopiero później zaczęły się schody. Pomimo dobrych butów górskich przejechałam się raz czy dwa na kamieniach. Kawałek Szlaku prowadził przez zbocze, które całe było pokryte małymi kamieniami 8O . Pięknie wyglądało, ale bałam się, że razem z tymi kamykami zjadę bardzo stromym zboczem na sam dół. :devil:

IMG_2805.jpg
to zdjęcie z dalszego odcinka trasy, droga w podobnym klimacie jak ta, którą miałam wątpliwości czy iść, tylko tamto zbocze było bardziej strome.

Szlak powrotny był trudniejszy od tego którym wchodziliśmy, ale widoki rekompensowały nam trudy.

IMG_2815.jpg


IMG_2817.jpg


Gdzieś na tej trasie była tablica nagrobkowa, prawdopodobnie osoby, która zginęła na szlaku.Takie miejsca przypominają o potędze gór.

IMG_2811.jpg


Do Orebiča dotarliśmy o 17. Pierwszym naszym przystankiem był supermarket i kupno wody bo suszyło nas strasznie:)
Na ochłodzenie kąpiel w morzu, i spacerek do ośrodka w Pernie :)

Gdyby ktoś chciał wyruszyć z Orebića szlakiem, który prowadzi obok kościoła, szlak przy głównej drodze zaczyna się w uliczce na której jest taki szyld:)
IMG_2647.jpg


Tą ulicą iść ciągle prosto, aż znajdziecie oznaczenie szlaku, które podobnie jak w Pernie jest kiepskie.

Mam nadzieję że informacje będą przydatne dla innych :)
Załączniki:
IMG_2799.jpg

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Z Perny przez Sv. Ilijię do Orebica
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone