Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Włochy: Toskania Liguria Piemont Aosta Citta dell'Arte

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.05.2012 10:47

Jacek S napisał(a):
To tak wygląda jakby cień nie miał zamiaru czekać i wyrwał się dalej sam na zwiedzanie.


Właśnie :!: :D

mariusz-w napisał(a):
Franz napisał(a):Tę drugą kolejkę, w której spędziliśmy najwięcej czasu, widać na piątej fotce, a jeszcze lepiej na ostatniej.

Na piątej fotce bardziej przeraża ! 8)


To ja tak trochę przewrotnie wspomnę, że do tropienia żubrów ogonka nie było wcale 8O :!:

pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.05.2012 12:05

longtom napisał(a):To ja tak trochę przewrotnie wspomnę, że do tropienia żubrów ogonka nie było wcale 8O :!:

... i to jest dobra informacja ! :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.05.2012 13:22

Jacek S napisał(a):To tak wygląda jakby cień nie miał zamiaru czekać i wyrwał się dalej sam na zwiedzanie.

:wink:

Racja! Faktycznie, Bea później już w ogóle cienia nie rzucała...

longtom napisał(a):To ja tak trochę przewrotnie wspomnę, że do tropienia żubrów ogonka nie było wcale 8O :!:

mariusz-w napisał(a):... i to jest dobra informacja ! :)

A ja zuważyłem, że Tomek się w kolejce za żukiem ustawił. A żubrów z tamtego miejsca jeszcze nawet widać nie było! :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.05.2012 15:01

Zapisałem : chcesz oglądać żubry - wejdź w konszachty z żukiem :?

. . . a wcześniej : nie zabierać cienia na zwiedzanie . . .

:wink:

Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.05.2012 23:23

piotrf napisał(a):Zapisałem : chcesz oglądać żubry - wejdź w konszachty z żukiem :?

. . . a wcześniej : nie zabierać cienia na zwiedzanie . . .

:wink:

Zanotuj jeszcze:
jeśli się dokądś wybierasz - pomyśl o tym wcześniej niż kilkanaście godzin przed wylotem...

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 17.05.2012 16:14

Czyżby Wojtek już znowu gdzieś poleciał spontanicznie? Oj, wpędza mnie on w kompleksy :roll:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 18.05.2012 16:57

Podziwiam fotki, dobrze pooglądać stare kąty...
A tak poza tym masz prę, tyle miejsc w dość krótkim czasie, niech żyje młodość...

Ale i tak masz dużo szczęścia, jeszcze sporo zostało w Toskanii do obejrzenia, wiec zawsze jest gdzie wracać...

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:

PS. Ciekawe co cię najbardziej tu urzekło????
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 12:25

helen napisał(a):Czyżby Wojtek już znowu gdzieś poleciał spontanicznie? Oj, wpędza mnie on w kompleksy :roll:

To była spontaniczność stuprocentowa. :lol:
W 24 godziny po podjęciu decyzji lądowałem już na miejscu.

Pozdrawiam,
Wojtek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.05.2012 12:32

Franz napisał(a):
helen napisał(a):Czyżby Wojtek już znowu gdzieś poleciał spontanicznie? Oj, wpędza mnie on w kompleksy :roll:

To była spontaniczność stuprocentowa. :lol:
W 24 godziny po podjęciu decyzji lądowałem już na miejscu.

Pozdrawiam,
Wojtek


Ciekawe gdzie tym razem :roll: :wink: ,
no ale z pewnością będzie relacja :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 12:35

Grzegorz Ćwik napisał(a):Podziwiam fotki, dobrze pooglądać stare kąty...
A tak poza tym masz prę, tyle miejsc w dość krótkim czasie, niech żyje młodość...

Prawda?! Życie zaczyna się po pięćdziesiątce! ;)

Grzegorz Ćwik napisał(a):Ale i tak masz dużo szczęścia, jeszcze sporo zostało w Toskanii do obejrzenia, wiec zawsze jest gdzie wracać...

Zgadza się. Jednak nie przypuszczam, bym tam szybko zawitał ponownie. Jest tyle innych pięknych miejsc, do których mnie ciągnie, a które znam jeszcze słabiej niż Toskanię, albo w ogóle...

Grzegorz Ćwik napisał(a):PS. Ciekawe co cię najbardziej tu urzekło????

Trudno mi na to odpowiedzieć.
Z wizyty sprzed wielu laty najbardziej w pamięć wryła mi się Siena oraz San Gimignano. Tym razem z kolei Florencja mi się bardziej spodobała od Sieny - i to pomimo deszczu w toskańskiej stolicy. Ale i tak zawsze najlepiej się czuję w naturze, czy maleńkich miejscowościach, a kilka takich też się znalazło na trasie.

Hmm... wiesz, może jednak jest coś, co na mnie wywarło największe wrażenie. Etruskie nekropolie i "święte chodniki". Faktycznie, mnie urzekły.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 12:39

mysza73 napisał(a):Ciekawe gdzie tym razem :roll: :wink: ,
no ale z pewnością będzie relacja :wink:

Tym razem po prostu podepnę pod jeden z prowadzonych wątków, jako że był to powrót do miejsca już odwiedzonego.
Zdradzę po cichu, że niedosyt pozostał nadal i na pewno będę się starał złożyć tej wyspie trzecią wizytę. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 18:11

Poniedziałek.

Dzień zaczynamy od kursu do jednego z najważniejszych sanktuariów franciszkańskich. Z miejscowości Chiusi della Verna podjazd serpentynami do zawieszonego nad wioską La Beccia klasztoru La Verna (polski odpowiednik: Alwernia).
Poniżej zabudowań klasztornych schodki do wąskich szczelin pośród skał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 18:16

Stąd obieramy kierunek południowy. Zanim dojedziemy do Anghiari, krótki przystanek w Caprese Michelangelo. To miejsce ważne zwłaszcza dla miłośniczki malarstwa, jaką jest Bea. Dom rodzinny Michała Anioła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 24.05.2012 18:18

Popieram, Toskania jest niesamowicie plastyczną krainą. Od rana do wieczora można cieszyć się genialnymi widokami.

Z góry przepraszam, ale tu wtrącę, nie chcąc zaczynać swojego wątku...
Dwa lata temu mieszkaliśmy w krainie Toskanii, w apartamencie w malutkim miasteczku, skąd wszędzie blisko, i skąd można było co rana wyruszać na nowe zwiedzanie...

To widok z naszej sypialni, ze średniowiecznego miasteczka na pobliskie wzgórza, gdzie co rano zrywały się ptaszyska budząc nas bezlitośnie, za co im chwała, nie można wszak przespać najpiękniejszych porannych godzin, gdzie i światło i zapach uderzających olejków eterycznych walił przez okno...

Obrazek

A wieczorem, gdy powracaliśmy do miasteczka, robiliśmy kolację na zacienionym balkonie schodzącym do ogrodu, gdzie niestety zbyt gorąco, lepiej w cieniu...

Obrazek

Polecam Toskanię w jej ustronnym wydaniu, Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.05.2012 19:28

Grzegorz Ćwik napisał(a):Z góry przepraszam, ale tu wtrącę, nie chcąc zaczynać swojego wątku...

Nie masz za co. Zawsze chętnie witam wszelkie uzupełnienia, rozszerzenia, czy korekty.
Czuj się, jak u siebie w domu. Albo... w Toskanii. 8)

Grzegorz Ćwik napisał(a):Dwa lata temu mieszkaliśmy w krainie Toskanii, w apartamencie w malutkim miasteczku, skąd wszędzie blisko, i skąd można było co rana wyruszać na nowe zwiedzanie...

Warunki miałeś piękne! Nasze noclegi były nieco... spartańskie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Włochy: Toskania Liguria Piemont Aosta Citta dell'Arte - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone