Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Półwysep Peljesac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 14.02.2006 23:20

aneta_jacek napisał(a):Jacek włąsnie spędził cały wczorajszy wieczór nad mapa i czytaniem tego co zostało z postów o Peljesacu po "odchudzaniu " ;)

Moj typ to Trstenik. Jacka to Żuliana.
Zapowiada się kłótnia ;) ( mała )

Może wygra kompromisowo Orebić ??


Peljesac jest zajefajny, szczególnie we wrześniu a znam takich którzy mieli tam super pogodę w październiku. Jakbym miał wybierać miedzy Żuljaną a Trstenikiem to wybrałbym Orebić albo okolice Stonu (Mali/Veli) ze wskazaniem na Orebić.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 15.02.2006 00:43

aneta_jacek napisał(a): sporo apartamentów do wyboru w ciamno
( Jacek twierdzi że Trstenik wygląda "dzuirowato" - czy to prawda w porównaniu z Żulijana? )
:D Tak żeby się nie nudzić?


Zarówno Trstenik jak i Zuljana poza sezonem wyglądają "dziurowato"-fajne określenie :wink: . W ubiegłym roku w czerwcu zwiedzałem główniejsze miejscowości aż wylądowałem w Orebicu i tu zatrzymałem się na 10 noclegów. Stąd do Dubrownika to ponad 100km.
Pozdrawiam
Ob.Serwator
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 02.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ob.Serwator » 15.02.2006 01:28

Peljesac rulezzzz!!!
Pupnatska Luka na Korculi - czad!
:-)
Ostatnio edytowano 20.02.2006 22:48 przez Ob.Serwator, łącznie edytowano 1 raz
Jarek Magnuski
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 25.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek Magnuski » 15.02.2006 09:04

Ani Trstenik , ani Żuljana nam się nie podobały .W zeszłym roku byliśmy w Trpanju. Na plażę jeździliśmy do Duby - przepiękna zatoka - 200m plaży/ trochę wcześniej jest Divna , też b.ładna ,ale mniejsza . Nasz pobyt(druga połowa czerwca na plaży na dwie godziny zakłócały wycieczki Czechów przypływających z lądu)a potem cisza i spokój. TRPANJ b.fajny , jest gdzie połazić i ma nastrój a szczególnie mała knajpka w pobliżu naszego lokum ( ap.VESNA). Z Trpanja blisko jest do Orebicza i do winnic położonych przy drodze w kierunku Dubrovnika.Do Trpanja dotarliśmy promem/ powrót taki sam.Szczerze polecam i może usłyszycie szczególną atrakcję tej miejscowości - wyjące kojoty, ale to tylko w nocy. :D
krzysiek M.
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 01.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 15.02.2006 09:11

Anetko i Jacku!
Zdecydowanie we wrzesniu polecam Orebic. Dobra baza wypadowa . Z Orbica do Stonu autkiem jedzie sie godzinkę , nastepna godzinka i jesteś w centrum Dubrownika.
Z Orebica do Korculi pływaja promy pasażerskie (stare miasto) oraz jak ja ich nazywam -piraci , czyli prywatni przewożnicy dysponujący małymi łódkami. Nie polecam przeprawy samochodem na wyspę i jazdy po niej ,bowiem drogi są w fatalnym stanie. Taka jest bynajmniej moja opinia. Po za tym w samym mieści Korcula można miło spedzic czas i to nie jeden raz. Promy i łodki pływaja od wczesnego ranka do 21.30.
Polecam wyprawy górskimi drogami do Loviste, po drodze jest piekny punkt obserwacyjny idealny na fotki.Wyprawa do klasztoru w Orebicu-piekna panorama kanału z widokiem na Korcule i niesamowitymi cyprysami widzianymi z lotu ptaka. Rewelacja.
Co do wyprawy na Sv.Ilija. to moi gospodarze odradzali te wyprawe bez przewodnika. Podobno łatwo sie zgubić i sa jadowite gady. Nie dysponowałem obuwiem typu trapery i nie wszedłem na górę . Na forum sa jednak koledzy ,którzy zdobyli ten szczyt ui może się na temat trasy wypowiedzą.Nawiasem mówiąc na stronie Korcula.net w zeszłym roku przeczytałem informację o zaginięciu australijskiego turysty , który wybrał się na Sv.Ilija-ku przestrodze.
Warto zwidzic Ston. Spżywaliśmy tam danie pn.rybnija plata za 180kn. w fajnej konobie . Wszystko swieże i robione bezpośrednio przed spożyciem .Mury robia wrażenie , chociiaż nie wszystkie odcinki są dostępne do zwiedzania. Mali Ston mnie rozczarował , głównie z powodu masy śmieci i dzikich tłumów nacji francuskiej i germańskiej. Cóż , może miałem pecha.
Mala Duba . Na półwyspie od strony lądu. Genialna Zatoczka z campem przed powyższą miejscowością . Warto pojechać , wykapać się i zrobić kilka zdjęć. Sam trasa dojazdowa jest rewelacyjna.
Nie wiem jak spedzacie czas wypoczynku w apartmanie czy campie. Mam gdzieś namiar na przyzwoity apartman w Orebicu blisko plaży dla 5 osób.
Jak chcesz to poszukam o ile jest taka potrzeba.
Z moich wyjazdów do cro , ten Peljesac był najfajniejszy. We wrześniu woda była rewelacyjna a i słoneczko nieżle przygrzewało.
Pozdrowionka .Krzysiek
PS przepraszam za literówki ale się spiesze :(
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 15.02.2006 10:01

Dzięki serdeczne za Wasze wskazówki, czytam przy kawie .... pomagają coraz bardziej ......

Jacek poczyta pożniej i zdecydujemy ....

Bałam się troche Orebicia bo wydal mi się daleko ( Chcę wrócić koniecznie na wycieczkę do Dubrovnika, dojechać sobie do Cavtatu, zobaczyć ile się da - tacy już jesteśmy ). Z drugiej strony kusi prom na Korcule który byłby w Orebiuciu pod nosem.


o Miljecie ....
Czy dobrze się orientuję że na Mlijet pływa Sem Marina z Trstenika? Czy mi się coś ubzdurało??? To duża wyspa i chyba trzebaby samochód wziąść ? A może są "gotowe" wycieczki na cały dzień???

Hm... no to prosze nich ktos mi odniesie te miasteczka z Peljesaczu do Makarskiej po sezonie. Dla mnie Makarska w polowie września była super. Nie było juz tłumu a jednocześnie knajpki, sklepy były pootwierane, targowisko było na tyle duże i gwarne że nie czułam sie jak na odludziu. Apartamenty się jeszcze nie zamykały a jednoczesnie sporo juz było wolnych ...

A propos ..... jak ktoś ma fajne namiary na apartament ( ok. 30 metrow powierzchni , dla dwóch osob ) to bardzo chętnie . Proszę.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 15.02.2006 10:52

z Orebica do Dubrovnika jest 115 km czyli ponad 2h jazdy. Prom na Korcule płynie 15 minut tylko żeby nie wsiąść na prom samochodowy bo wtedy godzinka marszu z buta!! Jesli chodzi o Mljet to rzeczywiście z Trstenika pływają stateczki pasażerskie (tylko , ale nie jestem pewien). Na miejscu kupuje się bilet do Parku i trzeba się trochę przejść.Można wypożyczyć rower lub kajak i to jest najlepsza forma zwiedzania. Z miejsca gdzie łączą się dwa jeziora pływa co chwila stateczek na wyspę z samostanem (bilet w cenie).Mljet jest piękny ale parę zeta za to trzeba zostawić(prom , bilety, rower) Nie mam odniesienia co do Makarskiej ale wydaje mi sie że nazwa Riwiera mówi sama za siebie. Peljesac to oaza spokoju z niewielkimi osadami jak Dingac czy Duba. Główne ośrodki rozrywki to Orebic , Ston i Viganj.
http://www.dubrovnik-online.com/anadingac/
Tu jeżdze od 4 lat.Trzy domy na krzyż jak to się mówi. 15 km od Orebica.
Co do Sv Ilija to byłem 3 razy i wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Chodzi o zmęczenie a nie o trudności techniczne na trasie.Chodziłem w dzień przy 40-to stopniowym upale i udało sie w 2,40h. Widziałem na górze wpisy jakichś sprinterów-1i pół godziny. Możliwe ale trzeba być sportowcem. Prawdą jest to , że tam giną ludzie , sam słyszałem o Czeszce która zmarła z odwodnienia po złamaniu nogi.Nigdy nie widziałem tam żmiji a szedłem i ścieżką i na przełaj.Zwykły turysta-4h spoko. Są dwie drogi -od samostanu i z dołu Orebica.Kojoty można słyszeć i widziec na całym Peljescu. I muflony też.Pozdrav!
piotrekwawa
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 24.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekwawa » 15.02.2006 11:34

aneta_jacek napisał(a):Dzięki serdeczne za Wasze wskazówki, czytam przy kawie .... pomagają coraz bardziej ......

Jacek poczyta pożniej i zdecydujemy ....



Jesli chodzi o odniesienie do Makarskiej to zdecydowanie Orebić, jest co prawda dość daleko ale jest bardzo fajny, w zeszłym roku odwiedziłem (ja mieszkałem w Żuljanie).
Orebić
Piękne miasteczko z promenadą i pięknymi starymi willami nad morzem plaży nie widziałem więc się nie wypowiadam. Blisko na Korcule.

Mały Ston super klimat mi sie bardzo podobał. Jednak mieszkać to bym tam chyba nie chciał.

Żuljane polecam zdecydowanie osobom z dziećmi ze względu na właściwie brak ruchu samochodowego i dość płytką plaże miejską z namiastka piachu i ciepłą wodą. Jest też druga plaża z kamieniami i głęboką zimna wodą :) Ale za to piękna, trzecia (z naturystami) i jeszcze pełno małych uroczych zatoczek.
Na wodę w plaży miejskiej należy uważać bo moje dziecko załapało wirusa :cry: myśle, że tam. Było bardzo chore.

Na koniec bez różnicy gdzie się zatrzymasz polecam:
1. w pierwszej kolejności mule i ostrygi z beach bar. (bar przy hodowli) ludzie po 200km jadą aby zjeść.
2. wina z Drace.
Kris
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 04.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris » 15.02.2006 12:31

Jeżeli chcesz zwiedzac i mieć też trochę "zabawowej" atmosfery to pozostaje tylko Orebic i ewentualnie Trpanij. Reszta pólwyspu to ciche i spokojne mieścinki, bez targu, dyskotek i barów, tym bardziej że we wrześniu to już na pewno po sezonie - kończy sie 26 sierpnia.
toudee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 748
Dołączył(a): 03.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) toudee » 15.02.2006 13:30

Sławomir Wocial napisał:
...http://www.dubrovnik-online.com/anadingac/ ...
Kojoty można słyszeć i widziec na całym Peljescu. I muflony też.Pozdrav!

Mam prośbę o informację jak wygląda plaża przy apartamentach. Kuzyn jedzie z niepełnosprawnym dzieckiem i jeśli w pobliżu była by jakaś zatoczka z drobnymi kamieniami byłoby mu znacznie łatwiej .
Info możesz przesłać na priv adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Jesli masz jakieś zdjęcia apartamentów i ich okolicy (szczególnie plaży) byłbym wdzięczny za ich przesłanie.
antek
Cromaniak
Posty: 1031
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) antek » 15.02.2006 14:53

Jarek Magnuski napisał(a):Szczerze polecam i może usłyszycie szczególną atrakcję tej miejscowości - wyjące kojoty, ale to tylko w nocy. :D


heheh...jak napisał jacek.niezła atrakcja...juz to kiedyś opisywałem...połowa wrzesnia, puste pole namiotowe...zapadający zmierzch.....i ..rozpoczynające się wycie...brrrrrrrr
piotrekwawa
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 24.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekwawa » 15.02.2006 16:05

antek napisał(a):
Jarek Magnuski napisał(a):Szczerze polecam i może usłyszycie szczególną atrakcję tej miejscowości - wyjące kojoty, ale to tylko w nocy. :D


heheh...jak napisał jacek.niezła atrakcja...juz to kiedyś opisywałem...połowa wrzesnia, puste pole namiotowe...zapadający zmierzch.....i ..rozpoczynające się wycie...brrrrrrrr



Z atrakcji na półwyspie przeżyłem:
-chorobę dziecka (wirus leczony CocaCola + krakersy 8O )
-straszliwą burze (tą co utopiła Dubrownik)
-pożar okolicy groziła nam ewakuacja
- na koniec trzęsienie ziemi

kojotów nie słyszałem może na szczęście :)

I to wszystko w dwa tygodnie
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.02.2006 00:28

Za kilka lat na "zajefajny" Peljesac można będzie wjechać mostem.
http://www.mmtpr.hr/default.asp?id=413
Pozdrawiam
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 15.04.2006 19:30

Maciej Winiecki napisał(a):Zdecydowanie mogę polecić Trstenik. W zeszłym roku pół urlopu spędziłem w Żuljanie i pół właśnie w Trsteniku. Choć obie miejscowości znajdują się nad tą samą zatoką (Zatoka Zuljana), to są to miejsca o odmiennym kolorycie, charakterze, obie fantastyczne. Zuljana to raczej miejscowość dla młodych małżeństw z małymi dziećmi. Trzy małe zatoczki. Pierwsza, z przystanią jachtową, gdzie dno, co jest rzadkością, jest piaszczyste, w rozumieniu bałtyckiego piasku, i morze przez kilkadziesiąt metrów sięga do pasa. Ta plaża specjalnie nie przypadła mi do gustu, gdyż betonowy pomost zasłaniał widok. Natomiast pozostałe dwie zatoczki to piękne widoczki, ale tam z każdego pensjonatu trzeba trochę dojść, chyba, że jest się na kempingu. Jego położenie jest znakomite. Jeśli chodzi o Trstenik, to mnie urzekła jego stara architektura. Przylegające do domostw, na wpół dzikie gaje figowe, winnice, gratka dla malarza pejzażysty. Co się zaś tyczy plaży, to w sumie jest OK, ale Trstenik to miejscowość z małym portem (Prom na Mljet, marina) i według mnie jest to jakaś niedogodność. Ale za to okolica, rejony Dingacza, to bajka.


Jeśli jest to możliwe bardzo proszę o inforacje o apartamentach, w których mieszkałeś -> adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pozdrawiam
tboy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 220
Dołączył(a): 02.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) tboy » 12.05.2006 02:21

Kris napisał(a):Witaj,
ja też jestem zauroczony Borakiem. Jestem tam co roku już od 5 lat


Kris podaj namiar na siebie, mam kilka pytań
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Półwysep Peljesac - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone