Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
raven66
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 29.04.2009
Re: Ominięcie autostrady w Słoweni przez Bad Radkersburg i O

Nieprzeczytany postnapisał(a) raven66 » 02.07.2019 10:57

Koenig napisał(a):Na ostatnim zdjęciu prowadzi płatnym odcinkiem z Ptuja przed Podlehnik :)

a jak ma dokładnie przebiegać trasa?
bo można ustawić punkt po punkcie przebieg i udostępnić link do nawigacji na forum - jeśli ktoś używa Sygic
raven66
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 29.04.2009
Re: Ominięcie autostrady w Słoweni przez Bad Radkersburg i O

Nieprzeczytany postnapisał(a) raven66 » 02.07.2019 11:01

Przy poprzednim zdjęciu miałem ustawione autostrady na TAK, drogi płatne na NIE.
Obecnie zarówno autostrady jak i drogi płatne na NIE i wynik jest taki:
Obrazek

Czyli wynika z tego, że mają zapisaną na swoich mapach tą autostradę jeszcze jako niepłatną.
raven66
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 29.04.2009
Re: Ominięcie autostrady w Słoweni przez Bad Radkersburg i O

Nieprzeczytany postnapisał(a) raven66 » 02.07.2019 11:06

raven66 napisał(a):
Koenig napisał(a):Na ostatnim zdjęciu prowadzi płatnym odcinkiem z Ptuja przed Podlehnik :)

Można dodać dowolne punkty pośrednie dla trasy i zapisać ją jako ulubioną, żeby nie ustawiać za każdym razem.
Dodatkowo, ja zawsze robię też tak, że przed samą granicą słoweńską kasuję nawigację i wyznaczam tylko najbliższy odcinek do granicy chorwackiej, z pominięciem dróg płatnych.

Jednak przepraszam za wprowadzenie w błąd - nie da się ustawić punktów pośrednich.
Musiałem pomylić z inną nawigacją, której używałem.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Ominięcie autostrady w Słoweni przez Bad Radkersburg i O

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.07.2019 12:45

raven66 napisał(a):Jednak przepraszam za wprowadzenie w błąd - nie da się ustawić punktów pośrednich.
Musiałem pomylić z inną nawigacją, której używałem.

Pomyliłeś również wątek :idea: przeniosłem posty do właściwego. :idea:
Foxtrot
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 09.05.2018
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Foxtrot » 02.07.2019 17:50

W niedzielę wróciłem z CRO, dlatego podzielę się uwagami z przejazdu przez Słowenię.

W Austrii z autostrady A9 zjeżdżam na węźle 228 w Spielfeld i kieruję się na rondo Pesnica. I tutaj są nowości. Na rondzie na pojawiły się nowe znaki informujące o konieczności posiadania winiety, ale uwaga!, tylko przy wyjeździe na drogi płatne. Oznaczeń takich nie ma zatem na drodze dojazdowej od strony Pesnicy i Lenarta. Nie zrobiłem niestety zdjęć żeby to udokumentować. Sytuacja jest więc już w 100% wyjaśniona.

Dalej odcinek przez Lenart i Ptuj w zasadzie bez zmian. W Lenart na skrzyżowaniu w kierunku Ptuja zamiast świateł pojawiło się rondo, a w Ptuju stary most już po remoncie. Po zjeździe z nowego mostu (Puchov) na rondzie należy zjechać w prawo - wjazd na łącznicę w kierunku węzła Podhlednik jest oznaczony jako droga płatna. Dalej przez Videm, Zgornji Leskovec dojechałem do granicy. Kolejki? Jechałem w soboty. Tam: brak. Z powrotem: ok. 15 minut. Nie mam uwag, co do trudności tego odcinka. Jest krótki i to tylko kilka zakrętów. Oczywiście, trzeba jechać ostrożnie i zdecydowanie wolniej, ale droga jest dobrej jakości. Dalej przez Trakoscan dojechałem do autostrady w Gornji Macelj.

Jechałem bez nawigacji, kierując się kierunkowskazami w kierunku Zagrzebia (HR) w kolorze żółtym (drogi krajowe bezpłatne). I te wskazówki okazały się wystarczające.

Jeśli chodzi o dyskusję, czy to się opłaca, czy nie, to myślę, że to kwestia wyboru. Drogi lokalne w Słowenii są bardzo malownicze i sukcesywnie rokrocznie modernizowane. "Traci się" na ten objazd kilkadziesiąt minut, ale to przecież wakacje, a nie wyścig. Jeśli jednak komuś z szanownych forumowiczów zależy na czasie i jest z tego względu zdecydowany jechać w Słowenii płatną autostradą, to przed wjazdem do tego kraju, na ostatnim postoju w Austrii, dobrze jest sprawdzić czas oczekiwania na przejściu Gruskovlje-Macelj, np. w aplikacji HAK.hr (jest też obraz z kamer). Jeśli wtedy okaże się, że kolejka na granicy jest zbyt długa, to myślę, że trasa przez Cvetlin może się okazać opcją godną rozważenia.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 02.07.2019 19:08

Foxtrot napisał(a):W niedzielę wróciłem z CRO, dlatego podzielę się uwagami z przejazdu przez Słowenię. [...]


A reszta drogi? Jechałeś przez CZ i A? Jak tak to napisz jak tam ruch w sobotę?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.07.2019 20:09

toomas napisał(a):
Foxtrot napisał(a):W niedzielę wróciłem z CRO, dlatego podzielę się uwagami z przejazdu przez Słowenię. [...]


A reszta drogi? Jechałeś przez CZ i A? Jak tak to napisz jak tam ruch w sobotę?

Reszta drogi - inny wątek. :idea:
Foxtrot
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 09.05.2018
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Foxtrot » 02.07.2019 20:20

OK: wysyłam na priv ;)

EDIT: niestety jest jakiś błąd i nie mogę wysłać PW do toomasa.
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 04.07.2019 01:14

Cześć,

ja mam porównanie miedzy objazdami M-L-P-Cv, a I-BR-O jak i opcja M-L-P-Cv (z nocnymi objazdami remontów w 2018). Wszystkie przejazdy miały miejsce na przestrzeni kilku lat i zawsze wieczorem/w nocy w połowie/końcówce sierpnia w weekendy :-)

I powiem tak, jeśli ktoś decyduje się na objazd autostrady w Słowenii, to według mojego doświadczenia (na przejazd wieczorowy/nocny) powinien wybrać jeszcze inną opcję, czyli Spielfeld-Maribor-Ptuj-Cvetlin (S-M-P-Cv). Szerokie drogi, dobrej jakości.

Tak właśnie wracałem do Polski pod koniec sierpnia w weekend w 2018 r. Jedyne serpentyny są w okolicach Cvetlina.

W tym roku też tak planuję polecieć do i z Cro.
:papa:
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 04.07.2019 08:50

bonovox75 napisał(a):
I powiem tak, jeśli ktoś decyduje się na objazd autostrady w Słowenii, to według mojego doświadczenia (na przejazd wieczorowy/nocny) powinien wybrać jeszcze inną opcję, czyli Spielfeld-Maribor-Ptuj-Cvetlin (S-M-P-Cv). Szerokie drogi, dobrej jakości.
:papa:


we wrześniu będę leciał Twoją trasą. Będę leciał na noc, tak by w Spiefeld być między 3 a 4 ad ranem. Mam pytanie co do zwierzyny w tych okolicach, bo będę przed świtem a wiadomo że wtedy żer największy.
habanero666
zbanowany
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2019
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) habanero666 » 04.07.2019 09:48

rocker napisał(a): Mam pytanie co do zwierzyny w tych okolicach, bo będę przed świtem a wiadomo że wtedy żer największy.

Są tam lisy, wiewiórki oraz wróble. Czasami zdarzy się bażant.
Żerują na mniejszych autach.
Żubra ani wielkiej stopy nie zarejstrowano.
:)
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 04.07.2019 12:57

Nie widzę nic śmiesznego w tym pytaniu. Ja osobiście z racji że jadę przez Słowenię nocą - właśnie m.in z powodu dzikiej zwierzyny zrezygnowałem z objazdu.
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 04.07.2019 20:23

rocker napisał(a):
bonovox75 napisał(a):
I powiem tak, jeśli ktoś decyduje się na objazd autostrady w Słowenii, to według mojego doświadczenia (na przejazd wieczorowy/nocny) powinien wybrać jeszcze inną opcję, czyli Spielfeld-Maribor-Ptuj-Cvetlin (S-M-P-Cv). Szerokie drogi, dobrej jakości.
:papa:


we wrześniu będę leciał Twoją trasą. Będę leciał na noc, tak by w Spiefeld być między 3 a 4 ad ranem. Mam pytanie co do zwierzyny w tych okolicach, bo będę przed świtem a wiadomo że wtedy żer największy.


generalnie w nocy trzeba być gotowym na zwierzynę na drodze - w Słowenii szczególnie, ale też w Czechach lub na landówkach w Austrii. Minimalne pocieszenie to mały ruch o tej porze i ja często jadę "na długich" i "środkiem" drogi :D

PS. W Spielfeld na granicy AUT uważaj na ograniczenie prędkości (do 20 lub 30 km/h - jest znak) bo jest tam radar. Można się zapomnieć w nocy/nad ranem i zarobić mandat.
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 04.07.2019 23:14

To jest ta trasa --> Cvetlin-Maribor-Spielfeld, jeśliby ktoś chciał to poznać:

link do trasy Cve-Mar-Spiel

Za Spielfeld, przy powrocie na autostradę w Austrii (krótki dojazd drogą L622) jest też stacja paliw Temmel, gdzie można kupić paliwko z automatycznej obsługi.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 05.07.2019 09:06

Nam się minimalnie plany zmieniły. Jedziemy od Graz na Zagrzeb i dalej do Plitvickich. Nie będzie nam się raczej spieszyć. W Słowenii będziemy w piątek pewnie koło południa, może ciut wcześniej. Korci nas aby ominąć zarówno zatłoczone przejście w Macelj jak i przyciąć kasę na opłacie autostradowej. Będzie widno więc zwierzaki nam nie straszne, ewentualne serpentyny też. Tak więc przyłączam się do śledzenia uważnie tego wątku, a jak ktoś ma jakieś rady to chętnie przeczytam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 260
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone