Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.11.2012 11:56

FAN-TA-ZJA :!: 8O :o
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 06.11.2012 13:09

longtom napisał(a):FAN-TA-ZJA :!: 8O :o


Fantazja :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.11.2012 22:03

kulka53 napisał(a): Takich specjałów na pewno byśmy nie zjedli 8O


A my owszem :) ! Ośmirniczki bardzo nam smakują :P , na wakacjach moglibśmy jeść je codziennie, gdyby troszkę :roll: tańsze były. Jest jednak jak jest, więc wygrywa grecka sałatka :wink: z produktów nabytych na straganie i w markecie.

A poza tym, biało-niebiesko 8) się zrobiło i bardzo mi się to podoba.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 07.11.2012 11:34

weldon napisał(a):Śliczne kolory tych kościółków i w ogóle, tej okolicy.[/color]


mariusz-w napisał(a):... prawie jak na Cykladach ! ;) :)

Świetne miejsca ... urocze i takie fotogeniczne.


PabloX napisał(a):
longtom napisał(a):FAN-TA-ZJA :!: 8O :o


Fantazja :D


dangol napisał(a):A poza tym, biało-niebiesko 8) się zrobiło i bardzo mi się to podoba.



Zawsze twierdziłam, że nie sztuką jest robić zdjęcia w ładnych kolorach jak się jest w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Wystarczy mieć ze sobą aparat i naciskać spust. A rasowi fotografowie twierdzą, że to nie aparat robi zdjęcia. :wink: :wink: :wink:

Obiecuję, że jeszcze trochę kolorów cykladzkich pokażemy. KOLORÓW! Mocno byliśmy zaskoczeni, że nie tylko bieli i niebieskości.

mariusz-w napisał(a):... a ośmiornice są ok ! 8)

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): Takich specjałów na pewno byśmy nie zjedli 8O


A my owszem :) ! Ośmiorniczki bardzo nam smakują :P , na wakacjach moglibyśmy jeść je codziennie, gdyby troszkę :roll: tańsze były. Jest jednak jak jest, więc wygrywa grecka sałatka :wink: z produktów nabytych na straganie i w markecie.


Mnie wystarczy, że popatrzę na te wiszące ośmiornice i nie mam już ochoty nawet na najbardziej ulubione przeze mnie czekoladowe lody.
Danusiu, widziałam w Twojej relacji, że już Wam Grecy przygotowali ośmiorniczkę w zjadliwej dla Was postaci. :) Połączenie pomidorów i ogórków z czymś innym niż ser czy śmietana jest w moim odczucie nie możliwe do zaakceptowania to tak jak frytki i makaron w jednym daniu. Wolę sałatkę grecką, tę mogę jeść co dzień. :D :D :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2012 11:58

8 września, sobota c.d.

Z Pollonii wyjeżdżamy wąziutką, mniej uczęszczaną drogą w kierunku wschodniego wybrzeża wyspy. Nic dziwnego, że nie jest uczęszczana, asfalt po chwili się kończy a zaczyna się... kopalnia 8O . Nie było to zaskoczeniem, wiedziałem, że na piękną plażę w zatoce Voudia nie bardzo mamy co liczyć ze względu na obecność prężnie działającej kopalni odkrywkowej (w której wydobywa się bentonit i perlit) i portu załadunkowego :? .

Choć to nie do końca prawda... :wink: , gdzieś tam po cichu miałem nadzieję, że będzie tam może jednak gdzieś w kąciku jakieś sympatyczne i zaciszne miejsce dla nas... Nic z tych rzeczy :? , droga od razu poprowadziła nas gdzieś pod górę tak, że nawet samej plaży za bardzo nie dało się zobaczyć. A poza tym musiałem sprytnie i z refleksem manewrować i unikać kontaktu z pędzącymi dosłownie co kilkanaście sekund ogromnymi ciężarówkami 8O .

Żadnego zdjęcia z Voudii nie mamy, tak więc poszukałem coś w sieci byście mogli zobaczyć jak mniej więcej ta okolica wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce tak naprawdę bardzo ładne...byłoby gdyby ktoś nie wymyślił by zbudować tu tę całą maszynerię :roll: :? .

Voudia odpadła, czyli czas na plan B :wink: . Wciąż uważając na ciężarówki niespiesznie toczymy się to w górę to w dół po... no właśnie, po czym? . Trudno powiedzieć, bo asfalt to nie jest na pewno, szuter też nie bardzo bo zbyt utwardzony (ciężki sprzęt pewnie dawno by to rozjeździł całkowicie). Wąsko jest, gdy olbrzym jedzie z naprzeciwka (pędzi raczej :idea: ) czasem trzeba wycofywać do szerszego miejsca by się z nim minąć. Ani tu pięknie, ani ciekawie :? , to, którędy jedziemy jakoś nie bardzo się zgadza z tym co wymalowano na naszych mapkach :?, są tu też inne kopalnie 8O , a potrzebnej nam już słodkiej wody ani śladu. Coraz mniej się nam tu podoba, ale ostatecznie dojeżdżamy do miejsca i drogowskazu, który pozwala się zorientować gdzie w ogóle jesteśmy. Skręcam w pylący trakt i po może 2 kilometrach zatrzymuję się pod bramą monastyru Agios Anargiri.

Obrazek

Tu wieje tak, że trudno w ogóle otworzyć drzwi od auta 8O . Ale krótki rekonesans tuż za bramę kończy się sukcesem i poprawia nam humory, nie tylko jest tam kranik, ale i leci z niego woda :idea: :D . Nabieramy więc parę butelek zapewniając sobie byt na kolejne 2 dni :) .

Monastyr jest zupełnie pusty, jedyni ludzie to kilku robotników którzy dzielnie działają w jakimś pomieszczeniu. Nie ma tu zbyt wiele do oglądania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 07.11.2012 12:23

Biały kolor odbija słońce, więc tu sprawa jasna, ale czemu ten niebieski? Łatwo dostępny barwnik z ośmiorniczek? :)
Spotkaliście się może z jakimś wytłumaczeniem?

kulka53 napisał(a):[opcja spania w aucie sprawdza się jedynie przy 2 osobach, podróżujący z dziećmi muszą więc ponieść większe koszty.


No a jak tam na Cykladach możliwość rozbicia dyskretnie 2 małych namiocików na dziko ?
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 07.11.2012 12:25

Dobry robal nie jest zły, aczkolwiek akurat ośmiornicy na tym talerzu chyba nie było

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 07.11.2012 12:41

DarCro napisał(a):Biały kolor odbija słońce, więc tu sprawa jasna, ale czemu ten niebieski? Łatwo dostępny barwnik z ośmiorniczek? :)
Spotkaliście się może z jakimś wytłumaczeniem?


Biel odbija słońce, ale gdyby poszukać odpowiedzi np. w symbolice chrześcijańskiej, to oznacza również doskonałość, niewinność i czystość. Błękit - symbolizuje Niebo, świat duchowy.

Biel - praktyczny, łatwo dostępny wapień, czyli ziemia, profanum. Błękit - dążenie do doskonałości, do Nieba, sacrum. Łączą się, jak w życiu człowieka.

Na greckich wyspach też można to widzieć jako połączenie kolorów, które na co dzień są blisko mieszkańców - biel wapiennych skał, błękit nieba i morza.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.11.2012 12:43

DarCro napisał(a):Biały kolor odbija słońce, więc tu sprawa jasna, ale czemu ten niebieski? Łatwo dostępny barwnik z ośmiorniczek? :)
Spotkaliście się może z jakimś wytłumaczeniem?

Może Kulki znają jeszcze inne wytłumaczenie ... ale jak ja byłem na greckich wyspach, to "chodziły" podobne wersje jak w poniżej przytoczonym tekście. ;)

"Jeśli natomiast mowa o kolorystyce domów na Santorini, lokalni przewodnicy podają tutaj trzy wersje. Pierwsza, najbardziej romantyczna, ale niestety najmniej prawdopodobna mówi o tym, iż dobór takich barw spowodowany był patriotyzmem Greków. Jak łatwo się domyślić, kolory domów miały być bezpośrednio związane z flagą Hellady. Kolejna wersja, również nieco bajkowa, twierdzi, że w momencie gdy mieszkańcy Santorini budowali swoje domy najtańsza farbą, dostępną w Atenach była biała i niebieska właśnie. Jednak ta wersja wydaje się być opowiadana w celu rozbawienia potencjalnego turysty. Ostatnia natomiast zdaje się być najbardziej prawdziwa. Mówi ona bowiem o tym, iż kolor biały zastosowano w celu odbicia światła. Podłoże Santorini sprawia, że nie rośnie tam zbyt wiele roślinności i zwyczajnie nie ma zbyt dużo cienia, co mogłoby powodować, że ciemne domy nagrzewałyby się za bardzo. Natomiast kolor niebieski ma skutecznie odstraszać insekty, toteż nie tylko dachy, ale także obramowania okien i drzwi również są tego koloru.".

"PabloX" ... Twoja wersja też mi się bardzo podoba ! 8)

pozdrawiam.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 07.11.2012 13:15

mariusz-w napisał(a): Natomiast kolor niebieski ma skutecznie odstraszać insekty, toteż nie tylko dachy, ale także obramowania okien i drzwi również są tego koloru.[/size][/i]".


Jak najbardziej, to jest praktyczna strona błękitnego, tak jak odbijanie światła jest praktyczną stroną białego. Wiele substancji używanych w antyseptyce jest niebieskiego koloru, więc zapewne błękitne farby wytwarzane naturalnymi metodami mogą zawierać barwniki o aseptycznych właściwościach.

A ja się doszukuję jakiejś symbolicznej nadbudowy :roll:

mariusz-w napisał(a):"PabloX" ... Twoja wersja też mi się bardzo podoba ! 8)

pozdrawiam.


Hvala, drago mi je :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2012 13:37

mariusz-w napisał(a):
DarCro napisał(a):Biały kolor odbija słońce, więc tu sprawa jasna, ale czemu ten niebieski? Łatwo dostępny barwnik z ośmiorniczek? :)
Spotkaliście się może z jakimś wytłumaczeniem?

Może Kulki znają jeszcze inne wytłumaczenie ... ale jak ja byłem na greckich wyspach, to "chodziły" podobne wersje jak w poniżej przytoczonym tekście. ;)

My spotkaliśmy się gdzieś z jednym z tych powodów które przytoczył Mariusz... z tym pierwszym, patriotycznym, ale mało prawdopodobnym :wink: . Nie pamiętam dokładnie gdzie, ale pewnie przeczytałem to w jakimś przewodniku.

Natomiast to nie jest tak, że całe Cyklady są wyłącznie biało-niebieskie. Jakby doszukiwać się powodów patriotycznych takiej kolorystyki, to trzeba by uznać, że swego czasu były tam też dość silne wpływy polskie :wink: , jako że na niektórych wyspach występuje też oprócz błękitnego, kolor czerwony :cool: .

Wydaje mi się, że wersja Pabla o połączeniu kolorów występujących w otoczeniu najbardziej powszechnie jest chyba całkiem prawdziwa. Czerwień może w tym wypadku odzwierciedlać ziemię :roll: .

Ale że robaki :? :roll:
Tak przyziemnego powodu w błękicie Cyklad się nie spodziewałem :(

:wink:

DarCro napisał(a):No a jak tam na Cykladach możliwość rozbicia dyskretnie 2 małych namiocików na dziko ?

Hmmm...
Możliwość jest zawsze, z tym, że jak sobie tak myślę, to nie jest takie proste.
Przez 3 tyg na wyspach widzieliśmy tylko jeden rozbity na dziko namiot, po prostu na plaży. I tak naprawdę to jest chyba jedyne miejsce nadające się do tego celu :roll: . Po pierwsze, na tych wyspach nie ma gdzie się skryć, nie ma drzew. Nawet jakby nie było to tak istotne, to po drugie nie ma tam dróg tak "donikąd", to za trudny teren by budować dojazdy inne niż do domów czy działek gospodarczych z budynkami dla zwierząt. Po trzecie, chyba najważniejsze, tam nie ma wystarczających kawałków płaskich powierzchni na namioty... wszędzie są jak nie kamienie, to ostra, kłująca, krzaczasta roślinność :roll: .
Myślę że plaże to właściwie jedyne sensowne miejsca na nocleg w namiocie... z tym że niestety, pustych (niezabudowanych), z dogodnym dojazdem wcale nie ma tak dużo :? . Ale, jak się przekonaliśmy, taki nocleg na plaży może być niebezpieczny, gdy zmieni się kierunek wiatru 8O , jednego dnia plaża jest, drugiego zalewają ją wielkie fale...
W aucie jest zdecydowanie łatwiej :idea: , choć znalezienie dobrego miejsca wcale też nie jest całkiem bezproblemowe.
No ale... wszędzie nie byliśmy. Może na innych wyspach warunki byłyby nieco lepsze? :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.11.2012 13:45

kulka53 napisał(a):... swego czasu były tam też dość silne wpływy polskie

Polskie to może nie do końca, ale biorąc pod uwagę masowość osadnictwa Słowian,
jakie prowadzili w Grecji swego czasu Rzymianie, to, może nie na wyspach, ale na lądzie,
z pewnością byśmy znaleźli sporo wspólnych cech z nami ;)

A co do kolorów, to sporo Greków, swego czasu, w Polsce siedziało i pewnie oglądali:

- Ja jestem odpowiedzialny za ten dom i wymagam społecznego podejścia. Ja powiesiłem zielone, pani brązowe. No i jak to teraz wygląda? Jak gówno w lesie. I ja się na to nie zgadzam. ;)
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 07.11.2012 13:49

kulka53 napisał(a): Ale że robaki :? :roll:
Tak przyziemnego powodu w błękicie Cyklad się nie spodziewałem :(


:wink: nie do końca przyziemnego... niektóre robaki, muchy i inne paskudztwa latają (i przed tymi chronią niebieskie okiennice), więc w tych przypadkach mamy tu jakiś związek z żywiołem powietrza :lol:
A poza tym np. muchy są kojarzone z siłami piekielnymi (Belzebub to Władca Much), więc ochrona przed nimi nie jest czymś przyziemnym :wink: rzekłbym nawet, że wręcz przeciwnie 8)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 07.11.2012 13:50

PabloX napisał(a):Dobry robal nie jest zły, aczkolwiek akurat ośmiornicy na tym talerzu chyba nie było

Obrazek


Są na talerzu inne robale. :( :( :(
Coś bym z tego talerza zjadła: cytrynkę, koperek, szpinak(mniam), ziemniaczki, może i rybka by mi smakowała(ale najpierw poprosiłabym o odcięcie łebka z oczami) a z talerza obok nie pogardziłabym pizzą. Nie wiem tylko czy taki zestaw w rzeczywistości by mi odpowiadał ale głodna bym od stołu nie odeszła. :D :D :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.11.2012 13:59

PabloX napisał(a):
mariusz-w napisał(a): Natomiast kolor niebieski ma skutecznie odstraszać insekty, toteż nie tylko dachy, ale także obramowania okien i drzwi również są tego koloru.[/size][/i]".

Jak najbardziej, to jest praktyczna strona błękitnego, tak jak odbijanie światła jest praktyczną stroną białego. Wiele substancji używanych w antyseptyce jest niebieskiego koloru, więc zapewne błękitne farby wytwarzane naturalnymi metodami mogą zawierać barwniki o aseptycznych właściwościach.
A ja się doszukuję jakiejś symbolicznej nadbudowy :roll:

kulka53 napisał(a):Ale że robaki :? :roll:
Tak przyziemnego powodu w błękicie Cyklad się nie spodziewałem :(

... a czy po mojej działalności w foto wątku, mogliście się czegoś innego spodziewać ! :mrgreen:

pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 264
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone