Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kuny najlepiej z bankomatu?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 31.05.2012 09:42

ziemniak napisał(a):Mam rozwiązanie sporu. Pochodziłem, popytałem, policzyłem. Oczywiście najmniej opłaca się kupować kuny w Polsce. W innych przypadkach, praktycznie nie ma różnicy. Oto wyliczenia:

Kantor POL:

0,65 zł / 1 kn (taki kurs jest w Częstochowie 30.05)
1'000 kn = 650 zł

Bank w CRO:
Tutaj wychodzą zawsze groszowe różnice. Jednego dnia lepiej wymieniać Euro, drugiego Złoty.

1 kn / 1,66 zł
1'000 kn = 606 zł

1 kn / 7,52 E / 4,45 zł
1'000 kn = 592 zł


Karta mBank:
Przewalutowanie na Euro, którego zakup jest po cenie sprzedaży BRE Banku. Kuna na Euro jest przeliczana wg. średniego kursu.

1 kn / 7,57 E / 4,53 zł
1'000 kn = 598 zł


podajesz nieprawdziwe informacje , tylko nie wiem po co .
http://www.mbank.pl/download/regulaminy ... mBanku.pdf

VI Rozliczenia transakcji, opłat i prowizji. Kursy walutowe.
§ 27.
1. mBank dokonuje rozliczenia operacji dokonanych przy użyciu karty poprzez obciążenie rachunku bankowego, do
którego karta została wydana.
2. mBank obciąża kwotą rozliczanej transakcji rachunek bankowy, do którego została wydana karta z datą rozliczenia
transakcji.
3. mBank dokonuje obciążenia rachunku bankowego w walucie rachunku.
4. Kwoty wszystkich transakcji dokonanych przy użyciu karty w walucie innej niż waluta rachunku przeliczane są
przez Organizację Płatniczą na walutę rozliczeniową po kursie stosowanym przez daną Organizację Płatniczą.
Przeliczone na walutę rozliczeniową kwoty transakcji są następnie przeliczane na walutę rachunku po kursie
sprzedaży dewiz obowiązującym w mBanku w dniu rozliczenia transakcji.
5. Rodzaj waluty rozliczeniowej określa mBank. Rodzaj stosowanej waluty rozliczeniowej podawany jest do
wiadomości Klientów za pośrednictwem mLinii oraz na stronie internetowej mBanku

to po 1

po 2: http://www.mbank.pl/karty/debetowe/visa ... ax/#tabs=2
1 W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank, pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

mamy więc przewalutowanie po kursie sprzedaży + 2X prowizja 2% .
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 31.05.2012 10:47

kolega ddawid6 dość dokładnie opisał sprawę .

wnioski.

Jeśli wybieramy pieniądze z bankomatu w srefie EURO, a nasz bank do rozliczenia przyjął właśnie EURO , mozemy liczyć na korzystną transakcję.

Inaczej sprawa wygląda poza strefą euro. I tak jest w przypadku HKR.

Podane przykłady kursów VISA/MASTERCARD pokazują wyraźnie przeliczenie do waluty EURO/USD.

Nie uwzględniają przeliczenia na ZŁoty i prowizji banku z tego wynikającej.

W najlepszym wypadku bank sprzeda nam te przeliczone EURO/USD po kursie średnim + 2% za przewalutowanie.

W najgorszym po kursie sprzedaży EURO/USD + 2 x prowizja za przewalutowanie .

Pozdrawiam. Więcej się nie wypowiadam w temacie.
Zachęcam do czytania regulaminów w swoich bankach i dopytywania o szczegóły.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 31.05.2012 12:59

ja zachęcam do czytanie forum oraz wyciągów bankowych .
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 31.05.2012 13:38

pdratewka napisał(a):Jeśli wybieramy pieniądze z bankomatu w srefie EURO, a nasz bank do rozliczenia przyjął właśnie EURO , mozemy liczyć na korzystną transakcję.
Inaczej sprawa wygląda poza strefą euro. I tak jest w przypadku HKR.
Podane przykłady kursów VISA/MASTERCARD pokazują wyraźnie przeliczenie do waluty EURO/USD.
Nie uwzględniają przeliczenia na ZŁoty i prowizji banku z tego wynikającej.
W najlepszym wypadku bank sprzeda nam te przeliczone EURO/USD po kursie średnim + 2% za przewalutowanie.
W najgorszym po kursie sprzedaży EURO/USD + 2 x prowizja za przewalutowanie .


A tak wygląda różnica między teoria i praktyką.
mamax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 06.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mamax » 31.05.2012 14:16

Nie ma o co bić piany,osobiście sprawdziłem już nie raz:
mBANK MasterCard
MasterCard Standard EUR 0% Prowizjia za przewalutowanie
MasterCard Gold EUR 0% Prowizjia za przewalutowanie
MasterCard Debit EUR 0% Prowizjia za przewalutowanie
MasterCard Debit Gold EUR 0% Prowizjia za przewalutowanie

Visa Classic EUR 2% Prowizjia za przewalutowanie
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 31.05.2012 14:45

pdratewka napisał(a):
ziemniak napisał(a):Mam rozwiązanie sporu. Pochodziłem, popytałem, policzyłem. Oczywiście najmniej opłaca się kupować kuny w Polsce. W innych przypadkach, praktycznie nie ma różnicy. Oto wyliczenia:

Kantor POL:

0,65 zł / 1 kn (taki kurs jest w Częstochowie 30.05)
1'000 kn = 650 zł

Bank w CRO:
Tutaj wychodzą zawsze groszowe różnice. Jednego dnia lepiej wymieniać Euro, drugiego Złoty.

1 kn / 1,66 zł
1'000 kn = 606 zł

1 kn / 7,52 E / 4,45 zł
1'000 kn = 592 zł


Karta mBank:
Przewalutowanie na Euro, którego zakup jest po cenie sprzedaży BRE Banku. Kuna na Euro jest przeliczana wg. średniego kursu.

1 kn / 7,57 E / 4,53 zł
1'000 kn = 598 zł


podajesz nieprawdziwe informacje , tylko nie wiem po co .
http://www.mbank.pl/download/regulaminy ... mBanku.pdf

VI Rozliczenia transakcji, opłat i prowizji. Kursy walutowe.
§ 27.
1. mBank dokonuje rozliczenia operacji dokonanych przy użyciu karty poprzez obciążenie rachunku bankowego, do
którego karta została wydana.
2. mBank obciąża kwotą rozliczanej transakcji rachunek bankowy, do którego została wydana karta z datą rozliczenia
transakcji.
3. mBank dokonuje obciążenia rachunku bankowego w walucie rachunku.
4. Kwoty wszystkich transakcji dokonanych przy użyciu karty w walucie innej niż waluta rachunku przeliczane są
przez Organizację Płatniczą na walutę rozliczeniową po kursie stosowanym przez daną Organizację Płatniczą.
Przeliczone na walutę rozliczeniową kwoty transakcji są następnie przeliczane na walutę rachunku po kursie
sprzedaży dewiz obowiązującym w mBanku w dniu rozliczenia transakcji.
5. Rodzaj waluty rozliczeniowej określa mBank. Rodzaj stosowanej waluty rozliczeniowej podawany jest do
wiadomości Klientów za pośrednictwem mLinii oraz na stronie internetowej mBanku

to po 1

po 2: http://www.mbank.pl/karty/debetowe/visa ... ax/#tabs=2
1 W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank, pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

mamy więc przewalutowanie po kursie sprzedaży + 2X prowizja 2% .


Tak mnie poinformowano w kiosku mBanku, albo źle zrozumiałem, więc przepraszam za błąd. Kolega wyżej też wklejał zdjęcia z których wynika, że nie ma prowizji.

Ja w tym roku zabieram znów złotówki i będę wymieniał je na kuny w banku w Chorwacji. Tak jest chyba najbezpieczniej. Pozdrawiam.
mamax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 06.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mamax » 31.05.2012 14:50

No chyba najbezpieczniej to właśnie z kartą.
Choć zawsze mam też trochę gotówki bo jakoś tak 'goło' to nie lubię jeździć.
:D
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 31.05.2012 18:01

a ja dzisiaj kupiłem trochę na drogę i na pierwsze wydatki... za 930 zł dostałem 1500 kun co daje 0,62 grosza za kunę. Resztę biorę w euro i wymienię na miejscu...
aleksandra6400
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 405
Dołączył(a): 23.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aleksandra6400 » 01.06.2012 07:51

Kalkulator dewizowy pozwala na szybkie przeliczanie równowartości wymienianych dewiz według aktualnie obowiązujących kursów w kantorze "Baksy".

Wg aktualnych kursów w kantorze "Baksy"
za 930 PLN otrzymasz 1430.77 HRK.

Aktualny kurs sprzedaży dla kuna chorwacka wynosi 65.00 PLN za 100 HRK.

To więcej dostałeś niż na www.baksy.pl
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 01.06.2012 08:09

aleksandra6400 napisał(a):Kalkulator dewizowy pozwala na szybkie przeliczanie równowartości wymienianych dewiz według aktualnie obowiązujących kursów w kantorze "Baksy".

Wg aktualnych kursów w kantorze "Baksy"
za 930 PLN otrzymasz 1430.77 HRK.

Aktualny kurs sprzedaży dla kuna chorwacka wynosi 65.00 PLN za 100 HRK.

To więcej dostałeś niż na www.baksy.pl


mam potwierdzenie z kantoru mogę zeskanować...;)
dokładnie 7 banknotów dwieście kun i 1 sto kun...;)

jak coś mogę podać namiary na kantor...;D
aleksandra6400
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 405
Dołączył(a): 23.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aleksandra6400 » 01.06.2012 08:19

Pewnie napisz namiary tego kantoru
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.06.2012 08:23

sviva napisał(a):jak coś mogę podać namiary na kantor...;D


ja poproszę :)

Zazwyczaj kupuję waluty w kantorze Plex w Astrze na Horbaczewskiego. Kursy internetowe zawsze potwierdzam telefonicznie, bo cennik na miejscu jest nieco inny :lol: .
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 02.06.2012 16:41

OKRĘŻNA 1B
56-500 SYCÓW , DOLNOŚLĄSKIE
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 02.06.2012 17:50

W Częstochowie też jest po 0,65 i ciężko jest negocjować, bo brakuje kun w kantorach. Jednak w jednym również udało się wytargować po 0,62. Kantor przy al. NMP 29/31, Częstochowa.

Ktoś wcześniej pisał, że w Katowicach po 0,60 wymieniał.
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 02.06.2012 19:34

0,65 :?: :!: :?: :!:

Coś Wam pokażę: jak kształtuje się wartość kuny przy płatności kartą w stosunku do średniego kursu NBP. Na moim przykładzie. Poniżej rozliczenie z poprzednich wakacji wypłaty 100 kun z bankomatu w Trogirze i archiwalna tabela kursów walut wzięta ze strony NBP:
Obrazek

Jak widać różnica wynosi 1,7 grosza. Przy zakupie kun w kantorze po 0,65 to nawet przy dzisiejszym kursie kuny na poziomie około 0,58 to cena jest bandycka :-)

EDIT:
Dla porównania także, jak wypada wypłata z bankomatu w przypadku izraelskich szekeli:
Obrazek

Różnica raptem niecałe 3 grosze. Nigdzie, w żadnym kantorze nie wyjdzie taniej, niż przy użyciu karty. A przypominam, że są to kursy średnie, czyli w kantorze co najmniej 10-15% wyżej.
Ostatnio edytowano 02.06.2012 19:53 przez Iggy, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Kuny najlepiej z bankomatu? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone