Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Włochy – Riviera del Conero nelle Marche

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 14.12.2020 22:44

No to hop :mrgreen:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 14.12.2020 23:01

Odcinek 6 – 2019-09-09 Osimo – podwójna penetracja.
Jakby się komuś w związku z tytułem odcinka wyobraziło coś niegrzecznego, to oznacza tylko, że ma bujne fantazje… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Po szybkim rozpakowaniu zostawiłem damy, aby nieco przypudrowały noski a sam wyruszyłem spenetrować pobliże locum, kupić chleb i jakieś owoce, piwo może. Spacer miał również służyć rozpoznaniu gdzie są sklepy, bankomaty, i gastronomia, chociaż akurat rozrys tej ostatniej miałem w głowie. Nie będę się jakoś specjalnie rozpisywał. Chce tylko zaakcentować smak Osimo…
Zatem po kolei, na lewo od locum Palazzo del Municipio – ratusz miejski

1.jpg

Dalej bank przyklejony do Chiesa di S. Giovanni Battista- Battistero

2.jpg

Tam w lewo i po stu metrach spacer w prawo po murach a właściwie balkonach panoramicznych z widokami

3.jpg

4.jpg

wejście do Palazzo Simonetti

5.jpg

Tam na tych balkonach odbywały się w kolejnych dniach i część street foodu, i kiermasze i stały tak karuzele. Ciągle coś. Zresztą już na tym zdjęciu balkonów

6.jpg

Można dostrzec namiot do późniejszych zabaw
Opodal nieduży miejski park zwany Giardini di Piazza Nuova

7.jpg

Pełny soczyście zielonej roślinności

8.jpg

Ta sosna nazwana została Aleppo ma 25 m wysokości i obwód pnia 330 cm. Znajduje się na liście monumentalnych drzew Włoch
I rzeźb.

9.jpg

Tu akurat Monumento ai Caduti – pomnik poległych
Jeszcze spojrzenie na panoramę a tam Cimitero comulane – cmentarz miejski położony na wzgórzu porośniętym cyprysikami.

10.jpg

Jedna z wąskich uliczek między parkiem a centrum części miasta położonej na tych hm… balkonach, na wzgórzu

11.jpg

Dla pieszego cudnych dla zmotoryzowanych niekoniecznie

12.jpg

Opodal Palazzo Fiorenzi

13.JPG

Antonio Fiorenzi odkupił od Duomo di Osimo ten budynek i w 1560 roku przekształcił go na swoją rezydencją, ale fasada na zdjęciu wygląda tak po rewitalizacji z 1992 roku, obok stoi wieża akweduktowa

14.jpg

A tuż obok wspomniane ale wówczas remontowane Duomo di Osimo – a właściwie Duomo di San Leonardo – szacowane rozpoczęcie budowy wiek VII - zakończenie do obecnego kształtu wiek XIII

15.jpg

Wyszedłem spomiędzy zabytków i spojrzałem na ulicę Via Antica Rocca,

16.JPG

która wiodła do Piazza Comune, przy którym to placu mieszkaliśmy.
Widok zza fontanny znajdującej się na placu

17.JPG

Drugi od lewej dom, trzecie piętro, okno środkowe i prawe to jadalnia i salon naszego locum
Zacząłem chłonąć to miasto, tu piękna uliczka

19.JPG

Tam Basilica Santuario San Giuseppe da Copertino z XII wieku

20.JPG

Ówdzie piękna kamienica

21.JPG

Tam zaś ciekawe motywy architektonicze

22.JPG

Mniej istotne stawało się co to jest

23.JPG

Wystarczyło, że piękne, że będą kafejki

24.JPG

Spacery w cudnej scenerii

25.JPG

Będzie pięknie kwitnąco i pachnąco-

26.JPG

- pomyślałem sobie kupując owoce, chleb i piwo i biegnąc do moich kochanych kobiet z ponagleniem, wsuńmy coś do brzuchów i chodźmy zobaczyć jak to wygląda wieczorem
O wieczornym spacerze, czy też drugiej penetracji niech mówią tylko zdjęcia…

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

Wydawać by się mogło, ze to takie spokojne i nieprzepełnione miasteczko. Chyba tylko w poniedziałki wieczorem, bo tego dnia knajpki odpoczywały…
A od 10 września od rana rozpoczął się właściwy, plażowy i pełen zwiedzania urlop, ale o tym w następnym odcinku.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 14.12.2020 23:07

Noooo , widoki z balkonów prawie tak ładne jak na Istrii :wink: :oczko_usmiech:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 14.12.2020 23:18

Pięknie, najbardziej ta panorama, chociaż te uliczki też.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.12.2020 09:58

Ozdoby prawie jak na święta....
:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.12.2020 10:11

Dwa przyjemne spacery - i ten za dnia, i ten wieczorny :) .
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 15.12.2020 17:48

Elka, Iza - dzięki za gibanie
travel napisał(a):Noooo , widoki z balkonów prawie tak ładne jak na Istrii :wink: :oczko_usmiech:

Nie wiem, jak jest na Istrii
pomorzanka zachodnia napisał(a):Pięknie, najbardziej ta panorama, chociaż te uliczki też.

Tak, podobało się nam
piekara114 napisał(a):Ozdoby prawie jak na święta....
:papa:

Do dziś nie wiem dlaczego te ozdoby tam były, ale dodawały jakiegoś uroku, a że rocznica... to wiesz, pasowało...
Nefer napisał(a):Dwa przyjemne spacery - i ten za dnia, i ten wieczorny :) .

Tych spacerów po Osimo było sporo. Nawet nie wiem czy jest sens zarzucać fotami z nich odcinki...
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 15.12.2020 21:33

Abakus68 napisał(a):
travel napisał(a):Noooo , widoki z balkonów prawie tak ładne jak na Istrii :wink: :oczko_usmiech:

Nie wiem, jak jest na Istrii

Wkrótce pokażę co nie co z Istrii :papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 15.12.2020 22:00

Odcinek 7 – 2019-09-10 Sirolo - plaże.
O Sirolo piszą w sieci tak:
„Mało kto wie, że na szerokim i piaszczystym wybrzeżu Adriatyku we włoskim regionie Marche znajduje się pewien cudowny, 20 kilometrowy wyjątek. To niewielka Riviera del Conero – miejsce, gdzie wysokie, skaliste góry stykają się z turkusowym morzem tworząc urokliwe zatoczki, strome górskie ścieżki i rajski wręcz krajobraz. Po środku Riviery del Conero leży romantyczny kurort Sirolo z urokliwą starówką i jednymi z najpiękniejszych we Włoszech plażami.”
Poniżej mapka Sirolo z zaznaczonym czerwonym kształtem parkingiem do którego zmierzaliśmy.

Mapa Sirolo - 3 plaże.jpg

Z Maxiparcheggio w Osimo do Parcheggio verde in fiore, jak się pięknie nazywa w momencie naszego pobytu tam darmowy parking w Sirolo było 15 km. Wybór parkingu był spowodowany chęcią zobaczenia kawałka miasteczka przed plażowaniem stąd akceptowaliśmy te 1,5 km spaceru. I nawet jeśli ze zdjęć ta część miasteczka nie wygląda oszałamiająco, to jednak arbuzy na wozie, kamienne domy, ciepło, zapachy, a dalej zieleń i klify spowodowały, że buzie nam się zaczęły mocno uśmiechać.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.jpg

Mina zrzedła nam nieco, gdy spojrzeliśmy na plażę miejską – Spiaggia Urbani. O ile z góry wyglądała jeszcze jako tako

6.jpg

o tyle z poziomu morza już nie tak zachęcająco

7.jpg

Może trochę o tych 3 plażach widocznych na umieszczonej na początku odcinka mapce
Spiaggia Urbani, czyli plaża miejska. Przy plaży znajduje się niewielki parking (oczywiście płatny) mogący pomieścić około 30 samochodów. Nie ma żadnych innych miejsc parkingowych. Jeśli chcemy tu zaparkować, to trzeba przyjechać wcześnie rano, najlepiej przed godziną 9:00. Lokalna policja w czasie wakacji skrupulatnie pilnuje okolic parkingu oraz sprawdza bilety parkingowe. Dozwolony jest parking do 5 minut na wyładowanie bagaży i członków rodziny z samochodu
Spiaggia Urbani jest plażą żwirową. Dużą część plaży zajmują płatne leżaki. Znajduje się tu także betonowy falochron, na którym opalają się turyści. To dobre miejsce do zrobienia pamiątkowych zdjęć z wybrzeża.
Idąc na północ ze Spiaggia Urbani dochodzi się do długiej i szerokiej Spiaggia di San Michele. To niewątpliwie jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Szeroka, z delikatnym żwirem i cudownie turkusowym kolorem Adriatyku. Plaża jest niemal w całości bezpłatna. Na plażę można także dojść ścieżką z parku miejskiego w Sirolo (czas spaceru to około 20 minut w jedną stronę).
Trzecia ze słynnych plaż Sirolo, znajdująca się jeszcze nieco dalej na północ, to Spiaggia Sassi Neri. W przeszłości była to nieformalna plaża naturystyczna. W ostatnich latach burmistrz Sirolo wydał wojnę naturystom, twierdząc, że Sirolo cierpi na dramatyczny brak plaż i w związku z tym Sassi Neri także musi zostać zagospodarowana. Obecnie początkowo jest to szeroka plaża z płatnymi leżakami, a na dalszym odcinku plaża się zwęża, jest bardziej skalista niż żwirowa, ale bezpłatna. W niektórych miejscach są informacje o możliwości osunięcia się skał.

Poszliśmy zatem na północ i zlegliśmy na początku wspomnianej plaży San Michele aby mieć możliwość obserwacji całej najbardziej dostępnej trójki plaż Sirolo.

Panorama.jpg

Widok w stronę Sassi Neri był cudny

8.jpg

Turkus, lazur, biel i zieleń… I ciepło. Dla mnie bomba. Dla moich dam, obie spod znaku ryb to już w ogóle

9.JPG

Drobne kamyczki na plaży… i to ogarniające mnie błogie lenistwo. No nie chciało mi się nic. Osiągnąłem stan lemura, a nawet stan misia koali. A w oddali majaczyło porośnięte pięknymi sosnami wzgórze Monte Conero

10.JPG

11.JPG

To właśnie za nim zaczynają się trudniej dostępne plaże Sirolo.
Błogostan zburzyły jednak postaci, które po jakiejś godzinie zaczęły ze swoimi piskliwymi głosami zakłócać odpoczynek. Sprzedawcy kurde wszystkiego: koców, mat, ozdób, zegarków i cholera wie czego jeszcze. I jacy włoscy, jacy opaleni…

12.jpg

13.JPG

14.JPG

15.JPG

Irytowało mnie to. Poszedłem popatrzeć na ludzi, na morze, bez jakiegoś fotograficznego celu. Uwieczniłem jedynie widok Spiaggia Urbani z prawie perspektywy naszego punku.

16.jpg

Spojrzałem od strony Sassi Neri na klify.

17.JPG

Po lewej stronie patrząc na zdjęcie - pod bielejącą skałą klifu leżeliśmy. Skałą - dodam - ubraną w siatkę zabezpieczającą przed odrywającymi się ułamkami skalnymi.
Było bardzo ciepło. Kiedy mieliśmy już dość, a my nie umiemy polegiwać na plażach długimi godzinami ruszyliśmy mozolnie do góry , ale o tym co zobaczyliśmy w samym miasteczku w następnym odcinku. Teraz jednak, aby w jednym miejscu opisać wszystkie plaże Sirolo przekażę nieco wiadomości z sieci.

Poniżej dla zobrazowania zdjęcie z zaznaczonymi wszystkimi plażami Sirolo oprócz właśnie Spiaggia di San Michele.

Wszystkie plaże Sirolo.jpg

W przytaczanym wcześniej opisie plaży Sassi Neri z sieci wkradła się opisującemu jedna nieścisłość. Otóż to nie Sassi Neri była plażą FKK ale jej najbardziej północna część a dokładniej Spiaggia Marchesina – wyróżniała się tym, że miała kosze na śmieci koloru czerwonego. Naturyści doskonale wiedzieli dokąd mogą sobie pozwolić na naturyzm. Na poniższym zdjęciu z TrapAdvisora 3 plaże – Marchesina, Due Sorelle i Cava Davanzali.

3 plaże.jpg

W niebieskim kółku skały, od których wzięła się nazwa plaży Due Sorelle.
Plaża Dwóch Sióstr została wyróżniona, po badaniu za pośrednictwem internetu, w dniu 17/8/2013 przez Legambiente jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych plaż we Włoszech. Poniższe jej zdjęcie stąd

spiaggia-delle-due-sorelle.jpg

Więcej o samej plaży oraz jak tam dotrzeć, i jakie są tego dotarcia koszty tutaj
Ta plaża czasem nazywana jest Spiaggia delle Velara. I jak się dobrze pogrzebie w sieci np tu i nie ma lęku a propos chodzenia po urwiskach to znajdzie się wytyczne jak na nią zejść od lądu. Tam też cała legenda o tym skąd się wzięła nazwa dwie siostry.
Jak wygląda ścieżka w dół z Monte Conero - poglądowo na zdjęciu z tej strony

Droga w dół.jpg

Na koniec zapaleńcom fotografowania podpowiem, że najbardziej pożądane zdjęcie tej plaży to takie

due sorelle foto must have.jpg

Zapaleńcom nurkowania, zwłaszcza tym, którzy nie przeczytali wspomnianej wyżej strony o ścieżce na plażę zacytuję:
"W 1962 roku, libański frachtowiec towarowy "Potho", zatonął z dwóch skał, a dziś niektóre z jego szczątków są nadal widoczne na głębokości około dziesięciu metrów" (zdjęcia)
A zapaleńcom botanicznym zacytuję: „…między końcem jesieni a początkiem zimy, można obejrzeć magiczny spektakl reprodukcji ośmiornicy…”
Kolejna plaża w ciągu to biała plaża o podłożu ze żwiru i kamyków, czyli Spiaggia Cava Davanzali.

Spiaggia Cava Davanzali.jpg

Bierze ona swoją nazwę od właściciela kamieniołomu, Cesare Davanzali (1895-1958). Był to jedne z pierwszych kamieniołomów, z których wydobyto biały kamień Conero (i wydało się dlaczego po Braću wylądowaliśmy tam…).
Dowodem na to są ruiny i pozostałości torów kolejowych, które dotarły na molo i nadal można je zobaczyć wzdłuż plaży.

Dalej na północ dwie kolejne plaże – zdjęcie z tej samej strony, z której powyżej pokazałem zdjęcia ścieżek z Monte Conero.

gabbiani i forni.jpg

Po lewej plaża Spiaggia Gabbiani, na której niegdyś istniała jaskinia niewolników, zamknięta przez osuwisko na początku wieku. Wiele osób opowiadało o pięknie tej jaskini, do której można było dostać się łodzią bezpośrednio z morza. Nazwa wywodzi się ze sposobu, w jaki Sabba, admirał Saracenów, uczyniłby z niej miejsce sortowania niewolników, których udało mu się zebrać po najazdach na dwa brzegi Adriatyku, czekając na okup za ich wyzwolenie lub na okup. ich sprzedaż. To on w 839 r. który zniszczył Ankonę ze wszystkimi pozostałościami rzymskimi i greckimi, podpalając ją ogniem, rabując mieczem oraz biorąc w jasyr wielu niewolników.
Po prawej plaża Spiaggia dei Forni, a w istocie mała piaszczysta zatoka, która w rzeczywistości znajduje się między wysokimi skałami, pokryta zaroślami śródziemnomorskimi i ma cieńszą kompozycję granulometryczną plaży, będąc jeszcze przyjemniejszym dla kąpiących się.

Zaraz za Spiaggia dei Forni na północ znajduje się plaża Spiaggia Sassi Bianchi która może być osiągnięta pieszo przekraczając klif przed Scoglio della Vela od strony Portonovo.
Aby zobrazować jaka to plaża posłużę się zdjęciem z sieci od razu z ujawnieniem autorki zdjęcia.

sassi bianci.jpg

Jest jeszcze jedna plaża, którą wymieniają różne strony przypisując ją do Sirolo – Spiaggia del Frate. Ale jest to plaża leżąca po połowie w Sirolo i Numanie, i o niej przy okazji Numany.
Na podsumowanie jeszcze jedna fota z sieci stąd

Foto_Cremonesi-min.jpg

Mam nadzieję, że mi wybaczycie części odcinków tworzone z wykorzystaniem sieci ale może komuś w przyszłości się takie kompendium przyda…
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 15.12.2020 22:09

Po tym odcinku jeszcze bardziej chcę tam pojechać ,a kompendium przyda się na 100% :D
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 16.12.2020 17:40

travel napisał(a):Po tym odcinku jeszcze bardziej chcę tam pojechać ,a kompendium przyda się na 100% :D

Ale ze względu na te plaże, czy ze względu na powstające kompendium?:) :oczko_usmiech:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.12.2020 12:09

Ciekawe te opowieści o plażach w Sirolo :) .
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 17.12.2020 17:43

Dzięki. Ja osobiście jestem mało plażowy. W Chorwacji to jakoś nawet popływam. We Włoszech absolutnie nie. Nie znalazłem tam zatoczki gdzie nie bałbym się tak bardzo otwartej wody. Ale dziewczyny sobie popływały.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 17.12.2020 20:01

Ja Cię rozumiem. Ja nie wejdę do wody, jeżeli nie mam gruntu. A mój mąż to w ogóle właśnie chyba w takiej otwartej wodzie nie popływa.
O plażach, które opisujesz nie miałabym pojęcia, że są. A tu się okazuje, że kamieniste i że mało takich we Włoszech, to ja już chyba rozumiem ten wybór :) .
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Włochy 2019 – Riviera del Conero nelle Marche

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 17.12.2020 20:47

pomorzanka zachodnia napisał(a):Ja Cię rozumiem. Ja nie wejdę do wody, jeżeli nie mam gruntu. A mój mąż to w ogóle właśnie chyba w takiej otwartej wodzie nie popływa.
O plażach, które opisujesz nie miałabym pojęcia, że są. A tu się okazuje, że kamieniste i że mało takich we Włoszech, to ja już chyba rozumiem ten wybór :) .

Z wyborem tej riviery to było tak. Pytam, a może Hiszpania? Nie, żadna Hiszpania bo to 3 dni drogi, żaden Pag, żadna już Fuerta. Ma być zielono, a nie księżycowo czy brązowo. Na Braću było zielono, w Breli było dużo zieleni. Proszę bardzo. Może być Cypr. Malta. Grecja, a nawet Włochy ale ma być zielono! No to grzecznie słuchający żony mąż odpalił googlemaps i jechał nabrzeżem Włoch aż znalazł co nieco zielonego... Jak pokażę potem plażę która zdominowała urlop to dopiero wyjdzie... Ta stateczność damska :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Włochy – Riviera del Conero nelle Marche - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone