Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.11.2019 09:52

Do plaży Chochlakas prowadzi kamienna ścieżka porośnięta z obu stron dorodnymi oleandrami 8O .

Obrazek

Na skarpie nad plażą znajdują się ruiny bazyliki Agia Triada, pochodzącej z V wieku n.e. Spodziewałem się czegoś fajniejszego, te ruiny jednak rozczarowują.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zatem spoglądamy na Chochlakas. Z góry, nie chciało się nam schodzić na dół… widząc obłożenie stwierdzamy że tutaj nie zostaniemy. Nie zmienia to faktu że plaża jest całkiem niezła a jej położenie sprawia że słońce świeci tu do samego zachodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na skarpie poza ruinami stoi fajna ławka :) , zapewne służąca głównie do obserwacji zachodów słońca. Teraz słońce jest w zenicie, ale ławka też została zajęta :cool: , posiedzieliśmy na niej dłuższą chwilę w celu konsumpcji drugiego śniadania w ładnych okolicznościach przyrody.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.11.2019 09:52

Najedzeni ruszyliśmy z powrotem do porciku i wzdłuż nabrzeża udaliśmy się na północ. Na odcinku kilkuset metrów jest tak z 10 tawern do wyboru oraz pewna ilość pokoi do wynajęcia. Pora roku jest jeszcze zupełnie wczesna, ale obłożenia w tawernach nie ma, przypuszczam też że miejsce noclegowe bez problemu można byłoby tutaj znaleźć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać na Telendos jest całkiem sporo ciekawostek :cool: .

Obrazek

Pomiędzy zabudowaniami wznoszą się drugie ruiny, również bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Agios Vasilios został zbudowany w VI wieku.

Obrazek

Ruiny są ogrodzone i nie znajdujemy wejścia… inna rzecz że nie szukaliśmy jakoś na siłę. Także oglądamy tylko z zewnątrz, z nadmorskiej ścieżki.

Obrazek

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąska, piaszczysta plaża. Jest długa i wąska, czasem ocieniona tamaryszkami, czasem nie. To opcja zdecydowanie dla tych bardziej leniwych turystów :) .

Obrazek

Ostatnie zabudowania Telendos w tę stronę to hotelik o kanciastej bryle. Po jego minięciu napotykamy na bramę z oczekiwanym napisem…

Obrazek

To jeszcze kilkaset metrów ścieżką… po drodze mija się takie zakątki plażowe.

Obrazek

Paradise jest tam trochę dalej gdzie w zatoczce kołysze się łódka. Docieramy tam po paru minutach…i mamy w sumie mieszane uczucia na temat tego miejsca. Plażyczka jest faktycznie intymna, ale malutka, do tego niemal całkowicie zastawiona parasolkami. Jest dość sporo ludzi, tak ze 30 osób, którzy w większości okupują podparasolkowe leżaki. Na nasze ręczniki jednak skrawek miejsca też się znalazł :cool: . Zdjęć ze zrozumiałych względów nie ma :wink: , dodatkowo przy ścieżce stoi znak wyraźnie zakazujący ich robienia.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.11.2019 09:53

Na Paradise spędzamy kilka godzin. Poleżeliśmy, pokąpaliśmy się w fajnej wodzie o akceptowalnej temperaturze, pooglądaliśmy życie podwodne. Plaża ma jednak taką wadę że o tej porze roku szybko zachodzi tam słońce….zostaliśmy wtedy sami i mogliśmy kilka pamiątkowych zdjęć zrobić :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzdłuż brzegu często pływają różne jednostki pływające, czasami widać że to łodzie wycieczkowe opływające wybrzeże dookoła bądź dowożące gdzieś do konkretnego punktu.

Obrazek

Wzdłuż brzegu można też wędrować pieszo… ale nasz plan na dziś już tego nie obejmował :roll: .

Obrazek

Powroty ze wspinaczki…

Obrazek

Gdy jeszcze byliśmy na plaży gdy nie było już na niej słońca, dotarła właśnie taka grupka 4-osobowa, 3 kobiety i jeden facet. Rozpiętość wieku – 20-60 :) , narodowość – niemiecka. Ci to nie mają oporów przed przebywaniem na plażach bez odzienia :wink: , porozbierali się, wykąpali, wysuszyli, ubrali i poszli.

Potem poszliśmy i my…

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.11.2019 19:44

Ta bazylia i mi by się spodobała...ba... nawet jakaś mała gałązka pewnie by w mej ręce pozostała, bo te greckie bazylią są mega aromatyczne, a tak łatwo je ukorzenić...
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 06.11.2019 20:03

Pięknie, cicho, spokojnie.... przynajmniej takie mam odczucia.
Poszłabym bym sobie chętnie kamienną ścieżką pośród oleandrów.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.11.2019 20:34

kulka53 napisał(a):Wracając odkrywamy :idea: gdzie na Kalimnos leży lotnisko 8O .

Obrazek


Obrazek


A mnie, gdy leciałam w tym roku na wyspę Kos, udało się zrobić fotkę tego lotniska z samolotu.
DSC_8581 wyspa Kalimnos - lotnisko.JPG
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4683
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.11.2019 20:53

kulka53 napisał(a):Parę fotek z odcinka Arginonta-Kastelli...wtedy Małgosia wzięła do ręki aparat :wink:
Obrazek

A tutaj widoczna z góry okolica, na którą patrzyliście jadąc trasą Arginonta-Kastelli.
Bardzo mi się spodobał ten "wachlarz".
DSC_8578 wyspa Kalimnos i wysepka Kalavros.JPG

DSC_8580 wyspa Kalimnos.JPG


kulka53 napisał(a): Telendos - nasz dzisiejszy cel...
Obrazek


No i oczywiście wyspa Telendos widziana z samolotu.
DSC_8579 wyspa Telendos.JPG


PS. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, za wstawienie tych zdjęć w Twojej relacji, ale nie mogłam się powstrzymać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2019 08:46

piekara114 napisał(a):Ta bazylia i mi by się spodobała...ba... nawet jakaś mała gałązka pewnie by w mej ręce pozostała, bo te greckie bazylią są mega aromatyczne, a tak łatwo je ukorzenić...

O tym nie wiedzieliśmy. Następnym razem na pewno jakieś gałązki z Grecji przyjadą :)

aga_stella napisał(a):Pięknie, cicho, spokojnie.... przynajmniej takie mam odczucia.
Poszłabym bym sobie chętnie kamienną ścieżką pośród oleandrów.

To są bardzo słuszne odczucia. Na Telendos o tej porze panowała cisza i totalny spokój, prawdę mówiąc nie sądziłem że tak będzie na początku września, było to pozytywne na pewno zaskoczenie.
A te oleandry naprawdę były super. Wyobrażam sobie jak musi wyglądać ta ścieżka gdy one są w pełni rozkwitu 8O . Pewnie posadzili je wraz z ułożeniem ścieżki jako małe sadzonki a tu tak się rozrosły. Trafiły na dobry grunt :) , chyba też jest to miejsce w miarę osłonięte od wiatru.

megidh napisał(a):A mnie, gdy leciałam w tym roku na wyspę Kos, udało się zrobić fotkę tego lotniska z samolotu.

Te zdjęcia prawie jak mapa google :)
Poza lotniskiem fajnie widać plażę i osiedle Kantouni a także ten monastyr Moni Stavrou do którego w końcu nie poszliśmy...
megidh napisał(a):A tutaj widoczna z góry okolica, na którą patrzyliście jadąc trasą Arginonta-Kastelli.
Bardzo mi się spodobał ten "wachlarz".

Wachlarz super 8O

megidh napisał(a):No i oczywiście wyspa Telendos widziana z samolotu.

Z tej strony to tylko z samolotu..., no chyba że z jakiejś łódki ale to i tak tylko z dołu można Telendos zobaczyć :)

megidh napisał(a):Mam nadzieję, że się nie obrazisz, za wstawienie tych zdjęć w Twojej relacji, ale nie mogłam się powstrzymać.

No coś Ty :) . My na takie zdjęcia nie mamy szans (chyba że zakupimy dalekosiężnego drona :wink: ) także takie fotki są znakomitym uzupełnieniem tego co oglądamy tylko z dołu...
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 07.11.2019 09:06

piekara114 napisał(a):Ta bazylia i mi by się spodobała...ba... nawet jakaś mała gałązka pewnie by w mej ręce pozostała, bo te greckie bazylią są mega aromatyczne, a tak łatwo je ukorzenić...

Z wyglądu byłam pewna, że taką bazylię zostawiłam w domu. Mam dwie doniczki jedna kwitnie od lata, druga wcale, obydwie były kupione w kwietniu do spożycia, zostały natychmiast przesadzone do dużej doniczki. Obydwie rośliny przerwały nasze wyjazdy. W międzyczasie miałam wysianą bazylię i ta została spożyta. Ale jak przeczytałam, że łatwo je ukorzenić to natychmiast postanowiłam skorzystać z Twojego doświadczenia. Uszczknęłam kilka roślinek i część umieściłam w słoiczku z wodą a pozostałe wsadziłam prosto do ziemi, bo taki sposób uważam za najłatwiejszy. W ten sposób wypróbuję ukorzenianie i gdy natrafimy na piękną dorodną grecką bazylię sprawdzę zdobyte doświadczenie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2019 09:28

Dzień trzeci, 11 września, środa c.d.

Niespiesznie wracamy do cywilizacji, czyli pomiędzy zabudowania, tawerny i łódki. Ta część wyspy skrywa się już w dużej mierze w cieniu, natomiast po przeciwnej stronie, na Kalimnos jest prawie środek dnia.

Obrazek

Obrazek

Pojawiają się takie chmurki, dość nietypowe raczej o tej porze dnia, będą nam towarzyszyć już do wieczora. Czyżby zapowiedź jakiejś zmiany pogody? :roll: .

Obrazek

Obrazek

Zdecydowanie nie ma wielu turystów na Telendos. Tawerny świecą pustkami, choć oczywiście po parę stolików jest pozajmowanych, na plażach też już pusto. Mijamy porcik, nie będziemy bowiem jeszcze wyspy opuszczać, przespacerujemy się kawałek w drugą stronę. Okazuje się, że wzdłuż brzegu raczej się za daleko nie zajdzie, wracamy więc i ponownie wędrujemy aleją oleandrową do Chochlakas. Tam odbijamy na południe.

Mijamy jakieś gospodarstwo, wychodzimy z piniowego zagajnika i otwiera się nam widok m.in. na kilka zrujnowanych kościółków.

Obrazek

Ale my pójdziemy do innego kościółka, takiego w całości :wink: . To zbudowana nad samym morzem pośród skał mała kapliczka.

Obrazek

Obrazek

Prowadzą do niej strome, ładnie utrzymane schody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2019 09:29

Kapliczka jest otwarta. Nie wiem czy to norma, czy akurat mieliśmy szczęście bo człowiek który się nią opiekuje właśnie zakończył sprzątanie całego terenu.

Obrazek

Cały „sprzęt” sprzątający ma w tej komórce :)

Obrazek

Kapliczka jest malutka…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy weszliśmy z powrotem na górę polazłem jeszcze kawałek dalej w nadziei że uda mi się zobaczyć ją od drugiej strony i z góry. Udało się częściowo.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 07.11.2019 10:27 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.11.2019 09:30

Słońce było coraz niżej, zza kalimnoskich gór pojawił się też księżyc.

Obrazek

Obrazek

Na skarpie pojawili się też pojedynczy turyści którzy podeszli z miasteczka by popatrzeć na dzisiejszy zachód słońca. Postanowiliśmy, że do nich dołączymy :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zachodzie słońca zmierzch zapada w Grecji bardzo szybko, skierowaliśmy się więc do porciku by załapać się na jakąś wcześniejszą łódkę. I tak musieliśmy na nią poczekać, godziny rejsów są przestrzegane.

Podczas przeprawy było już praktycznie zupełnie ciemno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pół dnia na Telendos to był bardzo fajny czas, spokojny, bez pośpiechu. Wysepka to na pewno ciekawy cel podczas pobytu na Kalimnos bo są tu zarówno plaże jak i ciekawe jak mi się wydaje tawerny. Po sezonie to może być miejsce na zupełny „reset” w ciszy, bez tłumów. Jedyne czego nam zabrakło to wędrówki do Agios Konstantinos i ruin twierdzy, ale do tego trzeba byłoby najlepiej przypłynąć tutaj z samego rana. Być może można tutaj odkryć jeszcze jakieś ciekawostki, ale aż tak zdeterminowani nie byliśmy, to co widzieliśmy nam wystarczyło.

Wracamy do auta i zanim odjedziemy korzystamy jeszcze z postawionego nieopodal metalowego źródła wody pitnej, napełniamy wszystkie butelki. Potem jedziemy do wybranego wcześniej miejsca które uznaliśmy za dobre do tego by w spokoju ugotować sobie obiad, za Masouri w kierunku na Kastelli. O tej dość jeszcze wczesnej porze jakiś ruch na drodze był, ale wcale nam to nie przeszkadzało. Przypomniało mi się wtedy Amorgos :wink: i to nieszczęsne miejsce na placu przy drodze gdzie spędziliśmy 3 czy 4 noce, walczyliśmy z padniętym akumulatorem i obserwowaliśmy z rezygnacją w oczach odpływający bez nas prom na Astipaleę….Tym razem mam nadzieję takie problemy nas nie czekają :roll: .

Obiad ugotowany, zjedzony, rzeczy spakowane. Godzina jest odpowiednia by spokojnie pojechać do portu :idea: , dziś wieczorem bowiem będziemy opuszczać już Kalimnos… Auto zapaliło :wink: , w porcie spory ruch w oczekiwaniu na prom. Ustawiamy się w miejscu wskazanym przez straż portową, kupuję bilety w portowej budce i czekamy…ja oczywiście prawie już zasypiam.

Prom przypływa, ładujemy się do środka, odpływa punktualnie o 22.30. Trochę czasu mamy… wykorzystamy go na kąpiel w promowym prysznicu :) oraz na chwilę snu.

Jest już po północy tutejszego czasu gdy wysiadamy na następnej wyspie. A jest to…

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2019 15:41

Lidia K napisał(a): Ale jak przeczytałam, że łatwo je ukorzenić to natychmiast postanowiłam skorzystać z Twojego doświadczenia.
Ja to przeczytałam tu na forum w relacji chyba z Rodos i jak rok temu byliśmy w Sivocie to co spacerek to mała gałązka, dosłownie boczny odrost. W szklance z wodą na dnie trzymałam i wyjeżdżając miały już gałązki zawiązki korzeni. W mokry ręcznik papierowy do kubka i tak sobie jechały do Polski wystając z jakiejś siatki bagażowej i już na miejscu miały korzonki. Szybko im to idzie :D potem Ziemia i super się rozrastaly, a co ruszenie na parapecie to zapach po całej kuchni się roznosił... Mega.... No ale w październiku polecieliśmy na Cypr i bazylia nabawiła się jakiegoś robaczka i padła po kolejnych chyba 2czy 3 tygodniach :( A w tym roku się nie udało szczepki zdobyć....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.11.2019 15:48

kulka53 napisał(a):Obrazek

Nie byłam, ale tą fotkę myślę, że można spokojnie umieścić w albumie: Wakacje na Santorini


kulka53 napisał(a):Jest już po północy tutejszego czasu gdy wysiadamy na następnej wyspie. A jest to…
Mam nadzieję, że będzie to wyspa, która wraz z zepsutym akumulatorem wam uciekła....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.11.2019 08:45

piekara114 napisał(a):Nie byłam, ale tą fotkę myślę, że można spokojnie umieścić w albumie: Wakacje na Santorini

No może :) . Tam słynny kolorowy klif jest jednak zdecydowanie wyższy :)

piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że będzie to wyspa, która wraz z zepsutym akumulatorem wam uciekła....

Nieee :) , ta wyspa - Astipalea - z której wtedy musieliśmy zrezygnować znalazła się w planie na kolejny rok - 2017. Wtedy, 2 lata temu, spędziliśmy super 2 tygodnie na Tilos, Nisiros i Astipalei właśnie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 711
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone