Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Park Narodowy Paklenica

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
monrur
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 31.08.2012
Park Narodowy Paklenica

Nieprzeczytany postnapisał(a) monrur » 31.08.2012 11:13

Czy kanion Velika Paklenica da się (można) przejechać rowerwm turystycznym ?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 31.08.2012 11:21

Jeśli umiesz jeździć po schodach :) to tak :!:

Tam na zmiane są odcinki w miarę płaskie i podejścia ze schodami.
Tu sobie możesz poogladać.

pzdr :wink:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 31.08.2012 11:38

longtom napisał(a):Jeśli umiesz jeździć po schodach :) to tak :!:



Należy zaznaczyć że po cholernie śliskich schodach :wink: W klapkach czułem się jak na lodowisku i tylko czekałem jak ukruszę tych schodów potylicą albo kościami łopatkowymi :D
kammaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kammaj » 31.08.2012 15:39

Rysio napisał(a):
longtom napisał(a):Jeśli umiesz jeździć po schodach :) to tak :!:



Należy zaznaczyć że po cholernie śliskich schodach :wink: W klapkach czułem się jak na lodowisku i tylko czekałem jak ukruszę tych schodów potylicą albo kościami łopatkowymi :D

Gratulacje za wybranie się w klapkach w góry, ale to twoje zmartwienie.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.08.2012 15:58

kammaj napisał(a):Gratulacje za wybranie się w klapkach w góry, ale to twoje zmartwienie.


... aż do Planinarskiego Domu szlak jest raczej mało górski.

Rowerem pewne odcinki można przejechać - tylko po co? Trochę za krótki ten kanion.
Później na większości odgałęzień szlaków z rowerem będzie już kiepsko.

Pozdrawiam.

P.S. Jest tam kilka podjazdów np. 10 km ze Starigrad do Vaganaca serpentynami, dość wysoko i widokowo... kilka wyznaczonych tras rowerowych po makadamach... ale nie wiem, czy Cię to usatysfakcjonuje.
abra dab
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) abra dab » 31.08.2012 22:14

mialem pare lattemu podobny dylemat. zabraliśmy rowery do Paklenicy. Udało się przejechać - nie pamiętam dokładnie - pare km. Potem trochę ponieśliśmy w górę na grzbiecie z nadzieją, że teren się wypłaszczy. W końcu porzuciliśmy pod krzakiem.

Jak będziesz przejeżdżał z rowerami na aucie to ok, można zdjąć i przejechać kawałek. Ale żeby specjalnie się tam pakować z jednośladem - to bez sensu. Chyba, że masz takie umiejętności:

kammaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kammaj » 03.09.2012 10:08

Interseal napisał(a):
kammaj napisał(a):Gratulacje za wybranie się w klapkach w góry, ale to twoje zmartwienie.


... aż do Planinarskiego Domu szlak jest raczej mało górski.

Wiem byłem i widziałem, niemniej mnie nauczono jaki i ja uczę swoje dziecko, że w góry tylko w trekingach. Kostkę bardzo łatwo zwichnąć. Sam żałuję, że wziąłem tylko niskie trekingi zamiast wysokich.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.09.2012 10:18

W japonkach biegają po Paklenicy, tyle że nie wziąłem sobie poprawki że spody mam plastikowo piankowe w moich "wyjściowych". Jakbym poszedł w plażowych to bym tego problemu nie miał :D Butów "górskich" nie mam i z powodu Paklenicy kupować nie zamierzałem jak i zabierać takich nie bardzo mam gdzie bo pół bagażnika zajmuje silnik od pontonu :)
Kamisha
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 31.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kamisha » 14.09.2012 10:08

Nie polecam w klapkach wychodzić na wyższe góry Paklenickie, my w zeszłym roku zboczyliśmy trochę z ubitej drogii potem wyszliśmy na góry, gdzie było dość niebezpiecznie - były nawet łańcuchy. Nie spodziewaliśmy się tego, dlatego też moje tenisówki nie były już zdatne do ponownego użytku po tej wycieczce :3 Aczkolwiek widoki piękne i niezapomniane.
Załączniki:
pakl kopia.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.09.2012 11:49

Jak zwykle niesamowite wrażenie robi w dole zacieniona ściana Anića Kuk.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 19.09.2012 15:35

Kamisha napisał(a):...potem wyszliśmy na góry, gdzie było dość niebezpiecznie - były nawet łańcuchy. Nie spodziewaliśmy się tego, dlatego też moje tenisówki nie były już zdatne do ponownego użytku po tej wycieczce :3 Aczkolwiek widoki piękne i niezapomniane.


Bez przesady. To że są łańcuchy to jeszcze nie znaczy, że jest niebezpiecznie. Jest to po prostu ułatwienie dla tenisówkowych/trampkowych/nieobeznanych/ turystów, którzy nie są na tyle obeznani z chodzeniem po skale, żeby nie mieć kłopotu z przejściem bardziej śliskich czy stromszych miejsc, których przejście dla normalnego, zdrowego człowieka o kompletnej liczbie kończyn i jakiej takiej kondycji oraz braku palpitacji serca na widok przewyższenia nad dolinami nie stanowi większego kłopotu... :) :wink:

P.S. Skoro dało się w tenisówkach.... to widocznie nie było trudno ani niebezpiecznie.
Przełamaliście kolejną barierę tkwiącą w głowie. :)
Pozdr.
BRACEK
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 23.11.2010
Park Narodowy Paklenica - pytania??????

Nieprzeczytany postnapisał(a) BRACEK » 21.11.2012 11:54

Witam,
Mam zamiar z rodzinką zwiedzić Park Paklenica w czasie pobytu w okolicach Zadaru.Czy wstęp do parku jest płatny?Bardzo proszę o kilka cennych rad:co warto zobaczyć , czy warto zabrać buty do chodzenia po górach, jaka jest tam pogoda,klimat-specjalne ubranie?Czy szlaki są ciężkie,czy w 1 dzień można coś zobaczyć, dogodne miejsce na dojazd i rozpoczęcie wycieczki.
Za wszelkie rady i info z góry dziękuję
Pozdrawiam
Ryszard
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.11.2012 12:54

kammaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kammaj » 21.11.2012 13:04

BRACEK nie mam maila zwrotnego w Twojej wiadomości więc odpowiem tutaj choć wszystko w tym temacie było na forum. Wejście do parku jest płatne, nie pamiętam ile ale ceny znajdziesz na stronie parku. Zobaczyć warto wszystko bo jest przepięknie to tylko kwestia ilości czasu jaki posiadasz. Buty do chodzenia po górach zawsze się przydadzą i ja takich używałem. Co do pogody to jest bardzo gorąco. Główny szlak dnem wąwozu jest prosty i zacieniony więc nie ma problemu ale szlaki odchodzące w górę nie są osłonięte i jest po prostu patelnia. Np. szlak na Manita Peć generalnie trywialny ale po wyjściu poza linię drzew jest się cały czas wystawionym na słońce i bez wody ani rusz. Myślę, że na dłuższe szlaki to tylko czerwiec albo wrzesień. My w lipcu wychodziliśmy bardzo wcześnie ale i tak powroty w upale były ciężkie. Ja mieszkałem w Starigrad Paklenica ale i tak do parku dojeżdżaliśmy autem bo szkoda czasu na dreptanie asfaltem do bram jakieś 2-3 km w upale.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.11.2012 13:20

Dodać należy, że jeśli będziecie odpowiednio wcześnie to załapiecie się na ostatni parking gdzie w zasadzie zaczyna się już szlak. Jeśli przyjedziecie później będziecie dreptać niepotrzebnie asfaltem. Kolejna zaleta wczesnego rozpoczęcia marszu jest taka, że przynajmniej początkowy etap zrobicie w cieniu i nie będziecie się musieli mijać wchodząc z tymi już wracającymi.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone