Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Osiem dni w Rzymie

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.04.2026 21:06

.

18.03.2026 - dzień drugi

Tego dnia mamy zaplanowaną wizytę w Panteonie. Przedział czasowy na wejście mieliśmy oznaczony od 10:00 do 11:00, więc z kwatery wyszliśmy o 8:30, aby na spokojnie dojść na nogach do Panteonu.
Po drodze mieliśmy okazję obejrzeć kilka ciekawych miejsc.

Monumento della Caravella, znajdujący się przy Via Parigi. Pomnik powstał jako wyraz partnerstwa Rzymu i Paryża, które połączyły się w 1956 roku pod słynnym hasłem: "Tylko Paryż jest godny Rzymu; tylko Rzym jest godny Paryża".
Z tej okazji Rzym otrzymał od Paryża dar w postaci karaweli, będącej symbolem stolicy Francji. W zamian Rzym podarował Paryżowi kopię Wilczycy Kapitolińskiej, która do dziś stoi w Dzielnicy Łacińskiej na Place Paul Painlevé (nie wiedziałam o tym, będąc w Paryżu i jej nie widziałam).

20260318_083657.jpg

20260318_083702.jpg

Hotel St. Regis Rome z bardzo eleganckim wejściem.

20260318_083829.jpg

Piękna Fontanna Mojżesza (Fountain of Moses) na placu Piazza San Bernardo. Niestety stojąc na chodniku przed nią nie da się zrobić zdjęcia, które obejmowałoby ją w całości. Trzeba by wyjść na ulicę, ale nie było to wykonalne, bo ruch samochodowy był tam spory. Ale przyjdziemy tutaj jeszcze innego dnia, kiedy ruch będzie mniejszy, to wtedy pokażę ją w całej okazałości.

20260318_083930.jpg

20260318_084001.jpg

Weszliśmy do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, w którym znajduje się słynna rzeźba Berniniego „Ekstaza św. Teresy”.
Z zewnątrz kościół wydaje się mały i skromny.

20260318_084317.jpg

20260318_084250.jpg

Jednak po wejściu do środka szczęka opada, od znajdującego się tam przepychu. Jak dla mnie ten kościół jest za bardzo przeładowany barokiem i przez to wydaje się bardzo teatralny. Trudno skupić uwagę na czymś konkretnym, bo oczy same biegają po wszystkim wokoło. Nawet dzieło Berniniego według mnie ginie w tym natłoku detali i złoceń.
20260318_084151.jpg

20260318_084156.jpg

Rzeźba Berniniego znajduje się w Kaplica Cornaro, po lewej stronie od ołtarza głównego. Po bokach rzeźby Bernini umieścił posągi fundatorów, którzy wyglądają, jakby obserwowali rzeźbę z balkonów w teatrze.

20260318_084200.jpg

Kościół ten stał się bardzo popularny po publikacji powieści „Anioły i demony” Dana Brown'a, w której Kaplica Cornaro jest jednym z kluczowych miejsc akcji.

20260318_084216.jpg

20260318_084221.jpg
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.04.2026 21:30

.

Idziemy dalej Via Venti Settembre w kierunku Piazza del Quirinale.

20260318_084336.jpg

Spoglądam tęsknym wzrokiem na ukryty w tym zaułku kościół Chiesa di San Bernardo alle Terme, ale o tej godzinie jest zamknięty. Ale nawet gdyby był otwarty, to nie mielibyśmy czasu, aby do niego zajrzeć. Przyjdziemy do niego innego dnia.

20260318_084541.jpg

Fontanna Mojżesza widziana z oddali.

20260318_084653.jpg

20260318_084715.jpg

20260318_084747.jpg

20260318_084936.jpg

20260318_084953.jpg

20260318_085049.jpg

Dochodzimy do skrzyżowania, przy którym znajduje się kompleks Czterech Fontann, niestety jedna z nich jest zasłonięta plandekami.
Rzucamy na nie tylko okiem i idziemy dalej. Na dokładne oglądanie będzie czas innego dnia.

20260318_085235.jpg

20260318_085245.jpg

20260318_085225.jpg

20260318_085305.jpg

Przechodzimy obok Giardino di Sant'Andrea al Quirinale.

20260318_085550.jpg

Idziemy wzdłuż Pałacu Kwirynalskiego widząc już w oddali Fontannę Dioskurów na Piazza del Quirinale.

20260318_085916.jpg

20260318_090123.jpg

20260318_090208.jpg

Niestety do Pałacu Kwirynalskiego nie wejdziemy. Gdyby nie odwołano nam zwiedzania tej budowli, to teraz czekalibyśmy na wejście do jej wnętrza.
A tak musimy się obejść smakiem.

20260318_090144.jpg

20260318_090252.jpg
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15615
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.04.2026 21:50

megidh napisał(a):Nawet dzieło Berniniego według mnie ginie w tym natłoku detali i złoceń.

Trochę ginie, to fakt, ale rzeźba jest przepiękna :)

Szkoda, że tak wyszło z "dziurką od klucza". Kiedy byłam w Rzymie nie było Instagrama, a internet raczkował ;) i nikt chyba nawet nie wymyślił, że można robić zdjęcia w tamtym miejscu. W takiej kolejce raczej bym nie czekała, a mój mąż na pewno nie :hut: Ale z drugiej strony - lepiej żałować, że się coś zrobiło niż, że się nie spróbowało 8)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 12163
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.04.2026 05:54

megidh napisał(a):Po drodze mieliśmy okazję obejrzeć kilka ciekawych miejsc.

I tego się najbardziej obawiam...
Można pisać o odwiedzinach super atrakcji, jak tam na każdym kroku atrakcja, ale chyba raz się z buta przejdziemy z hotelu do ścisłej starówki 45min, co by zobaczyć coś nieoczywistego po drodze.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 28.04.2026 15:07

megidh napisał(a):Kościół ten stał się bardzo popularny po publikacji powieści „Anioły i demony” Dana Brown'a, w której Kaplica Cornaro jest jednym z kluczowych miejsc akcji.

Czytałam :) . Miałam kiedyś fazę na Browna i przeczytałam kilka jego książek, ale teraz wszystkie mi się mieszają. Pewnie podczas ponownej lektury wątki trafiłyby na właściwe miejsce :tak:.
Byliśmy w innym kościele Bazylice Santa Maria del Popolo, która jest opisywana w książce, ale zdjęć w niej nie kręcono.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 19944
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.04.2026 23:50

maslinka napisał(a):
megidh napisał(a):Nawet dzieło Berniniego według mnie ginie w tym natłoku detali i złoceń.

Trochę ginie, to fakt, ale rzeźba jest przepiękna :)



Taką sytuację nazywam "przezdobieniem" , które przytłacza i raczej nie pomaga w podziwianiu :mg:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.05.2026 14:12

maslinka napisał(a):
megidh napisał(a):Nawet dzieło Berniniego według mnie ginie w tym natłoku detali i złoceń.

Trochę ginie, to fakt, ale rzeźba jest przepiękna :)
Właśnie dla tej rzeźby weszliśmy do tego kościoła.

piotrf napisał(a):Taką sytuację nazywam "przezdobieniem" , które przytłacza i raczej nie pomaga w podziwianiu :mg:
Bardzo trafne określenie.

maslinka napisał(a):Szkoda, że tak wyszło z "dziurką od klucza". Kiedy byłam w Rzymie nie było Instagrama, a internet raczkował ;) i nikt chyba nawet nie wymyślił, że można robić zdjęcia w tamtym miejscu.
No cóż, idziemy z duchem czasu.

maslinka napisał(a):W takiej kolejce raczej bym nie czekała, a mój mąż na pewno nie :hut: Ale z drugiej strony - lepiej żałować, że się coś zrobiło niż, że się nie spróbowało 8)
I tego się trzymajmy.

te kiero napisał(a):
megidh napisał(a):Po drodze mieliśmy okazję obejrzeć kilka ciekawych miejsc.

I tego się najbardziej obawiam...
Można pisać o odwiedzinach super atrakcji, jak tam na każdym kroku atrakcja,...
Masz rację. W Rzymie gdziekolwiek się nie spojrzy, to jest na czym oko zawiesić.

te kiero napisał(a):...ale chyba raz się z buta przejdziemy z hotelu do ścisłej starówki 45min, co by zobaczyć coś nieoczywistego po drodze.
A gdzie jest usytuowany Wasz hotel ?.

wiola2012 napisał(a):
megidh napisał(a):Kościół ten stał się bardzo popularny po publikacji powieści „Anioły i demony” Dana Brown'a, w której Kaplica Cornaro jest jednym z kluczowych miejsc akcji.

Czytałam :) . Miałam kiedyś fazę na Browna i przeczytałam kilka jego książek, ale teraz wszystkie mi się mieszają. Pewnie podczas ponownej lektury wątki trafiłyby na właściwe miejsce :tak:.
Też kiedyś czytałam jego książki z wielkim zainteresowaniem ale obecnie mało z nich pamiętam.
wiola2012 napisał(a):Byliśmy w innym kościele Bazylice Santa Maria del Popolo, która jest opisywana w książce, ale zdjęć w niej nie kręcono.
Do tego kościoła nie zajrzeliśmy, bo na Piazza del Popolo zajęło nas inne wydarzenie.
Większość scen w filmie "Anioły i Demony" ukazujących wnętrza kościołów i Watykanu nie była kręcona w autentycznych miejscach, ponieważ Watykan zakazał ekipie filmowej wstępu do swoich obiektów. Wnętrza kościoła Santa Maria della Vittoria (gdzie jest Kaplica Cornaro) oraz kościoła Santa Maria del Popolo, zostały odtworzone w studiu.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.05.2026 06:25

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Byliśmy w innym kościele Bazylice Santa Maria del Popolo, która jest opisywana w książce, ale zdjęć w niej nie kręcono.
Do tego kościoła nie zajrzeliśmy, bo na Piazza del Popolo zajęło nas inne wydarzenie.

Zapewne opiszesz w relacji :)?
megidh napisał(a):Większość scen w filmie "Anioły i Demony" ukazujących wnętrza kościołów i Watykanu nie była kręcona w autentycznych miejscach, ponieważ Watykan zakazał ekipie filmowej wstępu do swoich obiektów.

Wcale mnie to nie dziwi, biorąc pod uwagę, że to ekranizacja książki autora, kontrowersyjnego swego czasu, "Kodu da Vinci", a może były i inne przyczyny ?.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 12163
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.05.2026 05:48

megidh napisał(a):
te kiero napisał(a):...ale chyba raz się z buta przejdziemy z hotelu do ścisłej starówki 45min, co by zobaczyć coś nieoczywistego po drodze.
A gdzie jest usytuowany Wasz hotel ?.

Przy via di Torre Rosa ;) Aurelia...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 17374
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.05.2026 09:41

Syn właśnie wylądował w Rzymie :mg: Liczę, że choć kilka świeżych zdjęć zobaczę, choć Rzym jest przy okazji udziału w konferencji naukowej....

Wcześniej pisałam o problemach z kupnem biletów do Koloseum...
piekara114 napisał(a):Z tymi biletami to jakiś hardcore jest. U syna potwierdzili termin konferencji naukowej (wieczorem w środę) i chciał kupić bilety do Koloseum. Wczoraj, czwartek, 9 kwietnia (bilet chciał na 8 maja) zero, dosłownie zero dostępnych biletów, po ledwie 24 h po wrzuceniu. Były tylko miejsca na sam dół Areny, a on chciał wejść jednak wyżej. Ostatecznie kupił na gyg za 160 zł,a cena z oficjalnej strony dla niego to 2 eur, bo to student. Widać jakoś Ci pośrednicy omijają zakup biletów imiennych.

Wczoraj nam mówi, że wpadła ponownie pula biletów i kupił studencki za 2 eur (gyg zwrócił), więc chyba na 30 dni przed wrzucana jest jakaś pula biletów i potem jest kolejna. Kupił na godzinę i datę jaka mu pasowała pierwotnie... Inni koledzy też kupi...

:papa:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.05.2026 20:38

wiola2012 napisał(a):
megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Byliśmy w innym kościele Bazylice Santa Maria del Popolo, która jest opisywana w książce, ale zdjęć w niej nie kręcono.
Do tego kościoła nie zajrzeliśmy, bo na Piazza del Popolo zajęło nas inne wydarzenie.

Zapewne opiszesz w relacji :)?
Oczywiście i to już niedługo, bo byliśmy tam wieczorem tego dnia, który właśnie opisuję.

te kiero napisał(a):
megidh napisał(a):
te kiero napisał(a):...ale chyba raz się z buta przejdziemy z hotelu do ścisłej starówki 45min, co by zobaczyć coś nieoczywistego po drodze.
A gdzie jest usytuowany Wasz hotel ?.

Przy via di Torre Rosa ;) Aurelia...
Sądząc po zdjęciach, to ten hotel wygląda bardzo fajnie. Mam wrażenie, że ktoś z Forum był w tym hotelu i go polecał, ale nie pamiętam kto i czy faktycznie tak było.
Jednak usytuowany jest dosyć daleko od centrum. Zaletą dla Ciebie jest to, że jadąc samochodem nie musisz przejeżdżać przez Rzym, aby się do niego dostać.

piekara114 napisał(a):Syn właśnie wylądował w Rzymie :mg: Liczę, że choć kilka świeżych zdjęć zobaczę, choć Rzym jest przy okazji udziału w konferencji naukowej....
I co, przesłał Ci syn jakieś świeże fotki z Rzymu ?.

piekara114 napisał(a):Wcześniej pisałam o problemach z kupnem biletów do Koloseum...
piekara114 napisał(a):Z tymi biletami to jakiś hardcore jest. U syna potwierdzili termin konferencji naukowej (wieczorem w środę) i chciał kupić bilety do Koloseum. Wczoraj, czwartek, 9 kwietnia (bilet chciał na 8 maja) zero, dosłownie zero dostępnych biletów, po ledwie 24 h po wrzuceniu. Były tylko miejsca na sam dół Areny, a on chciał wejść jednak wyżej. Ostatecznie kupił na gyg za 160 zł,a cena z oficjalnej strony dla niego to 2 eur, bo to student. Widać jakoś Ci pośrednicy omijają zakup biletów imiennych.

Wczoraj nam mówi, że wpadła ponownie pula biletów i kupił studencki za 2 eur (gyg zwrócił), więc chyba na 30 dni przed wrzucana jest jakaś pula biletów i potem jest kolejna. Kupił na godzinę i datę jaka mu pasowała pierwotnie... Inni koledzy też kupi...
Różnica w cenie biletów 2 € a 160 zł jest kolosalna. Fajnie, że się udało kupić te studenckie. I dobrze, że gyg ma opcję rezygnacji.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.05.2026 20:50

.
Ulicą Salita di Montecavallo (w rzeczywistości są to schody) opuszczamy Piazza del Quirinale.

20260318_090406.jpg

20260318_090736.jpg

20260318_090827.jpg

Dochodzimy do Fontanny di Trevi, ale nie będziemy się przy niej zatrzymywać. Przyjdziemy tu później. Teraz się spieszymy, a fontannie trzeba poświęcić więcej czasu, niż kilka minut. Ponadto światło o tej godzinie jest za ostre do zdjęć.

20260318_090928.jpg

20260318_091007.jpg

20260318_091013.jpg

20260318_091528.jpg

Ale do Galerii Sciarra zajrzymy na chwilkę.
Niby wiedziałam, że ta Galeria jest w tej okolicy, ale w realu trudno ją było zlokalizować.
Na szczęście się udało.

20260318_091858.jpg

W Galerii Sciarra byliśmy już podczas poprzedniej wizyty w Rzymie w 2017 roku i opisałam ją TUTAJ, więc teraz już nie będę się powtarzać.

20260318_092045.jpg

20260318_092107.jpg

20260318_092110.jpg

20260318_092143.jpg

20260318_092229.jpg
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.05.2026 21:09

.
Potem weszliśmy jeszcze do kościoła Św. Ignacego Loyoli, w którym również byliśmy w 2017 roku, więc odsyłam TUTAJ.

20260318_093152.jpg

20260318_093259.jpg

20260318_093319.jpg

20260318_093535.jpg

20260318_093543.jpg

20260318_093556.jpg

20260318_093700.jpg

20260318_093753.jpg

W kościele prawie nic się nie zmieniło. Ale prawie robi różnicę. Teraz za obejrzenie sufitu w lustrze należy uiścić opłatę. Jeśli się tego nie zrobi, to tafla lustra jest matowa. No i za oświetlenie szopki też trzeba zapłacić. Opłatę przy lustrze i przy szopce wrzuca się do automatu. Nie wrzucałam, ale znalazło się kilka osób w kościele, które to zrobiły, więc można było skorzystać.

Tutaj zadarłam głowę do góry, aby popatrzeć na sufit na żywo.
20260318_092900.jpg

A tak wygląda odbicie sufitu w lustrze.
20260318_093433.jpg

No i matowe lustro, bo skończył się opłacony czas.
20260318_093508.jpg

Szopka bez oświetlenia.
20260318_093030.jpg

I oświetlona.
20260318_093826.jpg

Nasza wizyta w tym kościele była szybka. Po 10 minutach wyszliśmy na zewnątrz na Piazza di Sant'Ignazio.

20260318_093904.jpg
Ostatnio edytowano 07.05.2026 21:37 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.05.2026 21:33

.
Teraz już bez zatrzymywania się idziemy w stronę Panteonu.
Na miejscu jesteśmy o 9:45, a więc 15 minut przed czasem.

20260318_094605.jpg

Bilety do Panteonu można kupić poprzez stronę Musei Italiani TUTAJ. Ale możliwość zakupu na tej stronie znalazłam już po tym, jak dokonałam zakupu na tej stronie, myśląc, że jest to strona Panteonu. Jakieś zaćmienie musiałam mieć. Cena biletu wynosiła 5 € + 2 € opłaty serwisowej, więc nic nie wzbudziło mojej nieufności.
Dopiero gdy po dokonaniu zapłaty przyszła informacja z banku o obciążeniu konta złotówkowego, a nie w walucie euro, to mi się jakaś lampka zapaliła w głowie, bowiem do tej pory zapłata za wszystkie bilety dokonywała się z konta euro. Bilety dostałam od razu na adres e-mail, ale ja zaczęłam się zastanawiać, czy nie dałam się oszukać. Przeszłam ponownie procesu zakupu biletów (oczywiście bez końcowej zapłaty) i okazało się, że podczas dokonywania płatności zrobiłam błąd i nie zmieniłam waluty, w jakiej chcę zapłacić. Ale to mnie nie uspokoiło, więc zaczęłam szukać głębiej. I dowiedziałam się, że bilety zakupione na tej stronie mogą być uznane podczas wejścia do Panteonu, ale nie muszą. Napisałam więc wiadomość na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl z zapytaniem, czy bilety, które otrzymałam są autentyczne. Po kilku sekundach dostałam odpowiedź od automatu: "Dziękujemy za zgłoszenie. Zajęliśmy się Twoją prośbą i wkrótce odpowiemy". No i do chwili obecnej żadnej odpowiedzi nie mam.
Dlatego idąc do Panteonu nie byliśmy pewni, czy do niego wejdziemy na posiadane bilety. Liczyliśmy się z tym, że będziemy musieli kupić bilety w kasie.
Na szczęście po okazaniu posiadanych biletów zostaliśmy wpuszczeni do Panteonu. Ulżyło mi wtedy. Wydawało mi się, że się nie przejmuję tą sytuacją, no bo w końcu 30 € to nie majątek, ale po tym jak weszliśmy do Panteonu poczułam jakąś ulgę, więc nerwy musiały mnie zżerać.
No to wchodzimy.

20260318_101150.jpg

20260318_101155.jpg

20260318_101210.jpg

20260318_101235.jpg

W Panteonie byliśmy w 2017 roku, więc odsyłam do opisu w relacji z tamtej wizyty TUTAJ.

20260318_094733.jpg

20260318_094901.jpg

20260318_094923.jpg

20260318_095019.jpg

20260318_095407.jpg

20260318_095554.jpg

20260318_095628.jpg

20260318_095651.jpg

20260318_095739.jpg

20260318_095755.jpg

20260318_095807.jpg

20260318_095828.jpg

20260318_100357.jpg

20260318_100619.jpg

20260318_100853.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.05.2026 22:53

Oglądam zdjęcia i .... tęsknię za Rzymem. Co z tego , że już byłam :oops: . Może znajdę jakiś pretekst i polecę kolejny raz ;).

Zauważyłam, że przy di Trevi nie było aż tak wielu oglądających.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Osiem dni w Rzymie - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone