Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 11.10.2009 18:48

mottom napisał(a):Tak z ciekawości - jakie "obciążenia" nakłada Chorwacja na "legalny czarter" skoro muszą walczyć z "nielegalnym" przez wprowadzenie takich winiet. Musi to być coś albo drogiego albo skomplikowanego, skoro ludzie mają pokusę aby to obchodzić .........


Upewnij się, że siedzisz i kliknij w:

http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2005/ ... nceFee.pdf

Dokument jest sprzed kilku lat, ale nie sądzę, żeby się coś zmieniło. Jeśli już to w górę.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 11.10.2009 19:05

Ta fee jest podana w kunach czy w EUR?
Nawet jeżeli w kunach to i tak sporo więcej niż winieta :(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2009 19:16

Pewnie w kunach, ale i tak są to niezłe suuuuuuuuumki.
Pozdrawiam :oops:

smoki3
Jacek_Do
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 28.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek_Do » 21.10.2009 19:20

Też się zastanawiam nad kupnem pontonu, przeczytałem ile się dało czyli przktycznie cały wątek i doszedłem do wniosku, że zrobię zaraz na aiosnę patent sternika motorowodnego żeby nie ograniczać się do najmniejszych jednostek.
Ile kosztuje przeciętnie kurs bo egzamin i patent to wiem 250,00zł.
Chciałbym kupic jakiś średniej wielkości ponton - co polecacie i silnik koło 15KM.
Nie chcę większego silnika ze względu na wagę.
Chodzi głownie o miejsce i wagę, co polecacie na początek.
Jaka stopa do pontonu krótka czy długa?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.10.2009 21:43

mottom napisał(a):
MorskiPas napisał(a):Podstawowym celem winiet nie jest zbieranie kasy, tylko zapobieganie nielegalnemu czarterowi.

Tak z ciekawości - jakie "obciążenia" nakłada Chorwacja na "legalny czarter" skoro muszą walczyć z "nielegalnym" przez wprowadzenie takich winiet. Musi to być coś albo drogiego albo skomplikowanego, skoro ludzie mają pokusę aby to obchodzić .........
Jakie dokumenty uprawniające do pływania musi posiadać jednostka czarterowana?
Rozumiem, że nie takie jak "moja winieta" - gdyż na takiej nie da się wpisać zgodnie z prawem aktualnej listy załogi, która akurat teraz czarteruje daną jednostkę jako np dwudziesta w tym roku - może już się nie zmieścić :roll:


Legalny czarter w Chorwacji.
Właściciel jachtu / łodzi musi być firma z Chorwacji.
Jacht / łódź musi mieć dokument:
Jacht, potwierdzenie o zdolności do żeglugi wydane przez HRB
Łódź, potwierdzenie wydane przez Urząd Kapitanatu Portu

Obecnie w Chorwacji zarejestrowanych około 1000 czarter jachtów.
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 22.10.2009 08:23

Jacek_Do - Honda T32ie lub T38ie ewentualnie Busch F400A - wszystkie pontony z airmatą + dobra pompka elektryczna do pompowania airmaty i powinieneś być bardzo zadowolony z takiego zestawu gdyż będzie lekki i bardzo dzielny na wodzie, a co do silnika to oczywiście 4 suwowy - Yamaha, Honda lub Suzuki - oczywiście minimum 15km ale do pontonu 3,8m z airmatą polecałbym 20km silnik waga i cena praktycznie ta sama a różnica w pływaniu widoczna. Co do kursów sternika to nie pomogę bo sam robiłem rok temu i nie wiem jak kształtują się teraz ceny ( za sternika motorowodnego w tamtym roku cały kurs z egzaminem płaciłem 800zł )
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2009 10:24

Na Starszego Sternika Motorowodnego razem z egzaminem w tamtym roku około 1200,zł. :lol:
Mam ponton z serii HDS. Znakomicie się sprawdził w Chorwacji. Przyzwoite wyposarzenie, dobra jakość. Cena to 1/2 Hondy. :lol:
Silnik ze względu na wagę dwusuw Mercury z 2006r. 15KM. :lol:
Ostatnio edytowano 22.10.2009 10:41 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Jacek_Do
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 28.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek_Do » 22.10.2009 10:40

Udało mi się dodzwonić do ośrodka w Krakowie i kurs kosztuje 500 + 250(egzamin i patent)
Jest jeszcze jeden ośrodek ale już w tym roku nie organizują i kazali zadzwonić w kwietniu.
A jakie są pytania na egzaminie, jak to wygląda test czy inna forma?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2009 10:46

Egzamin, to forma testu składająca sie z kilku działów. Składa sie też oświadczenie z przepływanych do tej pory godzin ( napewno dotyczy to SSM -chyba z 200godzin). :lol:

Ps. Plus oczywiście pływanie łodzią.
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 22.10.2009 11:09

smoki3 - tak jak mówisz, na Sternika Motorowodnego nie musi mieć stażu 200 godzin, chyba że będzie robił Starszego Sternika Motorowodnego - tylko po co do pontonu z 15 km silnikiem :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.10.2009 11:30

D1ALVARO napisał(a):smoki3 - tak jak mówisz, na Sternika Motorowodnego nie musi mieć stażu 200 godzin, chyba że będzie robił Starszego Sternika Motorowodnego - tylko po co do pontonu z 15 km silnikiem :)



Ponton z 15KM, ponieważ ciągnę ze sobą przyczepę kempingową, a waga, rozmieszczenie, poręczność zestawu muszą się jakoś zgrywać. :lol:


Ps. Też choruję na łódź, może bardziej na katamaran z silnikiem ( własnej konstrukcji), ale żona nie odpuści mi przyczepy. Tak czy inaczej jestem na razie skazany na ponton.
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 22.10.2009 12:57

smoki3 - rozumiem , Ojciec też nie chciał ciągać przyczepy ale od kiedy przesiadł się z pontonu 3,3m z 5km na 4,7m z 40km, to już mu odpowiada jazda z przyczepą :D
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 22.10.2009 13:09

Panowie D1ALVARO oraz smoki3, pozwólcie, że się wtrącę - chyba się nawzajem nie rozumiecie :(

D1ALVARO pytał - po co robić patent SSM do pływania z silnikiem (tylko) 15KM (SSM ma raczej sens przy większych mocach), a smoki3 tłumaczy dlaczego on ma silnik 15KM

smoki3 pisze, że MUSI jeździć z przyczepą (kempingową), bo żona mu "nie odpuści" więc nie może mieć przyczepionej drugiej przyczepy z silnikiem, a D1ALVARO dalej przekonuje, że z przyczepą jazda nie jest tak straszna (jeżeli ma się wizję przyjemności z pływania większym sprzętem - tak ja zrozumiałem tę wypowiedź)
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 22.10.2009 13:13

Jacek_Do napisał(a): silnik koło 15KM.
Nie chcę większego silnika ze względu na wagę.

Rozumiem i się z tym całkowicie zgadzam. Jednak jeżeli lekki, to 2-suw (a z tymi są problemy, np: zakup raczej tylko używanego, większe spalanie niż 4-suw, zapach oleju......)
Jacek_Do napisał(a):Jaka stopa do pontonu krótka czy długa?

Zdecydowanie krótka
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 22.10.2009 13:21

mottom - chodziło mi raczej o uświadomienie kolegi Jacek_Do że jak nie jeździ z przyczepą tylko ładuje ponton do bagażnika , to jak mu się spodoba i kupi większy sprzęt to w końcu zacznie :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 76
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone