Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja pod wpływem Piotrka B - Izrael 2010 ;-)

Izrael to jedyny kraj na świecie, w którym klej na znaczkach pocztowych jest koszerny. Osoby przestrzegające Szabatu mogą w Izraelu kupić tańsze ubezpieczenie samochodu, które nie obejmuje sobót. W parku narodowym w miejscowości Aszkelon odkryto największy na świecie, znany w starożytności, cmentarz dla psów. Pochówek czworonogów odbywał się tam od V do III wieku przed naszą erą.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2010 15:46

kw napisał(a):NIE WARTO na rejs .....

Rejs sobie odpuściłem świadomie.
Będąc w Galilei każdego dnia kilka razy przejeżdzałem koło Ginosar, gdzie była przystań ale ja jakoś tak......nie lubie "imprez" w stylu godzinna "wycieczka po jeziorze czy po morzu" :?
Poza tym cena dla indywidualnych turystów skutecznie zniechęcała :lol:
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 22.10.2010 16:12

Ja po cichu liczyłem że będzie kurs chodzenia po wodzie ;-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2010 16:51

kw napisał(a):Ja po cichu liczyłem że będzie kurs chodzenia po wodzie ;-)

po wodzie chodziłem osobiscie ale w Tabghdzie :P
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.10.2010 18:10

Piotrek_B napisał(a):
kw napisał(a):Ja po cichu liczyłem że będzie kurs chodzenia po wodzie ;-)

po wodzie chodziłem osobiscie ale w Tabghdzie :P

Może w ten sposób? :wink:

Podoba mi się taka relacja. Człowiek się stara, zdjęcia obrabia, wymysla jakieś opisy, żeby zapełnić te kilka stron,
a tu, policzyłem, na 64 wpisy, gospodarz zabrał głos 13 razy, z czego 4 na temat ...




:lol:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 22.10.2010 19:13

kw napisał(a):"Spełnienie marzeń - bezcenne"a za resztę zapłacisz kartą ...


:D ... zgoda w 100 %.
pzdr.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 22.10.2010 21:17

weldon napisał(a):a tu, policzyłem, na 64 wpisy, gospodarz zabrał głos 13 razy, z czego 4 na temat ...

Leń ma zawsze szczęście :twisted:
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 26.10.2010 13:34

Jordan

Obrazek

Opisany w Ewangelii chrzest odbył się w pobliżu Jerycha (literka B na mapce). Obecnie ten teren leży w granicach Jordanii i jest jednym w z punktów turystycznych tego kraju. Nie znaczy to, że będąc w Izraelu nie można odbyć chrztu w Jordanie. Tam, gdzie Jordan wypływa z Jeziora Galilejskiego miejscowy kibuc otwarł ośrodek baptystyczny Yardenit Na mapce - literka A).

Obrazek

Miejsce to, jak niewiele w Ziemi świętej, wyglądem swym pokrywa się z naszymi wyobrażeniami o Jordanie.
Obrazek

W odgrodzonych zatoczkach pielgrzymi odprawiają obrządek odnowienia chrztu, bądź też "chrztu właściwego". Ośrodek utrzymuje się z tego całkiem dobrze.

Obrazek

Ponieważ woda była ciepła, nie poprzestano na polaniu nas wodą z butelki, lecz zanurzyliśmy się w wodzie co najmniej do kostek,
Obrazek

a niektórzy nawet bardziej.
Obrazek
Pan Stanisław (81 lat) przeżył jeszcze bliższy kontakt z wodą z Jordanu. Wypił pół butelki tej wody (omyłkowo, pomylił z mineralną) i żyje! Nawet rozstroju żołądka nie miał.

W sąsiedniej zatoce zaczęli się gromadzić katechumeni w celu przyjęcia prawdziwego chrztu. Wszyscy w białych szatach.

Obrazek

Dwóch pomocników brało pod ręce każdego chrzczonego i pomagało w całkowitym zanurzeniu.
Obrazek

W czasie pobytu na tym miejscu nie zauważyliśmy, że cały czas śledził nas Big Brother
Obrazek

Efekty jego działania można było zobaczyć (i kupić) przy wyjściu z ośrodka.
Obrazek

Film był szybko zgrany na DVD, i sprzedany w cenie adekwatnej do wagi wydarzenia ;-)

Na załączonych stop-klatkach widać kto kogo chlapał wodą z Jordanu.
Obrazek

Obrazek

Wyjście z ośrodka wiedzie przez sklep z pamiątkami. tam można kupić takie cuda jak:
-koszulkę do chrztu
Obrazek

-ampułki z ziemią, oliwą i wodą
Obrazek
i wiele, wiele innych.

Nasz rodzimy biznes około-chrzcielny to przy tym mały pikuś.

Drugi koniec Jordanu - Morze Martwe
Nad morzem Martwym byliśmy tylko trzy godziny, to też relacja będzie krótka.

Przyjechaliśmy na plaże na której występuje lecznicze błoto. W innych miejscach, w celu właściwego odbycia kuracji tamtejszym środowiskiem, pacjenci kupują w sklepach saszetki z błotem i idą na plażę i po niedługim czasie... zmywają wszystko do morza.
Na plaży widać jak bardzo w ostatnim czasie obniżył się poziom wody.
Obrazek

Jedna z głównych atrakcji turystycznych to pływanie, a w zasadzie unoszenie się na wodzie.
Obrazek

Potem oczywiście wszyscy wysmarowali się błotem, bo za darmo ;-)
Mnie, jak zwykle, gratisy się nie trzymają ;-(
Obrazek

Zocha nabrała trochę błota na zapas.
Obrazek

Ciekawostka przyrodnicza - ci Państwo po wysmarowaniu błotem - pojaśnieli.
Obrazek

Na koniec informacja na temat leczniczych właściwości klimatu nad Morzem Martwym.
Osobom chorym na łuszczycę poleca się wyjazd nad Morze Martwe.
Ja mam w rodzinie osoby z tą chorobą. Za naszą namową wybrały się w tym roku latem na wyjazd w celach leczniczych. Skutek był niestety bardzo krótkotrwały. W ich grupie były osoby, które nad morze jeżdżą od kilkunastu lat, a choroba jak była, tak została. Może w niektórych przypadkach pobyt tam pomaga, ale na pewno nie we wszystkich.

Co w następnym odcinku wam zapodać... może Jerycho?

Krzysztof
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.10.2010 18:34

kw napisał(a):Co w następnym odcinku wam zapodać... może Jerycho?

Czekam na Jerycho i Góre Kuszenia, niestety tam nie dojechałem :twisted:
O Hebron zahaczaliście ?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.10.2010 18:52

kw napisał(a):Co w następnym odcinku wam zapodać... może Jerycho?

O! Będzie muzyka?



Dawaj, też lubię trąby :wink:
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 26.10.2010 21:57

Piotrek_B napisał(a):
kw napisał(a):Co w następnym odcinku wam zapodać... może Jerycho?

Czekam na Jerycho i Góre Kuszenia, niestety tam nie dojechałem :twisted:
O Hebron zahaczaliście ?

Na Hebronie nie byliśmy. Jerycho jest niestety po japońsku.
W tym dniu "robiliśmy" Nazaret, Jerycho, morze Martwe i Betanię.
Parę zdjęć mam to zamieszczę.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 26.10.2010 21:59

weldon napisał(a):

Dawaj, też lubię trąby :wink:

Trąb nie ma, ale mury będą. Góra Kuszenia też, a także sykomora Zacheusza.
Ale to wszystko pewnie w czwartek. Na razie zarobiony jestem.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 28.10.2010 10:54

Obrazek
Księga Jozuego, 6:1-21
Jerycho było silnie umocnione i zamknięte przed Izraelitami.(..) I rzekł Pan do Jozuego: "(...) Wy wszyscy, uzbrojeni mężowie, będziecie okrążali miasto codziennie jeden raz. Uczynisz tak przez sześć dni. Siedmiu kapłanów niech niesie przed Arką siedem trąb z rogów baranich. Siódmego dnia okrążycie miasto siedmiokrotnie, a kapłani zagrają na trąbach. Gdy więc zabrzmi przeciągle róg barani i usłyszycie głos trąby, niech cały lud wzniesie gromki okrzyk wojenny, a mur miasta rozpadnie się na miejscu i lud wkroczy, każdy wprost przed siebie".
(...)
Siódmego dnia wstali rano wraz z zorzą poranną i okrążyli miasto siedmiokrotnie w ustalony sposób: tylko tego dnia okrążyli miasto siedem razy. Gdy kapłani za siódmym razem zagrali na trąbach, Jozue zawołał do ludu: "Wznieście okrzyk wojenny, albowiem Pan daje miasto w moc waszą! Miasto będzie obłożone klątwą dla Pana, ono samo i wszystko, co w nim jest.(...) Lud wzniósł okrzyk wojenny i zagrano na trąbach. Skoro tylko usłyszał lud dźwięk trąb, wzniósł gromki okrzyk wojenny i mury rozpadły się na miejscu. A lud wpadł do miasta, każdy wprost przed siebie, i tak zajęli miasto.


Badacze przypuszczają, że te okrążenia i trąby były tylko dla odwrócenia uwagi, aby saperzy mogli bez przeszkód podkopać mury, które przez to runęły. Resztki murów Jerycha są ciągle widoczne:
Obrazek

Są tam prowadzone nieustające wykopaliska które można też obejrzeć z kolejki linowej na Górę Kuszenia.
Obrazek
My oglądaliśmy z tarasu widokowego nad centrum handlowym (sześć pięter po stromych schodach, winda w budowie).

Kolejny tekst:
Mt 4:1-11
Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.
A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód.
Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego:"Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem".
Lecz On mu odparł: "Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych"
(...)
Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych
i rzekł do Niego: "Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon".
Na to odrzekł mu Jezus: "Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz"
Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.


Tradycja czterdziestodniowego postu Jezusa jest wiązana z górą, która wznosi się niemal pionowo na równinie i nosi dziś nazwę Góry Kuszenia (albo Kwarantanny, czyli Czterdziestu Dni).
Obrazek

W połowie drogi na szczyt jest monastyr grecki, zbudowany w 1895 roku. Znajduje się tu grota, gdzie miał przebywać Jezus w czasie czterdziestodniowego postu, gdy ukazał Mu się szatan, by Go kusić.
Obrazek

Do monastyru można obecnie dojechać wspomnianą kolejką linową, ale my niestety nie mieliśmy na to czasu. Znajomi nasi byli i zachwycali się panoramą z tego miejsca.

Z dołu panorama Jerycha nie prezentuje się zachęcająco
Obrazek

Obrazek

Może szatan miał na myśli takie skarby świata?
Obrazek

Kolejny fragment ewangelii:
Łk 19:1-6
Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto.
A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty.
Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu.
Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.
Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu".
Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany.


Figowiec sykomora, sykomora, figa morwowa, figa ośla, karwia (Ficus sycomorus L.) - gatunek drzewa z rodziny morwowatych (Moraceae). Występuje w w Egipcie, Palestynie i Syrii oraz Afryce subsaharyjskiej i wschodniej.Drzewo o grubym pniu kształtu gruszkowatego dorasta do 20 m wysokości.

Pokazana na zdjęciach sykomora na pewno nie jest tamtą sykomorą, ale wygląda podobnie i rośnie w miejscu opisanym w ewangelii.
Obrazek

Wielkość dziupli świadczy o podeszłym wieku drzewa.
Obrazek



Na koniec zagadka. Skąd wraca ta mieszkanka Jerycha?
Obrazek

Odpowiedź w następnym odcinku
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.10.2010 10:59

Jeżeli to Jerycho ... to dziś jest czwartek :lol:


Moja siostra podobnie wygląda, jak siostrzeńca ze szkoły odbiera i z zakupami do domu wraca.

Tylko czadora nie ma ... :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.10.2010 11:06

To niech zagrają...Robert Janowski-Mury Jerycha
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 28.10.2010 11:42

kw napisał(a):Na koniec zagadka. Skąd wraca ta mieszkanka Jerycha?
Obrazek

Z Polski.
Była w Polsce ( u nas był nawrót zimy stąd ten jej płaszcz). :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Izrael - שְרָאֵל


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Relacja pod wpływem Piotrka B - Izrael 2010 ;-) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone