Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 12.10.2017 09:04

Jeżeli chodzi o Chorwację to lepszej opcji niż konto w Pekao nie ma. Tak jak wielokrotnie ktoś wspominał, w tym sezonie płatność kartą/ wypłaty po kursie ok 0,57 więc powodzenia z kombinowaniem, zakładaniem dodatkowych kont, wykupowaniem dodatkowych usług 8)

Chociaż zastanawia mnie jedno, raz kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 10:07

ApropoDefacto napisał(a):Jeżeli chodzi o Chorwację to lepszej opcji niż konto w Pekao nie ma. Tak jak wielokrotnie ktoś wspominał, w tym sezonie płatność kartą/ wypłaty po kursie ok 0,57 więc powodzenia z kombinowaniem, zakładaniem dodatkowych kont, wykupowaniem dodatkowych usług 8)

Chociaż zastanawia mnie jedno, raz kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57



Bo płacenie kartą, a wypłata gotówki z bankomatu to dwie różne transakcje. Zazwyczaj ta druga jest mniej korzystna.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 10:17

piotrulex napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
No tak, Polski, nasz, narodowy, no super, to najważniejsze ...

Jeśli ktoś go kupił to znaczy, że ktoś go sprzedał, tak więc jak najbardziej poprawne jest stwierdzenie, że został sprzedany

Dla mnie najważniejsza jest oferta a nie czyją on jest własnością

Dopiero gdy oferta jest identycznie atrakcyjna to wybieram patrząc na dodatkowe elementy

Choć jeśli do banków miesza się polityka to być może niedługo, podobnie jak w polityce, nie będziemy wybierać tych lepszych tylko tych mniej beznadziejnych ...


Widzisz i tu się nie zgadzamy. Nie chodzi o żadną politykę. Istnieje coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Zapytaj prawdziwego Niemca czy Francuza w jakim banku ma konto? Tym bardziej, że jak piszą tu klienci Pekao ma on dobrą ofertę na płatności za granicą.

Kolejna sprawa to, że sektor bankowy nigdy nie powinien być sprzedawany w obce ręce, podobnie jak energetyka, telekomunikacja czy nawet wodociągi. To są elementy strategiczne i bardzo dobrze, że Pekao wróciło w polskie ręce.

Włosi na Pekao zarobili przez 15 lat w przeliczeniu 12 miliardów złotych (nie licząc zarobku przy odsprzedaży - to kolejne 7 miliardów), a przecież te pieniądze mogły być nasze - czyli jak piszesz (niestety z ironią) polskie, narodowe.

Wracając do tematu, moje wątpliwości związane płaceniem kartą wynikają między innymi z ciągle zmieniających się warunków w bankach (wszystkich) dlatego będę preferował gotówkę, a kartę traktował tylko jako rezerwę. Przynajmniej do momentu kiedy gotówka będzie istnieć ;)
Ostatnio edytowano 12.10.2017 11:19 przez SingSing74, łącznie edytowano 2 razy
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 12.10.2017 11:04

SingSing74 napisał(a):
Bo płacenie kartą, a wypłata gotówki z bankomatu to dwie różne transakcje. Zazwyczaj ta druga jest mniej korzystna.


Ale ja wypłacając z innego bankomatu (zagrebacka bank) miałem kurs 0,57/0,58 a on wtedy 0,61 w tym konkretnym bankomacie

SingSing74 napisał(a):
Widzisz i tu się nie zgadzamy. Nie chodzi o żadną politykę. Istnieje coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Zapytaj prawdziwego Niemca czy Francuza w jakim banku ma konto? Tym bardziej, że jak piszą tu klienci PKO ma on dobrą ofertę na płatności za granicą.


nie PKO tylko Pekao. PKO to całkiem inny bank
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 11:11

Kilka postów wyżej napisałeś :kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57


Co do nazwy banku masz rację - poprawiłem.
Ostatnio edytowano 12.10.2017 11:19 przez SingSing74, łącznie edytowano 1 raz
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 12.10.2017 11:12

I następnie uzupełniłem, że w bankomacie przy wypłacaniu również miałem podobny kurs (jak przy płaceniu kartą).
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 11:15

No widzisz to dosyć dziwne, że raz liczy tak, a drugi raz inaczej. Takie przypadki utwierdzają mnie w przekonaniu, że gotówka jednak pewniejsza.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 12.10.2017 12:46

SingSing74 napisał(a):No widzisz to dosyć dziwne, że raz liczy tak, a drugi raz inaczej. Takie przypadki utwierdzają mnie w przekonaniu, że gotówka jednak pewniejsza.

Nie zgadzam się.
Takie sytuacje dowodzą, że trzeba czytać komunikaty z bankomatu.

A co do wypłat i płacenia kartą PeKaO S.A. to różnice w kursie w ciągu dnia były na 3 miejscu po przecinku, albo zerowe.
Jest to doświadczenie z kilku kolejnych lat, a nie jednego wyjazdu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.10.2017 12:58

SingSing74 napisał(a):Kilka postów wyżej napisałeś :kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57


Co do nazwy banku masz rację - poprawiłem.


Następnym razem czytać to, co wyświetla bankomat i unikać DCC :mrgreen:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 13:11

krutom napisał(a):
SingSing74 napisał(a):No widzisz to dosyć dziwne, że raz liczy tak, a drugi raz inaczej. Takie przypadki utwierdzają mnie w przekonaniu, że gotówka jednak pewniejsza.

Nie zgadzam się.
Takie sytuacje dowodzą, że trzeba czytać komunikaty z bankomatu.

A co do wypłat i płacenia kartą PeKaO S.A. to różnice w kursie w ciągu dnia były na 3 miejscu po przecinku, albo zerowe.
Jest to doświadczenie z kilku kolejnych lat, a nie jednego wyjazdu.


Z czym się nie zgadzasz?
Przy gotówce nie ma możliwości nagłej zmiany jej wartości. Czy wyciągnę banknot z portfela lewą czy prawą ręką kupię za niego tyle samo.

Przypadki z pułapkami zastawianymi na wypłacających walutę z bankomatu nie są rzadkością, bo wpisów na tym forum w tym temacie jest wiele. Podczas wypłaty są dwie opcje przeliczania kursu. Wciskasz klawisz z lewej masz taniej, z prawej - płacisz frycowe.
Po co taka opcja? Nie wystarczyła by ta korzystniejsza? Taki przypadek trafił się prawdopodobnie znajomemu kolegi ApropoDefacto, który opisuje sytuację trochę wyżej 0,57 vs. 061 - czyli 7% różnicy.

W Pekao różnica niewielka, ale w innych (wielu) bankach prowizja za wypłatę to nawet 4,5% lub 10zł. Na poprzedniej stronie podałem linka z w miarę świeżymi prowizjami poszczególnych banków.

Edit: właśnie doczytałem o prowizji Pekao - prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu 4,00% (min. 10,00 zł); darmowe w bankomatach grupy UniCredit. Czyli nie do końca tak różowo.
Ostatnio edytowano 12.10.2017 13:36 przez SingSing74, łącznie edytowano 6 razy
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 13:12

Pääkäyttäjä napisał(a):
SingSing74 napisał(a):Kilka postów wyżej napisałeś :kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57


Co do nazwy banku masz rację - poprawiłem.


Następnym razem czytać to, co wyświetla bankomat i unikać DCC :mrgreen:



Dlaczego tłumacząc cytujesz mnie?
Ja nie miewam takich problemów. :papa:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 12.10.2017 13:57

SingSing74 napisał(a):Z czym się nie zgadzasz?

Wyjaśniłem we wpisie z czym się nie zgadzam.
Dyskutujemy o PeKaO SA.
Tam różnice w kursach przy wypłacie z Bankomatu Zagrebacka Banka (pisze się o tym na forum już kilka lat) a płatnością kartą są pomijalne. Różnice mogą wystąpić, bo w ciągu dnia kurs może się zmienić.
Za inne banki i specjalne karty póki co dziękuję.
Jeśli polityka banku się zmieni to zmienię bank.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.10.2017 18:54

SingSing74 napisał(a):
piotrulex napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
No tak, Polski, nasz, narodowy, no super, to najważniejsze ...

Jeśli ktoś go kupił to znaczy, że ktoś go sprzedał, tak więc jak najbardziej poprawne jest stwierdzenie, że został sprzedany

Dla mnie najważniejsza jest oferta a nie czyją on jest własnością

Dopiero gdy oferta jest identycznie atrakcyjna to wybieram patrząc na dodatkowe elementy

Choć jeśli do banków miesza się polityka to być może niedługo, podobnie jak w polityce, nie będziemy wybierać tych lepszych tylko tych mniej beznadziejnych ...


Widzisz i tu się nie zgadzamy. Nie chodzi o żadną politykę. Istnieje coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Zapytaj prawdziwego Niemca czy Francuza w jakim banku ma konto? Tym bardziej, że jak piszą tu klienci Pekao ma on dobrą ofertę na płatności za granicą.

Kolejna sprawa to, że sektor bankowy nigdy nie powinien być sprzedawany w obce ręce, podobnie jak energetyka, telekomunikacja czy nawet wodociągi. To są elementy strategiczne i bardzo dobrze, że Pekao wróciło w polskie ręce.

Włosi na Pekao zarobili przez 15 lat w przeliczeniu 12 miliardów złotych (nie licząc zarobku przy odsprzedaży - to kolejne 7 miliardów), a przecież te pieniądze mogły być nasze - czyli jak piszesz (niestety z ironią) polskie, narodowe.

Wracając do tematu, moje wątpliwości związane płaceniem kartą wynikają między innymi z ciągle zmieniających się warunków w bankach (wszystkich) dlatego będę preferował gotówkę, a kartę traktował tylko jako rezerwę. Przynajmniej do momentu kiedy gotówka będzie istnieć ;)


Nie jestem Francuzem, Niemcem a tym bardziej PRAWDZIWYM

Słuchając ostatnich bredni w niektórych TV to jestem Polakiem ale raczej nie prawdziwym

Jestem człowiekiem, tylko tyle i aż tyle

Nie wnikam dlaczego ktoś coś sprzedał czy kupił. Dla mnie nie ma to znaczenia :)
Ostatnio edytowano 13.10.2017 09:01 przez piotrulex, łącznie edytowano 1 raz
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 13.10.2017 08:11

SingSing74 napisał(a):
ApropoDefacto napisał(a):Jeżeli chodzi o Chorwację to lepszej opcji niż konto w Pekao nie ma. Tak jak wielokrotnie ktoś wspominał, w tym sezonie płatność kartą/ wypłaty po kursie ok 0,57 więc powodzenia z kombinowaniem, zakładaniem dodatkowych kont, wykupowaniem dodatkowych usług 8)
Chociaż zastanawia mnie jedno, raz kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57

Bo płacenie kartą, a wypłata gotówki z bankomatu to dwie różne transakcje. Zazwyczaj ta druga jest mniej korzystna.

Nic podobnego. Kurs z bankomatu i za płatności kartą w danym dniu miałam zawsze ten sam (Pekao S.A.)
Tak jak już wyżej napisano... czytać komunikaty bankomatu.
Najwyraźniej kolega wybrał opcję accept with conversion zamiast accept without conversion i mu doliczyło.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 13.10.2017 09:39

gusia-s napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
ApropoDefacto napisał(a):Jeżeli chodzi o Chorwację to lepszej opcji niż konto w Pekao nie ma. Tak jak wielokrotnie ktoś wspominał, w tym sezonie płatność kartą/ wypłaty po kursie ok 0,57 więc powodzenia z kombinowaniem, zakładaniem dodatkowych kont, wykupowaniem dodatkowych usług 8)
Chociaż zastanawia mnie jedno, raz kumpel (Pekao) wybierał kasę w bankomacie (zagrebacka- w budynku, nie pamiętam adresu w Makarskiej) i policzyło mu kurs 0,61... nie wiem co on tam odwalił :roll: Dodam, że tego samego dnia płacąc kartką brało mi 0,57

Bo płacenie kartą, a wypłata gotówki z bankomatu to dwie różne transakcje. Zazwyczaj ta druga jest mniej korzystna.


Nic podobnego. Kurs z bankomatu i za płatności kartą w danym dniu miałam zawsze ten sam (Pekao S.A.)
Tak jak już wyżej napisano... czytać komunikaty bankomatu.
Najwyraźniej kolega wybrał opcję accept with conversion zamiast accept without conversion i mu doliczyło.



Dlatego napisałem "zazwyczaj". W większości banków różnica jest.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 100
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone