Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Osiem dni w Rzymie

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 12163
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.05.2026 07:01

megidh napisał(a):
te kiero napisał(a):
megidh napisał(a):
te kiero napisał(a):...ale chyba raz się z buta przejdziemy z hotelu do ścisłej starówki 45min, co by zobaczyć coś nieoczywistego po drodze.
A gdzie jest usytuowany Wasz hotel ?.

Przy via di Torre Rosa ;) Aurelia...

megidh napisał(a):Sądząc po zdjęciach, to ten hotel wygląda bardzo fajnie. Mam wrażenie, że ktoś z Forum był w tym hotelu i go polecał, ale nie pamiętam kto i czy faktycznie tak było.
Jednak usytuowany jest dosyć daleko od centrum. Zaletą dla Ciebie jest to, że jadąc samochodem nie musisz przejeżdżać przez Rzym, aby się do niego dostać.

Tak to był jeden z czynników, drugi to ten, że jest to strefa poza ZTL...
Kolejny, że tuż obok mamy przystanek Atac, a kilkaset metrów dalej metro.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.05.2026 19:40

wiola2012 napisał(a):Oglądam zdjęcia i .... tęsknię za Rzymem. Co z tego , że już byłam :oops: . Może znajdę jakiś pretekst i polecę kolejny raz ;).
Każdy pretekst jest dobrym aby polecieć do Rzymu.

wiola2012 napisał(a):Zauważyłam, że przy di Trevi nie było aż tak wielu oglądających.
Bo to jeszcze była wczesna godzina.

te kiero napisał(a):Tak to był jeden z czynników, drugi to ten, że jest to strefa poza ZTL...
Kolejny, że tuż obok mamy przystanek Atac, a kilkaset metrów dalej metro.
Dobra logistyka to podstawa udanego wyjazdu.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.05.2026 20:42

.
Po wyjściu z Panteonu kręcimy się chwilę przy fontannie na Piazza della Rotonda, zaprojektowanej przez Giacomo della Portę w 1575 roku.

20260318_101311.jpg

20260318_101355.jpg

20260318_101405.jpg

20260318_101444.jpg

20260318_101550.jpg

20260318_101429.jpg

Kawa w takim miejscu smakuje rewelacyjnie. Kawa i rogalik w tym miejscu kosztowały 6 €.

20260318_102839.jpg

Potem poszliśmy zobaczyć słonia. W celu dotarcia do niego musieliśmy przejść wzdłuż Panteonu po lewej stronie.

20260318_105939.jpg

20260318_110017.jpg

20260318_110035.jpg

20260318_110121.jpg

20260318_110158.jpg


Doszliśmy do Piazza della Minerva, na którym stoi słynny pomnik słonia dźwigającego na grzbiecie egipski obelisk. Pomnik został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego i odsłonięty w 1667 roku.
Ponoć Bernini ustawił słonia tyłem do klasztoru dominikanów jako odwet za ich wtrącanie się w projekt. Słoń ma wypiętą tylną część ciała w stronę okien zakonników. Fajny ten słoń.

20260318_110318.jpg

20260318_110312.jpg

20260318_110329.jpg

20260318_110417.jpg

20260318_111158.jpg

20260318_111244.jpg

Zanim pójdziemy dalej, zaglądamy jeszcze do Bazyliki Santa Maria Sopra Minerva.

20260318_110431.jpg

20260318_110454.jpg

20260318_110514.jpg

20260318_110622.jpg

20260318_110633.jpg

Niestety we wnętrzu kościoła prowadzone są jakieś prace i cały ołtarz jest zastawiony rusztowaniami, więc nie możemy go zobaczyć. Nie możemy też obejrzeć znajdującej się w tym kościele rzeźby Berniniego "Chrystus Zmartwychwstały" (Cristo della Minerva), bowiem została ona zakryta drewnianą skrzynią, widoczną na zdjęciu poniżej pomiędzy rusztowaniami (to ta po lewej stronie).

20260318_110708.jpg

20260318_110757.jpg

20260318_111025.jpg

20260318_111051.jpg

Opuszczamy bazylikę i idziemy dalej, obchodząc Panteon od tyłu.

20260318_110219.jpg

20260318_111633.jpg

20260318_111750.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14044
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 13.05.2026 14:55

Stresująca sytuacja z biletami, dobrze, że wszystko zakończyło się pozytywnie :tak:
AgaGy
Croentuzjasta
Posty: 169
Dołączył(a): 14.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaGy » 13.05.2026 17:17

Super, że udało się wejść w ramach wcześniej zakupionych biletów. Ale co stres, to stres.

Ja mam tip dla praktykujących wierzących. W niedzielę odbywa się przed południem msza św. w Panteonie. Wówczas wejście jest za darmo, a po mszy na spokojnie z garstką wiernych można spokojnie zostać dłużej i pooglądać wnętrze.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.05.2026 20:55

Kapitańska Baba napisał(a):Stresująca sytuacja z biletami, dobrze, że wszystko zakończyło się pozytywnie :tak:
AgaGy napisał(a):Super, że udało się wejść w ramach wcześniej zakupionych biletów. Ale co stres, to stres.
Ta sytuacja niech będzie dla mnie nauczką, żeby bardzo dokładnie sprawdzać strony, na których będę kupować bilety.

AgaGy napisał(a):Ja mam tip dla praktykujących wierzących. W niedzielę odbywa się przed południem msza św. w Panteonie. Wówczas wejście jest za darmo, a po mszy na spokojnie z garstką wiernych można spokojnie zostać dłużej i pooglądać wnętrze.
Jeśli ktoś chce uczestniczyć w mszy, to faktycznie jest fajna okazja, aby zobaczyć Panteon wewnątrz.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.05.2026 22:06

.
Idziemy teraz na Piazza Navona, oglądając po drodze, co się da.

Dochodzimy do Basilica Sant'Eustachio in Campo Marzio.

20260318_111849.jpg

20260318_112017.jpg

Ponieważ świątynia jest otwarta, to zaglądamy do jej wnętrza.
Ołtarz Główny w tym kościele został wykonany z polichromowanego marmuru i brązu przez Nicolę Salviego, twórcę Fontanny di Trevi.

20260318_111955.jpg

20260318_111940.jpg

20260318_111950.jpg

Przechodzimy przez Piazza di S. Eustachio,

20260318_112048.jpg

20260318_112334.jpg

Znajduje się tutaj bardzo fajna fontanna (Fontana di Piazza Sant' Eustachio). Z wielkiej misy fontanny, która wypełniona jest wodą po sam brzeg, spływa woda do niższego basenu.
Zajęci robieniem zdjęć przy tej fontannie trochę się zmoczyliśmy.
Dobrze że świeciło słońce, to szybko wyschliśmy.

20260318_112425.jpg

20260318_112525.jpg

Kawałek dalej jest jeszcze jedna fontanna. Dużo mniejsza, ale jeszcze ciekawsza. To Fontana dei Libri (Fontanna Książek). Jest to urokliwa, niszowa fontanna ścienna z 1927 roku. Jest ona dziełem architekta Pietro Lombardiego, który zaprojektował ją w ramach miejskiego projektu zastępowania żeliwnych rur artystycznymi fontannami dzielnicowymi. Cztery antyczne woluminy nawiązują do uniwersyteckiej historii sąsiedniego pałacu Sapienza, który dawniej był siedzibą Uniwersytetu Rzymskiego. Woda wypływa bezpośrednio z ksiąg oraz zakładek, symbolizując nieustanny przepływ wiedzy. Umieszczona w centrum płaskorzeźby głowa jelenia z kfrzyżem pomiędzy porożem to oficjalny herb dzielnicy Sant'Eustachio. Pięć kul u góry kompozycji nawiązuje do heraldyki rodu Medyceuszy, właścicieli pobliskiego Palazzo Madama. Na pionowej osi fontanny, między rogami jelenia, wyryto napis z nazwą dzielnicy oraz jej numerem zapisanym cyframi rzymskimi. Kamieniarz popełnił jednak błąd i wykuł RIONE IV zamiast poprawnego RIONE VIII. Pomyłka ta nigdy nie została poprawiona i stanowi dziś popularną ciekawostkę turystyczną.

20260318_112746.jpg

20260318_112757.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.05.2026 07:33

Czym byłby Rzym bez fontann :D ?
To taka nieodłączna część miasta.
Wszystkie piękne — od dużych, bogato zdobionych po małe ukryte w wąskich uliczkach. Sprawiają , że spacer po mieście ma wyjątkowy klimat.
Kawa i ciasteczko na rzymskim placyku :hearts: , ech, tęsknię 8) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 17374
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.05.2026 08:45

Wracając do Panteonu - w niedzielę w święto Zesłania Ducha Świętego (czyli niedziela Zielone Świątki, najbliższa to 24 maja - święto ruchome) około południa, po mszy w Panteonie rzymscy strażacy zrzucają dziesiątki tysięcy płatków czerwonych róż przez oculus, szybujące z wysokości 43 metrów. Płatki symbolizują ogień Ducha Świętego i krew Chrystusa. W zeszłym roku zobaczyłam film z tego wydarzenia i mi się tak zamarzyło, że muszę wstrzelić się kiedyś w to wydarzenie.
Na yt i fb jest kilka filmików:
https://www.youtube.com/shorts/2uphVQ8-vNM
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.05.2026 19:57

wiola2012 napisał(a):Czym byłby Rzym bez fontann :D ?
Nie wyobrażam sobie tego. Dobrze, że te fontanny działają. Bo jakby miało być tak, jak w Barcelonie, to miasto straciłoby sporo na uroku.

wiola2012 napisał(a):Kawa i ciasteczko na rzymskim placyku :hearts: , ech, tęsknię 8) .
Ja również.

piekara114 napisał(a):Wracając do Panteonu - w niedzielę w święto Zesłania Ducha Świętego (czyli niedziela Zielone Świątki, najbliższa to 24 maja - święto ruchome) około południa, po mszy w Panteonie rzymscy strażacy zrzucają dziesiątki tysięcy płatków czerwonych róż przez oculus, szybujące z wysokości 43 metrów. Płatki symbolizują ogień Ducha Świętego i krew Chrystusa. W zeszłym roku zobaczyłam film z tego wydarzenia i mi się tak zamarzyło, że muszę wstrzelić się kiedyś w to wydarzenie.
Na yt i fb jest kilka filmików:
Fajne wydarzenie. Ciekawe, czy można się dostać do Panteonu na taką mszę.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.05.2026 20:49

.
Do Piazza Navona już blisko,

20260318_113015.jpg

więc po chwili jesteśmy na miejscu.

20260318_113826.jpg

Plac jest bardzo duży. Ma 280 metrów długości i 65 metrów szerokości.
Pierwsze kroki kierujemy do Fontana di Quatro Fiumi (fontanna Czterech Rzek). Jest to dzieło Berniniego, który wznosił ją na polecenie papieża Innocentego X. Fontanna miała być dekoracją dla obelisku, który stał pierwotnie na stadionie Domicjana.
Prace nad powstaniem fontanny trwały 10 lat. W środku wodnego basenu stoi skała z grotami. Z ośmiu otworów tej skały bije woda. Wokół skały widać cztery postacie, które symbolizują cztery rzeki: Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata, które wówczas uważane były za największe rzeki czterech kontynentów: Afryki, Azji, Europy i Ameryki.

20260318_113638.jpg

20260318_115057.jpg

20260318_115136.jpg

20260318_115142.jpg

20260318_115201.jpg

20260318_115232.jpg

Niestety kościół św. Agnieszki był zamknięty z powodu remontu i nie mogliśmy do niego wejść.

20260318_115028.jpg

Więc poszliśmy w stronę kolejnej fontanny znajdującej się na Piazza Navona, mianowicie do Fontana del Moro, która stoi tutaj od 1576 roku. Jej twórcą jest wybitny budowniczy rzymskich fontann Giacomo della Porta.

20260318_114020.jpg

20260318_114211.jpg

20260318_114225.jpg

20260318_114236.jpg

Ale nie tylko fontanny są interesujące na Piazza Navona. Otaczające plac budynki też są warte tego, aby zwrócić na nie uwagę.

20260318_114053.jpg

Szkoda tylko, że akurat teraz Palazzo Pamphilj jest remontowany i zakryty zostały plandeką imitującymi znajdującą się pod nią budowlę.

20260318_114135.jpg

20260318_114145.jpg


Obok Fontana del Moro stoi kościół Nostra Signora del Sacro Cuore. Jest otwarty, więc zaglądamy do niego na kilka minut. Jest to jeden z najwcześniejszych przykładów tzw. kościoła halowego (hall church) w Rzymie. Oznacza to, że wszystkie trzy nawy posiadają dokładnie tę samą wysokość. Pierwotnie główne wejście do kościoła znajdowało się po przeciwnej stronie – od ulicy Via della Sapienza (obecnie Corso del Rinascimento). Dopiero pod koniec XIX wieku architekt Luca Carimini, na zlecenie papieża Leona XIII, przeniósł główne wejście na stronę Piazza Navona. Wnętrze kościoła jest skromne i stonowane.

20260318_114402.jpg

20260318_114440.jpg

20260318_114534.jpg

20260318_114603.jpg

20260318_114653.jpg

20260318_114710.jpg

Po wyjściu z kościoła idziemy na drugą stronę placu, aby zobaczyć Fontannę Neptuna, którą zaprojektował Giacomo della Porta.
Przedstawia ona walkę Neptuna z morskim potworem i orszak Najad, czyli nimf wodnych.

20260318_114829.jpg

20260318_115608.jpg

20260318_115615.jpg

Podpatrujemy jeszcze przez chwilę młodzież, która ma tutaj jakieś warsztaty malarskie i opuszczamy Piazza Navona.

20260318_115744.jpg
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1861
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 15.05.2026 08:52

AgaGy napisał(a):
Ja mam tip dla praktykujących wierzących. W niedzielę odbywa się przed południem msza św. w Panteonie. Wówczas wejście jest za darmo, a po mszy na spokojnie z garstką wiernych można spokojnie zostać dłużej i pooglądać wnętrze.


To ogólnie jest bardzo dobry pro tip na wiele kościołów - ostatnio w ten sposób zwiedziliśmy katedrę we Florencji, która co prawda jest darmowa ale ciągnie się do niej tasiemcowa kolejka. Zamiast w niej stać poszliśmy po prostu na wieczorną mszę :lol: . Często tak robimy jak jesteśmy gdzieś w niedzielę - wybieramy sobie mszę w jakimś kościele, który i tak chcielibyśmy zwiedzić i mamy 2 w jednym :-) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.05.2026 08:12

Uwielbiam Piazza Navona :hearts: . Mam do niego sentyment.
Gosiu, szukałam na cropli pewnych informacji i natrafiłam na twoją relację z Londynu i tak sobie pomyślałam, że powinnaś zrobić spis swoich relacji :tak: .
Pewnie wiele z nich bym przeczytała, a nawet nie wiem, że istnieją :)
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.05.2026 19:07

Aglaia napisał(a):
AgaGy napisał(a):
Ja mam tip dla praktykujących wierzących. W niedzielę odbywa się przed południem msza św. w Panteonie. Wówczas wejście jest za darmo, a po mszy na spokojnie z garstką wiernych można spokojnie zostać dłużej i pooglądać wnętrze.


To ogólnie jest bardzo dobry pro tip na wiele kościołów - ostatnio w ten sposób zwiedziliśmy katedrę we Florencji, która co prawda jest darmowa ale ciągnie się do niej tasiemcowa kolejka. Zamiast w niej stać poszliśmy po prostu na wieczorną mszę :lol: . Często tak robimy jak jesteśmy gdzieś w niedzielę - wybieramy sobie mszę w jakimś kościele, który i tak chcielibyśmy zwiedzić i mamy 2 w jednym :-) .
Może kiedyś skorzystam z takiego sposobu obejrzenia jakiegoś kościoła.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6244
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 18.05.2026 19:13

wiola2012 napisał(a):Uwielbiam Piazza Navona :hearts: . Mam do niego sentyment.
Też go lubię, bo to jest bardzo fajne miejsce.

wiola2012 napisał(a):Gosiu, szukałam na cropli pewnych informacji i natrafiłam na twoją relację z Londynu i tak sobie pomyślałam, że powinnaś zrobić spis swoich relacji :tak: .
Pewnie wiele z nich bym przeczytała, a nawet nie wiem, że istnieją :)
Spis zrobiłam i wysłałam Ci na pocztę. Na Forum to nie wiem, gdzie można taki spis umieścić. Kiedyś można było prosić o dopisanie swoich relacji do Spisu treści relacji, ale teraz się tam nic nie dzieje.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Osiem dni w Rzymie - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2026 Wszystkie prawa zastrzeżone