Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od knedlików po kalmary czyli przez Czechy na Istrię

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 01.06.2014 22:01

Witam nowych czytelników :)

Marek40 napisał(a):Witam
Zasiadam i czytam w planach w tym roku może Instria więc aktualne informacje się przydadzą , proszę o informacje cenowa paliwo kursy walut i jakie są ceny towarów . Może macie ceny domków ?
Oczekuję dalszej części.


Marek40, cenami domków niestety nie dysponujemy, więc tu Ci nie pomogę :| A co do cen o które pytasz: paliwo 95- 10,82 hrk(Druga Połówka twierdzi,że najlepsze jakościowo jest na stacjach INA)
kursy walut- my kupiliśmy trochę euro w PL, wymienialiśmy na kuny w campingowym kantorze- kurs wg. banku + 2,5% prowizji- w przeliczeniu wychodziło 1 kuna=57 groszy( w innych kantorach podobnie)
autostrady na Istrii(przykładowo) :Kanfanar-Pula- 27 hrk, Kanfanar-Tunel Ucka- ok 50 hrk. Przy czym lokalne drogi na Istrii są w na tyle dobrym stanie, że autostradę można sobie odpuścić
parkingi :4-5 hrk za godzinę, lub 20 hrk za cały dzień. My często parkowaliśmy bezczelnie pod Konzumami za 0 hrk :oops:
zwiedzanie: wycieczka do Wenecji ok, 500 hrk/os, wstęp do Amfiteatru w Puli/bazyliki w Porecu- 40 hrk, wieże widokowe ok. 20 hrk
żywność- to temat rzeka :) o ile ceny np. benzyny czy parkingów nie odbiegają znacząco od tych w Polsce, tak ceny żywności w niektórych przypadkach są kosmiczne; i tak:

kawa w kawiarni- 7-15 hrk(taniej niż w PL)
obiad w konobie- w 2 osoby zazwyczaj mieściliśmy się w kwocie 100 hrk, z tym, że nigdy nie braliśmy nic do picia :D
lody- 1 kulka 7hrk
piwo w Knajpie 15-30 hrk(generalnie, im większe miasto, tym drożej)

ceny żywności w sklepach:

chleb 5-9 hrk
piwo 0,5l, ok, 9 hrk
czekolada 100g 7 hrk
woda mineralna 1,5 l 5-7 hrk
ser żółty 400 g 29hrk

to tak mniej więcej; wyrzuciliśmy dzisiaj paragony z wszystkich Plodinów, Konzumów i Mercatorów,więc nie pamiętam dokładnie wszystkich cen, ale generalnie tanio nie jest. W marketach wewnątrz campingu ceny wyższe o jakieś 30-40%.

Aha, jeśli chodzi o plażowanie to wynajęcie leżaka 25 hrk, rowerek wodny, chyba coś koło 120 hrk.
Cóż, ceny dostosowane do Niemców i Włochów, których na Istrii sporo. :papa:
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 02.06.2014 04:36

Ja też się zapisuję na Waszą wycieczkę.

Pzd be-ja
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 02.06.2014 08:26

Wskakuję i ja!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.06.2014 09:12

Cześć Marta.

Nie mam pomysłu na Istrię. Może tu znajdę natchnienie. Pisz i wklejaj.

Pozdrawiam
croturist
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) croturist » 02.06.2014 09:22

no ja też już czekam... :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 02.06.2014 13:05

Siedzę..... :)
Czytam..... :wink:
Notuję.... :oczko_usmiech:
Podziwiam widoki..... 8)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 02.06.2014 18:15

Cześć Wszystkim :D

Zapraszam na kolejny odcinek :)
Poniedziałek, 19 maja 2014

Jesteśmy trochę zmęczeni dwudniową podróżą, więc nie robimy jakiś ambitnych planów. Jedziemy rano do Novigrad-miasteczka oddalonego od campingu o 9 km. Robimy duże zakupy w Plodine, a przy okazji trochę zwiedzamy.

Spacer rozpoczynamy w porcie :
CIMG3199f.JPG


Potem zagłębiamy się w novigradzkie uliczki:
CIMG3202f.JPG


Uliczki bardzo mi się podobają, a najbardziej- kolorowe domki. Jest tu jakos tak… włosko :wink:
Novigrad jest maleńki, kilka uliczek i wychodzimy na główny plac:


CIMG3203f.JPG


To dalsza część głównego placu i ratusz:
CIMG3204f.JPG


Przysiadamy na kawkę w jednym z dwóch ogródków. Dzięki włoskim wpływom, kawa prawie wszędzie na Istrii jest wspaniała, dla nas kawo-fanatyków to raj na ziemi :lol:

Miasteczko ma przyjemnie leniwą atmosferę, ale my się za długo lenić nie chcemy. Idziemy na dalszy spacer.

Najważniejszym zabytkiem(oprócz kościoła) Novigradu są mury miejskie z XIII w. :
CIMG3208f.JPG


Przechadzamy się promenadą wzdłuż murów, co miejscami nie jest łatwe-Jadran w tym roku trochę poszalał, fale wyjątkowo wysokie, nie wszędzie da się przejść suchą nogą. Dochodzimy murami do miejskiej plaży i tam robimy krótką nasiadówkę. Słońce grzeje, a tego bardzo mi ostatnio brakowało w PL.

Po spacerach trochę zgłodnieliśmy. Pora zacząć próbować lokalnej kuchni :lol:
W porcie jest kilka knajpek z widokiem na morze, ale mamy chyba za chude portfele;)
Idziemy w stronę głównej ulicy, czyli Gradska Vrata- tu znajdujemy przyjemne miejsce. :)

Zamawiamy coś, co pamiętam z Dalmacji sprzed lat, coś na co chyba najbardziej na tych wakacjach czekałam. pržene lignje :)
CIMG3212f.JPG



Kalmary były bardzo dobre, porcja solidna(cena 48 kun), ale brakowało mi w nich jakiejś kropki nad „i” w stylu sos tatarski.

Najedzeni, wracamy na camping z zamiarem plażowania. Jest już koło 17 stej, więc idziemy na najbliższą plażę, by nie tracić czasu. Ale mamy pecha, niebo się chmurzy, temperatura chyba trochę spadła. Ja już wiem, że kąpać się nie będę, tożto katorga musi być :x . Druga Połówka się upiera, że on się jednak wykąpie, nie po to przyjechał nad morze i takie tam. No niech mu będzie, jak che się umartwiać, proszę bardzo!

Ale, zaraz… co to? :o
CIMG3218f.JPG


Były tam całe hordy tego dziadostwa. Dziwne, podobno meduzy w Jadranie występują bardzo rzadko.(ale jak już to właśnie w maju i wrześniu) No my to mamy szczęście! :wink:

Plażowania dziś nie będzie, trudno.Wracamy do namiotu grać w Scrable. W nocy znów zimno, ale już nie aż tak bardzo jak wcześniej. Po za tym nie muszę się odkopywać w nocy- Karlovacko zostało zamienione na rakiję :D choc niezbyt mi ona smakuje. :wink:

:papa:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 02.06.2014 18:28

ruzica napisał(a):Zamawiamy coś, co pamiętam z Dalmacji sprzed lat, coś na co chyba najbardziej na tych wakacjach czekałam. pržene lignje :)


Moje ulubione danie w Cro, mogłabym to jeść dzień w dzień :)
Po degustacji w różnych częściach Chorwacji stwierdzam, że najlepsze jadłam na Cresie... ale tyle jeszcze przed mną ;)
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 02.06.2014 18:31

ja też chce pržene lignje mniam :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 02.06.2014 18:35

jacek73 napisał(a):ja też chce pržene lignje mniam :)


Roxi napisał(a):
ruzica napisał(a):Zamawiamy coś, co pamiętam z Dalmacji sprzed lat, coś na co chyba najbardziej na tych wakacjach czekałam. pržene lignje :)


Moje ulubione danie w Cro, mogłabym to jeść dzień w dzień :)
Po degustacji w różnych częściach Chorwacji stwierdzam, że najlepsze jadłam na Cresie... ale tyle jeszcze przed mną ;)


A próbowaliście tych "na žaru"? ja się jakoś nie mogę ciągle odważyć, jakieś takie oślizłe wydają mi się :roll:
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 02.06.2014 19:06

Wlasnie te na žaru sa najlepsze! :)
Z duza iloscia czosnku....mniaaaammmm... ;)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.06.2014 20:18

Ja lubię i jedne, i drugie. :)
Lignje na żaru z cytrynką i czosnkiem, a prżene z sosem typu tatarski :) .
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 02.06.2014 21:05

ruzica napisał(a): A próbowaliście tych "na žaru"? ja się jakoś nie mogę ciągle odważyć, jakieś takie oślizłe wydają mi się :roll:
A wcale, że bo nie :twisted:
Nie są oślizłe - są pyszne, moje najulubieńsze...
Wakacje w Cro bez kalmarów z grilla, to wakacje nieudane :P


Basiulinek napisał(a):Wlasnie te na žaru sa najlepsze! :)
Z duza iloscia czosnku....mniaaaammmm... ;)

... i blitvą :)



... ale, że meduzy?
W maju? I we wrześniu?
To się chyba zaraz martwić zacznę... :roll: :oczko_usmiech:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 02.06.2014 21:15

Anai, nie ma się co martwić, to podobno jest ewenement. My zresztą widzieliśmy je tylko wtedy, oraz w ostatni dzień jedną, która już raczej wyzionęła ducha :wink: O tym maju i wrześniu to czytałam na cro.pl,ale post był chyba z 2006 :D (nie mogę go teraz znaleźć)

PS. Właśnie sobie uświadomiłam, że nie jadłam blitvy w tym roku :cry:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.06.2014 21:34

Przyłączam się do zachwytów nad lignjami na žaru :D Przypieczone na grillu "łapki", wszystko skropione cytryną - mmm pycha :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Od knedlików po kalmary czyli przez Czechy na Istrię - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone