Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd na Istrię - kilka pytań

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ganz
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 29.06.2015
Wyjazd na Istrię - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ganz » 29.06.2015 11:02

To mój pierwszy posta na forum, więc Witam wszystkich serdecznie i dziękuję Wam za mnóstwo informacji, które znalazłem w ciągu ostatnich dni czytania forum.
Z każdym dniem poszerzam ilość informacji, ale czas mnie dość goni (w piątek wyjazd), dlatego chciałbym w tym wątku pytać o rzeczy, które dla wielu z Was są pewnie oczywiste, ale ja jeszcze nie zdążyłem o nich doczytać, dlatego z góry proszę o wyrozumiałość i przepraszam za powielanie "tego co już było".

Za kilka dni wybieram się na Istrię samochodem (LPG) i plan dojazdu mam taki:
Czechy (Brno) - Austria (Wiedeń, Graz) - Słowenia (Lubliana) - Istria
Doczytałem, że nie powinno być problemów z tankowaniem LPG na trasie, w Austrii jedziemy na benzynie.
1) Czy potrzebuję mapę (POI - Automapa) z punktami LPG, czy sobie darować?
2) Czy jechać przez Słowenię (Lubliana), płacąc 2 winiety 7 dniowe, czy bardziej opłaca się jechać autostradami chorwackimi (przez Zagrzeb) ?
3) Będę w okolicach Rabacu, prosiłbym o namiary na okoliczne atrakcje (głównie nastawiam, się na piesze, górskie wędrówki, łącznie z Cres - transport promem z Bresova)

następne pytania później, nie chciałbym nadwyrężać cierpliwości ;-)
W międzyczasie podzielę się wątkiem z zaprzyjaźnionego forum, dzięki któremu przerobiłem swoją "chłodziarkę" na lodówkę turystyczną. Polecam, sprawność jest dużo wyższa, moja lodówka w 5h chłodzi do 5stC przy 23 stC w samochodzie. Modyfikacja:
nie mogę wrzucać linków, więc wpiszcie w googlach "Lodówka samochodowa po mojemu - czyli lepiej już się nie da"
pozdrawiam,
Clis
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Clis » 29.06.2015 11:12

Na Istrię jechałbym (jechałem już 2 razy) przez Słowenię. Winiety kupuj na pierwszych stacjach paliw w danym kraju. Pozdrówki
Ganz
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 29.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ganz » 29.06.2015 11:18

Clis, dzięki za odpowiedź, a jakie są średnie koszty autostrad na Cro? (doczytałem, że płatne odcinkami na bramkach)
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 29.06.2015 11:21

Tak na szybko
1. Jest dużo na tym forum o stacjach LPG na trasie, jest temu poświęcony osobny temat. Generalnie z LPG w Austrii jest kiepsko, więc przydałoby się mieć POI z LPG. Tylko czemu w Austrii jedziesz na benzynie, skoro resztę trasy na LPG?
2. Bezapelacyjnie lepiej jechać przez Słowenię, ale winietę kup jedną 30 dniową. Kosztuje tyle samo co dwie tygodniowe, naklejasz raz na szybę i masz spokój.
3. Tu ja nie pomogę, co prawda wczoraj wróciłem z Istrii, ale zwiedzałem zachodnie wybrzeże.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.06.2015 14:49

Ganz napisał(a):Clis, dzięki za odpowiedź, a jakie są średnie koszty autostrad na Cro? (doczytałem, że płatne odcinkami na bramkach)

Dobrze doczytałeś - w Chorwacji są płatne odcinki, nie ma winiet.
Jest też jeden płatny tunel Ucka przez który zapewne będziesz przejeżdżał jadąc do Rabac.

Autostrady na Istrii >>> http://www.bina-istra.com/Default.aspx?sid=1

Tunel Ucka >>> http://www.putovnica.net/planer-putovan ... -ucka-pula

Atrakcje znajdziesz tutaj >>> http://www.rabac-labin.com/
Ganz
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 29.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ganz » 29.06.2015 18:01

Slavko1974 napisał(a):czemu w Austrii jedziesz na benzynie, skoro resztę trasy na LPG?

Gdzieś czytałem, że LPG w Austrii kosztuje około 1 Euro za litr, więc nie planuję tam tankowania LPG (jadę na tym co mam).
Janusz Bajcer, dzięki za ten tunel!

Zorientowałem się w kwestiach płacenia kartą
(Credi Agricole, karta Visa): przewalutowanie z Kun na złotówki + 3% prowizji banku
(Credi Agricole, karta MasterCard): przewalutowanie z Kun na Euro, Potem na złotówki +3% prowizja

wypłaty z bankomatu (Visa): przewalutowanie + 4% provizja Visa + 3%prowizja bank...
Jak wygląda kupno kun w chorwacji (za złotówki)? Lepiej się zaopatrzyć w kraju, czy na miejscu?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.06.2015 18:13

Ganz napisał(a):Jak wygląda kupno kun w chorwacji (za złotówki)? Lepiej się zaopatrzyć w kraju, czy na miejscu?

Lepiej wymienić złotówki lub euro na kuny w Chorwacji.
Jest watek >>> w-polsce-kuna-prawie-65-gr-kurs-euro-kuna-w-chorwacji-t18830-915.html
A tak w ogóle to polecam >>> krotki-przewodnik-po-forum-i-spis-tresci-faq-t18622.html
Ganz
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 29.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ganz » 29.06.2015 19:09

dzięki, Wiem jak bardzo są upierdliwi nowi użyszkodnicy, więc postaram się najpierw szukać. Trochę za późno znalazłem to forum ;-)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.06.2015 21:09

Ganz napisał(a):dzięki, Wiem jak bardzo są upierdliwi nowi użyszkodnicy

Literówka :wink: czy jakieś nowe słowo :?:

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Wyjazd na Istrię - kilka pytań
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone