Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

wycięte z FAQ: Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wojownik73
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 12.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojownik73 » 28.06.2010 11:05

Jak najbardziej można, ale generalnie szybciej zdecydowanie jest zjechać na autostradę i śmigać sobie bez problemów. Ja właśnie wczoraj tak zrobiłem i od dzisiaj oglądam sobie piękne słoneczko! Pozdrawiam!
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004
Re: Tanio I Ciekawie Do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 28.06.2010 14:23

krutom napisał(a):
darekn napisał(a):Polecam trasę (jadąc od strony Krakowa do południowej Dalmacji) : Korbielów-Rużomberok-Bańska Bystrzyca-Zwoleń-przejście graniczne Sahy. Na odcinku słowackim jest 30 km odcinek płatnej autostrady między Bańską a Zwoleniem (10euro), można ominąć nadkładając kilka km lub zaryzykować zapytawszy wcześniej na CB.


Post w zakresie opłat za przejazd przez Słowację jest nieprecyzyjny.
Mogloby z niego wynikać, że na odcinku miedzy Banska Bystrica - Zvolen jest pobierana opłata 10 EUR.
Tymczasem to nieprawda.
W Słowacji obowiązują winiety i to nie tylko za autostrady ale także za drogi 1 klasy. Szczegóły na przykład pod adresem: http://abc.onet.pl/2029,1064804,kontent.html
Od Ruzomberoka do Banskiej Bystricy prowadzi droga E77 i nie da sie jej praktycznie ominąć, więc wykupienie winiety jest niezbedne.
Brak winietki karany jest mandatem w wysokości jej podwójnej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu plus obowiązek jej wykupienia.

Pozdrowienia


Na drogi klasy1 obowiązuje winieta dla samochodów powyżej 3,5 tony.
Droga z Ruzenberoka do BB jest bez opłat dla samochodów osobowych.
marekj
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekj » 07.08.2010 10:30

Powyżej nie znalazłem odpowiedzi więc pytam.
Wyjeżdżamy we wtorek 10.08 na noc - cel: Plitvice. Nie nastawiam się na eksplorację a raczej na w miarę sprawny dojazd. Końcówka będzie już za dnia ale jednak po nocce za kółkiem.
Widzę dwie alternatyne drogi na odcinku Karlovac - Plitvice
1) Z Karlovaca dalej autostradą A1 do zjazdu Ogulin i potem drogą D42 przez Plaski, Saborsko do Plitvic
2) Stara 1 przez Slunj opisywana powyżej.

Wariant 1 jest dłuższy w kilometrach ale czas jazdy wychodzi minimalnie krótszy. Pytanie więc dotyczy drogi D42 - czy jest ona "do przejechania" czy nie bo dziurawa, kręta, itd.
Mirra_1
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mirra_1 » 23.08.2010 18:11

Autostrada w kierunku Dubrownika kończy się tuż przed miejscowością Vrgorac (w połowie sierpnia 2010). Dalej widoczne wielkie przedsięwzięcie inwestycyjne - gotowe tunele, estakady, pewnie do przyszłego roku skończą niewielki odcinek, jaki pozostał do wybrzeża. We Vrgoracu można pojechać na światłach w prawo ( na Ploce), tę drogę polecam,, malowniczy kręty zjazd w zieloną rozległą dolinę. Znaki pokazują Dubrownik prosto - też tędy jechałam w drodze powrotnej, ale tam z uwagi na budowę autostrady jedzie się spory odcinek po wertepach - autentycznie nie ma drogi. Za to po mniej więcej 16 km wjeżdża się na nowo wybudowany odcinek autostrady (niepłatny), który wprowadza na jadrankę już za Ploce .

Na południe jechałam starą drogą ( po drodze zwiedzałam Plitwickie Jeziora). Powrót już maksymalnie autostradą. Choć autostradą jeździ się zwykle szybciej ( choć korki przed Tunelem Sv.Rok i na bramkach w Zagrzebiu straszne!), to ja wolę jednak góry. Droga naprawdę dobrej jakości. No i za nic nie oddam widoków , jakie mogłam oglądać zza kierownicy na krętych górskich drogach, zwłaszcza kiedy zjeżdżałam w dół w kierunku Obrovaca. Gorąco polecam .
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 23.08.2010 20:03

No i za nic nie oddam widoków , jakie mogłam oglądać zza kierownicy na krętych górskich drogach, zwłaszcza kiedy zjeżdżałam w dół w kierunku Obrovaca. Gorąco polecam .


O tak, ja również polecam, w tym roku kulaliśmy się tamtędy 2 razy , widoki super, a droga pustawa.
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 27.08.2010 19:36

A jaka może być różnica czasowa dla jadących samochodem z kempingiem. Dodam, że na autostradzie szybciej jak 90 km/h nie pojadę. Na pozostałych drogach również jadę 80 - 90 km/h (mówię tu nie o przepisach, ale raczej o stylu jazdy). Zatem ile dłużej będę jechał jedynką z Karlovaca do wjazdu na autostradę w Gormja Ploca przed tunelem Sveti Rok?
Wariant dla mnie o tyle interesujący, że mój zestaw jest wysoki, przez co znacznie drożej liczony na Autostradzie. Dlatego myślę, by zaoszczędzić grosza jadąc jedynką. Problemów z hamulcami i mocą nie mam (holownik do prawdziwy wół roboczy). Czy polecacie takie rozwiązanie?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2010 19:50

terenowiec napisał(a):....... Czy polecacie takie rozwiązanie?


Jak nie było autostrady, zestawy takie jak Twój jechały stara drogą - więc dasz radę :D
julas.wrc
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 15.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) julas.wrc » 23.02.2011 20:18

Super temat. Ja tez planuję może i nawet w tym roku przejazd przez środkową Chorwację w kierunku Makarskiej. Środkową mam na myśli nie autostradą. Wiele więcej można zobaczyć na takich drogach. Macie jakieś inne fotki z tej drogi. Interesują mnie głównie parkingi widokowe, ciekawe i ostre zakręty.
andy_n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy_n » 11.04.2011 11:22

Obserwuję sobie ten wątek i w zasadzie jestem zdecydowany jechać "jedynką" w najbliższe wakacje. Zamierzam wyjechać rano z Plitwickich i dotrzeć do Drasnic.
Jednak mój spokój ostatnio zburzyło dwóch znajomych, "znawców" Chorwacji, którzy kraj ten odwiedzali wielokrotnie. Jak usłyszeli, że chcę zrezygnować z komfortu podróży autostradą to pukali się w głowę. Ich argumenty:
- czas przejazdu jedynką wydłuży się o ponad 3 godziny;
- trudna i męcząca trasa; na początku fajne i miłe widoki, później męczarnia i ciągłe kręcenie kółkiem
- oszczędności na opłatach autostradowych zjedzą zwiększone wydatki na paliwo.

Moje pytania:
- jaki czas powinienem sobie zarezerwować na przejazd z Plitwickich Jezior do Drasnic? wariant: 1) autostrada, wariant 2) "jedynka"
- jaki koszt opłat autostradowych na ww. tarsie?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.04.2011 12:00

andy_n napisał(a):Moje pytania:
- jaki czas powinienem sobie zarezerwować na przejazd z Plitwickich Jezior do Drasnic? wariant: 1) autostrada, wariant 2) "jedynka"
- jaki koszt opłat autostradowych na ww. tarsie?


Poljanak -Drašnice

Przewidziany koszt 43.57 EUR
PPA 11.86 EUR | paliwa 31.71 EUR
Czas 03h53 w tym 01h50 na autostradzie
Odległość 329 km w tym 210 km na autostradzie

lub bez opłat (dwa warianty)

Przewidziany koszt 31.57 EUR
PPA 0.00 EUR | paliwa 31.57 EUR
Czas 05h14
Odległość 299 km

Przewidziany koszt31.79 EUR
PPA 0.00 EUR | paliwa 31.79 EUR
Czas 05h33
Odległość 343 km

viamichelin

:wink:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.04.2011 14:55

andy_n napisał(a):- czas przejazdu jedynką wydłuży się o ponad 3 godziny;


Taka możliwość istnieje jeśli będziesz miał pustą autostradę i będziesz ciął non stop w granicach 150 i powyżej. To jednak rzadko się zdarza a pod uwagę musisz brać lotne patrole w nieoznakowanych radiowozach i własne zmęczenie/znużenie za kółkiem.

andy_n napisał(a):- trudna i męcząca trasa; na początku fajne i miłe widoki, później męczarnia i ciągłe kręcenie kółkiem


Nie wiem co jest bardziej męczące, czy kręcenie kierownicą czy ciągłe zwracanie uwagi, by ktoś kto tak jak Ty ma kilkanaście godzin za kółkiem nie zajechał Ci drogi na autostradzie.

andy_n napisał(a):- oszczędności na opłatach autostradowych zjedzą zwiększone wydatki na paliwo.


Bzdura totalna, chyba że pojedziesz autostradą 90-110km/h (tylko jaki sens ma wtedy jazda autostradą). W przeciwnym przypadku spalisz zdecydowanie mniej paliwa jadąc starą cestą.

andy_n napisał(a):Moje pytania:
- jaki czas powinienem sobie zarezerwować na przejazd z Plitwickich Jezior do Drasnic? wariant: 1) autostrada, wariant 2) "jedynka"
- jaki koszt opłat autostradowych na ww. tarsie?


Temat rzeka 8) Wyjeżdżając w okolicach 10 rano z rejonu Plitvic na wczesną kolację (ok. 18.00) docierałem do Zivogosce czyli trochę poniżej Drasnic z przerwą obiadową po drodze i kilkoma krótszymi na siku. Jadąc autostradą startując o podobnej porze do Zivogosce docierałem na obiad tyle że nie robiłem w trasie przerw. W sumie autostradą wyrobisz czas jakieś 1,5 - 2 h krótszy niż starą drogą, tyle że z zupełnie innymi wrażeniami i pod warunkiem że nie trafisz nigdzie na korek na autostradzie a z tym w sezonie bywa różnie.

Odnośnie opłat poszukaj w FAQ bo temat jest dokładnie opisany.
andy_n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy_n » 11.04.2011 14:59

Dzięki Jacek za te analizy. To oczywiście mógłbym sobie sam zrobić. Mi chodziło bardziej o odpowiedzi praktyków.

Czy moi znajomi mogą mieć rację? Bo z Waszych opowieści i viamichelin raczej nie.
andy_n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy_n » 11.04.2011 15:05

Dzięki Rysio, minimalnie minąłem się z Twoim postem.

Z Twoich wyliczeń wynika, że jazda autostradą jest krótsza o 2 godziny, a to już wymierna korzyść :D
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 11.04.2011 15:24

andy_n napisał(a):Z Twoich wyliczeń wynika, że jazda autostradą jest krótsza o 2 godziny, a to już wymierna korzyść icon_biggrin.gif


Ja tam bym Cie namawiał jednak na trasę przez Knin , zjedziesz sobie na autostradę w okolicach Splitu i dalej do Drasnic , nie pożałujesz :D - potraktuj to jako wycieczkę

A dwie godziny ... przecież będziesz wyspany i odpoczęty gdzie Ci się tak spieszy , z powrotem przejedziesz autostradą :wink:

Poza tym kwestia w jakim to dniu będziesz jechać , w soboty i na autostradzie jazda jest męcząca , a "stara droga" praktycznie za Udbiną puściutka
andy_n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy_n » 12.04.2011 08:15

armar napisał(a):Ja tam bym Cie namawiał jednak na trasę przez Knin, zjedziesz sobie na autostradę w okolicach Splitu i dalej do Drasnic


Dlaczego mam zjeżdżać już w okolicach Kninu?
Jak juz decydujemy się na jedynkę, nie lepiej omijać autostradę do końca?
wizualizacja
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
wycięte z FAQ: Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone