Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 27.11.2016 17:59

kulka53 napisał(a):A ja właśnie dokończyłem taką paczuszkę.... :oczko_usmiech: (też niezłą)


Mi bardziej te z papryką podchodzą... :oczko_usmiech: :papa:
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2016 23:48

A propos kapliczki "prawie w wodzie", jak napisał Tony, mam tu taką jedną tuż za miedzą: Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie ;-)
zibi.s
Cromaniak
Posty: 2111
Dołączył(a): 01.02.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi.s » 27.11.2016 23:56

Kapliczki nadwodne fantastyczne..Jak cała reszta 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.11.2016 10:15

eystrasalt napisał(a):A propos kapliczki "prawie w wodzie", jak napisał Tony, mam tu taką jedną tuż za miedzą: Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie ;-)

To miejsce jak i cała okolica są bardzo fajne, zwłaszcza wiosną jak zieleń od białych skał się odbija.
A co do kościółka to sprytnie sobie z nim wymyślili :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2016 11:37

ajdadi napisał(a):Mi bardziej te z papryką podchodzą... :oczko_usmiech: :papa:

Jeszcze nie próbowaliśmy :? :wink:

eystrasalt napisał(a):A propos kapliczki "prawie w wodzie", jak napisał Tony, mam tu taką jedną tuż za miedzą: Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie ;-)

W Zwierzyńcu też jest coś w ten deseń :) . Ale Ojców chyba jeszcze wodzie bliższy :lol: .

piekara114 napisał(a):To miejsce jak i cała okolica są bardzo fajne, zwłaszcza wiosną jak zieleń od białych skał się odbija.
A co do kościółka to sprytnie sobie z nim wymyślili :D

Trzeba by się wybrać przy jakiejś okazji, zwłaszcza że zamek odnowiony. Byłem tam ponad 30 lat temu :roll:

zibi.s napisał(a):Kapliczki nadwodne fantastyczne..Jak cała reszta 8)

Jak to w Grecji... :cool:

Pozdrawiam
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 28.11.2016 15:13

Czy mógłby ktoś zrobić tak, żeby już był koniec marca .... do ciepłego żeby było bliżej nieco ... Oglądając Wasze zdjęcia tęskni się bardzo ... :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.11.2016 16:10

Potter napisał(a):Czy mógłby ktoś zrobić tak, żeby już był koniec marca .... do ciepłego żeby było bliżej nieco ... Oglądając Wasze zdjęcia tęskni się bardzo ... :papa:

Jak ktoś zna to hasło żeby się przenieść w czasie, to ja też poproszę :evil: ... zapłacę :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 08:21

mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):Czy mógłby ktoś zrobić tak, żeby już był koniec marca .... do ciepłego żeby było bliżej nieco ... Oglądając Wasze zdjęcia tęskni się bardzo ... :papa:

Jak ktoś zna to hasło żeby się przenieść w czasie, to ja też poproszę :evil: ... zapłacę :roll:

Dziewczyny...to i tak już całkiem niedługo :cool: a to forum i jego relacje z ciepłych miesięcy pozwalają jakoś przeczekać :D .
Jak dla mnie hasłem do przenosin w czasie jest to którym loguję się tutaj :lol:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 10:33

16 września, piątek c.d.

Wracamy z Kato Kambos na główną, ale znów jedziemy nią tylko krótki odcinek około 2 kilometrów by ponownie skręcić za wyraźnym drogowskazem w lewo tym razem tuż przed zabudowaniami niewielkiej wioski Arkesini. 200 metrów dalej dróżka się kończy, jesteśmy pod wieżą Agia Triada.

Właściwie nie ma tu gdzie zostawić auta ale uznajemy, że tłumów pewnie to miejsce nie zwabi :) , także przyciskam się do murka by umożliwić innym ewentualny przejazd. Agia Triada to najlepiej na Cykladach zachowana hellenistyczna wieża o przekroju nieokrągłym, pochodzi z IV wieku p.n.e. i służyła do przekazywania sygnałów na inne wyspy, a także jako rezydencja mieszkalna. Teren jest ogrodzony choć wewnątrz raczej niezbyt zadbany, porośnięty zeschniętą, nieściętą trawą i chaszczami. Są tu jakieś budynki, być może kiedyś nawet funkcjonowała tu kasa czy punkt informacyjny, ale teraz wszystko jest na głucho pozamykane, podobnie jak brama wejściowa.

Jestem zawiedziony :? , nastawiłem się na to miejsce a i to co widać zza płotu robi naprawdę spore wrażenie nawet na przeciętnym miłośniku ruin :cool: . Po chwili konsternacji dostrzegam jednak rozwiązanie tego problemu… wiosną ubyło mi 10 kg :wink: zatem bez większego problemu zmieszczę się w szparę ogrodzenia…

Oto efekt :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 10:33

Bardzo fajne miejsce, całkiem nienajgorzej zachowane, bardzo mi się podoba i warto było tak wg mnie troszeczkę zaryzykować i pooglądać zabudowania wieży od środka. W tym czasie Małgosia robi kilka uzupełniających fotek zza ogrodzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 10:34

A potem oboje zaglądamy jeszcze do kapliczki stojącej tuż obok.

Obrazek

Obrazek

Wracamy do auta stojącego przy niewielkiej, chyba nastawionej bardziej na mieszkańców wyspy niż turystów, tawerny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo ciekawe miejsce jak dla mnie, warto zajrzeć. Szkoda że nie jest udostępnione do zwiedzania, wygląda na to że być może kiedyś było ale widocznie nie opłacało się utrzymywać obsługi, a może jeszcze nie przeprowadzono zaplanowanych na „kiedyś tam” prac archeologicznych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 10:34

Mijamy Arkesini i mocno stromą, wąziutką betonówką wspinamy się na pobliski grzbiecik na którym leży osada Rachoula. Droga kończy się sporym placykiem gdzie pozostawiamy Lunę, a przyjechaliśmy tu z 2 powodów. Po pierwsze będzie można stąd zobaczyć całość kompleksu Agia Triady z góry a po drugie – w Rachouli są 2 zrujnowane co prawda ale wiatraki :) .

Przysiółek z wieżą widać już z placyku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Arkesini i szczyt Korakas sięgający ponad 500m. n.p.m.

Obrazek

Przy placyku ktoś wystawił zupełnie nowy kościółek a kawałek za nim wybudował (odremontował) sobie bardzo przyzwoitą rezydencję 8O

Obrazek

Obrazek

Stary kościółek też stoi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2016 10:35

Idziemy kawałek do wiatraków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze raz Agia Triada z ciut innej perspektywy.

Obrazek

Jest gorąco, nawet bardzo gorąco 8O i nawet dość silny wiatr nie daje zbytnio ochłody. Tę fundujemy sobie z wykorzystaniem kranu i węża z wodą znajdującego się przy nowym kościółku :) (widać go trochę na tym zdjęciu).

Obrazek

Korzystając z okazji zapewniam też kąpiel zapylonej Lunie :cool: , będzie się nam przyjemniej zwiedzało dalsze ciekawostki Amorgos :idea: .

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.11.2016 11:20

10 kg mniej na wiosnę 8O , to robi wrażenie :o .
Zainteresowały mnie te orły na bramie, przy wejściu do kościółka. Cytuję za Wiki :)
"Orzeł dwugłowy był znany już w głębokiej starożytności. W mitologii rzymskiej orzeł dwugłowy nawiązuje do głowy Janusa – siła stwórcza, wszechwiedza. Dwugłowy orzeł pozostał godłem Cesarstwa Bizantyńskiego, które nigdy nie wyrzekło się pretensji do panowania nad utraconą zachodnią częścią Cesarstwa Rzymskiego."
Przyznam, że jednak rzadko widzę (zauważam :?: ) dwugłowe orły w Grecji :roll: .
pzdr. :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.11.2016 11:22

kulka53 napisał(a):Korzystając z okazji zapewniam też kąpiel zapylonej Lunie


... niech też wie, że ma wakacje ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 526
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone