Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.04.2017 16:22

Ale miła niespodzianka (kolejny odcinek) w ten świąteczny zimny dzień... Szkoda, że to już ostatni z serii 2016, ale za chwilę uszy seria 2017 :D Życzę kolejnych udanych wypraw i czekamy na kolejny odcinek w tym wątku :D :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2017 19:45

piekara114 napisał(a):czekamy na kolejny odcinek w tym wątku :D :papa:

Dzięki :)
W tym wątku - mam nadzieję o ile czas pozwoli i wszystko się uda - za jakiś miesiąc :)
W innych - do dokończenia pozostała Dania :roll: , co nieco już też w naszym pięknym kraju zobaczyliśmy nowego (albo ponownie).
Plany są, mamy nadzieję, że będzie co robić zimą :wink: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 17.04.2017 21:28

kulka53 napisał(a):Dziękujemy wszystkim za uwagę


... to ja dziękuję za kolejną wspaniałą grecką przygodę z Wami ... 8) ...

kulka53 napisał(a): KONIEC


... na szczęście niedługo będzie POCZĄTEK ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.04.2017 09:21

kulka53 napisał(a):W tym wątku - mam nadzieję o ile czas pozwoli i wszystko się uda - za jakiś miesiąc :)

Dzięki za rok 2016 :D i trzymam kciuki za 2017 :oczko_usmiech:


kulka53 napisał(a):Plany są, mamy nadzieję, że będzie co robić zimą :wink: .
Plany to podstawa :lol:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.04.2017 09:50

Dzięki za kolejną fajną relację, szkoda, że już koniec :(.


kulka53 napisał(a):W tym wątku - mam nadzieję o ile czas pozwoli i wszystko się uda - za jakiś miesiąc :).


Czyli termin podobny do naszego :D.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2017 10:04

kmichal napisał(a):... to ja dziękuję za kolejną wspaniałą grecką przygodę z Wami ... 8) ...

Polecamy się na przyszłość... :D
kmichal napisał(a):... na szczęście niedługo będzie POCZĄTEK ... :mrgreen: ...

Oby był to DOBRY początek :cool:

mysza73 napisał(a):Dzięki za rok 2016 :D i trzymam kciuki za 2017 :oczko_usmiech:

Liczymy na to, że w 2017 ten wątek znacząco się rozbuduje...
mysza73 napisał(a):Plany to podstawa :lol:

...i zobaczymy jak to wyjdzie :cool:

KOL napisał(a):Dzięki za kolejną fajną relację, szkoda, że już koniec :(.

Trochę szkoda, bo jak zawsze przeglądając zdjęcia i pisząc to i owo przeżywaliśmy ten urlop na nowo...
Ale najwyższy był czas zakończyć zeszłoroczne wspomnienia, bo nadchodzą te NOWE :D

KOL napisał(a):Czyli termin podobny do naszego :D.

Dla Was to już taka tradycja z tym terminem :)
Dla nas dopiero drugi raz w tym czasie w tym kierunku się wybierzemy... pierwszy był pogodowo taki sobie, teraz zobaczymy, ale powiem szczerze, nawet nie sprawdzałem jeszcze prognozy pogody tak jesteśmy tym razem zdecydowani :cool: .

Pozdrawiam :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.04.2017 16:13

mysza73 napisał(a):Dzięki za rok 2016 :D i trzymam kciuki za 2017 :oczko_usmiech:


Bardzo ładnie Mysza to ujęła :!: :)

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.04.2017 11:37

longtom napisał(a):
mysza73 napisał(a):Dzięki za rok 2016 :D i trzymam kciuki za 2017 :oczko_usmiech:


Bardzo ładnie Mysza to ujęła :!: :)

Dzięki Tomek :idea: :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.04.2017 11:41

Na zakończenie relacji tradycyjnie parę słów podsumowania :)

To był już 9 w ciągu 7 lat wyjazd do Grecji. Tym razem znów na 2 tygodnie, i choć na pewno bardziej opłacałoby się nam wyjeżdżać na dłużej, na 3-4 tygodnie, jak to bywało wcześniej, to taki okres chyba najbardziej nam odpowiada biorąc pod uwagę różne czynniki.

Tym razem przejechaliśmy niewiele ponad „obowiązkowe” 4000 km na które składa się podróż do Aten i z powrotem. Na Schinoussie i Koufonissi przejechaliśmy łącznie niespełna 200 km, na Amorgos – około 300, można więc przyjąć, że pokonaliśmy łącznie około 4600 km, trochę bowiem musieliśmy nadrobić jadąc w tamtą stronę z powodu zamkniętego mostu przez Dunaj w Vamosszabadi.

Całkowity koszt podróży to około 3600 zł, w tym:
-paliwo (ON) i opłaty drogowe – około 1700 zł
-noclegi – 0 zł :)
-przeprawy promowe – około 1800 zł
-inne (np. bilety wstępu) – około 100 zł

Jedzenie – nie wliczone, jak zwykle ostatnio. Zakup akumulatora także nie został wliczony, to bardziej środek trwały niż koszt tej konkretnej podróży :cool: .

Pierwsza podróż nowym samochodowym nabytkiem okazała się udana, ale nie do końca – ze względu na turbulencje akumulatorowe :? . Niemniej, udało się nam odwiedzić 3 nowe wyspy, co daje łączną ich ilość – 27. O ile Schinoussa pozostała w pamięci jako jedna z tych mniej atrakcyjnych (nijaka krajobrazowo, z nieciekawą zupełnie stolicą, na plus spory wybór przyzwoitych plaż) o tyle Koufonissi (także nijaka krajobrazowo, ze średnio atrakcyjną stolicą) ze względu na piękny kolor wody, piaszczyste plaże i super klify sprawiła znacznie lepsze wrażenie :idea: . Amorgos zatarła takie sobie pierwsze wrażenie także dzięki temu, że można było na niej kupić akumulator :wink: , ale serio to jedna z ciekawszych greckich wysp, z cudownymi widokami, pięknymi wiatrakami, fajną stolicą i jedyną w swoim rodzaju Chozoviotissą, choć plażowo trochę od średniej wyspiarskiej odbiega in minus.

Samochód na pewno się nam sprawdził także w grecko-wyspiarskich warunkach. Daje sobie nieźle radę na wzniesieniach, nie odczuwa się prawie wcale większych gabarytów podczas manewrowania w różnych dziwnych zakątkach :) , dzięki swojej wysokości daje dobrą zasłonę podczas gotowania przy silnym wietrze. Niestety – spalanie autka w wyspiarskich warunkach mocno mnie rozczarowało, spodziewałem się lepszego wyniku niż w Skodzie, natomiast 1,9 TDI Caddy'ego zużywał jeszcze około litr więcej (10-11 l/100km). Także spalanie autostradowe nie jest najsilniejszą stroną tej jednostki w tym pojeździe oscylując w granicach 7 l/100km przy prędkości około 130 km/h. Tu oszczędności nie zrobiliśmy :roll: , choć cena ON w Grecji rzędu 1 euro w okolicach Aten należy zapisać na plus :) . Klima, cisza w czasie jazdy i inne udogodnienia – nie do przecenienia :idea: :D . Aha, no i postanowiliśmy, że nastawieni na tankowanie w Serbii byliśmy już po raz ostatni :? , paliwo kupowane tam za wymienione z euro dinary było zdecydowanie zbyt drogie :? , a duży bak Caddy pozwoli nam w przyszłości na zwiększenie zasięgu aż do Macedonii...

Wróciliśmy z tej podróży opaleni na max, pogoda jak zawsze w Grecji dopisała, choć wiatr trochę nam podokuczał, to już stały element wyspiarskiego życia. Nieudaną Astipaleę zrekompensowały nam Ateny... na pewno należy to zapisać na plus. I choć mieliśmy już bardziej udane całościowo wakacje, nie tylko do Grecji, takie, które w pamięci zapisały się wyjątkowo (jak choćby ten z poprzedniego roku obejmujący Siros, Sifnos, Sikinos i Ios), także i ten na pewno będziemy wspominać całkiem nieźle :idea: :D .

:papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.04.2017 14:43

kulka53 napisał(a):co daje łączną ich ilość – 27


... jak będę miał drugie życie to może i ja osiągnę ten pułap ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.04.2017 18:39

Ja to chyba nawet :roll: 10 nie osiągnę, nawet gdybym odwiedzała Grecję każdego roku, a to raczej :? nie będzie możliwe... Na dodatek, po Waszych relacjach mam spory problem, które z wysp wciągnąć na swoją listę - chciałoby się każdą, a przecież nie da :( . Zapewne jak już uda się wybrać następnym razem, wybór będzie nieco spontaniczny :) , tak jak to było z Milos. Na szczęście, niezależnie od tego, jaka zapadnie decyzja, będę miała w Waszej relacji fantastyczny , bogato ilustrowany przewodnik 8)
Dzięki za to, co już było :D , no i oczywiście już się nie mogę doczekać Waszej kolejnej podróży 8)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.04.2017 19:09

To którego maja wyjeżdżacie i dokąd? ;)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 20.04.2017 19:29

Wasz dorobek 'wyspiarski' jest imponujący :!:
A na opowieść majową lub może bardziej czerwcową o maju :wink: już nie mogę się doczekać :!:
My marzymy o czerwcowej Grecji, ale jeszcze wiele niewiadomych mamy... :?

pozdr
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.04.2017 09:29

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):co daje łączną ich ilość – 27

... jak będę miał drugie życie to może i ja osiągnę ten pułap ... :mrgreen: ...

Przesadzasz :wink: , z tego co kojarzę to już całkiem sporą listę uzbierałeś :D

dangol napisał(a):Ja to chyba nawet :roll: 10 nie osiągnę, nawet gdybym odwiedzała Grecję każdego roku, a to raczej :? nie będzie możliwe... Na dodatek, po Waszych relacjach mam spory problem, które z wysp wciągnąć na swoją listę - chciałoby się każdą, a przecież nie da :( . Zapewne jak już uda się wybrać następnym razem, wybór będzie nieco spontaniczny :) , tak jak to było z Milos. Na szczęście, niezależnie od tego, jaka zapadnie decyzja, będę miała w Waszej relacji fantastyczny , bogato ilustrowany przewodnik 8)
Dzięki za to, co już było :D , no i oczywiście już się nie mogę doczekać Waszej kolejnej podróży 8)
:papa:

Myślę, że jest niewiele takich wysp (z tych które widzieliśmy), które nie nadawałyby się na taki dłuższy, stacjonarny w miarę urlop... wszystko też zależy czego się oczekuje. Są wyspy duże i małe, są prawie dzikie i bardziej komercyjne, są takie na których w zasadzie nie ma co zwiedzać i takie że co kawałek jest coś ciekawego, mają plaże piaszczyste, żwirowe, kamieniste, duże, malutkie w zatoczkach, kolorowe, jedne mają super urokliwe stolice, inne - nie za bardzo, każda przynosi nam jakąś niespodziankę...różnorodność jest ogromna pod każdym niemal względem, a jedno co je łączy to to, że w typowym sezonie wyjazdowym (czerwiec-wrzesień) bardzo trudno trafić tam na nieładną pogodę :D

tony montana napisał(a):To którego maja wyjeżdżacie i dokąd? ;)

Nie maja, a kwietnia :cool: - 28
Na RODOS :D (m.in. :wink: ), no chyba że jeszcze zmienimy zdanie, ale to mało prawdopodobne...

janusz.w. napisał(a):Wasz dorobek 'wyspiarski' jest imponujący :!:
A na opowieść majową lub może bardziej czerwcową o maju :wink: już nie mogę się doczekać :!:
My marzymy o czerwcowej Grecji, ale jeszcze wiele niewiadomych mamy... :?

Trochę już zaliczyliśmy, to prawda, ale np. taka Eubeja zdecydowanie nadaje się nawet nie do powtórki, a porządnego zwiedzenia... bo tylko przez nią przejechaliśmy :roll: . Także i Lefkadę można by nieco dokładniej popenetrować, i Kefalonię...
Ostatnio trafiłem na stronkę jakiegoś Szweda (chyba) który odwiedził już jak sam napisał 65 wysp... także sporo jeszcze przed nami :lol: .

My jeździmy w maju, bo póki co jeszcze nie możemy nic na czerwiec planować, ale za jakiś czas się to zmieni. Taka czerwcowa Grecja musi być super... długie dni, już ciepła woda, pewna pogoda - mam nadzieję, że plany Wam wypalą :idea: .

Pozdrawiamy
M i P
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.04.2017 09:38

kulka53 napisał(a):Przesadzasz , z tego co kojarzę to już całkiem sporą listę uzbierałeś


... zaledwie 10, ale lepszy stosunek 10:27 niż 1:27 ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 547
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone