Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.05.2012 14:57

Lidia K napisał(a):Żyto

Jakoś dziwnie na żółto kwitnie, ale to widocznie jakaś lokalna odmiana. :D

Szkoda, że pogoda licha, ale i tak pięknie. To bogactwo zdobień oszałamiające.

pzdr :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 25.05.2012 18:11

kulka53 napisał(a):Na Piazza del Giglio stoi pomnik Garibladiego


Pewnie jakiś znajomy Berlusconiego. :wink:

Krajobrazy piękne, ale stanę w obronie naszych ziem: Suwalszczyzna, Białostockie, itp. - niczym nie ustepują.
Tylko tych katedr brak. :)

Czy ktoś wie dlaczego Włosi budowali miasteczka na szczytach, a Polacy w dolinach? Jeśli kwestie obronne były ważne, to przeciez i jedni i drudzy co chwila musieli się z kimś zmagać...
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.05.2012 20:02

DarCro napisał(a):Krajobrazy piękne, ale stanę w obronie naszych ziem: Suwalszczyzna, Białostockie, itp. - niczym nie ustepują.
Tylko tych katedr brak. :)

Raz w życiu jechałam pociągiem do Suwałk latem. Trwało to półtora dnia. Byłam w tamtych okolicach tydzień. Okolica rzeczywiście bardzo piękna. Pamiętam wzgórza morenowe i takie inne światło słoneczne niż tu u nas na południowym zachodzie na płaskim jak stół terenie.

DarCro napisał(a):Czy ktoś wie dlaczego Włosi budowali miasteczka na szczytach, a Polacy w dolinach? Jeśli kwestie obronne były ważne, to przecież i jedni i drudzy co chwila musieli się z kimś zmagać...


Wiem, że to co napiszę na tak postawione pytanie będzie dużym uproszczeniem ale nie jestem nawet hobbystą historycznym a wprost przeciwnie poszukiwaczem najprostszych rozwiązań (matematykiem).
Mieszkańcy na naszych terenach kiedy się zaczęli osiedlać zastali tu puszczę. To ona stanowiła ochronę przed wrogiem zewnętrznym. Zamieszkiwali w małych osadach budując chyba właśnie z drewna swoje domy nad strumieniami i rzekami. Byli przede wszystkim myśliwymi, polowali i łowili ryby. Puszcza zapewniała im schronienie i karmiła.
Włosi są spadkobiercami starożytnych Rzymian i jeszcze wcześniejszych mieszkających na tych terenach Etrusków. Puszcza została wypalona jeszcze wcześniej, a w dolinach rolnictwo rozwijało się tak ze 2000 lat wcześniej niż na naszych terenach.
"Architektura średniowiecza w znacznej mierze wyrasta z osiągnięć cesarstwa rzymskiego. Po jego rozpadzie na część wschodnią i zachodnią odmiennie kształtował się rozwój budownictwa w tych rejonach świata. O ile w Bizancjum kontynuowano wcześniejsze osiągnięcia starożytnego Rzymu, dostosowując je do oczekiwań rodzącego się świata chrześcijańskiego, na zachodzie znaczny wpływ na architekturę i zdobnictwo wywarły plemiona barbarzyńskie, które znalazły się na terytorium Europy. Powstał nowy typ osadnictwa, bardziej odpowiadający barbarzyńcom. Wyludniły się miasta rzymskie a osiedla zakładano na wzgórzach i innych miejscach ułatwiających obronę. W centrum znajdował się dom władcy, otaczały go zabudowania gospodarcze a całość chroniła palisada." Więcej można przeczytać we wspomnianym przeze mnie skrypcie od 48 strony.


longtom napisał(a):
Lidia K napisał(a):Żyto

Jakoś dziwnie na żółto kwitnie, ale to widocznie jakaś lokalna odmiana. :D

Bez pestycydów i dlatego kwitnie w życie dziki rzepak :) chyba :? Będzie jeszcze żółciej :wink: jak wyruszymy w dolinę której krajobraz jest na liście UNESCO.

longtom napisał(a):Szkoda, że pogoda licha, ale i tak pięknie. To bogactwo zdobień oszałamiające.


Na same zdobienia po dwie rolki filmy mi wychodziło :wink: A teraz kiedy przygotowuję zdjęcia do kolejnych odcinków relacji mam problem co z tych ton kilobajtów nie pokazywać. Tak sobie obiecywałam, że max 5 zdjęć na jedno miejsce, kościół, wieże, zamek, ratusz itd.

Jacek S napisał(a):
kulka53 napisał(a):
Jacek S napisał(a):Bez sensu trochę...ani jeden ani drugi nie ma teraz płaszcza.

A może w dawnych czasach mieli takie obszerne płaszcze, że z jednego można było dwa zrobić :roll:


Etam, sknera i tyle.

:wink: :lol:

PS. Piękne mgły i pola.


Po pierwsze masz rację bo powinien mu dać ten płaszcz a nie go najpierw niszczyć.
Po drugie a propos PS. Nie obrabiane PS. Osobiście miałam i ma ogromny niedosyt toskańskich widoków. Zabrakło mi długiego chodzenia po polach. Tylko raz zaryzykowałam i powstało trochę mglistych zdjęć ale jakie mokre miałam moje nieprzemakalne górskie letnie buty i wewnątrz skarpetki. Całe szczęście że zabrałam ze sobą duży zapas skarpetek i drugie buty.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.05.2012 20:27

Jeszcze dwa widoczki
Obrazek
Z drogą w mgłę

Obrazek
Z żółcią na pierwszym, kijkami pod winorośl na drugim i wzgórzem na trzecim planie.

Obrazek
.......... taki sobie


Zagadka
Obrazek
Co rośnie w życie?

Obrazek
Żyto i mak

Następny odcinek się na pewno pojawi. :D

Wkrótce..................
Ostatnio edytowano 04.06.2012 12:27 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.05.2012 20:53

Lidia K napisał(a):Ci którzy byli myślę, że wiedzą jaka to jest atrakcja widoczna z oddali.

Ci co nie byli ... też wiedzą/wiedzieli ! ;)

A widoczki faktycznie śliczne i pogodne.
Dobry pomysł z tą wstawką-przerywnikiem. 8) :)


Lidia K napisał(a):Co rośnie w życie?

Wygląda na Mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) lub coś "koło tego".
Bez bliższych oględzin mogę się mylić ! 8)

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.05.2012 21:23

mariusz-w napisał(a):
Lidia K napisał(a):Ci którzy byli myślę, że wiedzą jaka to jest atrakcja widoczna z oddali.

Ci co nie byli ... też wiedzą/wiedzieli ! ;)


Tobie się nie dziwię. Włochy masz w jednym paluszku. Dla nas większość miejsc, które odwiedziliśmy jeszcze niedawno było tylko miejscem z przewodnika.

mariusz-w napisał(a):A widoczki faktycznie śliczne i pogodne.
Dobry pomysł z tą wstawką-przerywnikiem. 8) :)



Od poniedziałku siedzę nad jednym dniem i nie mogę sobie poradzić. Oszołomieni wspaniałą pogodą od samego świtu zrobiliśmy prawie 600 zdjęć. No i poległam. Taki przerywnik był i mnie bardzo potrzebny. :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.05.2012 21:35

mariusz-w napisał(a):A widoczki faktycznie śliczne i pogodne.
Dobry pomysł z tą wstawką-przerywnikiem. 8) :)


Pełna zgoda :D

Pozdrawiam
Piotr
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 25.05.2012 21:53

Relacja jak zawsze rzetelna i ciekawa, gratuluję.

Wbiję kij w mrowisko, a co mi tam ;). Zastrzegam na początku, że w Toskanii nie byłem.

Życie jest krótkie, nie chciałbym po poświęceniu dwóch tygodni urlopu (i pewnie sporej kasy...) żałować, więc żądam konkretnej odpowiedzi :). Czy uważacie, że w zestawieniu z Bałkanami czy z - tak pięknie przez Was pokazywaną - Grecją jest to region wart uwagi?

Stare miasteczka całkiem, całkiem, ale tak zachwalane przez wszelakie media toskańskie widoki? Hmm, pięknych, zielonych pofałdowanych pól to ja mam pod dostatkiem w Beskidach ;). No dobra, cyprysów nie mam ;).

PS Sporo osób te trochę lekceważone przeze mnie widoki chwali, więc może to ja błądzę? ;)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.05.2012 22:00

mariusz-w napisał(a):
Lidia K napisał(a):Co rośnie w życie?

Wygląda na Mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) lub coś "koło tego".
Bez bliższych oględzin mogę się mylić ! 8)


Rosło za płotem a ja z pentaxa go złapałam jak umiałam.

Bliżej mam tylko takie zdjęcie.
Obrazek

Gdyby to był mieczyk dachówkowaty to ten z żyta jest wyjątkowo rachityczny i pokręcony. Może właśnie życie w życie jest takie trudne. :wink:

piotrf napisał(a):
mariusz-w napisał(a):A widoczki faktycznie śliczne i pogodne.
Dobry pomysł z tą wstawką-przerywnikiem. 8) :)


Pełna zgoda :D



To cieszę się, że się Wam podoba i że jakoś tak przyszło mi do głowy żeby złamać chronologię.
Ostatnio edytowano 04.06.2012 12:33 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.05.2012 22:36

Lidia K napisał(a):Gdyby to był mieczyk dachówkowaty to ten z żyta jest wyjątkowo rachityczny i pokręcony.

Czasami tak się rosochato zachowują ! 8)

http://www.skps.wroclaw.pl/encyklopedia ... kowaty.jpg

Szkoda, że liści nie widać.
Wtedy byłoby wiadomo czy to coś z rodziny kosaćcowatych.

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2012 22:40

Krzychooo napisał(a):Relacja jak zawsze rzetelna i ciekawa, gratuluję.

Dzięki, staramy się :)

Krzychooo napisał(a):Wbiję kij w mrowisko, a co mi tam ;). Zastrzegam na początku, że w Toskanii nie byłem.

Życie jest krótkie, nie chciałbym po poświęceniu dwóch tygodni urlopu (i pewnie sporej kasy...) żałować, więc żądam konkretnej odpowiedzi :). Czy uważacie, że w zestawieniu z Bałkanami czy z - tak pięknie przez Was pokazywaną - Grecją jest to region wart uwagi?

Stare miasteczka całkiem, całkiem, ale tak zachwalane przez wszelakie media toskańskie widoki? Hmm, pięknych, zielonych pofałdowanych pól to ja mam pod dostatkiem w Beskidach ;). No dobra, cyprysów nie mam ;).

PS Sporo osób te trochę lekceważone przeze mnie widoki chwali, więc może to ja błądzę? ;)

Hmm, dość trudne pytanie i odpowiedź może nie być jednoznaczna...

Bałkany są dla nas wyjątkowe. Wydaje mi się, że znamy je troszkę, czego o innych rejonach Europy raczej nie możemy powiedzieć. Najpierw Czarnogóra nas zauroczyła (jej góry), do Chorwacji nigdy nie zapałaliśmy jakimś przeogromnym uczuciem, chociaż wiadomo... jest piękna, bardzo piękna. Z Bułgarią, mimo paru zalet, jest jednak trochę gorzej. Potem była Rumunia, tam można wracać na zwiedzanie i wędrówki po wielokroć... ma w sobie coś. Albania - na pewno też warto pojechać, zobaczyć jak tam jest. Grecja była, jest i będzie z paru względów poza jakąkolwiek wakacyjną europejską konkurencją, a że inne kontynenty nam nie grożą, tak zapewne pozostanie.

Region jest wart uwagi na pewno i nie sądzę byś żałował że spędziłeś 2 tygodnie we Włoszech, czy konkretnie w Toskanii. Dla nas ten rejon nie byłby dobry na spędzenie letniego urlopu, podobnie jak lądowe wybrzeże Chorwacji. Może inne rejony Włoch są odpowiedniejsze... może się o tym przekonamy. My wychodzimy z założenia, że żeby coś móc ocenić, trzeba mieć porównanie. Po prostu warto wszędzie pojechać, zobaczyć, mieć własne zdanie. I jak warto, można jeszcze powrócić.

Ale na takie zwiedzanie jakie było teraz naszym udziałem jak najbardziej :idea: . Bogata historia, wspaniale klimatyczne miasta i miasteczka (wypełnione co prawda tłumem), zabytki światowej klasy, to przemawia samo za siebie...

Widoki... nam się podobały, choć początkowo wydawało się, że są przereklamowane, bo... jakoś ich nie było. Ale trzeba było się znaleźć po prostu w odpowiednim miejscu. Takie typowe wyidealizowane toskańskie obrazki, typu domek na wzgórzu, z makami, drogą i cyprysami jednak są ciut przesadzone. Może trzeba by się po prostu bez pośpiechu przejść po tych polach :roll: O ile można... to są tereny prywatne :wink:

W Polsce oczywiście jest pięknie, wspomniane wyżej Mazury czy ulubione przeze mnie Kaszuby. Ale, tam też jest pięknie :idea: , po prostu trochę inaczej. Ale czy piękniej niż w kanionie Pivy, Durmitorze, górach Bośni, na Pagu z wieczornym widokiem na Velebit (i odwrotnie), czy Lefkadzie albo Kithirze? Na pewno nie.

Pozdrawiam

..............

Zauważyłem, więc dopisuję, że ....
... posta nr 4000 przy tej okazji udało mi się popełnić :roll: :cool: :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.05.2012 22:56

Krzychooo napisał(a):Stare miasteczka całkiem, całkiem, ale tak zachwalane przez wszelakie media toskańskie widoki? Hmm, pięknych, zielonych pofałdowanych pól to ja mam pod dostatkiem w Beskidach ;). No dobra, cyprysów nie mam ;).


Cyprysy w Beskidach też są , ale małe :wink:
Co do widoków - musisz przyznać Krzychooo , że tam prawie tak pięknie , jak u nas 8)


Pozdrawiam
Piotr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.05.2012 23:00

mariusz-w napisał(a):Szkoda, że liści nie widać.
Wtedy byłoby wiadomo czy to coś z rodziny kosaćcowatych.


Dziękuję Ci za pomoc w rozwiązaniu zagadki.
Ja już nie mam wcześniejszych wątpliwości. Nie mam takiego zdjęcia żeby było liście widać. Tylko żyto.
Dalej od płota rosło kosaćców mnóstwo ale nie zdecydowałam się na skok przez płot
Obrazek

i pójście w pole :wink:
Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2012 12:33 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 25.05.2012 23:09

Lidia K napisał(a):Żeby było łatwiej wytrwać smutne, ponure, pochmurne chwile które jeszcze drugie tyle w relacji będziemy opisywać na zachętę dla cierpliwych naszych Czytelników skromna porcja wyczekiwanych toskańskich widoków.


:D
Jest klimat :) jest świetnie... :D

pozdr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.05.2012 09:00

Obrazek
Jadę za chwilkę na kilkugodzinną wycieczkę.
Co ma wspólnego toskańska droga z moją?
Pojadę najpierw rowerem, potem pociągiem, w końcu autem, może kolejką i spodziewam się lekkiego spaceru po takiej drodze. :D
i znacznie fajniejszych widoków :D Powrót w odwrotnej kolejności późnym wieczorem.
Ostatnio edytowano 04.06.2012 12:34 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone