Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Park Narodowy Biokowo - Sveti Jure

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jarko1
Croentuzjasta
Posty: 163
Dołączył(a): 30.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarko1 » 21.08.2011 00:37

Madzik68 napisała:
"musiałam wysiadać z auta i lecieć do tyłu szukać miejsca na wycofanie się".
Zbyt szanuję pasażerów aby ich fatygować, uważam że auto ma tam przód gdzie gapi się kierowca. Dużo jeżdżę sam i nauczyłem się, że muszę sobie dać radę.
Po jakimś czasie jazda nawet 2-3km po serpentynach tyłem i to zimą już nie robi wrażenia; może i wariactwo lecz ile można czekać ? Trzeba być tylko świadomym, że razie kolizji cofający jest ex definitione winny, bo musi mieć drugą osobę do pomocy, przynajmniej tak jest w PL. To przepisy a życie sobie.
Kiedyś w Duce k/Omisa zaszokowałem tubylców wjeżdżając na Golubinkę III, (30% spadku) tyłem, bo już byliśmy na dole a okazało się że jest wolne apartmani u babci w najwyższym budynku. Nagrodą były wspaniałe widoki i miejsce parkingowe pod tarasem, wszystkie 5 aut z tego budynku miały takie miejsca - oczywiście 100% cień cały dzionek. Doturlać się do Cro i nie wjechać na Sv.Jure, to tak jak nie przejechać Peljesaca do końca i jeszcze wyjechać bez (s)krzynki lokalnych wyrobów z Pijavicino czy Janiny. Tu aż się prosi odpowiednia ikonka z przechyloną flaszencją, prośba do adminów o uzupełnienie poważnego braku !
Pardon za OT.
chinek
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 25.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) chinek » 12.09.2011 20:13

niezapominajka napisał(a):W tym roku i ja mogę dołączyć do szczęsliwych, dumnych i zachwyconych zdobywcow sw. Jure :D Dwa lata temu stchórzylismy i dluuugo pluliśmy sobie potem w brodę. W tym roku, dokladnie 2 tygodnie temu, krótko przed 8 rano zameldowalismy się pod szlabanem. Wjazd spokojnie, dopiero prawie na samej górze mijalismy się z pierwszym napotkanym samochodem (pozdrawiam sympatycznych rodakow :D ) Widoki niezapomniane. Droga powrotna nieco bardziej stresująca, sporo mijanek, również z busikami. Czasem trzeba bylo złozyć lusterko, czasem z niepokojem obserwowalam odleglość między nami a mijanym samochodem, ale WARTO BYŁO

przepraszam bardzo ale co to za zdobywcy co wjeżdzają na szczyt autem?

Na szczyty się wchodzi pieszo moi drodzy..
i jak ktos lubi góry to proponuję odpuścic katowanie auta tylko wyprawe wczesnym rankiem.. to jest dopiero adrenalina!
Mam po tegorocznym wypadzie jednak wrażenie że tam jada ludzie placki - żeby wyleżeć na plaży - wyszliśmy rano w góry i przez 12h maszerowania w góre i w dół na szlaku NIKOGO!!! za to "zdobywców" samochodowych mnóstwo..

Godzinę przed szczytem mieliśmy pecha bo rozpętała się burza z licznymi wyładowaniami :twisted: i deszczem.. po wejściu na szczyt niestety dużo mgły.. zdobyłem już w życiu sporo szczytów ale zdobycie sv Jure sprawiło mi dużą satysfakcję - wszystkim to polecam!

Dla osób które mają problem z mapami szlaków - stacjonowaliśmy w Tucepi i w agencji turystycznej jest mały katalog reklamaowy - sa tam reklamy Biokowa i sa mapki które w zupełności wystarcza do wyjścia w góry
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 13.09.2011 00:04

Z Tucepi zajeło Ci 12 godzin w obie strony? Szacun 8O
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 13.09.2011 08:36

na stronie 9 jest temat sw. JURE i o wyprawach pieszych na szczyt też
Dominika84
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 31.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dominika84 » 14.09.2011 19:29

My wjeżdżając do parku zapytaliśmy strażniczki czy jest bezpiecznie, powiedziała że oczywiście. Wjeżdżając na sw Jure miałam łzy w oczach ale było warto, widoki przepiękne! Na trasie trzeba się mijąc ponieważ jest jedna droga, ale co jakiś czas są zjazdy tak żeby 2 samochody mogły się minąć. Polecam wspiąć się na Vośac bo widoki chyba nawet lepsze niż ze sv Jure. Mniej więcej na 2/3 trasy jest zjazd w lewo. Dojeżdża się na nieduży parking a potem kawałek trzeba wejść o własnych siłach na szczyt. Ale widok obłędny! Nie wstawiam zdjęcia bo trzeba to zobaczyć :).[/img]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.09.2011 09:01

Dominika84 napisał(a):Polecam wspiąć się na Vośac bo widoki chyba nawet lepsze niż ze sv Jure. Mniej więcej na 2/3 trasy jest zjazd w lewo. Dojeżdża się na nieduży parking a potem kawałek trzeba wejść o własnych siłach na szczyt. Ale widok obłędny!


Dzięki - zapisałem w notesiku

Ten kawałek o własnych siłąch to ile?
Jaki stopień trudności?
Z dzieciakami?

Pozdrav
Dominika84
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 31.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dominika84 » 15.09.2011 17:42

Nam wejście zajęło ok. poł godz. Nie jest trudno, ale trzeba uważać na kamienie-droga jest nimi wyłożona. Jeśli dzieci są małe to raczej nie polecam, ale myślę że np z takim dzieckiem w wieku 8-10 lat można wejść. Mam zdjęcia jak coś to mogę przesłać i najlepiej samemu ocenić :).
Pozdrawiam
leszekmw
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 14.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) leszekmw » 15.09.2011 19:49

Dominika84 najlepiej to wklej parę zdjęć.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.09.2011 08:08

leszekmw napisał(a):Dominika84 najlepiej to wklej parę zdjęć.


Pełna zgodność - wklejaj (poproszę).
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 16.09.2011 18:28

przyłączam się do prośby :wink:
freelancer1
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 19.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) freelancer1 » 18.09.2011 11:52

chinek napisał(a):Na szczyty się wchodzi pieszo moi drodzy..
i jak ktos lubi góry to proponuję odpuścic katowanie auta tylko wyprawe wczesnym rankiem.. to jest dopiero adrenalina!
Mam po tegorocznym wypadzie jednak wrażenie że tam jada ludzie placki - żeby wyleżeć na plaży - wyszliśmy rano w góry i przez 12h maszerowania w góre i w dół na szlaku NIKOGO!!! za to "zdobywców" samochodowych mnóstwo..

Godzinę przed szczytem mieliśmy pecha bo rozpętała się burza z licznymi wyładowaniami :twisted: i deszczem.. po wejściu na szczyt niestety dużo mgły.. zdobyłem już w życiu sporo szczytów ale zdobycie sv Jure sprawiło mi dużą satysfakcję - wszystkim to polecam!

Dla osób które mają problem z mapami szlaków - stacjonowaliśmy w Tucepi i w agencji turystycznej jest mały katalog reklamaowy - sa tam reklamy Biokowa i sa mapki które w zupełności wystarcza do wyjścia w góry


I w 100% się zgadzam. Autem to sobie można zdobywać centrum handlowe :) W tym roku poszedłem piechotką na samą górę. Wchodziłem do parku około godziny dziewiątej a wychodziłem było ładnie po 19.00. Na trasie sami zmotoryzowani, plączący się w cofaniu i szukaniu mijanek. Składający lusterka i martwiący się o to żeby nie zarysować lakieru. No i gdzie czas na widoki? Na miejscach widokowych tłok, samochód na samochodzie do tego straż parkowa poganiała bo się korki robią. No rzeczywiście wypoczynek pełną gębą. Piechotą Panie i Panowie. Pozdrawiam. :)
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 29.01.2012 21:36

kurcze byłem pod samą bramą ale dopiero śledząc forum wyczytałem o tych wspaniałościach przy wyjeździe na sv jure - pojechałem dalej do Gorne Igrane - także ciekawa dróżka ale plany na ten rok są ogromne i napewno góra będzie zaliczona
Zielina74.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 232
Dołączył(a): 19.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zielina74. » 31.01.2012 18:45

Witam,

trochę fotek i krótka relacja z wyprawy na szczyt Sv.Jure pod poniższym linkiem:

http://crodea.blogspot.com/2012/01/wyprawa-na-szczyt-sveti-jure.html

Niestety nie ma się czym szczycić, bo to auto i jego kierowca zdobył szczyt, ale przynajmniej ja jako pasażer mogłam rokoszować się widokami. Szacun dla tych, którzy wybierają się na pieszą wędrówkę!

Dla tych, którzy "muszą" jechać autem kilka praktycznych rad - wyjeżdżajcie z samego rana, zaraz po otwarciu wjazdu do parku, jest wówczas mało samochodów, nikt nie jedzie z naprzeciwka (chociażby w drodze na szczyt), no i na górze nie ma tłumów. Druga sprawa to słońce - z rana świeci "w plecy", więc można trochę Adriatyk pofocić, bez problemu "słońca w obiektywie".

Pozdrawiam
Zielina
krispinus
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krispinus » 05.07.2012 20:26

Zgadzam się z koleżanką.

Zdobyliśmy szczyt tydzień temu.

Jechaliśmy przed godz. 8.00.

Bilety 40Hrk od osoby.

Po drodze kilka fajnych punktów widokowych (lepiej przystanki zostawić na zjazd).

Wjazd ,dla kierowcy pokonującego średni roczny przebieg , nie powinien sprawić żadnych trudności.
Kilka mijanek w węższych miejscach nie jest jakimś wyzwaniem.

Zdjęcia każdy, przy dobrej widoczności, wykonuje podobne.

Spotkaliśmy małe stadko bydła , które na chwilę sparaliżowało ruch, ale wspólnie z Czechami , jadącymi z dołu, udało nam się odprowadzić stadko na pobocze.
Po naszym odjeździe krówki zajęły ponownie stanowiska na środku drogi.
Następni kierowcy znowu mogli się pobawić w pasterzy.
kamikadze
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.08.2011
Re: Park Narodowy Biokowo - Svaty Jura

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamikadze » 23.09.2012 11:38

Dla zainteresowanych filmik w przyśpieszonej wersji z 18 września 2012 z wyjazdu na Sv Jure:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Park Narodowy Biokowo - Sveti Jure - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone