Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

niepełnosprawny i karta parkingowa

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010
niepełnosprawny i karta parkingowa

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 15.11.2010 01:56

Witam serdecznie. Poszukuję informacji na temat udogodnień dla osób mających trudności z chodzeniem, ale nie jeżdżących na wózku. Szczególnie zależy mi na informacjach dotyczących Karty Parkingowej. Wiem, że w krajach unii jest ona respektowana jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ale nie znam szczegółów. Poza tym w Polsce posiadacz takiej karty może wjechać w ulicę na której jest postawiony zakaz ruchu wszelkich pojazdów oraz może postawić samochód na zakazie postoju. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549
A jak to jest w Chorwacji i krajach tranzytowych? Szczególnie Słowacji, Austrii, Węgrzech i Szwajcarii.
Będę wdzięczna za każdą informację.
Pozdrawiam. Geograf :) [/b]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.11.2010 12:14

geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 16.11.2010 23:02

Bardzo dziękuję za informację. Niestety, nie wiem czy dotyczy ona też obcokrajowców. Unijna karta parkingowa wygląda nieco inaczej. Czy w Chorwacji jest respektowana? Pozdrawiam serdecznie. :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.11.2010 23:24

geograf napisał(a):Bardzo dziękuję za informację. Niestety, nie wiem czy dotyczy ona też obcokrajowców. Unijna karta parkingowa wygląda nieco inaczej. Czy w Chorwacji jest respektowana? Pozdrawiam serdecznie. :)


Myślę, że jest.
geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 16.11.2010 23:28

A co zakazem wjazdu? W Polsce posiadacz karty parkingowej może wjechać wszędzie gdzie jest postawiony zakaz wjazdu, chyba, że pod znakiem napisane jest , że dotyczy również inwalidów. a jak to jest w Chorwacji?
aro72
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 10.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro72 » 17.11.2010 01:03

Potwierdzam na wszystkich parkingach karta była uznawana , co do miejsc nie oznaczonych lub z zakazem nie próbowaliśmy nie było potrzeby
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 17.11.2010 12:11

geograf napisał(a):A co zakazem wjazdu? W Polsce posiadacz karty parkingowej może wjechać wszędzie gdzie jest postawiony zakaz wjazdu, chyba, że pod znakiem napisane jest , że dotyczy również inwalidów. a jak to jest w Chorwacji?

Nie jestem pewna, a w necie nie udało mi się tego "wykopać"(wszędzie tylko o karcie piszą lecz brak jasnej info, do czego poza parkowaniem uprawnia .. chyba, że brak informacji uznamy za informację, że do niczego poza parkowaniem w wyznaczonych miejscach jednak nie uprawnia)....ale myślę, że możliwość wjechania tam, gdzie jest zakaz, istanieje, o ile pod znakiem zakazu jest tabliczka (np. osim za osobe s invaliditetom czyli z wyjątkiem osób niepełnosprawnych lub ne vrijedi za osobe s invaliditetom czyli nie dotyczny osób niepełnosprawnych).
Pewnie wiele zależy od tego, o czym my tak naprawdę mówimy. Jeśli planujesz jakiś dłuży pobyt (miesiąc, dwa, trzy) w większym mieście a wynajęte masz mieszkanie na przykład przy strefie dla pieszych, do której wjazd zamyka elekrtyczna rampa (bo takowe są bardzo częste), to najprawdopodobniej należy zgłosić się do urzędu miasta/gminy w sprawie pozwolenia (a tym samym uzyskania na przykład karty magnetycznej do rampy);
Jeśli zaś chodzi o zwyczajny pobyt turystyczny (10-20 dni) w typowo turystycznej, małej miejscowości i dostęp na przykład do restauracji... to przeważnie znajdziesz kilka ulokowanych tak, że bez problemu dojedziesz blisko; bo podejrzewam, że jednak jednorazowy wjazd na przkład na rivę (czyli deptak przewaznie nad morzem, gdzie rzeczywiście koncentruje się wieczorne życie) będzie niemożliwe ze względu na bezpieczeństwo pieszych, między których często cieżko szpilkę wbić....pozostaje zatem skorzystać z wózka...
Jeśli potrzebujesz konkretnejszej odpowiedzi, potrzebne będzie więcej danych.. konkret..
Pozdrawiam

P.S. Przejrzyj forumowe tematy dotyczące osób niepełnosprawnych:
Chorwacja dla niepełnosprawnych
Niepełnosprawni w cro
Plitvice dla osób niepełnosprawnych
Autostrady i niepełnosprawni
aro72
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 10.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro72 » 18.11.2010 20:03

Z informacji na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych wynika, że w krajach UE karta uprawnia tylko do korzystania z miejsc parkingowych.W Chorwacji praktycznie w każdym mieście i miasteczku turystycznym takie miejsca są wytyczone w bardzo dogodnej lokalizacji a co najważniejsze są rzeczywiście wykorzystywane przez niepełnosprawnych , nawet w zatłoczonym Dubrowniku były wolne miejsca bardzo blisko starego miasta. Kartę honorowano również na każdym parkingu co oznaczało brak płatności za postój.

"W związku z zaleceniem nr 98/376/EW z 4 czerwca 1998r. w sprawie karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, został opracowany wspólny dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej wzór karty parkingowej, który te kraje, w tym Polska, dobrowolnie przyjęły. Zalecenie nie ma bowiem formalnie mocy wiążącej. Dzięki temu posiadacz takiej karty może korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii bez względu na to czy jest jego obywatelem."
josefoe
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 26.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) josefoe » 20.11.2010 13:46

Chorwacja jest krajem, gdzie posiadacze kart parkingowych mogą czuć się jak w raju. Sam jestem posiadaczem takiej karty i wjeżdżałem samochodem w takie miejsca, gdzie w Polsce byłbym pewnie ukarany mandatem. Piękny widok: Policja kieruje ruchem i nakazuje wszystkim jazdę w prawo /w lewo bulwar nadmorski, Rabac, Istria/ a widząc moją kartę inwalidy policjant wręcz nakazuje mi jazdę w lewo! Byłem mu wdzięczny za ten gest. Tak trzymać! I co ważne: w całej Chorwacji nikt z parkingowych nie żądał zapłaty widząc kartę inwalidy. Tak, w Chorwacji czułem nadopiekuńczość ludzi i za to jestem im niewypowiedzianie wdzięczny! Chorwaci, kocham Was!!!
geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 20.11.2010 14:32

josefoe napisał(a):Chorwacja jest krajem, gdzie posiadacze kart parkingowych mogą czuć się jak w raju. Sam jestem posiadaczem takiej karty i wjeżdżałem samochodem w takie miejsca, gdzie w Polsce byłbym pewnie ukarany mandatem. Piękny widok: Policja kieruje ruchem i nakazuje wszystkim jazdę w prawo /w lewo bulwar nadmorski, Rabac, Istria/ a widząc moją kartę inwalidy policjant wręcz nakazuje mi jazdę w lewo! Byłem mu wdzięczny za ten gest. Tak trzymać! I co ważne: w całej Chorwacji nikt z parkingowych nie żądał zapłaty widząc kartę inwalidy. Tak, w Chorwacji czułem nadopiekuńczość ludzi i za to jestem im niewypowiedzianie wdzięczny! Chorwaci, kocham Was!!!


Witaj Josefoe.
Dziękuję za ważne dla mnie informacje. A może wiesz jak traktują posiadaczy kart parkingowych w innych krajach. Wiem, ze w Austrii i Szwajcarii respektują kartę parkingową jeśli chodzi o parkowanie na miejscach dla inwalidów. Natomiast nie sprawdziłam, czy można na kartę wjeżdżać tam gdzie jest zakaz wjazdu. A to jest dla mnie dość ważne.

W Wenecji, tzn na parkingu w Punta Sabioni, skąd płynie się do Wenecji parking był nawet gratisowy. Pozdrawiam
josefoe
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 26.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) josefoe » 21.11.2010 13:39

Witaj geograf!
Często bywam w Niemczech za sprawą rodzinki stale tam zamieszkującej i powiem, że Niemcy mają w/g mnie szczególne podejście do inwalidów: wjeżdżam autem na stare miasto w Kolonii, Bonn i zero reakcji ze strony Policji czy zwykłych przechodniów. Podobnie w Szwajcarii: kiedy stałem zakłopotany gdzie zaparkować przejeżdżający policjant na motorze zawrócił i nakazał mi jazdę za motorem i pokazał mi miejsce pod komisariatem! Więc jeżeli nie będziesz na siłę egzekwować praw przysługujących niepełnosprawnym napewno spotkasz się tylko z życzliwością i pomocą innych. A znak "zakaz wjazdu" to raczej przestrzegaj bo możesz wjechać w ulicę jednokierunkową "pod włos", natomiast znak "zakaz ruchu wszelkich pojazdów" możesz odpuścić, co gwarantuje Ci Kodeks.

pozdrawiam ciepło
geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 22.11.2010 13:28

No tak. Czyli na "zakaz ruchu wszelkich pojazdów" tzn biała tarcza - czerwona obwódka " mogę wjechać? Bo w Polsce mogę, chyba że jest wyraźnie napisane, że dotyczy również inwalidów. Tak jest niestety na wjeździe do morskiego Oka i do Doliny Chochołowskiej.
Nie chciałabym zapłacić mandatu w Niemczech czy w Szwajcarii, bo to trochę kosztowna impreza.
Ciekawa jestem, czy jest jakaś strona gdzie można przeczytać jakie uprawnienia w tych krajach maja niepełnosprawni.
Pozdrawiam i dziękuję za info.
josefoe
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 26.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) josefoe » 22.11.2010 14:38

geograf napisał(a):Ciekawa jestem, czy jest jakaś strona gdzie można przeczytać jakie uprawnienia w tych krajach maja niepełnosprawni.
Pozdrawiam i dziękuję za info.


Polska jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej od 1988r. i tam znajdziesz wszystko na temat ruch drogowy a niepełnosprawni. Wystarczy w google wpisać Konwencja Wiedeńska prawo o ruchu drogowym, niepełnosprawni a będziesz miała jasność w temacie.
Pozdrawiam!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.11.2010 17:15

Poszłam tropem hasła "konwencja wiedeńska" i próbowałam znaleźć, jak to w hr z tym zakazem wjazdu...RH konwecję podpisała..ale z tego, co widzę konwecja nie narzuca konkretnych rozwiązań; w dokumencie są raczej dość ogólne zapisy (między innymi zasada dostępności czy łatwego dostępu do zabudowań, uprzywilejowania w ruchu - ale bez konkretów) itp... ja nie doszukałam się żadnych jasnych i jednoznacznych rekomendowanych rozwązań, do których podpisanie konwencji obligowałoby sygnotariuszy.. Poza tym kiedy wrzucam w net hasło "prawa osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym" (naturalnie po hr), odnajduję tylko informacje o karcie (znak pristupačnosti) o tym, że uprawnia ona do parkowania w wyznaczonych do tego miejscach i nic poza tym.
Dlatego wysnuwam wniosek , że tam gdzie mimo zakazu osoby niepełnosprawne mają prawo poruszać się pojazdami, jest to zaznaczone na znaku (tabliczka pod znakiem).

Jedyny sposób, by być absolutnie pewnym, to wysłanie pisemnego zapytania do jednego ze stowarzyszeń osób niepełnosprawnych (np.: tu) lub do biura rzecznika osób niepełnosprawnych RH tu...

Pozdrawiam
geograf
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 14.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) geograf » 22.11.2010 18:25

Też nie doszukałam się dokładnych przepisów. Jedyne co to przy krajach gdzie obowiązuje ta konwencja można parkować dłużej niż znak pokazuje, itp ale najlepiej zasięgnąć informacji w każdym mieście oddzielnie. Najwięcej informacji jest na stronie http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=432&langId=en , ale niestety, moja znajomość języków nie jest zbyt biegła, a tłumaczenia internetowe są jeszcze gorsze. Niestety, nie ma na tej stronie info o Chorwacji i Szwajcarii.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
niepełnosprawny i karta parkingowa
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone