Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

wycięte z FAQ: Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawius
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 07.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawius » 07.08.2008 10:53

Witam! Jestem tu pierwszy raz, więc za ewentualne pomyłki i błędy przepraszam.
Wyjeżdżam jutro do Rogoznicy - po raz pierwszy jadę do Chorwacji. Podróż przez zachodnie Węgry z noclegiem przed granicą HU/CRO - tu raczej nie mam problemu (zresztą dzięki Wam). Natomiast potem zamierzam jechać starą drogą od Karlovaca na południe. I tu pojawia się problem, którego rozwiązania niestety nie udało mi się na forum znaleźć - może źle szukałem po prostu :D . Jeśli mogę to bardzo proszę o w miarę szybką pomoc:

nie lubię korków, więc zjazd przed Udbiną na A1 nie wchodzi w grę, pozostaje wariant Gracac - Maslenica (droga 27/54) i drugi Knin - w kierunku na Pirovac (droga 59) lub Knin - Sibenik (droga 33). Myślałem o tej ostatniej możliwości, ale:

jedyna droga bezpośrednia łącząca tą trasę z wybrzeżem jest obecnie w remoncie ( rozjazd w Kninie) i trzeba nadłożyć drogi aż do Splitu


Co radzicie? Która droga będzie lepsza/łatwiejsza/mniej stresująca moją Żonę :wink: ??

Pozdrawiam wszystkich
tomiwisla
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 07.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomiwisla » 25.02.2009 20:06

Witam,

zamierzam jechac na poczatku lipca na trasie zagrzeb - biograd , proszę o opinie, czy lepiej jechac autostrada ( jaka jest oplata na trasie zagrzeb- zadar) czy może opisaną wczesniej stara trasą ?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.02.2009 20:24

tomiwisla napisał(a):Witam,

zamierzam jechac na poczatku lipca na trasie zagrzeb - biograd , proszę o opinie, czy lepiej jechac autostrada ( jaka jest oplata na trasie zagrzeb- zadar) czy może opisaną wczesniej stara trasą ?

260 km, 105 kun
Wybór należy do Ciebie, warto pojechać i tą i ta drogą...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.02.2009 11:59

tomiwisla napisał(a):Witam,

zamierzam jechac na poczatku lipca na trasie zagrzeb - biograd , proszę o opinie, czy lepiej jechac autostrada ( jaka jest oplata na trasie zagrzeb- zadar) czy może opisaną wczesniej stara trasą ?


Jeśli pojedziesz w weekend na autostradzie będzie tłoczno, więc wybrałbym starą drogę. Jeśli w tygodniu zastanawiałbym się i ... też wybrał starą drogę, choćby z powodów widokowych i tego że w każdym miejscu mogę się zatrzymać a nie słuchać z tyłu "tata siku" i wyglądać dość rzadko rozmieszczonych MOPów. :wink:
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 26.02.2009 12:53

W sierpniu, dokładnie 16, (2008) wracaliśmy z Makarskiej
i ze względu na to, że to weekend i zmiana turnusów,
postanowilismy jechać starą trasą.
No i też było to lekkie nieporozumienie,
bo od pewnego momentu (nie pamiętam gdzie dokładnie),
zaczęło przybywać samochodów (pewnie pomyśleli jak my, że na autostradzie korki ;) )
Jechalismy w kolumnie.. po 50-60km/h.
Chociaż chyba lepsze to, niż stanie po 6 godzin przed tunelami. :lol:
W tym roku ze względu na planowane otwarcie drugiego tunela w Sv.Rok pewnie będzie lepiej :)
Pozdrówki!
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 29.03.2009 10:57

Tez w sumie sie zastanawiamy, czy nie ominąc czasem wiekszej czesci autostrady (kierunek Primosten lub Rogoźnica).
Po części to jakies małe oszczędnosci na opłatach w związku ze słabą złotówką. Wg planu do chorwacji dojedziemy około 3 w nocy w poniedziałek (czerwiec wiec od 4 juz bedzie robić sie jasno). Tylko czy warto oszczedzac te kilka zł zeby ciagnac sie np 200km za ciezarówka ktora bedzie jechac 50km/h? Pewnie decyzja zapadnie juz na miejscu i bedzie zalezna od zmeczenia naszych kierowców (o ile na autostradzie ja moge prowadzic i zastąpic zmęczonego kierowcę, to na węższe drogi sie nie pcham o wyprzedzaniu cieżarówek całkowicie należy zapomnieć w moim wykonaniu na drodze z 1 pasem w dana stronę ;)).
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 31.03.2009 17:23

CinnamonGirl napisał(a):Tylko czy warto oszczedzac te kilka zł zeby ciagnac sie np 200km za ciezarówka ktora bedzie jechac 50km/h? Pewnie decyzja zapadnie juz na miejscu i bedzie zalezna od zmeczenia naszych kierowców (o ile na autostradzie ja moge prowadzic i zastąpic zmęczonego kierowcę, to na węższe drogi sie nie pcham o wyprzedzaniu cieżarówek całkowicie należy zapomnieć w moim wykonaniu na drodze z 1 pasem w dana stronę

Nie ma takiej opcji ,
po pierwsze droga wcale nie jest taka wąska ,
po drugie co jakis czas są mijanki ,
po trzecie ruch niewielki a za Udbiną w kierunku Knina prawie żaden - takie mam doświadczenia z tamtego roku jeśi idzie o starą drogę , a jechaliśmy w drugą sobotę sierpnia tyle że w godzinach okołopołudniowych po noclegu w Slunju .....
A sama droga , a właściwie krajobrazy wokół niej , jak najbardziej warta zobaczenia
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 31.03.2009 19:10

armar napisał(a):
CinnamonGirl napisał(a):po pierwsze droga wcale nie jest taka wąska ,
po drugie co jakis czas są mijanki ,
po trzecie ruch niewielki a za Udbiną w kierunku Knina prawie żaden
A sama droga , a właściwie krajobrazy wokół niej , jak najbardziej warta zobaczenia


to ostatnie mnie przekonuje ;) bo ja jestem maniaczka fotografowania ;) tylko droga moze sie przez to wydłużyć ;)

dzieki za cenne informacje :)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 01.04.2009 08:33

"Stara droga" na południe to już nie ta droga, którą podążało się przed 2000 rokiem ale nadal w moim odczuciu warta przejechania. I nie chodzi mi tu o oszczędności związane z opłatami na autostradzie, czy o ominięcie korków ale o przejazd przez HR, zerknięcie tu i tam choćby przez okno samochodu. Polecam. Przecież HR to nie tylko przepiękne wybrzeże.
Obecnie droga jest w najtrudniejszych odcinkach poszerzona, wyremontowana. Komfort jazdy jest zdecydowanie lepszy.

:lol: Niezapomne przeprawy tą drogą w 1998 roku polonezem z przyczepą kempingową :lol: korki na autostradzie to pikuś, tam się stało w konkretnych korkach - może inaczej .... to był jeden wielki korek :lol: 8) Ale jak pięknie!!!Ja tam za tym tęsknie :oops:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.04.2009 08:35

Wrócę jeszcze do tych rzekomych ciężarówek jadących 50km/h :) Czasem na podjazdach taka się trafi, ale miejsc gdzie można je wyprzedzić jest więcej niż samych ciężarówek :wink:

Ally, jechałem tą drogą w 1997, też Poldkiem ale bez przyczepy. Korków jednak nie napotkałem :)
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 01.04.2009 09:12

Też zaliczyłem kilka przepraw tą trasą w tych pięknych czasach.
Przewija się filmik w pamięci ,czasami z drobnymi elementami tej trasy,widokami ,zakrętami,stoiskami pań z serem i miodem przy drodze.............
Wspominam z łezką w oku! :D
POZDRAV!
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.04.2009 09:26

m82m napisał(a):Wspominam z łezką w oku! :D
POZDRAV!


Ja ją przemierzam co roku z jednym wyjątkiem (2005 Baska na Krku) i wspomnienia odżywają za każdym razem. W 1997 roku czuć było zapach prochu a najczęściej spotykanymi samochodami były te ze SFOR-u 8)
MagdaS
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 10.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) MagdaS » 27.05.2009 19:23

Witam po prawie 2 letniej przerwie.
Mam pytanie odnosnie stacji LPG przy starej trasie. Jadac 2 lata temu znalezlismy w Knin stacje ze zbiornikiem LPG ale niestety dystrybutor gazu byl nieczynny. Czy moze ktos jechal rok temu badz w tym roku i odwiedzil ta stacie paliw, czy jest juz na niej w sprzedazy LPG.
Gazu nie bylo ale byl supermarket , ktorego na dolaczonym zdjeciu jeszcze nie ma. :D
Obrazek[/url]
Pozdrawiam Magda
MagdaS
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 10.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) MagdaS » 06.07.2009 16:02

Witam po powrocie z Breli. Do dzisiaj nie ma odpowiedzi na moje pytanie, wiec odpowiem na nie sama. Dla zainteresowanych, mozna w Kninie tankowac LPG, na dzien dzisiejszy cena 4.04 kuny. Pozdrawiam Magda
darekn
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 23.12.2009
Tanio I Ciekawie Do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekn » 23.12.2009 16:04

Polecam trasę (jadąc od strony Krakowa do południowej Dalmacji) : Korbielów-Rużomberok-Bańska Bystrzyca-Zwoleń-przejście graniczne Sahy. Na odcinku słowackim jest 30 km odcinek płatnej autostrady między Bańską a Zwoleniem (10euro), można ominąć nadkładając kilka km lub zaryzykować zapytawszy wcześniej na CB.
Odcinek węgieski: Budapeszt-Szekszard-Pecs i przejście graniczne w Donij Miholjac. Na odcinek węgierski trzeba winietę ale jest niedroga, coś około 20 zł. Później kawałek przez Chorwację do przejścia Bosanski Brod (bez opłat). Odcinek w Bośni pokonaliśmy przez Doboj i Zenicę do Sarajewa gdzie nocowaliśmy. Opłaty 1euro za kilka km autostrady przed Sarajewem. Nocleg 60 euro ze sniadaniem dla 2 osób w ładnym motelu. Trzeba uważać, w Bośni jest mnóstwo patroli z suszarkami. Z Sarajewa pojechaliśmy na Mostar i Metkowić skąd można się już kierować na Hvar, Korculę czy Dubrownik. Czas przejazdu z Krakowa do Sarajewa 16 godzin z kilkoma przerwami, z Sarajewa do Orebicia 5 godzin. Z Orebicia w okolice Vela Luki jeszcze 1,5h wliczając w to prom Orebić-Korcula ale to już czysty relaks. Porównując z trasą przez Wiedeń-Graz i autostradę adriatycką jest to czasowo porównywalnie ponieważ nie stoi się na bramkach autostrady i w innych korkach, spalanie dużo niższe ze względu na jazdę zwykłymi drogami gdzie jedzie się zwykle z ekonomiczną prędkością. Plusem jest też całkowity brak tego całego wakacyjnego ruchu. Trasa jest nieco bardziej wymagająca ale nie nuży tak jak jazda autostradą i jadąc w obie stony oszczędza się sporo kasy.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
wycięte z FAQ: Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone