Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.02.2017 09:45

kulka53 napisał(a):Szybko zleciało... mam nadzieję że jesteście zadowoleni i wyspa spełniła oczekiwania


... niestety tak to jest z tymi wakacjami - za szybko mijają ... :roll: ... wyspa zupełnie inna niż Malta, ale bardzo piękna i jak najbardziej spełniła nasze oczekiwania ... :) ...

kulka53 napisał(a):Sądzę, że napiszesz o tym parę zdań w relacji, bo na pewno bardziej realne jest że kiedyś dotrzemy na Majorkę, niż na Maltę


... myślę, że uda się coś pokazać i napisać ... 8) ... sądzę, że dla Waszego sposobu zwiedzania byłaby zdecydowanie lepsza niż Malta - chociaż bardzo oblegana ... 8O ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2017 10:36

kmichal napisał(a):... myślę, że uda się coś pokazać i napisać ... 8) ... sądzę, że dla Waszego sposobu zwiedzania byłaby zdecydowanie lepsza niż Malta - chociaż bardzo oblegana ... 8O ...

Czekamy :D
Swego czasu posiedziałem trochę nad mapą, dzikich plaż tam zbytnio nie uświadczy, ale wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji i nastawienia...Niemniej, jeśli się nawet tam wybierzemy, to raczej nieprędko, są inne bardziej priorytetowe kierunki :cool:
To mówisz, że nawet zimą było sporo ludzi? 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2017 10:37

18 września, niedziela c.d.

Zjechaliśmy do Aegiali. Drugi port Amorgos jest znacznie mniejszą miejscowością od Katapoli, co nie znaczy, że taką zupełnie malutką. Jest tu kilka tawern (a może nawet kilkanaście?), kilka sklepów, trochę hoteli i apartamentów, całkiem niebrzydka plaża miejska. Zaparkowałem w cieniu :) i udaliśmy się na krótki spacer po miasteczku.

Podobnie jak w Parikii na Paros, symbolem Aegiali jest wiatrak :cool: , tam normalnych rozmiarów, tutaj dostosowany do tutejszych :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tutaj też kościół – zamknięty.

Obrazek

Zajrzeliśmy do agencji z biletami, też była o tej porze zamknięta. Nie szkodzi, zajrzymy wieczorem.

Tawerniane stoliki i krzesełka świecą jeszcze pustkami…wczoraj wieczorem było tu zupełnie inaczej :D

Obrazek

Zajrzeliśmy do kilku sklepów, oczywiście w poszukiwaniu upragnionej naklejki z grecką flagą :cool: , chyba rzadko ktoś przyjeżdża tu własnym samochodem :wink: bo to zupełnie niepopularny towar. Ale udało się, znaleźliśmy – jedną jedyną, ostatnią :lol: , od tej pory jeździ na klapie naszego autka przypominając nam o tej wyspie, tym miejscu i o wydarzeniach, które już niedługo miały mieć miejsce…. :wink: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2017 10:37

Ale póki co spacerujemy po Aegiali nieświadomi tego co nas tu jeszcze czeka :D . Jest spokojnie, pusto, bezwietrznie i gorąco…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2017 10:38

Też tak chcemy, ale jeszcze nie teraz, no i raczej nie tutaj :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba nieźle udało mi się wytrzeć szybę :cool: :D

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.02.2017 10:59

kulka53 napisał(a):Chyba nieźle udało mi się wytrzeć szybę


... jakby dopiero co z salonu wyjechał ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):dzikich plaż tam zbytnio nie uświadczy


... porównując do Malty to nawet sporo by się znalazło ... 8) ...

kulka53 napisał(a):To mówisz, że nawet zimą było sporo ludzi?


... akurat zimą jest tam normalnie, ale spotkaliśmy pracujących tam naszych rodaków, którzy mówili, że sezon już w marcu się zaczyna ... 8O ... a latem jest "dziki tłum" ... :roll: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 11:06

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Chyba nieźle udało mi się wytrzeć szybę

... jakby dopiero co z salonu wyjechał ... :wink: ...

My go odbieramy prawie jako salonową nówkę :cool:
Już wtedy, we wrześniu wiedzieliśmy, że pomysł na VW Caddy Tampera nie był zły, na dziś stwierdziliśmy że był bardzo dobry... tzn. ja tak stwierdziłem, bo Małgosia od razu była totalnie zachwycona i zakochana w nowym nabytku :wink:

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):dzikich plaż tam zbytnio nie uświadczy

... porównując do Malty to nawet sporo by się znalazło ... 8) ...

:D a to ciekawe, dobrze że mówisz, bo ja dość dokładnie "googlając" znalazłem z dostępnych autem jedynie dwie z tego co pamiętam :roll:

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):To mówisz, że nawet zimą było sporo ludzi?

... akurat zimą jest tam normalnie, ale spotkaliśmy pracujących tam naszych rodaków, którzy mówili, że sezon już w marcu się zaczyna ... 8O ... a latem jest "dziki tłum" ... :roll: ...

Lato odpada oczywiście :lol: , ale taki maj, czemu nie :roll:
Damy radę... zawsze jakoś dajemy gdy trzeba :idea: :cool:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:03

18 września, niedziela c.d.

Z Aegiali jedziemy prosto do Langady. Langada to ciekawa osada, można powiedzieć że to nawet takie małe miasteczko leżące na zboczu i w dolinie nieco powyżej portu. Można stad wybrać się na pieszą wycieczkę zarówno do leżących dalej w dolinie kapliczek i kościółków i do położonej na przeciwległym zboczu Tholarii, można pójść do dawnego monastyru Agios Ioannis, można wybrać się na grzbiet leżących nad doliną gór i miejsce zwane Machos do rządka zrujnowanych wiatraków. Można też wyruszając właśnie stąd wybrać się na długą wędrówkę na najwyższy szczyt Amorgos – Krikelos – na wysokość ponad 800 m. n.p.m. Tę ostatnią wycieczkę mieliśmy w ewentualnym planie na jutro (specjalnie na tę okazję wieźliśmy ze sobą górskie buty :roll: ), albo ewentualnie jej skróconą wersję do monastyru Agios Ioannis i kapliczki Stavros... ale uprzedziwszy fakty napiszę że z tych planów nic nie wyszło. Troszkę prawdę mówiąc ogarnęło nas lenistwo :oops: , ale równie ważnym powodem był nieprawdopodobny wręcz upał który panował zarówno dziś, jak i właśnie miał nastać nazajutrz. Trochę żałujemy... ale tylko trochę :cool: .

Tyle wstępu... jesteśmy w Langadzie :idea: . Nie bardzo jest gdzie tu zostawić auto w cieniu, na dodatek na lekkim spadzie (to tak na wszelki wypadek :wink: ), toteż zostaje w palącym przedpołudniowym słońcu, a my ruszamy na niezbyt długi spacerek po wiosce i okolicach.

Obrazek

Już po chwili przystajemy na krótką pogawędkę 8O na dodatek w ojczystym języku :D . Zaczepia nas dość młoda kobieta, która jak się okazuje spędza kilka dni na Amorgos z grupą francuskich turystów-emerytów i tworzy o tym wydarzeniu słowno-dźwiękowy reportaż na filmowej taśmie. Wymieniamy wrażenia i doświadczenia, potem nasza rodaczka musi wracać do swej grupy.

To ona z jedną ze swych podopiecznych.

Obrazek

Jak widać na tablicy możliwości spacerowych z Langady nie brakuje. My tak daleko nie pójdziemy, nawet mamy ochotę, ale upał jest obezwładniający...

Idzie się tamtędy.

Obrazek

Sklepowo-tawerniane centrum w górnej części Langady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:03

Na samym końcu wsi natykamy się na stadko kotów :cool: , nie skłamię jeśli powiem że Amorgos to wyspa z największą ilością kotów na jednego mieszkańca z tych na których byliśmy :lol: .

Obrazek

Kocie mycie na tle Tholarii :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chciałem ładnie zapozować, ale słońce tak razi.... :wink:

Obrazek

Zbliżenie na kościółek Panagia Epanochoriani

Obrazek

Tholaria

Obrazek

Obrazek

Osada Stroubos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto było tu zajrzeć... nam co prawda nie było trzeba, taki widok poprawiłby humor chyba każdemu :D :lol: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:04

Wracamy i schodząc cały czas nieco w dół przechodzimy przez całą Langadę zaglądając na dziedziniec przed głównym tutejszym kościołem, ładnie tu i kolorowo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O tej porze pusto tu i cicho, ale wieczory zapewne przyciągają sporo turystów do klimatycznych tawern...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:05

Tę kapliczkę widać z wielu miejsc w okolicy, postanowiliśmy się do niej wybrać, między innymi dlatego, że nie ma tam słońca :lol: .

Obrazek

Obrazek

Idąc do kapliczki noszącej nazwę Agia Triada przyglądamy się tej ciekawie położonej willi :D

Obrazek

Obrazek

Skałkowa posiadłość na tle Tholarii.

Obrazek

Przepięknie kwitnący oleander 8O

Obrazek

Obrazek

Langada.

Obrazek

Agia Triada jest nieco poza wsią, nieopodal cmentarza.

Kapliczka cmentarna.

Obrazek

Ufff, sporo porządnego cienia :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:06

Ładny, szeroki widoczek na Langadę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Langada i Panagia Epanochoriani

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tholaria

Obrazek

Obrazek

Trochę się zastanawialiśmy czy może tu mieści się coś wyjątkowego, ale wygląda na to że domek na skale, to po prostu dom mieszkalny.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 16:06

Na miejscu się okazuje, że są tutaj dwie kapliczki i do drugiej przechodzi się przez pierwszą :) , to widocznie taki amorgoski zwyczaj :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostawiłem Małgosię w cieniu i podszedłem kawałek do wioski po rozgrzane auto... chwila po włączeniu silnika i już robi się chłodniej... takie teraz mamy luksusy :lol: .

Zjeżdżając do Aegiali pstryknęliśmy jeszcze takie ujęcia Langady, różne jeszcze mieliśmy pomysły ale ostatecznie okazało się, że już tu nie wróciliśmy.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.02.2017 16:37

kulka53 napisał(a):Obrazek


Jeśli coś nie jest praktyczne, a cieszy oko, to chyba można nazwać to sztuką, prawda? (Mam na myśli malunek, nie chodnik jako taki.) Fajny obrazek.
Ostatnio edytowano 12.02.2017 22:13 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.02.2017 21:49

kulka53 napisał(a):VW Caddy Tampera nie był zły, na dziś stwierdziliśmy że był bardzo dobry... tzn. ja tak stwierdziłem, bo Małgosia od razu była totalnie zachwycona i zakochana w nowym nabytku


... ja po Majorce zakochałem się w Octavii combi ... :wink: ...

kulka53 napisał(a): a to ciekawe, dobrze że mówisz, bo ja dość dokładnie "googlając" znalazłem z dostępnych autem jedynie dwie z tego co pamiętam


... sądzę, że kilka więcej da się znaleźć ... :) ...

kulka53 napisał(a):Chciałem ładnie zapozować, ale słońce tak razi....


... i tak całkiem przyzwoicie się zaprezentował ... 8) ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 535
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone