Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2014 12:51

Dzwonnica tutejszego głównego kościoła

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wokół niego znajduje się to właściwe Kastro, bardzo malutkie i ciasno zabudowane, tak, że nawet nie było jak zrobić kościołowi zdjęcie. Samo Kastro też jest inne niż do tej pory widzieliśmy... a o tej porze było tu zupełnie pusto. Zresztą Emporio to miejscowość podobno zupełnie omijana przez turystów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2014 12:52

Mury Kastro od zewnątrz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część Emporio leży u stóp najwyższego szczytu wyspy.

Obrazek

Poza Kastro nie ma tu za bardzo co oglądać, wracamy do samochodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak trochę inne są tutejsze kościoły i różne budynki :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za to cytrynki – wszędzie takie same :) .

Obrazek

To nie był długi spacer, ale myślę, że warto było się tu na tę godzinkę zatrzymać. Emporio nie oferuje porywających widoków, nie ma tu żadnych sklepów z pamiątkami i restauracji, nam się tam podobało (zwłaszcza mi :cool: )

c.d.n.
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 26.06.2014 13:47

Bardzo mi się podoba Santorini, wszystko jest dopracowane, pomalowane i taaakie ciepłe. Ile tu schodków, zakamarków, dom na domu. Ciekawe jak tu wyglądają księgi wieczyste, geodeta pewnie by zwariował :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 26.06.2014 13:54

kulka53 napisał(a):To nie był długi spacer, ale myślę, że warto było się tu na tę godzinkę zatrzymać. Emporio nie oferuje porywających widoków, nie ma tu żadnych sklepów z pamiątkami i restauracji, nam się tam podobało (zwłaszcza mi :cool: )


Teraz żałuję, że nie odwiedziliśmy Emporio, pewnie też by nam się podobało. Tak samo żałuję Akrotiri, kiedy tam byliśmy wykopaliska były zamknięte, przez długi okres czasu zresztą.

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.06.2014 13:57

kulka53 napisał(a):...warto było się tu na tę godzinkę zatrzymać. Emporio ...


Z całą pewnością. Mi się podobało. :)

pzdr :wink:
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 26.06.2014 14:02

Emporio do listy "must see" dopisane :D



Pozdrawiam cieplutko
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21041
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 26.06.2014 16:13

kulka53 napisał(a):
Koło takiego cuda zbudowanego na czyimś dachu zaparkowałem...

Obrazek



Wypisz...wymaluj...fotka-reklama jak z jakiegoś katalogu w BP

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 11:34

heca7 napisał(a):Bardzo mi się podoba Santorini, wszystko jest dopracowane, pomalowane i taaakie ciepłe. Ile tu schodków, zakamarków, dom na domu. Ciekawe jak tu wyglądają księgi wieczyste, geodeta pewnie by zwariował :D

Jest to wyspa, którą na pewno warto raz zobaczyć. Nie przypuszczam, byśmy mieli możliwość i ochotę tam jeszcze wrócić, ale tego że byliśmy, i to jak na nas całkiem długo :) na pewno nie żałujemy.
A może greccy geodeci tworzą trójwymiarowe mapy? :roll: :lol:
KOL napisał(a):Teraz żałuję, że nie odwiedziliśmy Emporio, pewnie też by nam się podobało. Tak samo żałuję Akrotiri, kiedy tam byliśmy wykopaliska były zamknięte, przez długi okres czasu zresztą.

Z tego co pamiętam, byłeś tam dość krótko, zdaje się 2-3 dni, a w takim czasie nie sposób zobaczyć wszystkich miejscowości, wtedy wybiera się same "hity" :)
Ale że Akrotiri było zamknięte? Coś kojarzę, że ruiny antycznej Thiry, to tak, jakiś czas były niedostępne dla zwiedzających ale o Akrotiri nie słyszałem. Może trafiłeś na jakąś konserwację :? .
longtom napisał(a): Mi się podobało. :)

Jeśli świeżo po takich widokach i tylu wyspach... to rzeczywiście Emporio musi być ładne :D
Joan65 napisał(a):Emporio do listy "must see" dopisane :D

Fajnie że się spodobało :)
Oby na miejscu też nie zawiodło, bo będzie na mnie... 8O :wink:
ajdadi napisał(a):Wypisz...wymaluj...fotka-reklama jak z jakiegoś katalogu w BP

Pierwsze skojarzenie BP miałem z British Petroleum :wink:
Może dlatego, że katalogi biur podróży to dla nas "terra incognita" :lol:

Pozdrawiamy :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.06.2014 12:38

kulka53 napisał(a):
Z tego co pamiętam, byłeś tam dość krótko, zdaje się 2-3 dni, a w takim czasie nie sposób zobaczyć wszystkich miejscowości, wtedy wybiera się same "hity" :)
Ale że Akrotiri było zamknięte? Coś kojarzę, że ruiny antycznej Thiry, to tak, jakiś czas były niedostępne dla zwiedzających ale o Akrotiri nie słyszałem. Może trafiłeś na jakąś konserwację :? .


Byliśmy nawet dwa razy, ale, tak jak piszesz, krótko, raz dwa dni raz nawet nie cały dzień. Akrotiri było zamknięte kilka lat, zawalił się dach w wyniku czego zginął walijski turysta. Ponownie otwarto wykopaliska w 2012 roku.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:50

KOL napisał(a):Akrotiri było zamknięte kilka lat, zawalił się dach w wyniku czego zginął walijski turysta. Ponownie otwarto wykopaliska w 2012 roku.

No to mi się pomieszało :oops:
Pamiętałem że któreś ruiny były nieczynne ale sądziłem że to te drugie :?
Rzeczywiście, konstrukcja dachu i w ogóle całego budynku wyglądała na zupełnie nową i nowoczesną. Automatycznie włączało się np zasłanianie szczelin przez które wpadało światło, tak, by promienie słoneczne nie padały na ruiny.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:56

9 maja, piątek c.d.

Niestety... gdy wyjeżdżaliśmy z Emporio widać już było że niebo zupełnie zasnuje się chmurami :? . Było jeszcze bardzo wcześnie, na plażę i tak się nie mieliśmy na razie zamiaru wybrać, więc teoretycznie tragedii nie było, no ale zawsze to przyjemniej jak świeci słońce. A przy panujących od początku maja temperaturach gdy słońca nie było, robiło się zwyczajnie zimno :? , które to wrażenie potęgował jeszcze wiatr. Dziś co prawda silnego wiatru nie było, ale temperatury poniżej 20 stopni w dzień naprawdę się nie spodziewaliśmy. No ale w odróżnieniu od majowych Włoch tu przynajmniej nie lało :wink: .

Przejechawszy raptem kilka kilometrów znaleźliśmy się w Pirgos, które około 200 lat wstecz straciło swą funkcję stolicy Santorini. O ile Emporio schowane jest w dolince za górami i w ogóle nie rzuca się w oczy, tak Pirgos, położone wysoko na pagórku poniżej najwyższego szczytu wyspy rzuca się w oczy z każdego niemal miejsca. To duża miejscowość trochę bardziej oswojona turystyce, ale jednodniowi turyści z pewnością nie mają szans tu dotrzeć. My dotarliśmy :) .

Także i tu na samej górze znajduje się weneckie Kastro z XIII wieku, jedno z pięciu jakie są na wyspie, i jak się okazało znacznie większe niż oba widziane poprzednio.

Są też pojedyncze sklepiki z takimi cudami :)

Obrazek

Obrazek

Najbardziej podobały mi się widziane w kilku miejscach koszyki z kamieniami w 3 podstawowych tutejszych kolorach: czarnym, czerwonym i białym (pumeks). Jeden kamyk – jedno euro :wink: .

Nie zajmujmy się jednak tak ewidentnymi przejawami komercyjnymi i popatrzmy na Pirgos pod chmurami...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiatraki, tym bardziej widziane z większej wysokości, a na pierwszym planie powszechny tu widok winorośli :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:56

Widoczność niestety była gorzej niż kiepska :?

Obrazek

Czasami zza chmur jeszcze przebijały się promienie słońca, ale nadzieje na poprawę były płonne...

Obrazek

Obrazek

Tu i ówdzie można było dojrzeć innych turystów :)

Obrazek

I miejscowych :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:57

Elegancki hotel pod samym Kastro.... a chmury coraz ciemniejsze :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamiast pójść od razu na górę, okrążyliśmy Kastro pod murami, była tam wąska dróżka prowadząca donikąd. Przy ładnej pogodzie całe Pirgos to świetny punkt widokowy :roll:

Fira

Obrazek

Obrazek

Idąc tamtędy mogliśmy się naocznie przekonać, że masowa turystyka nie sprawiła że nagle Santorini (i jak sądzę inne podobnie oblegane zakątki Grecji) stała się wymuskanym miejscem na wzór np. alpejskich ukwieconych miasteczek. To jest Grecja... tu zawsze gdzie się tylko człowiek nie obróci, będą opuszczone, zrujnowane domy, zaniedbane zaułki, czy.... pasące się osły :lol:

Obrazek

Nie wiem czy to na nasz widok taka euforia? :lol:

Obrazek

A w dole okazały Agios Charalambos w wiosce Exo Gonia

Obrazek

U stóp Profitisa Iliasa jakieś kopalnie :roll:

Obrazek

Pod murem...

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:58

Ale chodźmy wreszcie na to Kastro :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół na szczycie

Obrazek

I jeszcze taki, z tego co pamiętam nie pełni już funkcji sakralnej, była tam jakaś wystawa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 12:58

Obecnie Kastro jest w znacznej mierze zrujnowane, podobnie jak to w Akrotiri, ale do czasu wielkiego trzęsienia ziemi w 1956 roku mieszkało tu około 70 rodzin :roll: .

Obrazek

Obrazek

Ale i ładne zaułki też są :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pirgos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wink:

Obrazek

Pirgos z drogi do Exo Gonii.

Obrazek

Tu też było całkiem ładnie, na pewno odebralibyśmy dawną stolicę wyspy inaczej przy błękitnym niebie i świecącym słońcu. Tak sobie nawet myślałem czy by jeszcze raz tu nie pospacerować w innych warunkach pogodowych, ale raz, nie bardzo mieliśmy czas :wink: , a dwa, takich warunków też nie było za dużo :roll: . Podobnie jednak jak Emporio, tak Pirgos spokojnie możemy polecić na godzinny spacer :)

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 412
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone