Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szybki powrót po latach - Split i Omiš

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 04.03.2022 12:06

Omis znam dość dobrze - ponieważ chyba już 5 wyjazdów wakacyjnych spędziliśmy w Pisaku - w Omisu byliśmy kilkanaście razy.
Ale chętnie popatrzę.
W zeszłym roku parkowałem auto na końcu Put Borka, gdy wybraliśmy się na Forticę :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.03.2022 12:43

mchrob napisał(a):Fajne widoki z apartmana. Pewnie niestety wiązało się to z potrzebą wspinania się przy powrotach do kwatery.

Trochę się po schodach nachodziliśmy. Ale naprawdę ciężko było tylko za pierwszym razem, tym z walizką :oczko_usmiech: .


ts.1 napisał(a):Pewnie Fortica zaliczona bo z put Borka to "rzut kamieniem" Choć mi żona do dziś wypomina tą wycieczkę w upale

Fortica obowiązkowo :!: Żeby zdążyć przed upałami wyszliśmy na szlak o ósmej rano.


p_majer napisał(a):Omis znam dość dobrze - ponieważ chyba już 5 wyjazdów wakacyjnych spędziliśmy w Pisaku - w Omisu byliśmy kilkanaście razy

To Ciebie na pewno niczym nie zaskoczę :D .

To lecimy z tematem :hut: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.03.2022 12:46

Zapraszam na kilka kadrów z pierwszego popołudniowego spaceru po starówce.
Wszyscy są chyba jeszcze na plażach, bo ruch w mieście niewielki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Lubię tą kamienną chorwacką zabudowę 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nad starym miastem górują dwie wieże, twierdza Maribela i dzwonnica kościoła św. Michała

Obrazek

Obrazek


Kościół św. Michała pochodzi z początku XVII w., dzwonnica powstała w XVIII w.

Obrazek



Na fasadzie kościoła bardzo ładna rozetka i patron świątyni św. Michał pokonujący szatana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaglądamy tu i tam :).

Obrazek

Obrazek


Foto z kaparem :D . To jedna z tych roślin, której napotkanie zawsze wzbudza mój duży entuzjazm :mrgreen: .

Obrazek


W następnym odcinku zajrzymy nad Cetinę :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.03.2022 13:09

Piękne zdjęcia , ale u Was to norma wstaw chociaż jedno kiepskie zdjęcie , bo to się staje nudne :smo:

Bardzo lubię Omiś i jego okolice , chyba już pora na kolejne w nim odwiedziny :)


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.03.2022 18:23

piotrf napisał(a):Piękne zdjęcia , ale u Was to norma

Dziękuję w imieniu małżonka. Ja w tej dziedzinie mam niewielki wkład :D .


piotrf napisał(a):Bardzo lubię Omiś i jego okolice , chyba już pora na kolejne w nim odwiedziny :)

Jeśli miałabym wracać to na pewno w chłodniejszym miesiącu i po dobrym rozeznaniu pieszych szlaków w okolicy. Z tego co się zorientowałam to jest tam spory potencjał 8) .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10901
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 05.03.2022 19:41

Zapowiada się mocno, jednak odpowiednia pora dnia vel. oświetlenie na szczególne znaczenie.
Czekam na cd.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.03.2022 22:46

te kiero napisał(a):jednak odpowiednia pora dnia vel. oświetlenie na szczególne znaczenie

Niestety nie da się wszędzie być o tej najwłaściwszej porze :D . Czasem trafia się pod słońce albo w ogóle bez słońca :roll: .

te kiero napisał(a):Czekam na cd.

No to nie zwlekajmy już dłużej :hut: .


Omiš znad Cetiny

Główną ulicą miasta idziemy w stronę mostu nad Cetiną.

Obrazek


Sprawdzamy jak Omiš prezentuje się od strony rzeki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Imponująco wyglądają góry w tle.

Obrazek

Obrazek


Na tle skał wyraźnie odcina się bryła twierdzy Maribela.

Obrazek


Jeszcze parę ujęć twierdzy :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracamy na starówkę

Obrazek

Obrazek


i kierujemy się prosto do wybranej wcześniej konoby. Polecana na cropli, dobrze oceniania na google, menu przed wejściem też zachęcające 8) .
Siadamy w Konobie Gusti. Kalmary dla mnie, miješano meso dla Pawła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest smacznie, nawet bardzo :D . Postanawiamy, że jeszcze tu wrócimy.


Tymczasem czeka nas jeszcze dłuuuugi wieczorny spacer. Ale to już w następnym odcinku :papa: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.03.2022 18:16

marze_na napisał(a):Jeśli miałabym wracać to na pewno w chłodniejszym miesiącu i po dobrym rozeznaniu pieszych szlaków w okolicy. Z tego co się zorientowałam to jest tam spory potencjał 8) .


To prawda , potencjał spory , a trasy niekoniecznie spacerowe . Tylko raz byliśmy tam w tzw. wysokim sezonie , pozostałe odwiedziny były we wrześniu i październiku , ale to nas nie ustrzegło przed upałem . Zdeptaliśmy okoliczne góry po obydwu stronach rzeki i bardzo nam się podobało 8) Chętnie tam wrócimy


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.03.2022 18:49

piotrf napisał(a):Zdeptaliśmy okoliczne góry po obydwu stronach rzeki i bardzo nam się podobało Chętnie tam wrócimy.

Pozytywnie zazdroszczę tych wrażeń i widoków :D .
I zapraszam na nasz mały spacer :hut: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.03.2022 18:53

Borak, Crkva sv. Stjepan

Największą zaletą wczesnolipcowych wyjazdów jest długi dzień. Słońce już tak nie pali, a ciągle jest jeszcze wysoko nad horyzontem. Mamy pomysł na zagospodarowanie wczesnego ciągle wieczoru - przespacerujemy się do kościółka sv. Stjepana w miejscowości Borak.

Początkowo nasza trasa pokrywa się ze szlakiem prowadzącym do Forticy. Taki skrót, żeby nie iść asfaltem.

Obrazek

Obrazek


Nasz cel cały czas mamy na oku, skrywa się wśród zieleni na wzgórzu :D .

Obrazek


Omiš chowa się już w cieniu gór.

Obrazek

Obrazek


Przyspieszamy trochę kroku, bo chcemy, żeby jeszcze świeciło nam na kościółek.
Chyba się uda :) .

Obrazek

Obrazek


Ten spacer to był świetny pomysł 8) .

Obrazek

Obrazek


Kusiło, żeby zadzwonić :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek


Rzut oka na Jadran i wyspę Brač.

Obrazek

Obrazek


Żałujemy tylko, że słońce o tej porze roku chowa się za górami. Gdyby lądowało w morzu dopiero byłby spektakl.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Idąc przez Borak mijaliśmy ławeczkę z widokiem. Postanawiamy usiąść i wygodnie poczekać, aż Omiš rozbłyśnie światłami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1917
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.03.2022 18:56

Wielkie wow, przepiękne zdjęcia. :hearts:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18328
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.03.2022 19:06

mchrob napisał(a):Wielkie wow, przepiękne zdjęcia. :hearts:


Pełna zgoda :hearts:


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2022 20:08

mchrob napisał(a):Wielkie wow, przepiękne zdjęcia. :hearts:

piotrf napisał(a):Pełna zgoda


Dzięki Panowie :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2022 20:13

Plaże Omiša

Parę fotek z porannego spaceru do pekary.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przy okazji sprawdzamy w jakich godzinach otwarta jest Mirabela.

Obrazek


Potem niespieszne śniadanie, kawka na tarasie i zbieramy się na plażę 8) .

Nad plażami w Omišu nie ma się co zbytnio rozwodzić. Szczególnego zachwytu nie wzbudzają.
Velika plaza - duża, piaszczysta plaża w centrum, na lewo od ujścia Cetiny nie podobała nam się w ogóle.
Zaraz za portem jest malutka plażyczka z prysznicem, z której korzystaliśmy, kiedy mieliśmy ochotę tylko popływać w Jadranie.
Na dłuższe plażowanie najlepiej udać się na Slavinj i Brzet oddalone kilkanaście minut spacerkiem od centrum w kierunku Nemiry i tam właśnie spędzimy czwartkowe wczesne popołudnie.

No to w drogę :).

Obrazek


Mam wrażenie, że ten fragment wybrzeża w ostatnich latach nieco przebudowano, a plaże zorganizowano na nowo. Jeśli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu :D .

Obrazek

Obrazek


Młodziutkie, równo zasadzone tamaryszki nie dają niestety wiele cienia.

Obrazek

Obrazek


Mamy jednak szczęście. Akurat ktoś zwolnił miejsce pod rozłożystą sosną 8) .

Obrazek

Obrazek


Nie tylko my szukamy tu cienia :wink: .

Obrazek

Obrazek



No to siup do wody :). Życia podwodnego nie stwierdziliśmy, maska mogła zostać w domu :lol: .

Obrazek

Obrazek


Robimy sobie też spacer wzdłuż całej plaży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Powrót z plaży mamy niestety mocno pod górkę :roll: . Po pokonaniu dziesiątek schodów wychodzimy na Put Borka.

Obrazek


Przy domach pięknie kwitną oleandry i bugenwille. To właśnie bugenwille pozostają dla mnie jednym z głównych symboli chorwackich urlopów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 07.03.2022 20:51 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4719
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.03.2022 20:43

marze_na napisał(a):Velika plaza - duża, piaszczysta plaża w centrum, na lewo od ujścia Cetiny nie podobała nam się w ogóle.
To mamy takie samo zdanie.
marze_na napisał(a):Na dłuższe plażowanie najlepiej udać się na Slavinj i Brzet oddalone kilkanaście minut spacerkiem od centrum w kierunku
My właśnie wypoczywaliśmy na plaży Brzet, bo nasz hotel stał właśnie przy niej. Bardzo fajna plaża.
marze_na napisał(a):Mam wrażenie, że ten fragment wybrzeża w ostatnich latach nieco przebudowano, a plaże zorganizowano na nowo. Jeśli się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu :D .
Chyba się nie mylisz. Ja nie kojarzę tego chodnika wzdłuż plaży. Jak ja tam byłam, to spacerowaliśmy klimatyczną szutrową ścieżką.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Szybki powrót po latach - Split i Omiš - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone