Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.05.2017 06:59

Witam

Szybko ruszyliście z relacją. No i dobrze wspomnienia się nie zatrą. Wróciliście chyba w podobnym terminie do nas (my w nocy 20/21.05). Przyznam, że zaskoczyliście mnie trochę kierunkiem, ale z doświadczenia wiemy, że do Rodos na pewno zachęcicie swoją relacją. Czekam więc z niecierpliwością na Wasze Rodos, a jeszcze bardziej na zawarte w tytule relacji, okolice :).

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12724
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.05.2017 14:44

Na :roll: majowy śnieg w Jesionikach trafiliśmy sześć kat temu, gdy wracaliśmy z Południowych Moraw. Śmiesznie się chodzi w sandałkach po białym puchu :lol:

Rodos... Autem z pewnością tam się nigdy nie wybierzemy, ale jak można spać na dziko na takim turystycznym kolosie, chętnie zobaczę. No a potem malutką Tilos (bo zapewne będzie w ramach "okolic" :) ) , na którą chciałabym kiedyś wybrać się w realu, chociaż mam wątpliwości :( , czy to się kiedyś uda (może zdarzy się cud i będą z Wrocławia jakieś tanie loty na Rodos?), zwłaszcza że całe mnóstwo moich greckich planów :? odchodzi (z różnych powodów) w niebyt... Dobrze, że dzięki Wam mogę tam "być" :D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.05.2017 18:17

Widzę, że z przodu już nie ma miejsca, więc kładę się z tyłu w Lunie na łóżku :mrgreen:

Rodos to mi się jakoś kojarzy z imprezami i drinkami z palemką, toteż się Was tam nie spodziewałam :roll: :oops: No ale przed sezonem to pewnie całkiem co innego. Pozdrawiam :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.05.2017 18:28

Mnie oczywiście, w tej ekspedycji, też nie może zabraknąć :!: :)

pzdr :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 30.05.2017 18:48

Hej
Rzadko bywam, a tutaj miła niespodzianka - Kulki na Rodos ...
Mając auto na pewno sporo widzieliście... ciekaw jestem Waszych przygód i wrażeń ... no i czy Mikołaja od orzechów zaliczyliście :wink: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2017 19:46

KOL napisał(a):Szybko ruszyliście z relacją. No i dobrze wspomnienia się nie zatrą. Wróciliście chyba w podobnym terminie do nas (my w nocy 20/21.05). Przyznam, że zaskoczyliście mnie trochę kierunkiem, ale z doświadczenia wiemy, że do Rodos na pewno zachęcicie swoją relacją. Czekam więc z niecierpliwością na Wasze Rodos, a jeszcze bardziej na zawarte w tytule relacji, okolice :).

Z tego co się zorientowałem (już nadrobiłem Wasz wyjazd 8O ) to myśmy byli o cały tydzień wcześniej :) .
Przyznam się, że cały czas miałem, oboje mieliśmy, w pamięci Twoją relację z krótką wizytą na Rodos i w Lindos. Jakąś tam opinię sobie wyrobiliśmy o wyspie, spędziliśmy na niej dłuższą chwilę także opinii i wniosków nie zabraknie. Sądzę, że wybraliśmy bardzo dobrą porę na jej odwiedzenie :roll: .
A co do okolic - to miały być nieco obszerniejsze, ale jak to zwykle u nas (w przeciwieństwie do Ciebie :) ) cały misterny plan uległ totalnej przebudowie :wink: , na co mieliśmy wpływ zarówno my sami, jak i czynniki od nas niezależne. Niemniej, mamy zamiar w tym roku jeszcze raz się do Grecji wybrać... :cool: :D

dangol napisał(a):Rodos... Autem z pewnością tam się nigdy nie wybierzemy, ale jak można spać na dziko na takim turystycznym kolosie, chętnie zobaczę. No a potem malutką Tilos (bo zapewne będzie w ramach "okolic" :) ) , na którą chciałabym kiedyś wybrać się w realu, chociaż mam wątpliwości :( , czy to się kiedyś uda (może zdarzy się cud i będą z Wrocławia jakieś tanie loty na Rodos?), zwłaszcza że całe mnóstwo moich greckich planów :? odchodzi (z różnych powodów) w niebyt... Dobrze, że dzięki Wam mogę tam "być" :D

Trochę to smutne gdy tak piszesz o planach na przyszłość, może jeszcze wszystko się wyprostuje... :roll: .
Z Wrocławia nie ma tanich lotów na Rodos? Kompletnie się na tym nie znam, wydawało mi się, że skoro to tak popularna wyspa to dotarcie na nią musi nie być kosztowne...
Ze spaniem na dziko nie mieliśmy najmniejszych problemów :lol: (jak prawie zawsze zresztą - może mamy jakiś dar do wyszukiwania miejscówek? :wink: ), z tego co widzieliśmy myślę, że nawet w szczycie sezonu spokojnie dalibyśmy sobie z tym radę.
Tak, Tilos zdecydowanie była mocnym punktem...planów :roll: , bo na planach się skończyło niestety. Tak wyszło że musieliśmy z niej zrezygnować, ale jak już wyżej napisałem jeszcze raz mamy zamiar w tym roku w Grecji być :wink:
ruzica napisał(a):Widzę, że z przodu już nie ma miejsca, więc kładę się z tyłu w Lunie na łóżku :mrgreen:

Rodos to mi się jakoś kojarzy z imprezami i drinkami z palemką, toteż się Was tam nie spodziewałam :roll: :oops: No ale przed sezonem to pewnie całkiem co innego. Pozdrawiam :)

Majowa Rodos to z pewnością jeszcze inny świat niż ta ściśle sezonowa, choć turystykę masową widać na każdym niemal kroku. Ponieważ mamy zamiar być na wszystkich (czy się uda? :roll: to się okaże) greckich wyspach na które można dopłynąć promami, także można się nas spodziewać dosłownie wszędzie :lol: , Rodos nie odbiega od tej reguły :) .
Gdyby Luna była produkcji radzieckiej, napisałbym że da radę bo nie gniotsa i nie łamiotsa :wink: . Radziecka nie jest, ale Niemcy też solidne wozy dla ludu produkują :wink: , także zapraszamy na pokład :D

longtom napisał(a):Mnie oczywiście, w tej ekspedycji, też nie może zabraknąć :!: :)

Ciebie także wspominaliśmy w trakcie podróży :D , choć myślę że w czasie następnej wspomnienia będą jeszcze silniejsze 8O
Fajnie że zajrzałeś :idea:

Buber napisał(a):Hej
Rzadko bywam, a tutaj miła niespodzianka - Kulki na Rodos ...
Mając auto na pewno sporo widzieliście... ciekaw jestem Waszych przygód i wrażeń ... no i czy Mikołaja od orzechów zaliczyliście :wink: .

Mieliśmy nadzieję że zaglądniesz... Twoja relacja i zdjęcia z Rodos, zwłaszcza te z miasta, były w dużej mierze inspiracją do zaplanowania tej podróży :idea:
Wrażeń było sporo, przygód też trochę :wink: , na szczęście wszystko się dobrze skończyło.
Mikołaj oczywiście zaliczony :cool: , i to nawet pierwszego dnia do niego trafiliśmy.... a potem przejeżdżaliśmy ponownie :lol:

Pozdrawiam serdecznie :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2017 19:57

1 maja, poniedziałek

Tak, to był całkiem przyjemny rejs. Sądziłem, że wszyscy, którzy płyną tym promem, a przynajmniej znaczna większość pasażerów, płyną na Rodos – tymczasem okazało się, że po dotarciu do Samos a następnie Kos została ich już tylko mała garstka. Długo płynęliśmy, noc ustapiła miejsca dniowi, mogliśmy więc spogladając wokół przyglądać się zupełnie nieznanym kształtom mijanych wysp, czy fragmentów półwyspów... nawet nie próbowałem zgadywać co jest czym. Pogoda była średnia :roll: , było ciepło i bezwietrznie, ale niebo było zasnute mgłami, widoczność bardzo słaba. Zjedliśmy śniadanie i czekaliśmy spokojnie na zawinięcie do portu...

Gdy zbliżaliśmy się już do portu na Rodos na maszcie pojawiła się znów grecka flaga :lol:

Obrazek

Sama wyspa widziana z morza łagodnie mówiąc nie zrobiła najlepszego wrażenia. Zabudowanych wybrzeży spodziewaliśmy się, ale samo ukształtowanie terenu na Rodos też nie było niczym szczególnym, obłe wzgórza, dość mocno zielone, były można powiedzieć nijakie :? . Za to miasto Rodos – tu już było dużo lepiej, chociaż mgła z pewnością nie była najlepszym tłem do jego oglądania.

Dopłynęliśmy około 8 rano. Plan na dziś był prosty – jedziemy wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża zaliczając kolejne wybrane punkty, które uznaliśmy za warte zobaczenia. Chciałem także zajechać do któregoś z miasteczek w tym rejonie by sprawdzić czy w ogóle nadają się one do poszwędania się, czy mają malownicze uliczki, jednym słowem czy przypominają znane nam miasteczka cykladzkie...

Zjechaliśmy z promu i … już na pierwszym skrzyżowaniu pojechałem nie tam gdzie trzeba, potem na drugim :? i okazało się że jedziemy... w zupełnie przeciwną stronę, wzdłuż wschodniego wybrzeża :lol: . Nie, nie będziemy się wracać, przecież to wszystko jedno od czego zaczniemy nasze poznawanie Rodos :D .

Miasto było puste, dziś 1 maja, więc jakieś święto jest także i tutaj. Przejazd pod słynnymi murami Rodos i przez jakieś bramy...tak, to naprawdę robi wrażenie :idea: . A potem jeszcze kilka nietypowych dla Grecji budynków użyteczności publicznej – spuścizna po włoskim międzywojennym epizodzie wyspy i całego Dodekanezu...tak, tu będzie co oglądać, poznamy znowu kawałek Grecji, jeszcze inny.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2017 19:58

Powoli sunęliśmy pustą ulicą wzdłuż hoteli, widać było, że nie powstały wczoraj, że masowa turystyka na Rodos ma już swoją historię. Pojedynczy spacerowicze, jacyś biegacze, pusto tak ogólnie...Jednak ta jednak niekończąca się miejscowość... szczerze mówiąc marnie to wygląda :roll: , odbiliśmy w końcu z tej nadmorskiej trasy w głąb lądu by po kilkunastu serpentynach wspiąć się wyżej, dokładnie na 260 metr n.p.m i zaparkować na pustym jeszcze placu na wzgórzu Filerimos.

Warto w tym momencie wspomnieć tak dla porządku, że wzgórze Filerimos to miejsce w którym w starożytności położone było jedno z trzech miast-założycieli antycznego Rodos – Ialyssos. Obecnie można tu zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskiego, bizantyjskiego monastyru, który, jak wiele innych miejsc na wyspie, został odrestaurowany przez Włochów w latach międzywojennych.

Jednak nie to najbardziej rzuca się w oczy (i uszy :wink: ) po dotarciu na miejsce. Długą chwilę poświęciliśmy na przyglądanie się żyjącemu tu na wolności sporemu stadku ...pawi 8O :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pawie na drzewie, to dość intrygujący widok :)

Obrazek

Jak widać nie tylko nam się spodobały :cool:

Obrazek

Szybko się okazało, że z okazji święta 1 maja monastyr jest nieczynny :? (choć przy okazji dowiedzieliśmy się, że wstęp to 6 euro).

Obrazek

Wyglądało dość zachęcająco, także trochę żałowaliśmy, że nie wejdziemy :roll: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2017 19:59

No trudno. Podeszliśmy sobie zatem w przeciwną stronę, wzdłuż kapliczek drogi krzyżowej...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...do takiego ogromnego, betonowego krzyża.

Obrazek

Pogoda marna, to i zdjęcia takie sobie :roll: , chociaż zdawaliśmy sobie sprawę, że błękitne niebo niewiele poprawiłoby sytuację. Te okolice po prostu są zupełnie nieciekawe krajobrazowo...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pora nieco późniejsza, okazało się, że mimo tego, że monastyr jest zamknięty, na parking podjechało w tym czasie kilka autokarów i widać było, że to nie koniec... placyk dość szybko się zapełniał. Przeważali turyści których mowę dość łatwo mogliśmy zrozumieć :roll: , nie spodziewałem się, że tak dużo będzie tutaj Rosjan. Pierwszy punkt naprędce ułożonego programu okazał się mniej niż średnio atrakcyjny... tak naprawdę najciekawsze dla nas były kolorowe i głośne pawie :idea: .

Ale zjeżdżając na dół zatrzymaliśmy się jeszcze na punkcie widokowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Też nic szczególnego. No cóż... przynajmniej jest ciepło i nie wieje :lol: :wink: .

A co ciekawe, to jeszcze tutaj wrócimy 8O .

c.d.n.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 30.05.2017 21:23

Nadrobiłem wszystko i oczekuję na więcej. Wróciły mi wspomnienia z Rodos. Kilka lat minęło od kiedy tam byłem. Ale bardzo miło wspominam te wakacje. Tylko że ja byłem we wrześniu, i było bardziej słonecznie. Myślę że w następnych dniach się więcej słońca pokaże:)

I liczę że byliście w Prasonisi. Liczę na jakieś fotki stamtąd:)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.05.2017 21:39

A startujące samoloty ze wzgórza spod krzyża widzieliście? :)
Pamiętam niesamowity upał pod koniec lipca 2011 kiedy chowaliśmy się przed nim w alejce
:boss: :papa:
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 30.05.2017 22:20

tony montana napisał(a):A startujące samoloty ze wzgórza spod krzyża widzieliście? :)
Pamiętam niesamowity upał pod koniec lipca 2011 kiedy chowaliśmy się przed nim w alejce
:boss: :papa:

Ja byłem w Theologos a to jest jakies 5-7 km od lotniska. Niby niezbyt blisko ale jak sie na plazy leżało to jak.była jakaś większa maszyna toteż potrafiła hałasu narobić. Zwłaszcza przy starcie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2017 22:24

adrianek90 napisał(a):Nadrobiłem wszystko i oczekuję na więcej. Wróciły mi wspomnienia z Rodos. Kilka lat minęło od kiedy tam byłem. Ale bardzo miło wspominam te wakacje. Tylko że ja byłem we wrześniu, i było bardziej słonecznie. Myślę że w następnych dniach się więcej słońca pokaże:)

I liczę że byliście w Prasonisi. Liczę na jakieś fotki stamtąd:)

Witaj Adrian :)
Miło będzie nam przywołać wspomnienia :)

Ta pogoda na początek to taka trochę zmyłka, potem (jeszcze nawet tego samego dnia) było już zdecydowanie pogodniej, może poza krótkim pochmurnym epizodem za kilka dni. Tym razem zdecydowanie lepiej było pod tym względem niż 3 lata temu w tym samym okresie kiedy odwiedzaliśmy m.in. Santorini :) .

Na Dalekim Południu też oczywiście byliśmy :idea: , na Prasonisi i nie tylko.

tony montana napisał(a):A startujące samoloty ze wzgórza spod krzyża widzieliście? :)
Pamiętam niesamowity upał pod koniec lipca 2011 kiedy chowaliśmy się przed nim w alejce

A wiesz że nie widzieliśmy?
Nawet się zastanawialiśmy czy to lotnisko w ogóle jest czynne i używane bo w ogóle NIC nie przylatywało i nie odlatywało. Fakt, że sporo czasu przebywaliśmy w innych częściach Rodos, ale i tak nie było widać obniżających pułap jednostek. Dopiero pod sam koniec coś tam było widać :) .
Makabrycznych upałów nie było, myślę że temperatury (25-30) można nazwać komfortowymi :roll: , z tym że słońce przypiekało na maxa i całe szczęście że Małgosia pomyślała o kremie bo mogłoby być z nami źle... Maj to nie wrzesień...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2017 11:07

1 maja, poniedziałek c.d.

Na Filerimos postanowiliśmy jednak że opuścimy wybrzeże wschodnie i przemieścimy się na zachodnie…wąskimi dróżkami za pomocą mapy i nawigacji dotarliśmy do Koskinou. Ta jedna ze sporych miejscowości nie leżąca bezpośrednio nad morzem była wymieniona w przewodniku jako warta uwagi, zatem chcieliśmy to sprawdzić…totalne rozczarowanie, przejeżdżając nie zauważyliśmy NIC godnego choćby krótkiego postoju w tym zbiorowisku nowych domów.

Pierwszym przystankiem na wybrzeżu zachodnim stały się Termy Kallithea. Okrągły, stylizowany na architekturę arabską budynek na zdjęciu z przewodnika na tle skalistej zatoczki prezentował się całkiem zachęcająco :) . Jak się okazuje, gorące źródła w tym miejscu znane były już w starożytności a dzięki włoskim „okupantom” stały się w latach 30 XX wieku słynne na całą Europę. Po wojnie i zmianie właścicieli wyspy podupadły i popadły w zapomnienie, dopiero na początku XXI wieku budynki term zostały odrestaurowane a całość terenu zagospodarowana.

Zajeżdżamy na pusty parking…

Obrazek

…pod którym znajduje się taka plaża, o nazwie Kokkina.

Obrazek

Obrazek

Także i tutaj nie jesteśmy zachwyceni ukształtowaniem terenu :roll: , wokół są niewysokie skaliste wzniesienia, także wybrzeże jest raczej skaliste. Roślinność na wiosnę też nie prezentuje się zbyt imponująco :roll: .

Obrazek

Obrazek

Ale jedno powiedzieć trzeba – jest zielono ( i żółto :idea: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2017 11:07

Wejście do term prezentuje się za to całkiem ładnie, by nie powiedzieć (na grecką skalę) okazale :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wstęp na teren kompleksu jest płatny – 3 euro. Skoro już tu jesteśmy, to wchodzimy :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba przyznać, że całość, choć niewielka, robi dobre wrażenie. Co prawda termy są nieczynne :wink: , tzn. basen jest suchy, żadnej wody ani ciepłej ani zimnej nie ma :lol: , ale od czego jest morze… teren obejmuje zagospodarowaną zatoczkę z niewielką plażą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 550
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone