Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poradźcie proszę jaką drogą dojechać do Albanii

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.04.2021 21:06

marcines napisał(a):w obecnej chwili najlepszą opcją jest jazda Węgry Serbia Kosovo Albania albo Węgry Serbia Czarnogóra Albania.
Tylko kolega chce bez testów, więc trasa przez Czarnogórę teraz odpada...
waldemar1973
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldemar1973 » 22.04.2021 21:09

piekara114 napisał(a):
waldemar1973 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jedyna wiarygodna infirmacja to strony gov.pl
Posprawdzaj sobie każdy kraj.
tyle to sam wiem ;) chodzi o rzeczywistość, jak jest naprawdę, czy ktoś może jechał w tym tygodniu, info na stronie gov.pl nie sprawdzają się
Jeden przejedzie bez sprawdzania, a drugiego sprawdzą i co powiesz, że ktoś na forum pisał, że tak i tak jechał i tak powinno być..... Trzeba kierować się oficjalnymi wytycznymi, a jak będzie lepiej to super.
Jeśli uważasz, że informacje na gov są błędne (choć są aktualizowane naprawdę dość szybko) to pozostaje ci pisać do ambasad RP w poszczególnych krajach...
Na fb osoby piszą, że trasa podana przeze mnie jest teraz ok i bez problemu, a co będzie za 3 dni, nikt tego nie wie...


no i właśnie chodzi o takie wpisy, osób, które jechały, na tej podstawie można wywnioskować czy jest szansa na w miarę normalna jazdę czy nie, wiadomo, ze nikt do nikogo nie bedzie miał pretensji, a na pewno nie ja, duży chłopiec jestem i w głowie poukładane, tak sądzę, hahah.

zresztą jeżeli chodzi o wiarygodność gov.pl - to jeśli chodzi o Słowację na przykład są rozbieżne , niezrozumiałe informacje dotyczace tranzytu, dlatego fajnie było by uzyskać informację od kogoś kto tamtędy jechał w ostatnim czasie
waldemar1973
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldemar1973 » 22.04.2021 21:16

myślę też o dotarciu tylko do Macedonii, w góry, nad jedno z jezior - tam ma byc ciepło niby, więc póki co trasa Czechy, Austria,Węgry, Serbia i Macedonia wydaje się być najrozsądniejsza A jeśli 3 maja wygaśnie obowiązek kwarantanny wobec osób podróżujących z Macedonii do Albanii można też skoczyć na wybrzeże Albanii.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 22.04.2021 21:18

piekara114 napisał(a):
marcines napisał(a):w obecnej chwili najlepszą opcją jest jazda Węgry Serbia Kosovo Albania albo Węgry Serbia Czarnogóra Albania.
Tylko kolega chce bez testów, więc trasa przez Czarnogórę teraz odpada...

Racja, wydawało mi się że tranzytem można, najlepiej byłoby napisać do ambasady, jak się nie da zostaje trasa przez Kosovo. Tylko trzeba pamiętać, że wyjazad z Serbii na dowód osobisty.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 22.04.2021 21:25

marcines napisał(a):Racja, wydawało mi się że tranzytem można, najlepiej byłoby napisać do ambasady, jak się nie da zostaje trasa przez Kosovo. Tylko trzeba pamiętać, że wyjazad z Serbii na dowód osobisty.



Do Kosova nie da się wjechać na dowód osobisty!!!
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 22.04.2021 21:31

marekkowalak napisał(a):
marcines napisał(a):Racja, wydawało mi się że tranzytem można, najlepiej byłoby napisać do ambasady, jak się nie da zostaje trasa przez Kosovo. Tylko trzeba pamiętać, że wyjazad z Serbii na dowód osobisty.



Do Kosova nie da się wjechać na dowód osobisty!!!


Pisałem wcześniej w poście że trzeba paszport, ale żeby wjechać/wyjechać do Serbii z Kosova trzeba dowód osobisty.
Dla mnie jest to jedna z lepszych opcji dojazdu do Albanii

Takie info znalazłem na necie https://www.facebook.com/groups/4274896 ... 8/?app=fbl
Z tego wynika że przez Czarnogórę tranzytem można
waldemar1973
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldemar1973 » 23.04.2021 08:10

takie info znalazłem w internetach:
https://www.narty.pl/tresc-artykulu/art ... jazdu.html
ostatnie zdanie artykułu mówi, że przejazd przez Czechy w czasie krótszym niż 12 godzin nie zobowiązuje do okazywania testów
i tutaj też :
https://bogatynia.pl/content/view/full/81862
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.04.2021 10:29

Info z lutego.
W kwietniu nieaktualne.
waldemar1973
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldemar1973 » 23.04.2021 17:53

Janusz Bajcer napisał(a):Info z lutego.
W kwietniu nieaktualne.


Ma Pan rację p.Januszu, niemniej jednak jesteśmy zdeterminowani zeby jechać do ciepłego, jak nas nie wpuszczą Czesi bez testów najwyżej cofniemy się do Szklarskiej, zrobimy te cholerne testy i już, tylko w Czechach na zaplanowanej przez mnie trasie są wymagane, potem luz , dam znać z trasy, pozdrawiamy :D
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 05.05.2021 10:29

Albania znów otwarta!!

Tak jak należało przypuszczać - kwarantanna dla wjeżdżających z Macedonii i Grecji obowiązywała tylko przez 2 tygodnie (zapewne ze względu na wybory) i wczoraj została zdjęta. Aktualnie można wjeżdżać do Albanii bez żadnych restrykcji - jedynie na granicach jest mierzona temperatura ciała i nie może ona przekraczać 37,5 stopnia.

Oto link z aktualizowanymi na bieżąco informacjami, który otrzymałem od Ambasady Albanii:

https://punetejashtme.gov.al/en/services-and-opportunities/the-covid-19/protocol-to-be-followed-by-visitors-entering-the-territory-of-albania-during-the-covid-19-pandemics&page=1
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 22.05.2021 14:09

marekkowalak napisał(a):Albania znów otwarta!!

Ufff... toż to, póki co, główna alternatywa - chyba będę celował właśnie w ten kraj, rzecz jasna, o ile nie wprowadzą restrykcji.

W związku z drogą do Albanii mam pytanie.
1) mając na uwadze to, że u Bratanków wymyślono "korytarz humanitarny" (o ten właśnie), doradźcie którym przejściem sprawniej przekraczać granicę, w Tompa, czy autostradowym Röszke? i czy w tygodniu, czy w weekend?
2) którym przejściem najlepiej przekroczyć granicę macedońsko-albańską i jaką drogę obrać (gł. obawiam się nawierzchni - mam auto z ledwo 12 cm prześwitu)? docelowo chcę wypoczywać albo w Dhërmi, albo gdzieś w pasie Saranda-Ksamil. Jadąc w jedną stronę, w Macedonii chcę zwiedzić Tetowo i Ohrydę, a w drugą, monaster Treskawec i ruiny rzymskie w Stobi - przewiduję po 2-3 noclegi tranzytowe (w każdą stronę, czyli łącznie jakoś z 4-5) w Macedonii, żeby tam się z niczym nie śpieszyć
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.05.2021 14:24

ad1. Na pewno w tygodniu. A które to zależy od sytuacji: jeśli na Roszke korek na >1,5h to Tompa się opłaca, jeśli mniejszy to Roszke, dojazd do Tompy trochę zajmuje, a potem trzeba jeszcze dojechać do autostrady... My za Budapesztem sprawdzamy stan granic i decydujemy.... 2 lata temu wracając z Gr na Tompie na wjazd do SRB był korek na kilkadziesiąt minut, może nawet na godzinę, a był to środek nocy i środek tygodnia...


Stobi polecam, wejściówka w 2019 r. to 3 eur.
zibi116
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi116 » 30.05.2021 07:31

piekara114 napisał(a):ad1. Na pewno w tygodniu. A które to zależy od sytuacji: jeśli na Roszke korek na >1,5h to Tompa się opłaca, jeśli mniejszy to Roszke, dojazd do Tompy trochę zajmuje, a potem trzeba jeszcze dojechać do autostrady... My za Budapesztem sprawdzamy stan granic i decydujemy.... 2 lata temu wracając z Gr na Tompie na wjazd do SRB był korek na kilkadziesiąt minut, może nawet na godzinę, a był to środek nocy i środek tygodnia...


Stobi polecam, wejściówka w 2019 r. to 3 eur.


Mógłbyś wrzucić linki do kamer gdzie sprawdzasz stan na granicach będąc koło Budapesztu. Za dwa tygodnie ruszam do Macedonii i Albanii, dobrze byłoby mieć jakieś udogodnienie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.05.2021 13:28

Mogłabym:
Stan przejść granicznych: http://www.police.hu/en
Tu masz kamerki: https://kamere.amss.org.rs/ ALE one pokazują stan między pogranicznikami (przynajmniej na Roszke), więc wydaje się, że nie ma samochodów, a one jeszcze nie dojechały.... Jeśli na kierunku HU do SRB widzisz koniec kolejki czyli gdzieś do końca wysepki z drzewami, to luz ok 30-40 min oczekiwania. Ja wtedy wybieram Roszke, bo na Tompę się nie opłaci odbijać. ALE trzeba pamiętać, że w te 30 min zanim dojedziesz kolejna może się wydłużyć.
zibi116
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi116 » 30.05.2021 14:52

piekara114 napisał(a):Mogłabym:
Stan przejść granicznych: http://www.police.hu/en
Tu masz kamerki: https://kamere.amss.org.rs/ ALE one pokazują stan między pogranicznikami (przynajmniej na Roszke), więc wydaje się, że nie ma samochodów, a one jeszcze nie dojechały.... Jeśli na kierunku HU do SRB widzisz koniec kolejki czyli gdzieś do końca wysepki z drzewami, to luz ok 30-40 min oczekiwania. Ja wtedy wybieram Roszke, bo na Tompę się nie opłaci odbijać. ALE trzeba pamiętać, że w te 30 min zanim dojedziesz kolejna może się wydłużyć.


Dzięki wielkie. Ułatwi mi to w jakiś sposób podróż.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Poradźcie proszę jaką drogą dojechać do Albanii - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone