Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wawerek
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 10.04.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawerek » 20.05.2014 16:14

Szybki start! Super!
Pasy zapięte i jedziemy z Wami;)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 20.05.2014 19:13

kulka53 napisał(a):
Znów Grecja... to już się staje nudne :wink: . Ale tym razem w maju, więc może nie aż tak bardzo?


Super że już jesteście :D Uwielbiamy Wasze podróże, my mamy jeszcze 84 DDW :hut:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.05.2014 20:00

Fajnie, że już jesteście, bo poczytam sobie coś ciekawego :)

Widzę, że wyjazd z "przygodami". Całe szczęście wszystko się dobrze skończyło :)

Czekam na Wasze pierwsze w tym roku :D greckie wakacje 8)
perejra
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 23.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) perejra » 20.05.2014 20:32

I ja sie melduje.
To moja pierwsza "na biezaco" czytana relacja. Nie moge sie doczekac kazdego nastepnego odcinka :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.05.2014 11:19

Witamy wszystkich "Starych" :wink: i Nowych Czytelników zainteresowanych Grecją i jej wyspami :)
Świetnie, że jest Was aż tylu 8O :D

te kiero napisał(a):rozumiem, że wóz pozostaje bez zmian, to ten, który po widokach robi na mnie największe wrażenie :D

Oczywiście bez zmian, ale w sumie nie wiem dlaczego robi takie wrażenie... do osiągów Porsche czy innych Lamborghini trochę mu daleko a i oryginalnością sylwetki nie grzeszy :roll:

:wink:

janusz.w. napisał(a):Myśmy 4x płynęli z Anekiem i nie było źle.

Dopóki nic się nie dzieje, wszystko jest ok, pewne sprawy mogą się ujawnić wtedy, gdy zaczynają się problemy... jak w życiu.
Ale faktem jest, że już poprzednio, gdy płynęliśmy Prevelisem na Milos jakoś nie zapałaliśmy wielkim entuzjazmem do tego statku :roll:

husband napisał(a):Czy w Serbii na bramkach dalej można płacić w euro, czy w lokalnej walucie. W Macedonii z tego co pamiętam z zeszłego roku to tylko denary. Czy coś sie zmieniło przez rok ?

My płaciliśmy w Serbii w dinarach ale z tego co widziałem, nic się nie zmieniło, przy bramkach wisiały przyklejone cenniki w euro.
W Macedonii nie wiem, ale nie wydaje mi się by tak szybko zmienili zdanie i nagle zaczęli znów przyjmować blaszane euraki bez wydawania rachunku :wink:

Pozdrawiamy :)
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 21.05.2014 12:23

...to ja dopytam czy na bramkach w Serbii i Macedonii można płacić kartą.
28 DDW :hut:
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.05.2014 12:32

janusz.w. napisał(a):
kulka53 napisał(a):Co do promu i w ogóle do linii Anek... jak na dziś została skreślona z naszej listy tych, którymi chcielibyśmy popłynąć choćby jeszcze jeden raz :? , być może kiedyś zmienimy zdanie ale tylko wtedy gdy nie będzie innej możliwości by dostać się tam gdzie byśmy chcieli.


Ulala... :? No to ciekaw jestem konkretów w tej kwestii. Myśmy 4x płynęli z Anekiem i nie było źle. A na ten rok jest wśród opcji...

pozdr


Też czekam na konkrety, zwłaszcza że niektóre połączenia obsługuje tylko Anek :idea:
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.05.2014 12:33

kataryniarz napisał(a):...to ja dopytam czy na bramkach w Serbii i Macedonii można płacić kartą.
28 DDW :hut:


Można.

W Grecji nie można :?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.05.2014 12:41

eystrasalt napisał(a):
kataryniarz napisał(a):...to ja dopytam czy na bramkach w Serbii i Macedonii można płacić kartą.
28 DDW :hut:


Można.

W Grecji nie można :?

Dokładnie tak :)

eystrasalt napisał(a):Też czekam na konkrety, zwłaszcza że niektóre połączenia obsługuje tylko Anek :idea:

Tak, na pewno na niektóre wyspy Dodekanezu najprościej dostać się Anekiem i to właśnie tym statkiem trochę dla nas pechowym. Dlatego napisałem, że może kiedyś się z tym przewoźnikiem przeprosimy, ale musi minąć trochę czasu.

A jakie konkretnie połączenie masz na myśli?

Może jutro uda mi się coś więcej napisać.
-Katka-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 26.11.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Katka- » 21.05.2014 14:22

I ja cieszę się ze stratuje Wasza relacja i znów piekna Grecja :)
My do tej pory Grecję ( wyspy ) odwiedzalismy tylko samolotowo, ale ciagle chodzi mi po głowie zamiast samochodem do Chorwacji, zawitać do Hellady .
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.05.2014 14:25

kulka53 napisał(a):A jakie konkretnie połączenie masz na myśli?


Pireus - (C)hania (Kreta)

W drodze powrotnej z Krety planuję płynąć na Peloponez, ale to połączenie obsługuje inny armator (wiem o tym m. in. dzięki Tobie).
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 21.05.2014 23:23

kulka53 napisał(a):Witamy wszystkich "Starych" :wink: ...... Czytelników


8)
Czekam na pierwsze foty.
:hut:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2014 10:59

-Katka- napisał(a):I ja cieszę się ze stratuje Wasza relacja i znów piekna Grecja :)
My do tej pory Grecję ( wyspy ) odwiedzalismy tylko samolotowo, ale ciagle chodzi mi po głowie zamiast samochodem do Chorwacji, zawitać do Hellady .

Jeśli nie straszne Wam długie podróże - to jak najbardziej :)
My najkrótszą trasą do Aten (bez niespodziewanych objazdów) mamy poniżej 2000 km.
Co prawda promy kosztują, ale grecki ląd też jest OK :idea:
Tak więc... :wink:
eystrasalt napisał(a):Pireus - (C)hania (Kreta)

Aha, no może, nie sprawdzałem jeszcze Krety dokładniej.
Ale, przecież na Krecie są też inne porty :)

Twój plan jest całkiem fajny, już to pisałem. Mi chodził po głowie na wrzesień taki trochę podobny :cool: , ale raczej nie w tym roku.

kaszubskiexpress napisał(a):Czekam na pierwsze foty.

Mówisz - masz :idea:
:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2014 11:04

2 maja, piątek

Pierwszy tegoroczny poranek na greckiej ziemi.... :cool: , fajnie, ale temperaturą nie powalił, do tego wiał zimny wiatr od lądu. Grzecznie poczekaliśmy w aucie na wschód słońca licząc że trochę nas pogrzeje i będzie można się trochę pozajmować poranną toaletą :cool: . Tak więc definitywnie przestałem już liczyć na poranną kąpiel w greckim morzu, zmierzyłem temperaturę wody, 16 stopni pozwoliło mi na zanurzenie się ... do kolan :lol: .

Zresztą, na co tu wiele liczyć gdy na szczytach olimpijskiego masywu spoczywają spore ilości śniegu 8O

Obrazek

Obrazek

Wiaterek od lądu to i plaża jakby większa :lol:

Obrazek

Obrazek

Nie zwlekaliśmy jednak za długo – tuż przed startem.

Obrazek

Olimp pod pierzynką (okolice Plaki)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2014 11:05

Zmęczeni trochę byliśmy, nie da się ukryć a jeszcze kilkaset km było przed nami. Kawałek pojechaliśmy zwykłą drogą, potem gdzieś za Paralią Skotinas wjechałem na „autostradę” . To wciąż miejscami zwykła droga, ale widać, że z roku na rok jakieś prace trwają i efekty choć mizerne, są jednak widoczne. Na dwóch bramkach przed i za wąwozem Tempi płacę około 3,50 euro a potem za Larisą znów zjeżdżamy na zwykłą drogę.

Majowa Grecja to zupełnie inny świat od tego co znamy z września, czy nawet z lata 8O . Jest zielono :idea: a nawet można powiedzieć - kolorowo, czarne, zaorane pola teraz przykryte są falującymi łanami zbóż, nieskoszona :wink: trawa kładzie się tu i ówdzie na jezdnię. Mimo, że czas trochę nas goni, nie sposób się nie zatrzymać i nie pstryknąć paru fotek...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie jak w Toskanii :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zafascynowały nas te maki... to całkiem inny gatunek niż te, które kwitną u nas. Są wyższe, ciemnoczerwone, wręcz wiśniowe. A wewnątrz zamiast czarnego kółeczka mają coś w rodzaju krzyża. Trochę wiało :? i wtedy nie udało się zrobić nieporuszonej fotki z bliska.
Ostatnio edytowano 22.05.2014 11:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 390
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone