Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
skylogg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 15.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) skylogg » 17.07.2013 15:25

Podejrzewam, że założenie AliorSynca sygnowanego przelewem trwa równie szybko (i jest bezpłatne )co uruchomienie takiej usługi. Tyle że na kartę trzeba poczekać kilka dni.
Nie ma za opłat (póki co) za wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie.
A kiedy wprowadzą opłaty można również konto zamknąć.
Do bankomatów i płatności za granicą służył mi od lat mBank, a w tym roku po wprowadzeniu opłat przesiadłem się na AS (chociaż z mB NA RAZIE nie zrezygnowałem). I nie płacę żadnych dodatkowych 4,5, 6, 10 czy xxx zł.
wallander82
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wallander82 » 17.07.2013 20:07

wszystko zależy jakie przeliczniki ma AliorSync, musiałby napisać ktoś kto wypłacał z karty Sync i wtedy można by było porównać
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.07.2013 20:13

Przelicznik jest super, extra bardzo zajefajny, najlepiej zabrać gotówkę i wymienić ją w banku w Dubrowniku, potem wpłacić we wpłatomacie w Zagrzebiu i wypłacić w bankomacie w Splicie. Będzie 18,5 kun do przodu na tej transakcji. :mrgreen: :mrgreen: :D
charlie_
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): 06.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) charlie_ » 17.07.2013 22:05

Hejka,

Analizowałem dośc dokładnie ten temat. Pojawiał się zresztą przy okazji tematu związanego z kursami walut itp.

w-polsce-kuna-prawie-65-gr-kurs-euro-kuna-w-chorwacji-t18830-660.html#p1227033

W zależności od banku, w którym macie konta mogą pojawić się jeszcze dodatkowe opłaty za przewalutowanie. Z tego co mi wiadomo Alior Bank, Alior Sync, Eurobank nie mają takowych ;)

Pozdrawiam
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 18.07.2013 08:19

podejrzewam że za przewalutowanie - to własnie mają.
A nie mają prowizji za wypłatę z bankomatu.
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 18.07.2013 08:44

pawelli napisał(a):podejrzewam że za przewalutowanie - to własnie mają.
A nie mają prowizji za wypłatę z bankomatu.


Korzystam z karty Alior Bank. Nie mają opłaty za przewalutowanie i nie mają prowizji. Ale zależy z jakiej waluty korzystasz. W ubiegłym roku będąc w Cro korzystałem oczywiście z karty (bankomaty i płacenie) bez żadnych opłat. Wyjątkiem były zakupy w BiH, gdzie faktycznie bank doliczył opłaty za przewalutowanie z marki konwertybilnej.
Stendo
Croentuzjasta
Posty: 304
Dołączył(a): 24.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stendo » 18.07.2013 09:48

wojtek_p napisał(a):Korzystam z karty Alior Bank. Nie mają opłaty za przewalutowanie i nie mają prowizji. Ale zależy z jakiej waluty korzystasz. W ubiegłym roku będąc w Cro korzystałem oczywiście z karty (bankomaty i płacenie) bez żadnych opłat. Wyjątkiem były zakupy w BiH, gdzie faktycznie bank doliczył opłaty za przewalutowanie z marki konwertybilnej.


A niby dlaczego miał bank doliczyć prowizję do marki bośniackiej a już do kuny chorwackiej nie ?? Przecież jedna i druga waluta musiała być przeliczona na EUR/USD a następnie na PLN według tych samych schematów.
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 18.07.2013 10:37

Stendo napisał(a):
wojtek_p napisał(a):Korzystam z karty Alior Bank. Nie mają opłaty za przewalutowanie i nie mają prowizji. Ale zależy z jakiej waluty korzystasz. W ubiegłym roku będąc w Cro korzystałem oczywiście z karty (bankomaty i płacenie) bez żadnych opłat. Wyjątkiem były zakupy w BiH, gdzie faktycznie bank doliczył opłaty za przewalutowanie z marki konwertybilnej.


A niby dlaczego miał bank doliczyć prowizję do marki bośniackiej a już do kuny chorwackiej nie ?? Przecież jedna i druga waluta musiała być przeliczona na EUR/USD a następnie na PLN według tych samych schematów.


Nie wiem, nie pytałem w banku. Płaciłem kartą z Aliora w Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Szwajcarii i oczywiście w strefie euro. Nigdzie nie miałem dodatkowych opłat, tylko w przypadku waluty BiH doliczyli kilka złotych.
sneer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 725
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) sneer » 18.07.2013 10:46

wojtek_p napisał(a):Nie wiem, nie pytałem w banku. Płaciłem kartą z Aliora w Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Szwajcarii i oczywiście w strefie euro. Nigdzie nie miałem dodatkowych opłat, tylko w przypadku waluty BiH doliczyli kilka złotych.


Tak pytam z ciekawości, czy jesteś pewien, że haracz za ewentualne przewalutowanie za wypłatę w Chorwacji, nie był "ukryty" w całej kwocie danej transakcji?
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 18.07.2013 11:03

Napiszę po raz kolejny coś, co już gdzieś pisałem. Prowizja za przewalutowanie NIE JEST WIDOCZNA jako transakcja na rachunku. Jest doliczona do kwoty transakcji. Prowizja za wypłatę JEST WIDOCZNA jako następna transakcja.

Aby wiedzieć, czy dany bank przy danej karcie, pobiera prowizję za przewalutowanie, trzeba zerknąć w TOiP. Inaczej nigdy tego nie będziecie wiedzieć.

Pozdro :papa:
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 18.07.2013 11:20

przy okazji płacenia kartą warto tez zwracać uwagę na kwotę którą potwierdzamy pinem, aby nie być rozczarowanym po powrocie, ja mało co nie zapłaciłem za czyjeś paliwo (sprzedawca cwaniaczek) - oczywiście dwa razy więcej, tak że warto zwrócić na to uwagę, bo z odkręcaniem takich spraw może być kłopot i niepotrzebne nerwy.
Poza tym warto mieć zapasowe konto w innym banku, ponieważ np. mBank bardzo lubi konserwować system właśnie w weekendy od 23 do 6 rano i można się zdziwić, ja miałem tak dwa razy na stacji benzynowej na Węgrzech i ratowałem się kartą z innego banku.
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 18.07.2013 11:25

MRK napisał(a):Napiszę po raz kolejny coś, co już gdzieś pisałem. Prowizja za przewalutowanie NIE JEST WIDOCZNA jako transakcja na rachunku. Jest doliczona do kwoty transakcji. Prowizja za wypłatę JEST WIDOCZNA jako następna transakcja.

Aby wiedzieć, czy dany bank przy danej karcie, pobiera prowizję za przewalutowanie, trzeba zerknąć w TOiP. Inaczej nigdy tego nie będziecie wiedzieć.

Pozdro :papa:


O k...a! Pamięć mnie zawodzi.
Sorry, ale NIE MIAŁEM dodatkowych opłat za przewalutowanie w BiH! Dopiero żona mi przypomniała (po roku) że kupowałem dziecinie sok w takim małym sklepiku.
A co się tyczy Aliora, nie mają w tabeli opłat wzmianki o opłacie za przewalutowanie. To by się zgadzało, bo za 1 kunę wychodziło koło 0,56 zł.
Stendo
Croentuzjasta
Posty: 304
Dołączył(a): 24.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stendo » 18.07.2013 12:20

MRK napisał(a):Napiszę po raz kolejny coś, co już gdzieś pisałem. Prowizja za przewalutowanie NIE JEST WIDOCZNA jako transakcja na rachunku. Jest doliczona do kwoty transakcji. Prowizja za wypłatę JEST WIDOCZNA jako następna transakcja.


Dokładnie tak jest. Prowizja ze przewalutowanie powiększa kwotę jaką zapłaciliśmy w sklepie o np. 2% i dopiero ta powiększona kwota jest przeliczana na inną walutę. Jest ona niewidoczna na wyciągu.
borewicz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 08.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) borewicz » 19.07.2013 08:50

"Mój" Millennium bank zmusił mnie do poszukiwań informacji o prowizjach przy płatnościach i wypłatach przy pomocy karty Visa. Na oficjalne pytanie do banku Millenium otrzymałem taką odpowiedź:
Transakcje dokonane w walutach obcych kartami systemów płatniczych VISA International przed ich zaksięgowaniem na rachunku karty, są przeliczane na PLN, po uprzednim przeliczeniu transakcji na USD, za wyjątkiem transakcji dokonanych w EUR w systemie płatniczym VISA, które są przeliczane bezpośrednio na PLN. Przeliczenia walutowe są dokonywane odpowiednio przez VISA International według kursów walut rynku hurtowego stosowanych przez VISA International z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia powiększone o marże, określone w cenniku (2%).
Dodatkowo w przypadku wypłaty gotówki w bankomatach akceptujących kartę zagranicą Bank obciąży rachunek prowizją za wypłatę gotówki w bankomacie za granicą w wysokości określonej w cenniku ( 2,5% nie mniej niż 9 PLN).

Prócz tego co powyżej znalazłem taki visovy przelicznik pobieranej prowizji. Mam nadzieję, że komuś się przyda.
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 19.07.2013 08:54

Można wymienić złotówki w Splitska Banka w BV - ale nie mogę połapać się w ich tabelce:

http://www.splitskabanka.hr/Tecajna-lista/Tecajna-lista

Może ktoś podpowie ? Z której kolumny korzystać przy przeliczaniu ? Ile trzeba zapłacić za 1000 KUN w złotówkach na przykładzie dzisiejszych notowań ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone