Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.02.2015 20:17

Czyści i odświeżeni ruszyliśmy w ostatni przejazd po Samotrace, do portu. Kamariotissa przywitała nas dość sporym ruchem i zamieszaniem, w końcu niedługo odpłynie jedyny dziś prom. Ustawiłem się w kolejce i poszedłem do punktu gdzie sprzedają bilety, niestety, na rejs powrotny promocja cenowa już chyba nie obowiązywała, zamiast spodziewanej analogicznej ceny jak ostatnio zapłaciłem o 19 euro więcej, czyli w sumie niemal 80 euro. Cóż, Samotraka nie jest zbyt tania :roll: .

Zapakowaliśmy się na prom jako jedni z pierwszych wybierając wygodne miejsca leżące na kanapie :cool: . Mieliśmy na myśli czekający nas pośpiech i to, że warto byłoby się trochę przespać przed daleka drogą... pewnie będziemy dziś jechać przynajmniej do północy 8O .

Ale parę pożegnalnych zdjęć trzeba było przecież zrobić :)

Obrazek

Obrazek

W porcie było spokojnie, na morzu widać całkiem spore fale :roll:

Obrazek

Na promie też dość spokojnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.02.2015 20:18

Odpływamy, na szczęście punktualnie, teraz cenna będzie dla nas każda godzina :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tędy jechaliśmy na nasz pierwszy samotracki nocleg:

Obrazek

Żegnaj Kamariotisso, żegnaj Samotrako :idea:

Obrazek

Obrazek

Mimo silnego wiatru na pokładzie sporo ludzi.

Obrazek

Ładnie się wyspa prezentuje na pożegnanie...

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.02.2015 21:34

kulka53 napisał(a):Wyschnięte już koryto sporej rzeki, gdy przejeżdżaliśmy nad nią (mostem trochę dalej od brzegu) w poniedziałek, płynęło tędy jeszcze dużo wody.


... ładnie to tak ... :roll: ... wypiliście cały zapas słodkiej wody na wyspie a teraz z niej cichaczem uciekacie ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.02.2015 22:09

kulka53 napisał(a): dziś po prostu powylegujemy się na plaży

I to jest właśnie to, co lubię w małych wyspach :) , jest na nich szansa na taki dzień, gdy można niczego nie zwiedzać bez żalu, że coś fajnego przez to się pominie.
Na przyszły rok muszę koniecznie wybrać BARDZO MAŁĄ wyspę! W tym roku niestety będę narażona na stresy :wink: , bo nie dość że krótko, to wyspa – olbrzym. No i jeszcze :roll: bez własnego auta…
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.02.2015 11:03

kmichal napisał(a):... wypiliście cały zapas słodkiej wody na wyspie a teraz z niej cichaczem uciekacie ...

No, nie byłoby to ładnie, gdyby faktycznie tak było... :?
Tę rzekę opuściliśmy wyschniętą, ale inne, z tego co wiem płyną cały rok, dlatego chętni do ewentualnych jesiennych lodowatych kąpieli w słodkiej wodzie innych strumieni nie byli pewnie zawiedzeni :lol: :cool:
dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): dziś po prostu powylegujemy się na plaży

I to jest właśnie to, co lubię w małych wyspach :) , jest na nich szansa na taki dzień, gdy można niczego nie zwiedzać bez żalu, że coś fajnego przez to się pominie.

Teoretycznie można w ogóle niczego nie zwiedzać, niektórym takie wakacje bardzo odpowiadają :cool: , ale nam i Wam raczej nie :)
Czasem są i dość duże wyspy, na których nie ma aż tak wiele atrakcji, myślę, że taka była Tinos :roll: , której jak dla mnie przynajmniej głównym atutem (oprócz sanktuarium, kopalni marmuru i miasteczka Pirgos) były krajobrazy.
Już będąc na Samotrace rozmawialiśmy o tym, że to pierwsze nasze takie "luzackie" wakacje od dawna :lol: , bez planowania, bez przygotowań, ot, po prostu wsiedliśmy w auto i pojechaliśmy :lol:
dangol napisał(a):Na przyszły rok muszę koniecznie wybrać BARDZO MAŁĄ wyspę! W tym roku niestety będę narażona na stresy :wink: , bo nie dość że krótko, to wyspa – olbrzym. No i jeszcze :roll: bez własnego auta…

Wyspa na którą się wybieracie w tym roku, rzeczywiście jest spora ale można przyjąć, że będziecie ją zwiedzać po kawałku. Kilka razy krótko, to w sumie tak jak raz, ale długo :lol:
Ciekawe jaką wysepkę wybierzecie za rok... trochę ich jest :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2015 13:41

13 września, sobota c.d.

Rejs na ląd trwał mniej więcej tyle ile miał trwać, czyli około 2 i pół godziny. Zanim wyjechaliśmy ze statku, trochę czasu minęło bo zastawieni byliśmy dość szczelnie :? .

Obrazek

A potem już tylko baaaaardzo szybka jazda :wink:

Obrazek

Chociaż to zdjęcie zostało zrobione w innym celu niż jej zobrazowanie :lol: , bardziej chodziło tu o to, by uwiecznić grecki minaret 8O

Zresztą, było ich w tej okolicy trochę więcej, tu trochę ostrzej wyszło.

Obrazek

Greckie zabudowania gospodarskie :wink:

Obrazek

Wbrew obawom, upał, mimo że trzydziestostopniowy, nie doskwierał zbyt mocno, słońce było zamglone i nie przypiekało, dzięki temu mogliśmy jechać bez włączonej klimy, czyli z zamkniętymi szybami :lol: . Kilometry zupełnie pustej szosy uciekały dość szybko, od razu postanowiłem że nie będę jechać wolniej niż 120 km/h 8O , a w miarę upływu czasu ta prędkość jeszcze trochę wzrosła, momentami zdarzało się i 150, co jak dotąd nigdy nam się właściwie nie zdarzało. Pal sześć spalanie, pewnie porównywalne przy takiej prędkości do tego wyspiarskiego... po prostu było sobotnie popołudnie a my na jutro wieczorem powinniśmy być już w domu :roll: .

Obrazek

Kto by się przejmował takimi ograniczeniami :wink: ,a zwłaszcza w Grecji :cool: .

Obrazek

No, tu trochę zwolnić trzeba :lol:

Obrazek

Trackie krajobrazy

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2015 13:42

Niemal 300 km do Salonik minęło niemal w mgnieniu oka, ale zanim tam dojechaliśmy, nadszedł taki moment, że MUSIELIŚMY się na chwilę zatrzymać 8O .

Ten moment się właśnie zbliża....

Obrazek

Nadszedł, dokładnie TUTAJ :idea:

Obrazek

Nic to, że autostrada, że niby zatrzymywać się nie wolno... nie było siły, TEN MOMENT trzeba było uwiecznić 8O :cool: :D

Obrazek

Okrągłe dwieście tysięcy kilometrów już przejechaliśmy naszą Skodziną, zawsze bezawaryjnie, nigdy nas nie zawiodła wychodząc nawet z niemałych opresji które w większości opisaliśmy w tym wątku. Oby tak dalej :idea: :D .

Szyba może nie najczyściejsza, ale... pojechaliśmy dalej :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2015 13:43

Mimo rozwijanych „zawrotnych” prędkości, czas i tak mijał nieubłaganie, było coraz później. W Salonikach na chwilę zjechaliśmy z autostrady by dopełnić nieco bak i spokojnie dojechać do Serbii. Na granicy z Macedonią było jeszcze całkiem jasno, ale chmurzyło się coraz bardziej a potem też i trochę popadało. Przy zachodzie słońca mogliśmy obserwować na niebie całkiem ładny spektakl :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, potem podróż znacznie się spowolniła :? . Wschodnia, wiodąca na północ nitka „autostrady” była właśnie w remoncie, a że ruch trochę się zwiększył, jednym pasem ciągnał dłuuugi sznur samochodów. No trudno, za to na przejściu nie straciliśmy wiele czasu, odprawa była niemal bezkolejkowa.

Budowa autostrady w Serbii zmieniła dalszą jazdę w prawdziwie niebezpieczny koszmar. Ruch spory, ciemności, padający znów deszcz... to była masakra :? . We Vranje bierzemy jak zwykle paliwo tym razem na OMV, obok stacji jest parking na który potem podjechałem i tam zjedliśmy sobie porządną kolację. No i nie pozostało już nic innego na dziś jak jechać, jechać, jechać.....

Około 1 w nocy zjechałem na pierwszy parking przy stacji benzynowej za Belgradem. Miejsce generalnie beznadziejne, ale zwyczajnie nie byliśmy w stanie już dalej jechać, nawet energetyczne napoje już nie pomagały. Zwykle układając się do snu zostawiamy lodówkę i krzesełka na zewnątrz, tym razem musieliśmy się pomieścić w środku razem z nimi. Było mokro (padała mżawka), zimno i wcale nie spokojnie. Co chwilę ktoś przyjeżdżał, ktoś odjeżdżał, a towarzystwo łagodnie mówiąc mocno podejrzane :? . Jakoś udało się nam przespać te 3-4 godziny do świtu, ale na przyszłość – nigdy więcej takiego noclegu na przyautostradowym parkingu :idea: .

Dzisiejsza mapka:

Obrazek

14 września, niedziela

Cały dzień jazdy, najpierw w porannej mgle przez Serbię, potem po szybkiej odprawie w Tompie przez Węgry. Zaraz za granicą zatrzymaliśmy się na nieczynnej stacji benzynowej na której poprzedniego roku spędziliśmy noc, tym razem na śniadanie. Ponura pogoda i zimno sprawiły, że nastroje nie dopisywały, do tego dochodził pośpiech i zmęczenie daleką drogą. Kilometry mijały zupełnie bez historii, na szczęście gdzieś na Słowacji poprawiła się trochę pogoda. Ufając nawigacji wybraliśmy jakąś dziwną drogę przez Nitrę, która niby miała być krótsza a okazała się wąska, długa i kręta, jechało się beznadziejnie. Mimo tych wszystkich przeciwności udało się nam dojechać do Brzegu na godzinę 20 czyli o godzinę wcześniej niż początkowo zakładaliśmy.

I to już KONIEC tych bardzo krótkich, ale w sumie udanych greckich wakacji na Samotrace.

Dziękujemy za uwagę...

… i polecamy się na przyszłość :D :idea:

Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.02.2015 13:46

dangol napisał(a):Na przyszły rok muszę koniecznie wybrać BARDZO MAŁĄ wyspę!
Mogę Ci coś polecić :!: :D


Kulki 150/h, autostradą 8O :!:
Cuda, panie, cuda :D

kulka53 napisał(a):... i polecamy się na przyszłość :D :idea:

I my również.
Gdzieś tam podejrzałem, że ciekawe plany macie na wiosnę. :)

pzdr :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 05.02.2015 13:52

kulka53 napisał(a):Zanim wyjechaliśmy ze statku, trochę czasu minęło bo zastawieni byliśmy dość szczelnie .


... upychać to oni potrafią ... :roll: ...

kulka53 napisał(a): TEN MOMENT trzeba było uwiecznić


... gratulacje dla właścicieli ... :lol: ... i dla producenta ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 05.02.2015 13:55

świetna relacja i ta Samotraka waszymi oczyma super dzięki ze i mnie zabraliście ze sobą siedziałem cicho całą relacje a warto było Pozdrawiam Jacek :hut:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 05.02.2015 13:59

kulka53 napisał(a):I to już KONIEC tych bardzo krótkich, ale w sumie udanych greckich wakacji na Samotrace.


... dziękuję, że mogłem po raz kolejny z Wami podróżować ... :) ...
... liczę na nowe tegoroczne podróże z Wami ... :mrgreen: ... gdzieś tam nawet wyczytałem, że bedą Włochy, może Skandynawia a we wrześniu Grecja ... już nie mogę się doczekać ... :) ...
Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.02.2015 14:00

kulka53 napisał(a):Obrazek

Super kolorowy mieliście powrót :P .

kulka53 napisał(a):I to już KONIEC tych bardzo krótkich, ale w sumie udanych greckich wakacji na Samotrace.

Dziękujemy za uwagę...

… i polecamy się na przyszłość :D :idea:

Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł

Dzięki :P
jak zawsze było miło i niebiesko :lol: :papa: .
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.02.2015 14:24

kulka53 napisał(a): TEN MOMENT trzeba było uwiecznić


Obowiązkowo. :D
Poczciwa skodzinka.

Koniec kwiatków i dzikich plaż - szkoda. Na jak długo? :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.02.2015 19:50

longtom napisał(a):Kulki 150/h, autostradą 8O :!:
Cuda, panie, cuda :D

Jak widać, cuda (czasem) się zdarzają :lol:
Choćby taki, że udało się nam dzięki temu dojechać do domu o sensownej jeszcze porze :) , choć liczyłem się z tym, że i na północ może i zjedziemy...
longtom napisał(a):Gdzieś tam podejrzałem, że ciekawe plany macie na wiosnę. :)

Na wiosnę, ale też lato i jesień :)
Czasu dużo, więc wiele może się zdarzyć, ale przygotowania w toku :roll: .
kmichal napisał(a):... upychać to oni potrafią ... :roll: ...

To fakt, gdy trzeba, potrafią. Jednak ten rejs był wyjątkowy pod tym względem, dopóki nie odjechały zastawiające nas auta, nie mogliśmy otworzyć którychkolwiek drzwi :?
kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a): TEN MOMENT trzeba było uwiecznić

... gratulacje dla właścicieli ... :lol: ... i dla producenta ... :mrgreen: ...

I jeszcze dla mechanika, który rokrocznie wymienia parę niezbędnych wg niego części :lol:
Nie protestuję, bo lepiej na zimne dmuchać :roll: , a poza tym, są naprawdę tanie :)

A co do producenta... kiedyś czytałem (ze 2 lata temu), artykuł o jakimś Niemcu i jego Fabii też z rocznika 2000, którą przejechał okrągły milion km 8O Nam jeszcze trochę brakuje, ale jesteśmy na dobrej drodze :lol: .
kmichal napisał(a):... liczę na nowe tegoroczne podróże z Wami ... :mrgreen: ... gdzieś tam nawet wyczytałem, że bedą Włochy, może Skandynawia a we wrześniu Grecja ... już nie mogę się doczekać ... :) ...

Plany są :idea: , chęci też :)
I szczerze, też się już nie mogę doczekać, a to jeszcze co najmniej 3 miesiące :?
Mamy trochę zaległego urlopu, więc jeśli inne okoliczności pozwolą, trochę "poszalejemy" :cool:

jacek73 napisał(a):świetna relacja i ta Samotraka waszymi oczyma super dzięki ze i mnie zabraliście ze sobą siedziałem cicho całą relacje a warto było Pozdrawiam Jacek :hut:

Cześć Jacek :)
Dzięki za miłe słowa i ujawnienie :)
Fajnie że się podobało :idea:

mysza73 napisał(a):Dzięki :P
jak zawsze było miło i niebiesko :lol: :papa: .

Jak to w Grecji :cool: :lol:

Vjetar napisał(a):
kulka53 napisał(a): TEN MOMENT trzeba było uwiecznić

Obowiązkowo. :D
Poczciwa skodzinka.

Dobrze nam służy, to był jeden z najlepszych zakupów jakie w życiu zrobiłem :D
200 000 to może nie jest jakiś powalający przebieg jak na nieco ponad 14 lat (wtedy), ale na co dzień dojeżdżamy do pracy rowerami :lol: , a auto jakieś 3/4 tych kilometrów zrobiło podczas wakacyjnych tras...

Vjetar napisał(a):Koniec kwiatków i dzikich plaż - szkoda. Na jak długo? :wink:

Co najmniej do maja :roll:
Mam nadzieję że tam gdzie uda się nam dojechać też będą jakieś dzikie plaże i w ogóle okolice, chociaż trochę hitowych miejsc też zamierzamy zaliczyć :)

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 450
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone