Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Park Narodowy Biokowo - Sveti Jure

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kor_nick
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 754
Dołączył(a): 09.06.2010
Re: Park Narodowy Biokowo - Svaty Jura

Nieprzeczytany postnapisał(a) kor_nick » 02.07.2011 18:29

walbart napisał(a):
Rysio napisał(a):
emok napisał(a): A może nazwać tę drogę Radością Teściowej.


Raczej Ciszą Teściowej :wink:

henius34 napisał(a):W tym sezonie wyczytałem gdzieś na forum że wjazd kosztuje 40 kun od osoby, a wjeżdżać można od 7:00 rano. Mam pytanko, zamierzam się tam wybrać busem Renualt Trafic 9 - osobowym, dam radę? Czy lepiej wynająć np skuter z Makarskiej i nim sie tam udać? Tylko czy skuterek pociągnie pod taką góreczkę? :wink: :?:


Dać radę dasz pod warunkiem że masz opanowane cofanie na lusterka bo prawdopodobnie kilka razy przyjdzie Ci to robić. Dobrym rozwiązaniem jest wjazd tak jak piszesz zaraz po otwarciu szlabanu bo wtedy nie będzie nikt zjeżdżał i ominie Cię wielokrotne katowanie sprzęgła przy ruszaniu pod górę. Skuter bym sobie odpuścił bo jak trafisz na lichy egzemplarz to będziesz mu nogami pomagał :wink:


Dokładnie tak jak mówi Rysio

Widziałem parę dorosłych którzy wspinali się pod górkę z prędkością pieszego. Mijałem ich na początku trasy a jak zjeżdzałem to byli tak w połowie. Pewnie mieli wyprawę na cały dzień a skuter był zarżnięty do granic możliwości.


wg wypożyczalni skuterów w baskiej vodzie można wjechać na górę ale tymi z mocniejszym silnikiem (mieli dwa rodzaje, te małe to chyba 50 ccm), ale i tak zalecają robić przerwy po drodze by maszyna "odpoczęła"
walbart
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 09.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) walbart » 02.07.2011 18:30

henius34 napisał(a):A jeszcze jedno mam pytanko ile to jest kilometrów, a może inaczej jak długo będę jechał z Omisza pod szlaban Parku?


Z Omisza do Makarskiej to ok. 40 km i kolejne 5 km z Makarskiej pod szlaban Parku. Czas przejazdu zależy od pory dnia i miesiąca ok. 1 do 1,5 godz.
Madzik68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 04.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Madzik68 » 16.07.2011 13:39

no to byliśmy :D nie taki diabeł straszny :D na początku chciałam wysiadać z auta, ale stwierdziłam, że dam radę i nie żałuję, mijanki spoko, tylko niektórzy albo robili sobie bekę z nas ( kierowca busa taksówki, który stanął i ani myślałam cofnąć się mimo że miał mijankę zaraz za sobą i tylko patrzył co my zrobimy szczerząc się do nas ) albo nie wiedzieli o co chodzi i co mają zrobić widząc auto zjeżdżające z góry ( niestety rejestracje polskie ) musiałam wysiadać z auta i lecieć do tyłu szukać miejsca na wycofanie się bo Ci z naprzeciwka po prostu stali w miejscu albo parli do przodu :evil: ogólnie super sprawa, widoki zapierające dech, mimo że trochę mglisto było . Bardziej bałam się gdy na jednym z punktów widokowych przy zjeździe auto nam nie odpaliło, a z nieba żar się lał 8O na szczęście miły Polak zaczepiony przez mojego męża poruszał kabelkami od świec nieco parząc palce, Jego żona stwierdziła że już kiedyś tak mieli i żeby dać maszynie odpoczać i za chwilę odpalić i UDAŁO SIĘ !! Teraz marzy mi się zwiedzenie parku piechotką bo napewno warto, tylko nie w taki upał jaki był w tym tygodniu :wink:
emok
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 13.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) emok » 16.07.2011 14:10

Madzik68 napisał(a):no to byliśmy :D nie taki diabeł straszny :D na początku chciałam wysiadać z auta, ale stwierdziłam, że dam radę i nie żałuję, mijanki spoko, tylko niektórzy albo robili sobie bekę z nas ( kierowca busa taksówki, który stanął i ani myślałam cofnąć się mimo że miał mijankę zaraz za sobą i tylko patrzył co my zrobimy szczerząc się do nas ) albo nie wiedzieli o co chodzi i co mają zrobić widząc auto zjeżdżające z góry ( niestety rejestracje polskie ) musiałam wysiadać z auta i lecieć do tyłu szukać miejsca na wycofanie się bo Ci z naprzeciwka po prostu stali w miejscu albo parli do przodu :evil: ogólnie super sprawa, widoki zapierające dech, mimo że trochę mglisto było . Bardziej bałam się gdy na jednym z punktów widokowych przy zjeździe auto nam nie odpaliło, a z nieba żar się lał 8O na szczęście miły Polak zaczepiony przez mojego męża poruszał kabelkami od świec nieco parząc palce, Jego żona stwierdziła że już kiedyś tak mieli i żeby dać maszynie odpoczać i za chwilę odpalić i UDAŁO SIĘ !! Teraz marzy mi się zwiedzenie parku piechotką bo napewno warto, tylko nie w taki upał jaki był w tym tygodniu :wink:



GRATULUJĘ. " Niema złej drogi do mej niebogi ". Dla prawdziwych turystów wszelkie przeszkody są do wzięcia. A nagroda jak wyżej. :lol: :lol:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.07.2011 17:11

My z kolei sobie wjazd na Sv. Jure odpuściliśmy.
Rozmawiałem z właścicielka aprtamentu i to ona nam odradziła. Ostatnio namnożyło się busów, które oferująwjazd na górę i to tych busów na trasie jest najwięcej. Z tego powodu już od 7 rano jest ciasno i na mijankach zdarzają się częste obtarcia lakieru, a dodatkowo jazda pod taką góre i z powrotem przy dużym natęzeniu ruchu mocno niszczy sprzęgło. Widziałęm taki bus w centrum Makrskiej - obtarcie na obtarciu. Uznałem że nie warto ryzykować i szkoda samochodu przy 38 stopniach w cieniu. W dodatku 40 kun od osoby - trochę drogo:D :?
Poza tym jazda z Mostaru do Medugorje i zjazd z Prolog do Bacinskich Jezer już mi wystarczył - serpentyny jedne p-rzy drugich i widoki też niesamowite
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.07.2011 20:01

Przejechałem tydzień temu po raz drugi - warto było, bo pogoda tym razem dopisała.

Rzeczone busy zatrzymuja się na ostatnim zakręcie pod knajpą "Vrata Biokova" około 9.30. w liczbie pięciu sztuk (mnożą się strasznie :wink: - w 2007 tylko 2 widziałem).

Cały przejazd z Tucepi i z powrotem (po drodze intensywne focenie i "obejście" góry) zajął nam dokiładnie 3 godziny.

Zdecydowanie polecam wyjazd z białego rana o 7.00. - mało aut i mało ... chmur :D .
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.07.2011 22:18

No od biedy można jeszcze pójść pieszo z samej Makarskiej na przykład.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 16.07.2011 23:03

Ja tam byłem z bratem w 1985 roku, wjechaliśmy "maluchem" , brat prowadził a ja byłem pasażerem i chyba na tym gorzej wyszedłem , najgorzej było w czasie zjazdu bo siedziałem od strony zbocza. :(
Nie przypominam sobie tylu barierek, wydawało mi się , że było mniej zabezpieczeń. ...hm ale trochę stracha miałem.
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 17.07.2011 11:48

Będąc w okolicy, nigdy bym nie odpuścił wjazdu na św. Jure.
W 2006 roku bazując w Tucepi zaliczyliśmy wjazd bezproblemowo, nowicjuszom zza kierownicy odradzam, nie mniej jednak kiedyś należy się sprawdzić w jeździe na wstecznych lusterkach. Nagrodą są przepiękne widoki z miejsc widokowych a na samym szczycie (1762m) nagroda w postaci widoku na trzy kraje (Hr, BiH, I).
Warto tam być:) :papa:
leszekmw
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 14.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) leszekmw » 18.08.2011 12:28

Gosia38 czy w Podgorze jest jakiś drogowskaz widoczny żeby skręcić na S.Jure ?


Raul73 40 czy 400 tych kun bo jakoś nie rozumiem , chyba że to żarcik jakiś....

czy awtomatem /dsg/ też się wjeżdża/zjeżdża bez problemu :?: po górach jeździłem ale nie po takich podjazdach..
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 18.08.2011 13:07

leszekmw napisał(a):

Raul73 40 czy 400 tych kun bo jakoś nie rozumiem , chyba że to żarcik jakiś....


Skąd ci się wzięło 400 kun :?: :?:

Jest 40 kun od osoby za wjazd na teren parku.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 18.08.2011 13:19

Musisz podjechać do Makarskiej i tam jeszcze przed nią obok stacji INA jest skręt w prawo ze znakiem, że droga nie jest przejezdna. Ale ok. 2 km przed jej końcem (dalej budowany jest tunel) jest drogowskaz do Parku Narodowego Sv. Jure.
leszekmw
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 14.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) leszekmw » 18.08.2011 14:21

Raul73 napisał(a):
leszekmw napisał(a):

Raul73 40 czy 400 tych kun bo jakoś nie rozumiem , chyba że to żarcik jakiś....


Skąd ci się wzięło 400 kun :?: :?:

Jest 40 kun od osoby za wjazd na teren parku.


nie , no napisałeś że drogo 40 kun więc dlatego pytam...
niezapominajka
Odkrywca
Posty: 84
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezapominajka » 18.08.2011 20:08

W tym roku i ja mogę dołączyć do szczęsliwych, dumnych i zachwyconych zdobywcow sw. Jure :D Dwa lata temu stchórzylismy i dluuugo pluliśmy sobie potem w brodę. W tym roku, dokladnie 2 tygodnie temu, krótko przed 8 rano zameldowalismy się pod szlabanem. Wjazd spokojnie, dopiero prawie na samej górze mijalismy się z pierwszym napotkanym samochodem (pozdrawiam sympatycznych rodakow :D ) Widoki niezapomniane. Droga powrotna nieco bardziej stresująca, sporo mijanek, również z busikami. Czasem trzeba bylo złozyć lusterko, czasem z niepokojem obserwowalam odleglość między nami a mijanym samochodem, ale WARTO BYŁO
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 19.08.2011 01:08

leszekmw napisał(a):
Raul73 napisał(a):
leszekmw napisał(a):

Raul73 40 czy 400 tych kun bo jakoś nie rozumiem , chyba że to żarcik jakiś....


Skąd ci się wzięło 400 kun :?: :?:

Jest 40 kun od osoby za wjazd na teren parku.


nie , no napisałeś że drogo 40 kun więc dlatego pytam...


Pomnóż sobie te 40 kun przez 4 (tyle osób liczy przeciętna rodzina, np. moja) - wychodzi 160. To według mnie nie jest tanio za sam wjazd na drogę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Park Narodowy Biokowo - Sveti Jure - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone