Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2016 19:17

Po drugiej stronie wąskiej w tym miejscu Schinoussy znaleźliśmy drugą fajną plażę – Kampos. Od Lioliou dzieli ją kilkaset metrów które można pokonać autem po czyimś pastwisku.

Kampos nie jest piaszczysta, bardziej żwirkowo-kamykowa. Mimo to podoba mi się :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Półwysep naprzeciwko wygląda na prywatny, widać tam też kawałek piaszczystej plaży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad Kampos jest ten jeden jedyny dom.

Obrazek

To miejsce chyba najbardziej się nam spodobało z tego co widzieliśmy do tej pory, no może poza poranną Psili Ammos. Do tego jest tu całkiem pusto... nadaje się więc na poplażowanie :cool: . Ale jeszcze nie teraz, przed nami jeszcze kawałek wyspy do odkrycia :idea: .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.10.2016 16:30

Co to za kwiatek:
kulka53 napisał(a):Obrazek

Spotkaliśmy go na plaży w Sarti, ale nie wiedziałam co to jest...

Plaża Kampos taka idealna dla mnie :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 17:05

piekara114 napisał(a):Co to za kwiatek:

Pancratium maritimum, albo po polsku narcyz morski :cool:
Dość często spotykane kwiaty, zawsze nie możemy się nadziwić że rosną tak po prostu na piachu...
W tym roku przywiozłem kilka cebulek.

piekara114 napisał(a):Plaża Kampos taka idealna dla mnie :D

Trochę nietypowa jak na Schinoussę, przeważają tam plaże piaszczyste.
Warto zabrać buty do wody :cool:
Nam też się spodobała :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.10.2016 17:31

Dzięki za informacje. Odpowiedni piach też przywiozłeś? :lol: Ciekawa jestem czy polski klimat mu spasuje?

Ja w tym roku przywiozłam laur z Vodice. Chciałam także zabrać ziemię, alby badylek choć takiego szoku nie przeżył, ale pod domem nie było jak. Więc wracając przed samym wjazdem na autostradę jest skarpa skalista właśnie z czerwoną ziemią, więc wiadomo, siateczka i badylek za oknem już sobie 4 tygodnie rośnie. Trzeba będzie go już do domu zabrać, bo zima u nas trochę inna....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 08:09

piekara114 napisał(a):Odpowiedni piach też przywiozłeś? :lol: Ciekawa jestem czy polski klimat mu spasuje?

Tym razem piachu żadnego nie przytargaliśmy :lol: , cebulki ugrzęzły w zeszłorocznym :cool:
Nie spodziewam się po nich wiele...zresztą nie wykopywałem ich specjalnie. Plaża z której je wzięliśmy była dość uczęszczana i po prostu znalazłem je na wierzchu.

Zeszłoroczny oleander już schowany w domu... :)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.10.2016 08:59

kulka53 napisał(a):Obrazek


Będzie się działo, będzie zabawa :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 09:07

kaszubskiexpress napisał(a):Będzie się działo, będzie zabawa :mrgreen:

He he... :wink:
Właśnie ze względu na "wybryki" staliśmy dłuższą chwilę na drodze będąc niejako zmuszonymi do poprzyglądania się poczynaniom tejże pary :lol:
Nie wiem co było później :cool: , ale z tego co widzieliśmy pani osiołkowa dzielny opór stawiała :lol:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.10.2016 09:15

kulka53 napisał(a):Nie wiem co było później :cool: , ale z tego co widzieliśmy pani osiołkowa dzielny opór stawiała :lol:

Bo to zła kobieta była :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 09:25

12 września, poniedziałek c.d.

...czyli Schinoussa plażowo :) c.d. :wink: .

Zanim jednak przemieścimy się na największą chyba tutejszą plażę, w dodatku bardzo popularną, zajrzeliśmy na chwilę na ów wydłużony półwysep po południowo zachodniej stronie wyspy. Właściwie – chcieliśmy zajrzeć, okazało się bowiem tak jak przypuszczałem, że półwysep jest własnością prywatną. Na drodze jest kamienna brama i zakaz wjazdu :roll: , toteż nie dowiemy się cóż to za tajemniczą konstrukcję przypominającą antyczny teatr bądź lądowisko dla helikopterów wybudował sobie właściciel terenu....

Ok, zatem jedziemy na plażę Livadi. Długa, położona w osłoniętej nieco zatoce, dostępna jest stromawą szutrówką prosto ze stolicy. Na „zapleczu” plaży – tamaryszki, droga z ubitego piachu oraz trochę domów w których można wynająć kwaterę.

Wśród nich wyróżnia się ten z palmową aleją :cool: .

Obrazek

Obrazek

Plaża Livadi – podoba mi się :idea:

Obrazek

Teraz już wiem... plaże Schinoussy, piaszczyste, często w dużych, płytkich zatokach, do złudzenia przypominają te zapamiętane sprzed roku z Siros a także niektóre z Limnos...

Obrazek

Obrazek

Nasze ulubione nadmorskie połączenie.... piaseczek i płytka przy brzegu krystaliczna woda :cool: .

Obrazek

Podchodzę na południowy kraniec zatoki gdzie właściciel półwyspu wybudował sobie też taki gołębnik.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 09:26

Livadi wygląda całkiem nieźle :idea: .

Obrazek

Obrazek

Fajnie mieć taki domek przy plaży...

Obrazek

Na horyzoncie – zarysy sympatycznej Ios.

Obrazek

Z tych domków też mają ładny widoczek...

Obrazek

Obrazek

Tajemnicze „coś” :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy drodze posadzono kiedyś nowe drzewka, niestety uschły :? .

Obrazek

A to jeden z domów z kwaterami przy Livadi.

Obrazek

Ogólnie rzecz ujmując – bardzo tu fajnie i ładnie, choć my oczywiście na plażowanie w takich miejscach nie zostajemy. I tak też było tym razem :wink: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 09:26

Przejeżdżając przez stolicę zauważyliśmy, że punkt z biletami promowymi jest otwarty. Zatrzymałem się, podszedłem, w pomieszczeniu obok kręci się 2 facetów. Pytam o bilety... jeden z nich stwierdził, że bilety są zamknięte :? , będą czynne później, wieczorem. No wieczorem to my nie mamy zamiaru tutaj przyjeżdżać, mam nadzieję, że będą czynne jutro...

Ponieważ w pół dnia zwiedziliśmy właściwie całą Schinoussę :wink: wciąż nie bardzo jeszcze zdecydowaliśmy kiedy ją będziemy opuszczać. Teoretycznie moglibyśmy już dziś w nocy, ale są też inne możliwości. Na wszelki wypadek robię zdjęcie rozkładu, będziemy mogli zaplanować też kolejne dni...jakiś wybór mamy, choć właściwie tylko 2 promy, Blue Star albo słynny Express Scopelitis.

Obrazek

Ostatecznie stwierdziliśmy, że jednak dzisiejszą noc jeszcze spędzimy tutaj. Jutro poplażujemy i … zobaczymy co dalej (oczywiście jeśli kiedyś uda się nam kupić bilety :? ).

No dobra... to jedziemy na plażę. Ale po drodze odstawiłem dość nagłe hamowanie, mniej więcej w okolicy stacji benzynowej... nie, nie dlatego, że zabrakło nam paliwa a stacja rozlewała je za darmo :wink: , postanowiliśmy bowiem spróbować wejść na najwyższy szczyt wyspy :idea: .

Vardies (albo Mylos) ma tylko 133m. n.p.m. a na jego szczycie stoi wiatrak w ruinie. Od asfaltówki w jego stronę pod górę odchodziła b. kiepska boczna kamienista droga, przespacerujemy się kawałek i sprawdzimy, może tędy da się wejść.

Sprawdziliśmy, nie dało się :wink:. Droga skończyła się czyjąś działką-pastwiskiem, w dół mieliśmy takie widoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten wielki ląd kawałek dalej to oczywiście Naxos. Pod górę został jeszcze kawałek, zajęty przez farmę solarów i oczywiście wspomniane pastwiska, w tym przypadku dla krów (co nie jest tak na Cykladach częste).

Stadko krów na tle najwyższego szczytu Schinoussy :wink:

Obrazek

Mogliśmy próbowac przedzierać się przez kolczaste krzaki pod szczytem, ja miałem ochotę, ale Małgosia jakby mniejszą :wink: , toteż poprzestaliśmy na dotychczasowym osiągnięciu wysokościowym. I tak warto było się ten kawałek przejść.

Obrazek

Jedziemy na Psili Ammos. Po drodze rzut oka na kościółek w Messarii...

Obrazek

...i na okolicę.

Obrazek

Zanim poszliśmy na plażę, jako że głód doskwierał, najpierw rozbiliśmy obóz i ugotowaliśmy sobie obiadek. Mieliśmy okazję zamienić parę zdań z niemieckojęzyczną parą, która naczekała się na hotelowego busa na „petli” dobre pół godziny. W międzyczasie zrobiło się już dość późnawo, do zachodu słońca pozostało może dwie godziny, ale na dziś nam to wystarczy. Na plaży było kilkanaście osób, poleżeliśmy trochę, popływaliśmy... i gdy zaczęło robić się ciemno wróciliśmy do auta by trochę „pokamperować” :wink: na krzesełkach.

To był owocny dzień. Schinoussa okazała się wyspą przyjazną (poza możliwością zakupu biletów na prom :? ), jest tu sporo mniej lub bardziej popularnych plaż, aby dostać się do nich spokojnie można obyć się bez auta. Jest tu też, co dla nas ważne, dostępna woda. Stolica zdecydowanie nie powala urodą, podobnie jak i cała wyspa, która jest taka można powiedzieć zwyczajna, bez fajerwerków czy to krajobrazowych czy przyrodniczych itp. o historycznych nie wspominając bo pozostały po nich podobno nikłe ślady, ale nie mam pojęcia gdzie.

A to jej mapka z naszą trasą (aż 16 km :cool: )

Obrazek

A – Psili Ammos
B – Fikia
C – Chora
D – Tsigouri
E – Almiros
F – Lioliou
G – Kampos
H – Livadi
I – pod najwyższym szczytem :cool:

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.10.2016 16:05

kulka53 napisał(a):...Schinoussa...
Nadal mi się podoba.

pzdr :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.10.2016 16:48

kulka53 napisał(a):Livadi wygląda całkiem nieźle :idea: .


Kolejna fajna plaża .Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.10.2016 19:15

Ponieważ małe wyspy to jest to, co bardzo lubimy :) , z wielką przyjemnością zagłębiam się w Waszą tegoroczną eskapadę. Małe Cyklady zauroczyły mnie już relacjami poprzedników, ale Wasze i nasze zwyczaje noclegowe są zbliżone, więc ta opowieść da nam nie tylko piękno okolicy, ale także wskazówki praktyczne 8) . Oby do wykorzystania, kiedyś tam...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 10.10.2016 19:55

Aż mi się ciepło robi, jak patrzę na te słoneczne plaże :) Liczę na ogromną porcję greckich widoczków.

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 514
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone