Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd dwa dni przed 18 urodzinami

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013
Wyjazd dwa dni przed 18 urodzinami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 20.08.2013 20:32

Cześć. :)

Moje pytanie jest następujące:
22 stycznia kończę 18 lat, mam paszport, nie posiadam tymczasowego dowodu osobistego. Czy jeśli pojadę do Chorwacji (bez prawnego opiekuna) 20 stycznia bez tymczasowego dowodu tylko z ważnym paszportem, to nie będzie problemów? Wrócę już mając 18 lat.

Przy wynajmowaniu pokoju w hotelu/hostelu nie będzie problemem brak dowodu? (posiadając paszport)
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 29.08.2013 11:39

Chciałam jeszcze dopytać, czy w tym przypadku muszę mieć oświadczenie od prawnych opiekunów, że mogę jechać sama poświadczone przez notariusza, czy to już nie będzie konieczne, jeśli Chorwacja jest w UE a ja 2 dni później będę osobą pełnoletnią?
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013
Niepełnoletność

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 13.11.2013 23:06

Cześć, słuchajcie, mam takie pytanie. ;) Wyjazd do Chorwacji wypada mi akurat kilka dni przed osiemnastką. Czy może się zdarzyć, że nie przepuszczą mnie na granicy ze Słowenią mimo posiadania paszportu, ale będąc bez prawnego opiekuna?

Jeśli tak, to czy w dzień 18 urodzin to też może być problem?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.11.2013 08:58

Cześć, nie zakładaj nowych tematów z tym samym pytaniem, jeden nowy post połączyłem, drugi na śmietniku :idea:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.11.2013 15:22

W zasadzie na pytanie autorki wątku nie ma odpowiedzi :roll:


Przepisy chorwackie wymagają zgody prawnych opiekunów, że osoba nieletnia może jechać bez nich. Po wejściu do Unii przepisy dalej obowiazują,
bo nie ma związku tych przepisów z prawem unijnym :!:

Natomiast na granicy może zdarzyć się wszystko :roll:
Przeważnie kontrole są pobieżne.
Ale nawet wtedy może trafić się służbista i odstawią na bok.
Służbista może się zainteresować, dlaczego osoba nieletnia podróżuje w styczniu do Chorwacji bez prawnych opiekunów.
Tyle się słyszy w mediach o "handlu żywym towarem" :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.11.2013 15:39

Wyjdź za mąż.
W Chorwacji za osobę pełnoletnią uważa się tę, która po ukończeniu 16 roku życia weszła w związek małżeński ;)

A tak na poważnie, to nie żartujmy z tymi dwoma dniami.
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 14.11.2013 16:07

No dobra, to wygląda absurdalnie, głupie pytanie, ale na granicy Chorwacja - Słowenia sprawdzają dokumenty w busie z Wiednia, którym chcę jechać i naprawdę bardzo nie chcę, żeby mnie na te dwa dni zostawili. ;) Więc pytam jakie są Wasze doświadczenia, czy doradzacie zrobić na wszelki wypadek ten dokument, przełożyć wyjazd o dwa dni (w dzień 18 urodzin to już chyba nie będzie problem, co? :P) czy po prostu bez niczego sobie jechać.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.11.2013 16:16

Tak z ciekawości zapytam o termin wyjazdu - dlaczego w styczniu do Chorwacji :idea: jakaś wycieczka objazdowa :?:
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 14.11.2013 16:19

Nie, wyjazd prywatny do chorwackich znajomych. :) W styczniu mam ferie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.11.2013 16:24

Jak nie chcesz niespodzianek na granicy - przełóż wyjazd o dwa dni, ewentualnie zaryzykuj, może trafisz na pogranicznika co oko przymyka :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.11.2013 16:27

Na jakiej granicy...:)
Jeszcze nie Schengen ale bez przesady.

Pozdrawiam
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 14.11.2013 16:28

Czyli w dniu urodzin to już bez problemu, tak? ;) Mam jeszcze jedno głupie pytanie, oni powinni mówić po angielsku, prawda? :P
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 14.11.2013 16:29

Vjetar napisał(a):Na jakiej granicy...:)
Jeszcze nie Schengen ale bez przesady.

Pzdrawiam

Ale moi znajomi, którzy jeżdżą regularnie do Chorwacji są sprawdzani na granicy Chorwacja-Słowenia. Cały bus jest. ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.11.2013 16:32

Nelada napisał(a):
Vjetar napisał(a):Na jakiej granicy...:)
Jeszcze nie Schengen ale bez przesady.

Pzdrawiam

Ale moi znajomi, którzy jeżdżą regularnie do Chorwacji są sprawdzani na granicy Chorwacja-Słowenia. Cały bus jest. ;)


To jedź przez Węgry...i weź więcej kanapek jakby co.
:mrgreen:


Oni to znaczy pogranicznicy?
Na miejscu dogadasz się po angielsku, niemiecku, rosyjsku...oni żyją z turystyki.
Nelada
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nelada » 14.11.2013 16:33

Vjetar napisał(a):
Nelada napisał(a):
Vjetar napisał(a):Na jakiej granicy...:)
Jeszcze nie Schengen ale bez przesady.

Pzdrawiam

Ale moi znajomi, którzy jeżdżą regularnie do Chorwacji są sprawdzani na granicy Chorwacja-Słowenia. Cały bus jest. ;)


Jedź przez Węgry...i weź więcej kanapek jakby co.
:mrgreen:

Nie ma opcji. :D Najtaniej (rezerwując teraz bilet) wychodzi opcja przez Wiedeń. ;) Swoją drogą na odcinku Polska-Wiedeń chyba mnie nie będą sprawdzać? :D
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyjazd dwa dni przed 18 urodzinami
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone