Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.10.2016 23:56

Przeczytaj obydwa artykuły, porównaj je, sprawdź jak pisarzyna "FAKTU" manipuluje informacjami i sprecyzuj o co ci dokładnie chodzi, bo nie łapię. O zagrożeniach nową kartą pisze greenrs.[/quote]
dla mnie fakt nie jest miarodajnym wykładnikiem,natomiast widzenie we wszystkim zagrożen,jest tez dla mnie dziwne.Moze ja jestem dziwny ale mam np.konto w banku który zwraca mi za paliwo.i czasami sie zastanawiam,czy nie sa chorzy.bo mi daja kasę.Nawet w te wakacje pomyslalem,ze skoro caly rok dostaje premie to moge przeplacic te ulamki po przecinku za to,ze mi gorzej przelicza
Ostatnio edytowano 16.10.2016 22:00 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 16.10.2016 00:15

dabecja naskrobał» 15.10.2016 22:56


dla mnie fakt nie jest miarodajnym wykładnikiem,natomiast widzenie we wszystkim zagrożen,jest tez dla mnie dziwne.Moze ja jestem dziwny ale mam np.konto w banku który zwraca mi za paliwo.i czasami sie zastanawiam,czy nie sa chorzy.bo mi daja kasę.Nawet w te wakacje pomyslalem,ze skoro caly rok dostaje premie to moge przeplacic te ulamki po przecinku za to,ze mi gorzej przelicza


Pomyśleć i mieć nadzieję zawsze warto, jednak jak by nie patrzeć, to chyba coś chlapnąłeś? Piszesz takim "leTkim piórem" ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.10.2016 22:08

SingSing74 napisał(a):dabecja naskrobał» 15.10.2016 22:56


dla mnie fakt nie jest miarodajnym wykładnikiem,natomiast widzenie we wszystkim zagrożen,jest tez dla mnie dziwne.Moze ja jestem dziwny ale mam np.konto w banku który zwraca mi za paliwo.i czasami sie zastanawiam,czy nie sa chorzy.bo mi daja kasę.Nawet w te wakacje pomyslalem,ze skoro caly rok dostaje premie to moge przeplacic te ulamki po przecinku za to,ze mi gorzej przelicza


Pomyśleć i mieć nadzieję zawsze warto, jednak jak by nie patrzeć, to chyba coś chlapnąłeś? Piszesz takim "leTkim piórem" ;)


Wycieczki osobiste to sobie daruj.

Podchodzę normalnie do życia ,jest XXI wiek a Twoje argumenty i przedstawianie swojej wizji zagrożeń związanych z posiadaniem karty są rodem ze wsi Taplary.
Z poprzednich postów wynika,ze nawet nie za bardzo rozróżniasz rodzaje kart .
Poradnik zapewne napisany na zlecenie lobby bankowego.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Slownik ... 79227.html





*Taplary -wieś z Konopielki.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.10.2016 09:03

SingSing74 napisał(a):
piotrulex napisał(a):No a ja w swoim banku przy mojej opcji konta płacę zero prowizji za płatności za granicą czy wybieranie z bankomatu dlatego traktuję tę wygodę i bezpieczeństwo całkowicie darmowo :)



Niemniej jednak w temacie "Koszt urlopu w Chorwacji" piotrulex napisał:
"Wszędzie jak zwykle płaciłem kartą a w tym roku przeliczono po masakrycznym kursie 0,63 gdzie we wcześniejszych latach raczej byłem pozytywnie zaskoczony - karta BOŚ z akceptacją MasterCard."

Jak pisałem w wielu innych postach, warunki na kontach zmieniają się praktycznie w czasie rzeczywistym. Czy w związku z tym mógłbyś się odnieść do wcześniejszych swoich zachwytów dotyczących płatności kartą bankomatową?


Tak. Jako, ż ejestem fanem wszędobylskiego płacenia kartą tym bardziej czułem się zobowiązany aby uczciwie napisać o tegorocznej wtopie :) Jak przy rachunku za camping na 5000kn (chyba 12 nocek) musiałem płatność dzielić na 2 karty (limit na każdej ustawiony dla bezpieczeństwa na 3000PLN) to wiedziałem, że jest niebardzo ...

Wiadomo, że banki na płatności kartą zarabiają, to oczywiste i było juz opisane

Tylko, że można też na tym zarobić

Jak ktoś ma ochotę proszę zerknąć na regulamin tzw. promocji

https://www.online.citibank.pl/formular ... cgodE04GsA

Nawet tu sms-y są darmowe i całe szczęście. Notuje sobie transakcje aby wiedzieć kiedy te 3 koła osiągnę na każdej karcie i we wrześniu wyszło mi ich 61. Gdybym miał płacić nawet 0,30 za każdego to wychodzi już prawie 20 zeta ...

Dla córki nowy tablet z etui (razem jakieś 4 stówy) już w wakacje dojechał, dla zony telefon (jakieś 5 stówek na allegro) zaraz przyjdzie a kolejny tzw. zapasowy fon (córka już zaciera ręce) pewnie jakoś w styczniu. Mnie to naprawdę nic nie kosztowało, spłacam zaraz po otrzymaniu wyciągu. Jednak bank też skądś kasę na tę formę reklamy musi jednak mieć, w skali globalnej zapewne się im opłaci :)
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 19.10.2016 23:57

CZY NA TYM FORUM JEST JAKIŚ MODERATOR ???!!!

Trzy strony wątku pt. "Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości" za sprawą dyskusji (ciekawej, bo ciekawej, ale nieistotnej dla tematu) przerodziły się w piep****** na temat wyższości/niższości gotówki/karty i idei oraz organizacji systemów płatniczych w ogóle. Ludzie, jak tak dalej pójdzie to temat zaraz będzie miał 100 stron !!!
...

A co do samego tematu płacenia kartą, od sierpnia używam za granicą (EUR, HRK, HUF, GBP) karty kredytowej Visa Getin Banku i jestem w miarę zadowolony - kursy wprawdzie nieco gorsze niż Master Carda, ale i tak co najmniej tak dobre jak w kantorze, a do tego zero opłat za używanie karty (przy spełnieniu warunku min. 5 transakcji/msc) i za przewalutowanie (bezpośrednio po kurskie Visy).
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 09.03.2017 13:13

Niebawem znów temat ruszy więc podbijam

Wczoraj rano robiłem zakupy u Niemca za 26,40 Euro zwykłą kartą Mastercard z BOŚ

Jak na razie w blokadach wisi jak niżej

Kwota blokady: 113,81 PLN
Data operacji: 08.03.2017
Miejsce transakcji: Netto sagt Danke 6382 Wuppertal

Wychodzi 4,311

Znając życie jak obciąży to po znacznie gorszym przeliczniku i sam nie wiem z czego to wynika :(
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.03.2017 13:38

piotrulex napisał(a):Znając życie jak obciąży to po znacznie gorszym przeliczniku i sam nie wiem z czego to wynika :(

Dokonanie blokady na rachunku klienta, nie oznacza, że bank lub np. sklep dysponują już naszymi pieniędzmi. Nie oznacza też, że klient na pewno zapłaci za transakcję, bo może się z niej wycofać.

Różnica wynika prawdopodobnie z tego, że blokada wyrażana jest w PLN i przeliczana z oryginalnej kwoty transakcji, w walucie po kursie, który obowiązuje w dniu płatności. Jednak ostatecznie transakcja jest przeliczana wg wewnętrznych kursów sprzedaży organizacji płatniczych (Visa lub MasterCard), a następnie na złotówki, wg kursu sprzedaży walut w danym banku.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 09.03.2017 13:57

piotrulex napisał(a):...Znając życie jak obciąży to po znacznie gorszym przeliczniku i sam nie wiem z czego to wynika :(

W tej chwili widnieje przelicznik na dzień płacenia.
Rozliczenie właściwe będzie z dniem księgowania kwoty. Co jest zazwyczaj kilka dni roboczych (zależy od banku).
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 09.03.2017 20:46

dlatego nie ma co liczyć kursu na zablokowanej kwocie
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.03.2017 16:06

piotrulex napisał(a):Niebawem znów temat ruszy więc podbijam

Wczoraj rano robiłem zakupy u Niemca za 26,40 Euro zwykłą kartą Mastercard z BOŚ

Jak na razie w blokadach wisi jak niżej

Kwota blokady: 113,81 PLN
Data operacji: 08.03.2017
Miejsce transakcji: Netto sagt Danke 6382 Wuppertal

Wychodzi 4,311

Znając życie jak obciąży to po znacznie gorszym przeliczniku i sam nie wiem z czego to wynika :(


Zaksięgowano jak niżej:

NETTO SAG WUPPERTAL.DEU
Kw 26,40 EUR Kw.rozl 26,40
EUR Kurs/Data 4,5616/2017.03.09

Kwota w PLN to 123,44

To mi po dzieleniu kurs wychodzi 4,6757 ... - ktoś mi wytłumaczy skąd ta różnica?

Tak czy inaczej dupiaty kurs :(

Średni kantorowy sprzedaży to jakieś 4,35

Po przejechaniu się po raz pierwszy na kursach w minione wakacje, tym razem chyba wezmę gotowiznę lub jakąś polecana kartę do płatności w cro sobie wyrobię ...


Kolega z którym byłem też płacił w tym samym sklepie

Karta również Mastercard lecz z Getin

Kurs 4,4436

hmmm
Ostatnio edytowano 10.03.2017 16:24 przez piotrulex, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.03.2017 16:15

Przejechałem się na tym już dawno, dlatego za granicą używam gotówki, a najczęściej (tam gdzie mogę) płacę kartą walutową.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.03.2017 16:25

walp napisał(a):Przejechałem się na tym już dawno, dlatego za granicą używam gotówki, a najczęściej (tam gdzie mogę) płacę kartą walutową.


No ja dopiero w 2016, wcześniej było super i taniej niż bym z PL targał eurasy z kantoru czy nie daj Boże inne kuny ...
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 10.03.2017 19:27

piotrulex napisał(a):
,,,To mi po dzieleniu kurs wychodzi 4,6757 ... - ktoś mi wytłumaczy skąd ta różnica

Zapoznaj się z opłatami i prowizjami do swojej karty, opłatami za przewalutowanie, kursem waluty. I trzeba je kontrolować bo banki lubią je zmieniać a my nie zawsze zwracamy uwagę na zmiany.
Co bank to obyczaj.
Ja używam kart trzech banków (jedna jest dobra do "tego", druga do "siego", a trzecia do "owego") :) Trzeba poznać tabelę opłat i prowizji i odpowiednio żonglować nimi.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 10.03.2017 20:45

Ja za granicą używam MasterCarda z mBanku. Jest OK. Natomiast MC z Deutsche Banku uzyłem za granicą 2 razy, pierwszy i ostatni. Jak zobaczyłem po jakim zbójeckim kursie przeliczono mi zakupy w Szwecji :?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.03.2017 21:26

Cze!
Jeśli chodzi o zakupy w Szwecji/ to na kasie pani się zawsze pyta w jakiej walucie płatność, czyli w moim wypadku pyta svenskie og norskie?
i ja odpowiadam Mastercard/norskie.
O co chodzi...
otóż jeśli svenskie to kurs sklepu/banku na miejscu z ewentualną prowizją.
jeśli norskie/Mastercard to kurs banku w którym w karta została wydana.
pozdro
fℓу
ps.często i gęsto nie pytają jaka waluta ma być środkiem płatniczym i potem są takie kwiatki 8O jak przeglądamy konto .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone