Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 11:02

14 września, poniedziałek

Siros to niewielka wyspa leżąca niemal w środku archipelagu Cykladów. Mieszka tu około 20 tysięcy ludzi, co przestaje dziwić, gdy wie się, że na tej wyspie leży duże miasto Ermoupoli – stolica archipelagu, a jego port w okresie po odzyskaniu przez Grecję niepodległości był największym w kraju. Siros była zamieszkana w większości przez katolików co zmieniło się w XIX wieku, kiedy zamieszkało tam wielu emigrantów z terenu Turcji. Obecnie ludność wyznaniowo podzielona jest mniej więcej po połowie (podobnie jak na pobliskiej wyspie Tinos).

I właśnie tę wyspę, gęsto zaludnioną i mało turystyczną wybraliśmy sobie na początek :) . O poranku, gdy porządnie już wyspani wreszcie wstaliśmy, było widać, że nie był to całkiem zły wybór.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 11:04

Plaża Delfini, przy której spędziliśmy tę noc może nie była najpiękniejszą jaką kiedykolwiek widzieliśmy, ale była piaszczysta, a miękki piaseczek iskrzył się drobinkami srebrzystej miki, pewnie zawartej w tutejszych skałach. Iskrzyła się także woda, czego na zdjęciach nie widać, ale wrażenie było ciekawe :) . Byliśmy sami, tylko na moment zajechała pożyczonym autkiem para mocno starszych Anglików, na poranną kąpiel. Pozazdrościłem im i gdy odjechali poszedłem w ich ślady :) .

A potem oboje poszliśmy na krótki spacer na pobliski półwysep Trahilos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skalista wysepka Varvaroussa

Obrazek

Obrazek

Trochę wieje....

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 11:04

Delfini z oddali

Obrazek

I ponownie z bliska :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Środkowa część plaży jest kamienista

Obrazek

Ale na drugiej części też jest miękki piasek, podczas chodzenia sprawiał wrażenie ugniatania ciasta :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 11:05

Fajnie tu było, ale czas już jechać zobaczyć inne miejsca i plaże na Siros. Na początek – Kini, niedużą miejscowość z tawernami i hotelikami przez którą przejeżdżaliśmy wieczorem. Z Kini do Delfini jest może kilometr szutrowo-betonową drogą, miejscami mocno stromą.

Plaża szersza, ładniejsza, ale „parasolkowa” :?

Obrazek

Obrazek

Za to kotki – śliczne :hearts:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są i łódeczki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie ma dużych fal, ale mimo to woda zalewa betonowe molo...

Obrazek

Obrazek

Nie bacząc na niebezpieczeństwo postanowiłem sprawdzić jak się chodzi po wodzie :wink:

Obrazek

Obrazek

Pomnik-fontanna, charakterystyczny symbol Kini. Co prawda teraz rano wodę polewającą rzeźbę wyłączono, ale w nocy wszystko działało :)

Obrazek

Widok na Kini

Obrazek

„Nasz” półwysep :)

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 09.10.2015 11:12

... no teraz to już wszystko wróciło do normy ... czegoś cały czas mi brakowało, a teraz już wiem, że Twojej relacji ... :lol: ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 09.10.2015 16:03

Przegapiłem początek, ale już jestem na bieżąco. Fajnie, że znowu piszesz. Czekam na ciąg dalszy i na inspiracje. Ciekawe gdzie tym razem zawitacie, poza Siros.

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.10.2015 16:22

kulka53 napisał(a):Nie ma dużych fal, ale mimo to woda zalewa betonowe molo...


Może właśnie trwał przypływ syzygijny. :D

pzdr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.10.2015 19:43

A jakie tam pustki! :)
Która to była godzina?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.10.2015 20:02

kulka53 napisał(a):I właśnie tę wyspę, gęsto zaludnioną i mało turystyczną wybraliśmy sobie na początek :) . O poranku, gdy porządnie już wyspani wreszcie wstaliśmy, było widać, że nie był to całkiem zły wybór.

Patrząc na Wasze zdjęcia, myślę, że bardzo dobry :D

Kulki, cieszę się na kolejną Waszą relację i dosiadam się z przyjemnością.

P.S. Świetne koty!
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.10.2015 21:20

tony montana napisał(a):A jakie tam pustki! :)
Która to była godzina?

Dla Kulek pora na dalsze zwiedzanie, dla mnie zapewne wcześnie śniadaniowa :D ale może sami rozwieją Twoje wątpliwości...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 21:42

kmichal napisał(a):... no teraz to już wszystko wróciło do normy ... czegoś cały czas mi brakowało, a teraz już wiem, że Twojej relacji ... :lol: ...

Nie ma to jak świadomość, że wypełnia się pustkę :cool: :wink:

KOL napisał(a):Przegapiłem początek, ale już jestem na bieżąco. Fajnie, że znowu piszesz. Czekam na ciąg dalszy i na inspiracje. Ciekawe gdzie tym razem zawitacie, poza Siros.

Cześć KOL, miałem nadzieję, że i "poza sezonem" czasem tu wpadasz :)
Za dużo się nie spóźniłeś :cool:
Za wiele inspiracji pewnie nie będzie, bo poza Siros, na której nie byliście, będą jeszcze 2 wyspy już Wam znane (choć jedna tylko trochę) i jedna nieznana :cool:

longtom napisał(a):Może właśnie trwał przypływ syzygijny. :D

Kto wie....może i tak, bo księżyca wcale nie było widać w tych dniach, ani w dzień, ani w nocy - może właśnie był za Ziemią :)

tony montana napisał(a):A jakie tam pustki! :)
Która to była godzina?

piekara114 napisał(a):Dla Kulek pora na dalsze zwiedzanie, dla mnie zapewne wcześnie śniadaniowa :D ale może sami rozwieją Twoje wątpliwości...

Pustki, to zwykle są w Grecji wrześniową porą... tzn w tej Grecji mniej znanej masowej turystyce :cool:

A godzina, była mniej więcej 8-9 na Delfini i 9.30 w Kini (wg lokalnego czasu już godzinę później) :)
Niektórzy Grecy i większość turystów dopiero o tej porze wstaje, albo i jeszcze później :wink: , wyraźnie to było widać.
My w Grecji wstajemy zwykle o świcie, czyli mniej więcej o 6 naszego czasu i około półtorej godziny później jesteśmy zwarci i gotowi na "podboje" . No, chyba że wyspa jest na tyle mała, że w jeden dzień objedziemy ją całą, wtedy w kolejne dni nie ma dokąd się tak spieszyć :lol:

maslinka napisał(a):Patrząc na Wasze zdjęcia, myślę, że bardzo dobry :D

Kulki, cieszę się na kolejną Waszą relację i dosiadam się z przyjemnością.

P.S. Świetne koty!

Cześć Aga, fajnie że zaglądnęłaś :) , cieszymy się z miłego towarzystwa :)

Wybór był zdecydowanie bardzo dobry, zarówno Siros, pozostałych wysp, jak i w ogóle Grecji :cool:
To był baaaaardzo udany wyjazd :idea:

Kotów podobnie jak w CRO, tak i w GR nie brakuje, ale są wyspy na których jest ich wyjątkowo dużo. Siros do nich należała :lol:

Pozdrawiam
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 10.10.2015 08:14

kulka53 napisał(a):Jesteśmy na Siros, wyspie, o której myślałem, że pewnie się nieprędko znajdziemy, jeśli w ogóle. I proszę – oto jesteśmy :idea:

Życie jest pełne niespodzianek :wink:
My kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie by jeździć w wakacje tysiące kilometrów samochodem i dużo zwiedzać, a teraz nie wyobrażamy sobie innego sposobu na spędzanie urlopu jak właśnie taki. No i rok bez Grecji powoli również zaczynamy traktować jak rok stracony. :lol:

Super zdjęcia :)

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 10.10.2015 17:15

Też chciałbym mieć w Grecji półwysep... :mrgreen:

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2015 12:10

MarDomi napisał(a):Życie jest pełne niespodzianek :wink:

Zgadza się, nasze wyjazdy powoli zaczynają być jedną wielką niespodzianką nawet dla nas :lol:

MarDomi napisał(a):My kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie by jeździć w wakacje tysiące kilometrów samochodem i dużo zwiedzać, a teraz nie wyobrażamy sobie innego sposobu na spędzanie urlopu jak właśnie taki. No i rok bez Grecji powoli również zaczynamy traktować jak rok stracony. :lol:

A my czasem zaczynamy mieć ochotę by trochę zwolnić, odpocząć... stąd letni wypad nad nasze morze (zachętą dodatkową była 100% pewność extra pogody, co nie zdarza się często) i słodkie lenistwo przez większą część czasu :lol:
Chociaż... nie licząc dojazdu i tak zrobiliśmy tam okrągły 1000 km 8O

:D

To był 6 sezon z Grecją w tle, 8 wyjazd na dłużej. Nie sposób się chyba znudzić tym krajem, tymi widokami, tym morzem.... :roll:

MarDomi napisał(a):Super zdjęcia :)

Dzięki :)

ajdadi napisał(a):Też chciałbym mieć w Grecji półwysep... :mrgreen:

My mamy sporo półwyspów, plaż... to takie miejsca gdzie byliśmy dłużej, sami albo prawie sami :cool:
Nietrudno o to poza sezonem :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.10.2015 12:07

14 września, poniedziałek c.d.

Z Kini pojechaliśmy do Galissas. Stromo pod górę i nieco mniej stromo w dół... a skoro już o tym piszę, to wspomnieć warto o siroskich drogach. Nie jest ta wyspa bardziej górzysta niż inne, ale jak sądzę z powodu sporej liczby ludności i stosunkowo gęstej zabudowy nie pozostało zbyt wiele miejsca na rozwinięcie sieci dróg. Tzn. jest ich sporo, ale są makabrycznie kręte i wąskie, jeździ się po stołecznej wyspie fatalnie :idea: . W zasadzie nie ma odcinka, na którym swobodnie można by rozwinąć prędkość przynajmniej 60 km/h, a pokonywanie nawet niewielkich odległości (chociaż wszystkie są tu niewielkie :) ) trwa zadziwiająco długo. Już wczoraj wieczorem widziałem że coś tu jest nie tak, a teraz, jadąc boczną drogą do Galissas, przekonywałem się, że nie był to odosobniony przypadek.

No ale zajechaliśmy, chociaż początkowo nie miałem takiego zamiaru i ochoty. Galissas bowiem jest opisane jako siroski kurort, sporą miejscowość z hotelami i innego typu kwaterami. Ale po tym co zastaliśmy, przekonaliśmy się, że nie przyjechanie tutaj byłoby błędem.

W położonym w głęboko wciętej zatoce Galissas znajduje się jedyna na Siros plaża oznaczona symbolem „Blue Flag”, co dla nas akurat jest zwykle sygnałem by to miejsce omijać :wink: , jednak było tutaj po prostu ładnie....

Obrazek

Obrazek

Na plaży, jak na pierwszą połowę września, piękną pogodę i bądź co bądź „kurort” - zadziwiająco pusto...

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 456
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone