Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja 2010- Wbrzeże Egejskie, Pamfilia, Licja- Italiano

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.09.2010 08:43

Italiano napisał(a):Samo Denizli niczym szczególnym sie nie wyróznia, poza bliskoscia Pamukkale...


...no a pomnik Koguta ?

:wink:
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 27.09.2010 15:21

No tak, rzeczywiście zapomniałem o symbolu okolicy- kogucie :D. Muszę jednak przyznać, że go nie widzialem bo Denizli widziałem tylko jeżdżąc po mieście celem odnalezienia zjazdu na Pamukale( Turcy remontują zjazdy na Pamukkale i postawili objazdy co pogubiło mojego GPS-a). Ale kogut przypomnial się rano u naszych sąsiadów w Pamukkale, wydając przerażajacy dzwięk jaki słyszalem pierwszy raaz w zyciu :D (nagralem go nawet na filmik). W pierwszym momencie niewiedziałem co to za dźwięk, dopiero po pewnym czasie spostrzeglem koguta za płotem. Brzmiał jak skrzypiace stare zawiasy. :D . Może wiecie czemu kogut jest symbolem okolicy, na Pamukkale jego figurki były w sprzedaży na każdym stoisku z pamiatkami dla turystów?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.09.2010 16:19

Italiano napisał(a):Pamukkale jego figurki były w sprzedaży na każdym stoisku z pamiatkami dla turystów?


Pomnik stoi w samym centrum w drodze do Pamukkale...po lewej stronie :lol: .

Rozwiązanie tej zagadki będzie w mojej relacji...za czas jakiś (jeszcze trochę cierpliwości :wink: ).


Pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.09.2010 16:45

Jacek S napisał(a):...będzie w mojej relacji...za czas jakiś (jeszcze trochę cierpliwości :wink: ).

No, bo już Ci miałem zamiar dać OPR :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.09.2010 17:25

Jestem na etapie obróbki - dzień 11 z 14...i kręgosłup będzie.
Nad mięśniami (opisem) już pracuję... :wink:
OPR bywa budujący...czasem.

Wybacz Italiano.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 27.09.2010 18:47

Wielkodusznie wybaczam waszmości :D . Mogłem pomnika nie zauważyć. Wjeżdżając do Pamukkale przeżyłem jedną z większych zlew w życiu. Burza była co prawda 2-3 godzinna ale taka, że kilka razy musialem się zatrzymać ponieważ nie było widać nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów 8O . Później coś jeszcze mocniejszego przeżyłem przy powrocie na autostradzie w Serbii.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 10.10.2010 12:26

Ostatnio edytowano 02.05.2015 15:59 przez Italiano, łącznie edytowano 2 razy
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 10.10.2010 14:03

Ostatnio edytowano 02.05.2015 16:00 przez Italiano, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.10.2010 14:46

Chyba wystarczy tego wylegiwania się :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.10.2010 14:50

Jacek S napisał(a):Chyba wystarczy tego wylegiwania się :wink:

przygadywał kocioł garnkowi................. ;-)
stratos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 16.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stratos » 27.10.2010 19:25

a basenu Kleopatry na górze nie będzie ??? :(
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.10.2010 08:37

Piotrek_B napisał(a):przygadywał kocioł garnkowi................. ;-)


O wypraszam sobie.
:lol:

Czasu mam mało ale staram się i idzie do przodu.
Mam przygotowanych kilka odcinków ale pojawił się konkurs i zdjęcia zostały zamrożone (plan się troszkę zawalił).
Dlatego pytałem jak długo głosowanie. W Cro-konkursie nie startowałem to chociaż tam...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.10.2010 08:46

Italiano napisał(a):Nie wiem o co chodzi z tą woda puszczoną rynnami bezproduktywnie na okoliczną wiochę. Dlaczego omija się"wapienne tarasy"?

O ile dobrze pamiętam, to chodzi o zachowanie całego eko- i geosystemu góry,
które, bez regulacji i reglamentacji wody oraz turystów dawno juz uległyby degradacji.

Z tego samego powodu pozamykano (czy tylko zabroniono już stawiać nowe?
- nie pamiętam), hotele i pensjonaty korzystające z dobrodziejstw "Zamku", miedzy innymi ze spływającej wody.

Jacek S napisał(a):Mam przygotowanych kilka odcinków ale pojawił się konkurs i zdjęcia zostały zamrożone (plan się troszkę zawalił).
Dlatego pytałem jak długo głosowanie. W Cro-konkursie nie startowałem to chociaż tam...


:lool:

A potem gwiazdka, ferie ... Coś się wymyśli :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.10.2010 08:49

weldon napisał(a): :lool:

A potem gwiazdka, ferie ... Coś się wymyśli :wink:


Zimą będzie grzała.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 30.10.2010 11:18

weldon napisał(a):
Italiano napisał(a):Nie wiem o co chodzi z tą woda puszczoną rynnami bezproduktywnie na okoliczną wiochę. Dlaczego omija się"wapienne tarasy"?

O ile dobrze pamiętam, to chodzi o zachowanie całego eko- i geosystemu góry,
które, bez regulacji i reglamentacji wody oraz turystów dawno juz uległyby degradacji.

Z tego samego powodu pozamykano (czy tylko zabroniono już stawiać nowe?
- nie pamiętam), hotele i pensjonaty korzystające z dobrodziejstw "Zamku", miedzy innymi ze spływającej wody.

Jacek S napisał(a):Mam przygotowanych kilka odcinków ale pojawił się konkurs i zdjęcia zostały zamrożone (plan się troszkę zawalił).
Dlatego pytałem jak długo głosowanie. W Cro-konkursie nie startowałem to chociaż tam...


:lool:

A potem gwiazdka, ferie ... Coś się wymyśli :wink:


no nie wiem nie widzialem tej reglamentacji wody celem zachownia ekosystemu góry.Woda poprostu zamiast ściekac powoli po trawertynach, zapobiegać ich zarastaniu poprostu zapie... bokiem jakimiś rynnami przeplywa pod szosą i płynie czymś na kształt tunelu ściekowego pod ulicami Pamukkale. Trawertyny zarastaja chwastami i czarnieją, żółcieją . Zauważylem że wodę odkręcaja w momencie większego "nalotu" turystów z autokarów. Ja widze to tak wlaśnie.No chyba że zaplanowali sobie rozbudowę góry przez okolo 1 tysiąc lat. :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja 2010- Wbrzeże Egejskie, Pamfilia, Licja- Italiano - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone