Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2017 11:08

Poza budynkiem term jest tutaj jeszcze jeden, większy, okrągły budynek w którym w dzisiejsze święto będzie się odbywać jakiś kameralny koncert. Ale póki co jest pusto, można pospacerować i np. obejrzeć ekspozycję starych, przedwojennych fotografii z term.

A chochlakowe podłogi to ewidentnie na Rodos standard :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę kulek :cool: .

Obrazek

Wracamy w okolicę plaży :) . Duszna, bezwietrzna, gorąca pogoda, sącząca się leniwie z głośników spokojna, nastrojowa muzyka, niemal nieruchoma tafla wody w zatoczce… to wszystko przypomina nam zeszłoroczną Koufonissi :cool: , sprawia że całkiem dobrze odbieramy to miejsce.

Obrazek

W miarę zadbany jest też termalny ogródek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilka ujęć budynku term i okolic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wychodzimy…

Obrazek

W zasadzie możemy powiedzieć, że termy Kallithea to całkiem przyjemne miejsce do odwiedzenia… na początku maja :) . Jak wyglądają i jak funkcjonują w sezonie, wolę się nie domyślać :roll: , w nas jednak pozostało dobre wspomnienie, na które wpływ miała leniwa atmosfera gorącego przedpołudnia i poprawiająca się z godziny na godzinę pogoda…Termy zaliczone, możemy więc jechać dalej :idea: .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2017 11:56

Aleja drzew przy drodze krzyżowej bardzo ładnie się prezentuje...

Cent term bardzo przyjemne, biorąc pod uwagę, że w PL dużo więcej kasują za tą przyjemność... doczytałam...basen nie działa... ciekawe czy zawsze czy nie ma sezonu....
I co to za kulki?? Lampki?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2017 12:04

piekara114 napisał(a):Aleja drzew przy drodze krzyżowej bardzo ładnie się prezentuje...

Ona właśnie + wnętrze klasztornego kościoła (bo jednak innym razem tam wejdziemy) to najciekawsze elementy na wzgórzu :roll:

piekara114 napisał(a):Cent term bardzo przyjemne, biorąc pod uwagę, że w PL dużo więcej kasują za tą przyjemność... doczytałam...basen nie działa... ciekawe czy zawsze czy nie ma sezonu....
I co to za kulki?? Lampki?

Tak, basen (a w zasadzie basenik) nie działał i wydaje mi się, że to stan permanentny. Niemniej można pomoczyć się w morzu :) , które już na początku maja miało przyzwoitą temperaturę 8O
Miejsce mimo to samo w sobie jest całkiem przyjemne i fotogeniczne.
A te kulki białe, tak, to lampki - fajny sądzę pomysł i musi przyjemnie po zmroku wyglądać.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2017 12:09

kulka53 napisał(a):A te kulki białe, tak, to lampki - fajny sądzę pomysł i musi przyjemnie po zmroku wyglądać.

To dobrze trafiłam, pewno solarne, więc latem długo muszą świecić...
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 31.05.2017 12:38

Na chochlakowej podłodze w szpilkach chodzą tylko dwa rodzaje kobiet. Greczynki, które wiedzą jak to robić, oraz turystki które nie wiedzą że na Rodos są chochlaki:D
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 31.05.2017 13:53

Na Rodos mieszkaliśmy w Theologos na zachodnim wybrzeżu. Pamiętam, że zdecydowanie bardziej do gustu przypadło nam wybrzeże wschodnie, choć tak naprawdę mało co widzieliśmy, ledwie kilka razy wypuszczając się na objazd wyspy. Zapewne poznam w tej właśnie relacji wiele miejsc mi nieznanych 8)

pozdrawiam,
M
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 31.05.2017 20:29

Mikeee napisał(a):Na Rodos mieszkaliśmy w Theologos na zachodnim wybrzeżu. Pamiętam, że zdecydowanie bardziej do gustu przypadło nam wybrzeże wschodnie, choć tak naprawdę mało co widzieliśmy, ledwie kilka razy wypuszczając się na objazd wyspy. Zapewne poznam w tej właśnie relacji wiele miejsc mi nieznanych 8)

pozdrawiam,
M

Hej, też mieszkałem w Theologos i też uważam że zdecydowanie przyjaźniejsza jest wschodnia część wyspy. Morze jakieś takie inne. (no bo w sumie jest inne:D)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2017 10:21

piekara114 napisał(a):To dobrze trafiłam, pewno solarne, więc latem długo muszą świecić...

Właśnie nie jestem pewien, wydaje mi się, że pamiętam kabelki pomiędzy nimi :roll: .
Może następni odwiedzający termy sprawdzą i potwierdzą :) .

adrianek90 napisał(a):Na chochlakowej podłodze w szpilkach chodzą tylko dwa rodzaje kobiet. Greczynki, które wiedzą jak to robić, oraz turystki które nie wiedzą że na Rodos są chochlaki:D

Heh, dobre :cool:
Ogólnie to jednak i płeć męska powinna pamiętać o chochlakach i zaopatrzyć się w buty z względnie sztywną podeszwą... w zwykłych tenisówkach może nie być zbyt przyjemnie :wink:

Mikeee napisał(a):Na Rodos mieszkaliśmy w Theologos na zachodnim wybrzeżu. Pamiętam, że zdecydowanie bardziej do gustu przypadło nam wybrzeże wschodnie, choć tak naprawdę mało co widzieliśmy, ledwie kilka razy wypuszczając się na objazd wyspy. Zapewne poznam w tej właśnie relacji wiele miejsc mi nieznanych 8)

adrianek90 napisał(a):Hej, też mieszkałem w Theologos i też uważam że zdecydowanie przyjaźniejsza jest wschodnia część wyspy. Morze jakieś takie inne. (no bo w sumie jest inne:D)

Hmm, trudno tak jednoznacznie stwierdzić które wybrzeże jest ładniejsze...
Wg mnie na obu są całkiem ładne fragmenty, na zachodnim od Skala Kamirou na południe :idea: , a na wschodnim - środkowy odcinek, tak mniej więcej pomiędzy Archangelos a Kiotari. Jak dla mnie większe wrażenie robi pod względem krajobrazowym jednak wybrzeże zachodnie, choć wschodnie z pewnością jest tak obiektywnie patrząc przyjaźniejsze i ma ładniejsze plaże.
Najlepiej objechać wyspę dookoła :lol: .

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.06.2017 10:25

Patrzę, patrzę :mrgreen: ... ale jakoś tak Wy mi do tego Rodosa nie pasujecie 8O :oops: :oczko_usmiech:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2017 10:54

mysza73 napisał(a):Patrzę, patrzę :mrgreen: ... ale jakoś tak Wy mi do tego Rodosa nie pasujecie 8O :oops: :oczko_usmiech:

Toteż i na zdjęciach nas (póki co) nie ma :wink: :lol:
Miny napotkanych Rodaków na informację że tu przy tej plaży w tym pojeździe mamy zamiar spędzić 3 kolejną już noc.... bezcenne :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2017 11:32

1 maja, poniedziałek c.d.

Kawałek za termami, właściwie tuż obok, jest miejsce, które wg mnie nadawałoby się na nocleg. Jest to kawałek sosnowego lasku, ogrodzony, ale z otwartymi na oścież bramami... albo wcale tam bram nie było :roll: , tego dokładnie nie kojarzę. Są tam 2 czy 3 skaliste zatoczki, na plażowanie takie sobie, ale sam lasek sprawiał wrażenie miejsca gdzie można by się zaszyć nocną porą – choć okolica dość zaludniona, więc raczej poza sezonem. Ale tak się złożyło, że nie skorzystaliśmy, znaleźliśmy fajniejsze miejsca :) .

Pisząc „zaludnione” miałem na myśli także TO 8O – Faliraki, część hotelowa :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No tak :roll: , w Bułgarii nad morzem nas nie było, w Rumunii – tylko na dzikiej plaży bliżej delty Dunaju, Lazurowe Wybrzeże kompletnie nieznane, podobnie wszelakie hiszpańskie Costy... we Włoszech nad morzem trafialiśmy na bardziej kameralną zabudowę, w Chorwacji czegoś takiego też nie ma, w Czarnogórze też nie było gdy byliśmy... może nieco podobnie było jedynie w Albanii tu i ówdzie – tak czy inaczej, ten widok nas nieco poraził. Na szczęście my tylko przejazdem :wink: na szczęście nie musimy spędzać tu więcej czasu niż jest niezbędne na pokonanie tego odcinkowego koszmaru w naszym greckim raju...

Na tych, którzy jednak muszą :wink: czeka m.in. taka atrakcja :)

Obrazek

A to średnio raczej udana próba przeniesienia cykladzkiego klimatu na tutejszy grunt (po drugiej stronie ulicy).

Obrazek

Centrum Faliraków "niehotelowych" widziane z drogi przelotowej jest groteskową kwintesencją plastiku i kiczu (przejeżdżaliśmy tamtędy co najmniej kilka razy), aż teraz żałuję że nie zatrzymaliśmy się by pstryknąć kilka fotek :roll: . Niemniej, okolica ma jedną zaletę - można tam trafić na oficjalną plażę naturystyczną 8O :cool: , zajechaliśmy by popatrzeć jak się sprawa przedstawia i jak plaża wygląda. Pięknością nie grzeszący kawałek piasku otoczony ciemnymi skałami nie przypadł nam do gustu, ale trzeba docenić fakt, że w ogóle taka plaża istnieje :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2017 11:34

Gdy dojechaliśmy do kolejnego przystanku w podróży po wschodniej części Rodos słońce coraz śmielej przebijało się przez zasnuwające niebo mgły. A była to zatoka nazwana imieniem aktora Anthony'ego Quinna 8O , dlaczego? . Podobno podczas kręcenia słynnego przed laty filmu „Działa Navarony” aktor ów zauroczony pięknem tego miejsca postanowił zakupić ten fragment wybrzeża i osiedlić się tu na stałe...później się jednak rozmyślił i oddał zatokę greckiemu rządowi. Inne źródła twierdzą, że to Grecy podarowali zatokę aktorowi by mógł związać się z ich krajem na stałe :roll: . Prawda zdaje się być jednak nieco inna – zatokę zaczęto nazywać jego imieniem po tym, gdy miał powiedzieć że okolica jest tak piękna, że chętnie by tutaj zamieszkał...

Ponad zatoką, do której schodzi się po kilkunastu schodkach stoi tawerna, poza tym nie ma innych zabudowań. Jest tu też spory placyk parkingowy.

No to schodzimy :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawie wyglądają poziome wyżłobienia w skałach... to zdaje się dowód na to, że wyspa Rodos się coraz bardziej unosi ponad poziom morza :roll: .

Obrazek

Obrazek

Sama plaża w zatoce jest żwirowa, urozmaicona skałkami.

Obrazek

Obrazek

Przyjemne miejsce, przynajmniej o tej porze roku :) . Naszą uwagę zwróciły także plażowe prysznice (czynne :) ) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.06.2017 11:38

Podeszliśmy także na skalisty półwysep rozdzielający zatokę Anthony'ego Quinna od pobliskiej, mniej słynnej zatoki z plażą Ladiko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na południe.

Obrazek

Obrazek

Małgosia była przeszczęśliwa bo na nieco już wyschniętej łące odnalazła kilkanaście okazów kwitnących storczyków :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze widoczek na „Quinna” z góry

Obrazek

Jakie wrażenia? . Ładnie tu, ale szczerze mówiąc widzieliśmy całkiem sporo miejsc dużo bardziej chwytających za serce. No i wychodzi na to, że piaszczyste plaże na Rodos wcale nie występują tak powszechnie jak sobie wyobrażaliśmy :roll: . Ale :idea: , jak się okaże za czas jakiś, nasz kontakt z „Quinnem” jak zaczęliśmy mówić na to miejsce, dużo bardziej się zacieśni :cool: .

c.d.n.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 01.06.2017 12:21

kulka53 napisał(a):
adrianek90 napisał(a):Hej, też mieszkałem w Theologos i też uważam że zdecydowanie przyjaźniejsza jest wschodnia część wyspy. Morze jakieś takie inne. (no bo w sumie jest inne:D)

Hmm, trudno tak jednoznacznie stwierdzić które wybrzeże jest ładniejsze...
Wg mnie na obu są całkiem ładne fragmenty, na zachodnim od Skala Kamirou na południe :idea: , a na wschodnim - środkowy odcinek, tak mniej więcej pomiędzy Archangelos a Kiotari. Jak dla mnie większe wrażenie robi pod względem krajobrazowym jednak wybrzeże zachodnie, choć wschodnie z pewnością jest tak obiektywnie patrząc przyjaźniejsze i ma ładniejsze plaże.
Najlepiej objechać wyspę dookoła :lol: .

Pozdrawiam


Krajobrazowo to się zgodzę, cała wyspa ma ciekawsze i mniej ciekawsze miejsca, ale z punktu widzenia typowo leniwego byczenia się na plaży, uważam że wschodnie wybrzeże jest zdecydowanie ciekawsze.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.06.2017 20:54

Termy Kalithea bardziej żywe latem, kręcili tam m.in "Ucieczkę na Atenę" i któregoś Bonda fragment- są tam kadry z filmów na obrazkach

W Faliraki nie byliśmy, jechaliśmy tylko obok szosą

W zatoczce Greka Zorby kąpałem się, była cudna ciepła woda, mam zdjęcie z tego miejsca z góry, nieco z prawego rogu, żona mi chyba robiła

Ciekaw jestem dlaczego Anthony tak Was związał, oby nie jakaś AWARIA??
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 551
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone