Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.01.2012 18:28

Oczywiście, jako pierwsze rzuca się w oczy przejście z narteksu do nawy głównej, gdzie kusi swoim bogactwem ikonostas. Zatrzymujemy się jednak jeszcze, by przyjrzeć się dokładniej tej części cerkwi. Tak samo wspaniale wypełniona kolorowymi malowidłami ściennymi, pokrywającymi każdy centymetr kwadratowy powierzchni - zarówno ścian, jak i sklepień, czy zwężających się w kierunku zewnętrznym półkoliście zwieńczonych otworów okiennych. Wśród wizerunków dostrzegamy również osoby świeckie. Nic dziwnego - ktoś budowę tej świątyni przecież finansował. Monastyr wzniesiony został częściowo przez Włada Drakula, a po obrabowaniu go przez bojara Albu Wielkiego, odnowiony został przez Włada Mnicha. Co mnie tutaj jednak najbardziej intryguje, to kształt wejścia do nawy - gdybym nie wiedział, gdzie się znajduję i widział jedynie sklepienie tego przejścia, byłbym przekonany, że jestem w meczecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas wreszcie przejść z pronaosu do naosu.

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.01.2012 18:59

Franz napisał(a):Obrazek


Ciekawe czemu oni wszyscy trzymają jakieś "kartki"...,że niby tacy oczytani :?:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 29.01.2012 22:36

Wnętrze cerkwi też piękne! 8)
Kształt wejścia do nawy faktycznie oryginalny. 8O
I jeszcze Drakula w to wplątany jest... 8O

Ciekawe, ciekawe...


piotrf napisał(a):Jak dobrze pójdzie :wink: początkiem maja powiem ( i pokażę ) więcej


8)
W końcu padł jakiś konkretny termin tej relacji z Ukrainy! :lol:
Już się nie wymigasz! :D

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.02.2012 20:01

Jacek S napisał(a):Ciekawe czemu oni wszyscy trzymają jakieś "kartki"...,że niby tacy oczytani :?:

Wiesz, wtedy umiejętność czytania dostępna była prawie wyłącznie wyższemu klerowi, a i to nie całemu. Wielu spośród świeckich panujących było analfabetami; na szczęście mieli piśmiennych sekretarzy.

Joanka23 napisał(a):Wnętrze cerkwi też piękne! 8)
Kształt wejścia do nawy faktycznie oryginalny. 8O
I jeszcze Drakula w to wplątany jest... 8O

W moich oczach to właśnie wnętrze decyduje o urodzie wielu tych cerkwi, które na zewnątrz mają miły, ale taki dosyć zwyczajny wygląd.

Cieszę się, że nie tylko ja jeden doceniam to piękno.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.02.2012 15:57

Mijamy ustawiony tuż za wejściem piec kaflowy i stajemy w niemym podziwie wobec ogromu otaczającego nas piękna. Z zewnątrz budowla z uwagi na pokrycie pridvoru, narteksu i głównej części cerkwi jednym kawałkiem dachu sprawia wrażenie nieco podłużne, dla którego z uwagi jeszcze na boczne absydy przyjęło się określenie koniczyny. Natomiast, gdy się stoi w jej sercu, proporcje się odwracają, stwarzając wrażenie, iż maleńka powierzchnia otoczona jest strzelistymi ścianami. Wszystko oczywiście szczelnie pokryte barwnymi malowidłami. Nawę poprzeczną stanowią jedynie usytuowane naprzeciwlegle absydy boczne, każda z jednym podłużnym oknem niżej i dwoma mniejszymi powyżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zadzieram głowę w górę, ciekaw rozwiązania kopuły. Widoczne z zewnątrz przecięcie naw na planie kwadratu przechodzi w dziesięciokątny bęben, który tutaj - oparty na żagielkach - sprawia wrażenie, że jest okrągły. Wreszcie kieruję wzrok w stronę ikonostasu, rzeźbionego w drewnie, polichromowanego arcydzieła. Już później doczytam, że reprezentuje styl brynkowiański, ale takich niuansów nie jestem w stanie okiem rozpoznać. Mam ochotę dotknąć go dłonią, ale nie ośmielam się podejść bliżej, niż na wysokość wystawionych ikon, do których raz za czas ktoś się zbliża, by je z czcią ucałować. Ostatni rzut oka na carskie wrota i pora opuścić święty przybytek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.02.2012 15:58

Pstrykamy jeszcze kilka fotek na zewnątrz, gdzie malowidła są nieco wyblakłe wskutek działania warunków atmosferycznych. Kierujemy się do bramy umieszczonej w dawnej wieży strażniczej, którą później wyposażono w dzwony, czyniąc z niej główną dzwonnicę. Tu taka ciekawostka językowa: dzwon w języku rumuńskim to clopot [klopot], a dzwonnica, to clopotnita [klopotnica]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do samochodu, rzucając za siebie ostatnie spojrzenia na monastyr, który za panowania Radu Wielkiego stał się znanym ośrodkiem kultury, zaś hospodar Matei Basarab wyposażył go w drukarnię, w której w pierwszej połowie XVII wieku wydano między innymi szeroko stosowany "Zbiór Praw z Govory".

Obrazek

Obrazek
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 17.02.2012 20:03

Franz napisał(a):
Przed Ukrainą coś mnie wstrzymuje. Zwłaszcza własnym samochodem. Może to błąd, ale na razie ją omijam.

Nie błąd - WIELBŁĄD


Franz napisał(a):
Ja mam głównie obawy przed ludźmi w mundurach. Czy to słynne wyłudzanie łapówek w zamian za wymyślone mandaty już zniknęło z dróg?



Następny wilbłąd.
Jak jedziesz przepisowo nikt cię nie zatrzyma (bardzo przepisowo)


(jak byś miał czas to zachęcam forum/viewtopic.php?t=30120&highlight= )


Monastyr przepiękny

Pzdr.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.02.2012 15:19

gego napisał(a):Jak jedziesz przepisowo nikt cię nie zatrzyma (bardzo przepisowo)


(jak byś miał czas to zachęcam forum/viewtopic.php?t=30120&highlight= )

Znam Twoją relację - zdradziłem się w niej ze swoją obecnością. :)

Natomiast, nie jestem pewien, czy to brzmi tak przekonywująco:

gego napisał(a):następna niespodzianka :twisted:
Na długości ok 7 kilometrów znajdują się nieoznakowane progi zwalniające (rzekomo w tych miejscach dochodzi do dużej ilości wypadków i ludzie zrobili progi)
Są to wylane na asfalt paski betonu o wysokości od 20 cm w górę :twisted: Progi te nie są oznakowane i leżakują grupami po dwa lub trzy progi w różnych odległościach.
Przefajnie.

<...>

Co do jakości dróg - to wyobraźcie sobie jak wstajecie rano (burzliwej nocy) wasze pofałdowane prześcieradło - drogi na Ukrainie są mniej więcej takie same.
Fałdy te mają do 40 cm głębokości i cała zabawa polega na tum aby jechać po skraju nich i nie wlecieć do środka

<...>

Co do tych lini - szaleństwo.
Jedziesz stepem, droga prosta jak nie wiem co, widoczność na 2 kilometry o gość namalował na drodze dwie ciągłe 8O :x
Z drugiej strony stoi na wzniesieniu patrol i przez patrzałki poszukuje grzeszników.
(Peugot ni chcąc wjechać do "dziurki" omijając ją wyjechał ok. 0,5 metra za linie - zgrzeszył i został skrupulatnie wyłowiony - mimo ostrzeżenia iż "stoją")


;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.02.2012 15:32

Franz napisał(a):Wszystko oczywiście szczelnie pokryte barwnymi malowidłami.

Przepięknymi zresztą !
Benedyktyńska praca. 8)
Podoba mi się bardzo.

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18308
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.02.2012 23:46

Zgadzam się Mariuszem - wspaniałe są te malwidła :D

Jeżeli można mam pytanie : czy wiesz ile jest cerkwii w Rumunii , posiadasz spis :?:
A może natknąłeś się na takowy :?: ( oops :oops: , to już drugie )
Wiki pod tym względem jest dość uboga . . .


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2012 14:43

mariusz-w napisał(a):Benedyktyńska praca. 8)
Podoba mi się bardzo.

piotrf napisał(a):Zgadzam się Mariuszem - wspaniałe są te malwidła :D

Są podobne do tych z zachodnich Bałkanów, ale w Rumunii jest ich znacznie więcej.
A propos podobieństw - w Govorze widać wpływ szkoły kijowskiej. Ponoć. Moje oko nie rozróżnia takich szczegółów.

piotrf napisał(a):Jeżeli można mam pytanie : czy wiesz ile jest cerkwii w Rumunii , posiadasz spis :?:
A może natknąłeś się na takowy :?:

Nie mam takiego spisu. Gdybym się natknął na takowy, zapewne bym go już miał. ;)
Mam trochę literatury na ich temat, ale traktującej wybiórczo.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18308
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.02.2012 16:54

Franz napisał(a):A propos podobieństw - w Govorze widać wpływ szkoły kijowskiej. Ponoć. Moje oko nie rozróżnia takich szczegółów.



Czas chyba , żeby stwierdzić naocznie podobieństwo :wink:
Ławra Kijowska jest pełna malowideł tego typu , a prócz Ławry Kijów pełen jest wspaniałych cerkwii , dodatkowo wspaniale ozdobionych 8)
Szkoda tylko , że zdjęć w tych przybytkach robić nie wolno :roll:
Na fotkach mam tylko malowidła zewnętrzne


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2012 23:06

piotrf napisał(a):Czas chyba , żeby stwierdzić naocznie podobieństwo :wink:

Tiaaa... jeszcze jest wiele innych miejsc, które na mnie czekają, a przed którymi żadne obawy mnie nie wstrzymują.

piotrf napisał(a):Na fotkach mam tylko malowidła zewnętrzne

Jakaś mała wrzutka dla porównania? ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 20.02.2012 11:28

piotrf napisał(a):Zgadzam się Mariuszem - wspaniałe są te malwidła :D

Jeżeli można mam pytanie : czy wiesz ile jest cerkwii w Rumunii , posiadasz spis :?:
A może natknąłeś się na takowy :?: ( oops :oops: , to już drugie )
Wiki pod tym względem jest dość uboga . . .


Pozdrawiam
Piotr


Wszystkich to się pewnie zliczyć nie da; mi w planowaniu i wyborze trochę pomogła ta strona (ale tu głównie zabytki opisane):

http://www.romanianmonasteries.org/
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2012 14:39

Aglaia napisał(a):Wszystkich to się pewnie zliczyć nie da; mi w planowaniu i wyborze trochę pomogła ta strona (ale tu głównie zabytki opisane):

http://www.romanianmonasteries.org/

Ładna stronka, ale bardzo mało ma tych monastyrów wymienionych.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 63
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone