Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 23.04.2014 10:25

kulka53 napisał(a):Poza tym parę dni temu dotarło do mnie, że przez Serbię będziemy przejeżdżać 1 maja :?
Ciekawe czy świętują tam na tyle, by wszystkie kantory były pozamykane :roll:, czy może nie będzie tak źle.
Jak nie wymienimy waluty, trzeba będzie na stacjach za paliwo płacić kartą (czego zawsze udawało się uniknąć)



...Jeżeli będziesz jechał przez Horgosz to na granicy jest bank i tam na spokojnie
wymienisz euro na dinary,na niektórych CPN też są kantory..więc powinno być OK
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.04.2014 12:26

Witam ponownie.
Sorki, że zawracam głowę kiedy na dniach już wyjazd.
Mam pytanie związane z Macedonią a konkretnie z Kanionem Matka.
Chcielibyśmy tam wjechać i popłynąć łodką, jednak nie wiem jak to wygląda cenowo i jak dużo czasu jest potrzebnego na taką wycieczkę. Poza tym nie wiem w którą stronę jadąc tam zawitać. Czy lepiej rano np koło 8-9 godziny czy popołudniu np koło 15-16.
Wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.04.2014 19:06

ajdadi napisał(a):...Jeżeli będziesz jechał przez Horgosz

Nie... tak jak w zeszłym roku teraz też będziemy jechać przez Tompę.
Porozglądam się na granicy, jak nic nie będzie to może w Suboticy.

Dawniej kilka razy jechaliśmy przez przejście Backi Breg/Hercegszanto, ostatnio też parę razy przez Chorwację i przejście Tovarnik/Sid. Przy pierwszym wariancie wymieniałem walutę w Bezdanie albo już w głębi Serbii, w Kuli. Przy drugim - bezproblemowo w Sid.
Przez Tompę jest jednak trochę bliżej, no i od Suboticy od razu autostrada. W stosunku do poprzednich tras to przynajmniej 2 godziny zysku, co przy naszym tempie poruszania jednak robi różnicę w sensie mniejszego zmęczenia drogą.

kmichal napisał(a):Sorki, że zawracam głowę kiedy na dniach już wyjazd.
Mam pytanie związane z Macedonią a konkretnie z Kanionem Matka.
Chcielibyśmy tam wjechać i popłynąć łodką, jednak nie wiem jak to wygląda cenowo i jak dużo czasu jest potrzebnego na taką wycieczkę. Poza tym nie wiem w którą stronę jadąc tam zawitać. Czy lepiej rano np koło 8-9 godziny czy popołudniu np koło 15-16.

Spoko :)

Z Matką to jednak za wiele nie pomogę... myśmy tam byli przez chwilę (i to dość dawno), tak tylko popatrzeć bo było już dość późno i powoli robiło się ciemno. Łódkami już nikt po jeziorze nie pływał, ale cennik wisiał, coś kojarzę, że taki rejsik to kilkaset denarów, czyli pewnie koło 10 euro. Ile trwa, nie mam pojęcia, z tego co pamiętam, są tam jakieś jaskinie do których się wpływa, ale szczegółów nie znam. Jezioro nie jest jakieś ogromne, tak więc pół dnia to pewnie nie zajmuje :) .
Poniżej zapory, na rzece jest tor kajakarstwa górskiego, jak byliśmy chyba były jakieś treningi bo ludzie pakowali na auta ostatnie kajaki.
W ogóle cała okolica jest bardzo atrakcyjna, na zboczach kanionu jest pełno szlaków, sądzę że dobrze utrzymanych, były mapki, jest tam pełno bizantyjskich kościółków i kapliczek.
Sądzę, że lepiej być tam rano... myśmy we wrześniu przyjechali tam koło 16-17 i już całkowite pustki tam były.
W każdym razie na pewno warto :idea: , bardzo mi się tam podobało i mieliśmy plany żeby może kiedyś, przy okazji jeszcze tam na dłużej zajechać... ale na planach się skończyło.

Pozdrawiam :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.04.2014 19:31

Mimo wszystko dzięki. Każda informacja jest ważna. Faktycznie chyba zawitamy tam od rana czyli w drodze powrotnej.
Życzę szerokiej drogi i fantastycznych przeżyć bez niespodzianek samochodowych a po powrocie czekamy na kolejną piękną relację.
P.S. My za tydzień też wyruszamy ale na razie tylko na 5 dni i do Szklarskiej Poręby. Zawsze jednak to jakaś namiastka wakacji :D
Pozdrawiamy.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.04.2014 11:02

kulka53 napisał(a):Nie... tak jak w zeszłym roku teraz też będziemy jechać przez Tompę.
Porozglądam się na granicy, jak nic nie będzie to może w Suboticy.


To w Suboticy na wjeżdzie od strony Tompy będziesz miał kantor po prawej stronie
wymieniałem tam euro na dinary...
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 27.04.2014 21:39

Wy śmigacie w Grecji autostradą, prawda?
Z internetu wynika mi, że odcinek Saloniki - Ateny to 19 euro - zgadza się?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.04.2014 11:24

DarCro napisał(a):Wy śmigacie w Grecji autostradą, prawda?
Z internetu wynika mi, że odcinek Saloniki - Ateny to 19 euro - zgadza się?

Nieprawda :)

Najpierw jedziemy tak:

a1.jpg


Odcinek od granicy do krzyżówki przy Salonikach jest darmową a'la autostradą. Trasa przez Chalkidonę i Aleksandrię ma dość kiepską nawierzchnię - chyba ze względu na to że sporo tirów tamtędy omija opłaty autostradowe. Jednak masyw Olimpu najlepiej minąć autostradą/zwykłą drogą od wschodu, objazd od zachodu jest zbyt czasochłonny. Za tamtejsze bramki trzeba zapłacić jakieś 5-6 euro.

Za Larisą znów zjeżdżamy z autostrady (zjazd w okolicach marketów i wsi Nikaia). Ogólnie droga jest ok, tylko przed i za Lamią jest sporo serpentyn. Poza tym jest dość pusto, aż do Teb (Thiva). Potem stan drogi się trochę pogarsza (chociaż są wyremontowane fragmenty) i ruch jest spory.

a2.jpg


W ten sposób mamy do przejechania 60 km mniej, a przy naszym tempie jazdy autostradą, zwykłą drogą wychodzi jak sądzę niewiele dłużej.

Jakie są opłaty za całość autostrady - tego nie wiem. Raz tylko jechaliśmy od Eubei do granicy, bramek naliczyłem około 8-10 a na każdej średnio 2 euro opłaty. Wydaje mi się, że 19e za całość to dość optymistyczna kwota :?
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 28.04.2014 13:01

kulka53 napisał(a):
Jakie są opłaty za całość autostrady - tego nie wiem.


Znalazłem coś takiego:
ceny w Euro

odcinek----------------samochód osobowy
Katerini – Larisa (E75) 5,10
Saloniki - Grevena (E90) 2,80
Saloniki - Katerini (E75) 2,85
Larisa – Lamia (E75) 5,20
Thiva - Afidnes (E75) 2,35
Afidnes – Ateny (E75) 2,05
Lamia – Thiva (E75) 2,25
Ateny – Korynt (E94) 2,90
Korynt – Trípoli (E65) 2,75
Korynt – Patras (E65) 2,90
tunel Aktio-Preveza (E55) 3,00
most przez Cieśninę Koryncką (Andirio - Rio) 12,90
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 28.04.2014 18:48

Dzięki za info.

A tą drogą nieautostradową to liczyć 50 km/h, czy da się więcej wyciągnąć?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.04.2014 22:07

Darkos napisał(a):Znalazłem coś takiego

Dzięki :)
Rzeczywiście, wychodzi około 19 euro za całość do Aten. Spodziewałem się że jest to więcej.
Ale na pewno Via Egnatia ma już więcej czynnych bramek niż ta jedyna w okolicy Greveny. 2 lata temu na pewno jeszcze jedna (albo i dwie) już działała, gdzieś bliżej Joaniny.

DarCro napisał(a):A tą drogą nieautostradową to liczyć 50 km/h, czy da się więcej wyciągnąć?

Spokojnie da się więcej.
Terenów zabudowanych nie jest przesadnie dużo, ruch nawet za dnia jest znośny.
Serpentyny o których pisałem mają w większości po 2 pasy dla podjeżdżających więc TIRy nie są problemem.
Liczyłbym spokojnie na 70 km/h.
Zresztą Grecy nie należą do nacji dla których ograniczenie prędkości ma jakieś duże znaczenie :cool:
Pojeździłeś trochę po Albanii... jak dla mnie krajem pod wieloma względami najbardziej przypominającym Albanię jest właśnie Grecja.
Najtańsze paliwo jest w okolicy Chalkidony/Aleksandrii oraz na większości stacji w Atenach.
A w przeciwieństwie do Polski i paru jeszcze innych krajów, diesel jest w GR ZNACZNIE :idea: tańszy od Pb95.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 28.04.2014 22:38

kulka53 napisał(a):Najtańsze paliwo jest w okolicy Chalkidony/Aleksandrii oraz na większości stacji w Atenach.
A w przeciwieństwie do Polski i paru jeszcze innych krajów, diesel jest w GR ZNACZNIE :idea: tańszy od Pb95.


Czyli taniej diesel wyjdzie niż w takiej Serbii czy Macedonii?
Aha, i jeszcze jak jest z policją? Dużo stoją przy drodze lub na drodze łapią?

Co do jazdy po Grecji jeszcze taka statystyka: w Polsce ginie w wypadkach 8,5 osób na 100 000 ludności (rocznie), a w Grecji aż 12,2. (Ale Albania ma 50! 8O )

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... death_rate
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.04.2014 07:46

DarCro napisał(a):Czyli taniej diesel wyjdzie niż w takiej Serbii czy Macedonii?

Taniej może nie, ale na pewno różnice nie będą wielkie.
Ani Serbia ani Macedonia nie są notowane, ale w Grecji wg e-petrol diesel średnio jest raptem 20 gr droższy niż w PL. A benzyna niestety przynajmniej 1,5 zł :?
DarCro napisał(a):Aha, i jeszcze jak jest z policją? Dużo stoją przy drodze lub na drodze łapią?

Na wyspach w ogóle nie ma tego problemu. Tam zresztą nieczęsto da się szybciej pojechać, to i po co by mieli stać :) .
Na lądzie też za bardzo sobie nie przypominam patroli. Pewnie były tu czy tam jakieś 2-3... ale na te ładne parę tys. przejechanych km to właściwie jakby ich nie było. Myśmy (odpukać) kontaktu nie mieli.
Z tego co pamiętam, to dużo policji było w Albanii, MNE i Chorwacji, no i wiadomo, zdarzają się podczas przejazdu przez Czechy czy Węgry.

DarCro napisał(a):Co do jazdy po Grecji jeszcze taka statystyka: w Polsce ginie w wypadkach 8,5 osób na 100 000 ludności (rocznie), a w Grecji aż 12,2. (Ale Albania ma 50! 8O )

8O
Rzeczywiście :?
Mało który kraj zbliża się do tego niechlubnego albańskiego rekordu.
W Europie żaden... nawet w Rosji jest dużo lepiej choć youtube pęka w szwach od filmików z tamtejszymi wypadkami.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 29.04.2014 08:06

kulka53 napisał(a):W Europie żaden... nawet w Rosji jest dużo lepiej choć youtube pęka w szwach od filmików z tamtejszymi wypadkami.

to ponoć tylko kwestia popularności rejestratorów jako koniecznego sprzętu do walki z ogólnonarodowym przekupstwem i chamstwem
kulka53 napisał(a):Raz tylko jechaliśmy od Eubei do granicy, bramek naliczyłem około 8-10 a na każdej średnio 2 euro opłaty. Wydaje mi się, że 19e za całość to dość optymistyczna kwota

wcale nie jest źle, tylko te straty czasu na bramkach...
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.04.2014 22:57

30 kwietnia już jutro... :)
Tradycyjnie życzę szerokiej drogi i samych dobrych wrażeń :!:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.04.2014 10:53

te kiero napisał(a):to ponoć tylko kwestia popularności rejestratorów jako koniecznego sprzętu do walki z ogólnonarodowym przekupstwem i chamstwem

Fakt, chociaż z tego co słyszałem to nawet taki filmik może nie zostać uznany za wystarczajacy dowód :?
te kiero napisał(a):wcale nie jest źle, tylko te straty czasu na bramkach...

Aż tak dobrze też nie jest :wink:
My wybieramy krajówki, chociaż na jednej już raz mieliśmy niemiłe spotkanie z psem wielkości cielaka :?
Bramki na tej autostradzie są denerwujące, to prawda, ale myśmy byli jeszcze bardziej wkurzeni na te nie pooddawane odcinki tu i ówdzie :?

janusz.w. napisał(a):30 kwietnia już jutro... :)
Tradycyjnie życzę szerokiej drogi i samych dobrych wrażeń :!:

A nawet już dziś :)
Nie ma wyjścia, trzeba jechać :wink:

Jak to zwykle u nas, rzutem na taśmę nie obyło się bez jednej zmiany planów. Może niedużej, ale zawsze :cool:
A potem i tak jeszcze na miejscu może się to i owo pozmieniać... zobaczymy.

Dzięki :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 387
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone