Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.10.2015 12:34

kulka53 napisał(a):Sardynia, mam nadzieję ma się dobrze
A tutaj... myślę że będzie kontynuowana, równolegle z niniejszą relacją


... no i bardzo dobrze ... :wink: ... w takim razie wydłużam sobie dzień z 24 h na 25 h ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 08.10.2015 12:38

To i ja postaram się zaglądać :-) .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.10.2015 12:52

Lookam zaciekawiony i pozdravki :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.10.2015 12:55

Świetnie, że już piszecie. Kiedy i ja do tej Grecji dotrę??
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2015 18:49

Aglaia napisał(a):To i ja postaram się zaglądać :-) .

Buber napisał(a):Lookam zaciekawiony i pozdravki :D .

Witamy "starych" :wink: bywalców jak i tych zupełnie nowych :)
piekara114 napisał(a):Świetnie, że już piszecie. Kiedy i ja do tej Grecji dotrę??

Rozpocząć łatwo, trudniej czasami kontynuować (jak widać na przykładzie Sardynii :oops: ).
Liczę, że okres jesienno-zimowy przyniesie więcej wolnego czasu.

Do Grecji... lepiej późno, niż wcale, ale myślę, że lepiej wcześniej niż później :roll: :wink:
Wiem, że kuszą Włochy i Chorwacja, ale zacytuję jednego z forumowiczów: "Zdecydowanie najlepiej chyba czuję się w Grecji .... "
A my możemy się pod tym podpisać :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2015 18:54

13 września, niedziela

Poranek pod Olimpem wyglądał mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hmmmm.....

Obrazek

:D

Poszedłem zamoczyć nogi, woda okazała się tak ciepła 8O , że nie sposób się było nie pomoczyć w całości :cool: . Niedługo potem dołączyła Małgosia, nie ma co, kąpiel w morzu przy wschodzie słońca nawet przy największej naszej sympatii do Bałtyku jednak w kraju się nam raczej nie przydarzy :lol: . Całkiem niedawno byliśmy przecież nad Bałtykiem, raptem 3 tygodnie wcześniej... ja kąpałem się co prawda nie o wschodzie słońca, ale prawie codziennie, Małgosia zaś zanurzyła się ... do kolan :lol:

Po kąpieli zjedliśmy spokojne śniadanie, pokręciliśmy się trochę by ogarnąć nasz podróżniczy samochodowy „nieład” :) i około 8 rano ruszyliśmy w drogę.

Obrazek

Obrazek

Variko to taka nadmorska osada rolniczo-wypoczynkowa, jednak taki widok był tu pewnym zaskoczeniem 8O

Obrazek

Trochę nieostro, ale to przez szybę :?

Obrazek

Masyw Olimpu jak zawsze prezentuje się okazale :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2015 18:55

Omijamy tradycyjnie podolimpijskie bramki jadąc przez Leptokarię, jednak tych przed i za wąwozem Tempi już się nie da (albo ja nie wiem którędy trzeba jechać). Zresztą, to raptem 3 euro z hakiem, więc tragedii nie ma. Za Larisą zjeżdżamy z autostrady na naszą drogę alternatywną, darmową, krótszą i niemal tak samo szybką, zwykle osiągamy tu średnią 70-80 km/h . No, ale to wtedy, gdy nie zatrzymujemy się na np. takie fotki :wink: :

Obrazek

Albo takie 8O

Obrazek

Obrazek

:cool:

Albo...... takie :idea:

Obrazek

:D :D :D

A było to mniej więcej tu:

Obrazek

czyli tak trochę pośrodku niczego, pomiędzy Tebami a Elefsiną, już całkiem blisko celu.

Wcześniej, cóż było wcześniej... Spokojna jazda, puste drogi, tanie greckie paliwo i …. chmury, dużo, dużo chmur z których nawet przez moment pokropiło. To akurat niezbyt się nam podobało no i jadąc rozmyślaliśmy nad …. jakąś zmianą planów :lol: :wink: . Wielkiego wyboru już nie było, bo albo Cyklady, albo – nie Cyklady :) czyli np. powrót na Kithirę. Nawet zatrzymaliśmy się na poboczu i trochę posprawdzałem różne połączenia, możliwości promowe na Małgosinym smartfonie. Jednak uznaliśmy, że pogoda na pewno będzie dobra a jednak fajniej będzie zobaczyć coś nowego – no i pojechaliśmy do portu w Pireusie.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2015 18:58

A w porcie, jak to w porcie, czujemy się tu już trochę jak u siebie :cool: . Gdy przyjechaliśmy, promu Blue Star Paros który miał nas zawieźć na Siros jeszcze nie było, mimo że do godziny odpłynięcia zostało około półtorej godziny czasu.

Obrazek

W tejże budce zakupiłem bilety, 132 euro to całkiem sporo jak na niezbyt długą podróż na Siros dla nas dwojga i naszej Skody, ale tego się spodziewałem, zresztą wiemy już, że w Grecji odległość i czas spędzony na promie nie ma wielkiego znaczenia, różnice w cenach są niewielkie.

Czekamy, pan policjant kazał się nam ustawić w określonym miejscu nabrzeża, w pełnym słońcu, w ponad 30 stopniowym upale. Promu nie ma.

Obrazek

Architektura portowej okolicy nie powala :?

Obrazek

Kwiatki czerwone....

Obrazek

…. różowe...

Obrazek

….czerwonoróżowe? :?

Obrazek

Samoloty nad Pireusem i Atenami latają z eskortą :roll:

Obrazek

Rybki w porcie, woda całkiem czysta :idea:

Obrazek

Obrazek

Czekamy.....

W końcu płynie, dobił do brzegu niedługo przed czasem, w którym miał już odpłynąć :? . A przecież musi się wylać z niego morze ludzi i potoki samochodów, to trwa i trwa i trwa. W końcu wjeżdżamy i my, na samym końcu, jako że będziemy wyjeżdżać jako pierwsi, na pierwszym przystanku. Na promie tłum nieprzebrany, Blue Star Paros to wg nas beznadziejny statek (płyniemy nim po raz trzeci) z bardzo małą przestrzenią dla pasażerów, gdy w końcu weszliśmy na górę praktycznie nie było już gdzie usiąść :evil: . Trudno, zajmujemy sobie niewygodne numerowane siedzenia lotnicze trochę ryzykując że ktoś nas wyprosi... ale nic takiego nie miało miejsca. Po męczącej podróży i pokonaniu równych 2000 km w czasie 30 godzin jazdy fajnie byłoby się przespać, ale nie bardzo są na to szanse. No trudno, trzeba te 3 godziny jakoś przeżyć....

Ustalamy jakiś plan na wieczór, trzeba będzie przecież gdzieś spędzić tę pierwszą noc na Siros :cool: . Po zjeździe z promu udamy się na wschodnią część wyspy, do zatoczki opisanej na mapce jako Koraki.... aaa bo nie napisałem, że na Blue Starach można w recepcji zaopatrzyć się w darmowe mapki wysp na które te promy pływają. No, może nie wszystkich, ale Siros była :) , także mamy fajną mapkę, dużo lepszą niż nasze wydruki.

No dobrze, nieco opóźnieni, ale ostatecznie dobijamy do wyspy, której wielka stolica z dwoma kościołami na wzgórzach rozświetla mroki tego późnego już wieczoru. Ermoupoli nie śpi, jest to duże i dość rozległe miasto, jednak jak się przekonaliśmy później, żeby gdziekolwiek przejechać, z jednej strony wyspy na drugą, trzeba przejechać przez takie jedno rondo :wink: . Okazuje się, że północno-wschodnia część miasta, zawierająca centrum, jest wieczorami nieprzejezdna, stoją zakazy i bramki, trochę nam to utrudniło orientację i odnalezienie właściwej drogi. A gdy już dotarliśmy prawie do zatoczki Koraki, okazało się że jest tam.... wyspiarskie wysypisko śmieci :oops: .

Zmiana planów. Położony nieco niżej i bliżej miasta kościół na skarpie był zbyt oświetlony i … zbyt blisko miasta by uznać jego okolice za dobre miejsce do spania. Zatem udaliśmy się tam, gdzie od początku chciałem najbardziej, na zachodnie wybrzeże do Kini i pobliskiej zatoki z plażą Delfini. I to był dobry pomysł :idea:

Kini nocą :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, tawerny pootwierane, są jacyś ludzie, choć o tłumach mowy być nie może. Cisza, spokój, powiewający wiatr.... jedziemy szutrówką do Delfini. A tam, na końcu drogi, zamknięta tawerna z fajnym placykiem parkingowym i jak się okazało z.... prysznicem :) . Zostajemy tu i nawet będzie można się wykąpać w luksusowych warunkach :cool: .

Jesteśmy na Siros, wyspie, o której myślałem, że pewnie się nieprędko znajdziemy, jeśli w ogóle. I proszę – oto jesteśmy :idea:

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 08.10.2015 20:02

Zaje...fajny początek...
Jako stały czytelnik...zasiadam wygodnie w fotelu :)

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.10.2015 20:41

... Paweł, ale tego to się po Tobie nie spodziewałem ... :roll: ... jak już robiłeś wsad do kosza ( podczas noclegu pod Olimpem ) to mogłeś tą obręcz oszczędzić ... :wink: ...
... a tak na serio to widzę, że też jesteś fanem "liczb" ... 222222 ... :mrgreen: ... :wink: ...
Pozdrawiam.
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 08.10.2015 21:53

Jak miło Wasz grecki wątek znowu zobaczyć w "peletonie". Będzie co czytać do wiosny :lol:
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 09.10.2015 00:03

nie może mnie tu zabraknąć :D

ciekawa jestem kolejnych wysp Waszymi oczami:)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.10.2015 08:11

mysza73 napisał(a):
kulka53 napisał(a):
...ZNÓW TU JESTEŚMY :idea: .


No to i ja ZNÓW TU JESTEM :oczko_usmiech:


NO TO I JA JESTEM :)

A więc Siros na początek....

Piękny poranek pod Olimpem, gratulację samych "dwójek" na liczniku! :)
morto15
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 28.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) morto15 » 09.10.2015 09:07

Gratulacje dla Skody.Jak się dba tak się ma.Nawet stare auto z takim przebiegiem jest dzięki dbałości właściciela doskonałym i niezawodnym środkiem transportu. :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-21-24,a każda inna-Cyklad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2015 10:44

ajdadi napisał(a):Zaje...fajny początek...
Jako stały czytelnik...zasiadam wygodnie w fotelu :)

Miałem nadzieję, że dołączysz :)
A mam nadzieję, że nie będzie w kontynuowaniu naszych opisów przerw na tyle długich, by trzeba było z tego fotela wstawać :cool: :wink: :)

kmichal napisał(a):... Paweł, ale tego to się po Tobie nie spodziewałem ... :roll: ... jak już robiłeś wsad do kosza ( podczas noclegu pod Olimpem ) to mogłeś tą obręcz oszczędzić ... :wink: ...
... a tak na serio to widzę, że też jesteś fanem "liczb" ... 222222 ... :mrgreen: ... :wink: ...

Fakt, zwracam uwagę na jakieś symetryczne powtarzanie się cyferek na liczniku - tyle że zdjęć nie robię, bo to już by przegięcie było :wink: . Do pełni szczęścia zabrakło, by była jeszcze godzina 22:22 :cool: , ale tyle czekać nie mogliśmy, wyspy czekały :) Chociaż - 14.00 to w sumie też "druga" :lol:

A wsad niestety to nie moja "zasługa" - trochę wzrostu mi do takich wyczynów brakuje :lol:

margaret-ka napisał(a):Jak miło Wasz grecki wątek znowu zobaczyć w "peletonie". Będzie co czytać do wiosny :lol:

Też nam miło, że będziesz zaglądać :D , chociaż fajnie by było nie przeciągać relacji aż do wiosny :wink:
I liczymy na kontynuację Elafonissi i w ogóle całego wyjazdu :idea:

ArliJ napisał(a):nie może mnie tu zabraknąć :D

ciekawa jestem kolejnych wysp Waszymi oczami:)

Wyspy były ciekawe, to i może będzie na co popatrzeć :)
Fajnie że jesteś:)
tony montana napisał(a):NO TO I JA JESTEM :)

A więc Siros na początek....

Piękny poranek pod Olimpem, gratulację samych "dwójek" na liczniku! :)

No fajnie, fajnie, że jesteśmy tu wszyscy :)

Siros na początek, było nieźle, ale potem też było całkiem dobrze :cool:

I jak tak dalej pójdzie, to "trójki" zobaczymy za jakieś 3 lata :wink:

morto15 napisał(a):Gratulacje dla Skody.Jak się dba tak się ma.Nawet stare auto z takim przebiegiem jest dzięki dbałości właściciela doskonałym i niezawodnym środkiem transportu. :D

Dzięki za obecność i za gratulacje :D
W zasadzie zgadzam się z tą opinią :idea: , bo do doskonałości brakuje klimatyzacji i parku koników więcej pod maską :wink: , ale co do niezawodności - tu już zgoda bez dwóch zdań :idea:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 455
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone