Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kuny najlepiej z bankomatu?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 20:32

Iggy napisał(a):
pdratewka napisał(a):przyklad :
strona mbank :
np kurs euro 4.5268 - sprzedaż

To jest kurs sprzedaży, a nie kurs rozliczenia karty :-)
To są 2 różne kursy.

Wiem, bo oglądam swoje wyciągi z transakcji za granicą :-)


Widzę że nie jesteś w stanie posługiwać się faktami.
Oczywiście rozumiem że bronisz się jak lew , (naplotłem i zginę za to) .

Bo uwierz mi banki to nie pomoc społeczna.
Istnieją żeby zarabiać. I nie robią prezentów.

Podaj w jakim banku masz konto i szybko rozwiąrzemy sprawę ostatecznie.
Wkleimy tabelę kursów i po sprawie. Każdy będzie mógł sam to ocenić.
Oby się nie stało że jest jeszcze jakaś inna tajemnicza tabela, przeliczniki nikomu nieznane , jedynie wybranym klientom banku.
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 20:45

Torac napisał(a):
Torac napisał(a): jaką walutę bierzesz i gdzie ją kupujesz ?


pdratewka, odpowiedz proszę na pytanie bo Twój 2 i 3 post nie rozjaśnił mi Twojego stanowiska.

Najczęściej korony, euro i kuny .
Najwygodniej mi w Zabrzu. Ostatecznie braki uzupełniam w Cieszynie jadąc od Pawłowic.Przed samym zjazdem na S1 w kierunku granicy są 3 kantory. Dziś można on-line sprawdzić kursy w kantorach.
A i dodam też że posiadam konto w Aliorze. Ten bank jako jeden z pierwszych oferował "darmowe" wypłaty z bankomatów.
Jest to jakieś wyjście. Niestety droższe. To samo dotyczyło mBanku w przypadku kolegi .
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 30.05.2012 21:05

Ok, no to kursy z dzisiaj :

a/1 kuna 0,64 złote (w kantorze w np. Zabrzu)

b/ 1 Euro 4,41 (w kantorze w np. Zabrzu)i sprzedajesz je w Cro po 7,58 (np. za granicą lub w Splicie- kursy niemal identyczne) czyli masz 1 kunę za 0,58 zł.

reasumując:
a/ 0,64 zł. to więcej (drożej) niż b/0,58. Różnica ok 10% czyli z 1tyś Euro - 100 Eurasków czyli 441 złotych tj. 2,2 tony ziemniaków po cenie min. na Sandomierskim Rynku Hurtowym :wink: a już tylko 1,63 tony na Wielkopolska Giełdzi Rolno-Ogrodniczej.

Ps.Nie jestem fanem wypłat kasy z bankomatu w Chorwacji, raz czy dwa się przejechałem . Kupuję w okresie styczeń - czerwiec euro w Polsce , możliwie najtaniej (w tym roku po 4,10, ale zdefraudowałem we Włoszech) Jak bym siedział na dupie to na dzień dzisiejszy kuna kosztowała by mnie 0,54 :cry:
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 30.05.2012 22:07

pdratewka - anakin MA RACJE WPROWADZASZ LUDZI W BŁĄD :evil:

W lipcu 2010, wypłacenie 500 kun w bankomacie w Makarskiej kosztowało mnie 289.61 PLN czyli ok. 0.58 PLN za kunę.


Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

W kantorach w Poznaniu nie było tańszej kuny niż 0,60 PLN
Średni kurs NBP wychodził wtedy 0.57 PLN.

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30


Dodam, że w kantorach w Poznaniu kursy sprzedaży są często wyższe o kursu NBP nawet o 10 groszy.Żeby nie być gołosłowny przedstawiam dzisiejszy kurs w NBP i w kantorze.

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

Nawet,jeżeli zarobiłem tylko kilka groszy na kunie - to płaciłem taniej wypłacając kuny w Chorwacji niż kupując w kantorze w Poznaniu.
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 22:09

http://www.konta.pro/wyplata-z-bankomatu-za-granica/

Dla dociekliwych . I chcących pogłębić swoją wiedzę.
Tego w banku nie mówią od razu .

Dyskusja sprowadziła się do ewentualnych oszczędności może 100-200zł.
Różnica kantor a bankomat .

Przy wydatkach idących w tysiące znikomy problem . Mam inne na głowie ważniejsze.

Kuna dziś w Katowicach 0,60 zł. Nie jest źle.

W kantorze tez można negocjować. Może nie urwiemy 10 gr ale 2-5 zawsze.
Przy rozliczeniach za kilka- kilkanaście tys.
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 22:19

Artur68 napisał(a):pdratewka - anakin MA RACJE WPROWADZASZ LUDZI W BŁĄD :evil:

W lipcu 2010, wypłacenie 500 kun w bankomacie w Makarskiej kosztowało mnie 289.61 PLN czyli ok. 0.58 PLN za kunę.


Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

W kantorach w Poznaniu nie było tańszej kuny niż 0,60 PLN
Średni kurs NBP wychodził wtedy 0.57 PLN.

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30


Dodam, że w kantorach w Poznaniu kursy sprzedaży są często wyższe o kursu NBP nawet o 10 groszy.Żeby nie być gołosłowny przedstawiam dzisiejszy kurs w NBP i w kantorze.

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

Obrazek
By artur68 at 2012-05-30

Nawet,jeżeli zarobiłem tylko kilka groszy na kunie - to płaciłem taniej wypłacając kuny w Chorwacji niż kupując w kantorze w Poznaniu.


Z cenami w kantorach wierze na słowo , ba do archiwalnych kursów (kantorowych) HKR sie nie dokopiemy. Nie ma . Jedynie dla USD i EURO
No i doszliśmy do sedna sprawy .

Wreszcie.

Mamy wolny rynek. W poznaniu dziś kuna 0,65 , w Katowicach 0,60. O różnicach np w cenie paliwa nawet nie wspominam.
Polecam linka http://www.konta.pro/wyplata-z-bankomatu-za-granica/ dla poszerzenia wiedzy.
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 30.05.2012 22:21

pdratewka napisał(a):Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika jedno. Walutę kraju w którym przebywam zabieram ze sobą. W kantorze zawsze jest najtaniej.


pdratewka - rozumiem,że zmieniłeś zdanie i przyznajesz rację Wszystkim piszącym posty o tańszych kunach z bankomatu.

P.S. Podkreślam,że nie mówimy o wielkich oszczędnościach, bo są groszowe.

Pozdrawiam i udanych wakacji.
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 30.05.2012 22:24

"Z cenami w kantorach wierze na słowo , ba do archiwalnych kursów (kantorowych) HKR sie nie dokopiemy. Nie ma . Jedynie dla USD i EURO "

Dokopałem się :D - drugi obrazek ( foto ) to dane historyczne.
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 22:27

Artur68 napisał(a):"Z cenami w kantorach wierze na słowo , ba do archiwalnych kursów (kantorowych) HKR sie nie dokopiemy. Nie ma . Jedynie dla USD i EURO "

Dokopałem się :D - drugi obrazek ( foto ) to dane historyczne.

Zgadza sie średni kurs NBP. Nie kantorowy . Dalej nie wiemy jaki był kantorowy.

Pzdr.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 30.05.2012 22:32

pdratewka napisał(a):
Artur68 napisał(a):"Z cenami w kantorach wierze na słowo , ba do archiwalnych kursów (kantorowych) HKR sie nie dokopiemy. Nie ma . Jedynie dla USD i EURO "

Dokopałem się :D - drugi obrazek ( foto ) to dane historyczne.

Zgadza sie średni kurs NBP. Nie kantorowy . Dalej nie wiemy jaki był kantorowy.

Pzdr.


A rozmawiamy o tym co było czy o tym co jest ?
Na marginesie: zawsze kuna w kantorze była 10 % droższa niż w rozliczeniach euro/kuna

nie wydaje ci się podejrzanym dysproporcja pomiędzy skup/ sprzedaż kuna na poziomie 20% (10-12groszy) a Euro 2-4% (8-16 groszy)?
pdratewka
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pdratewka » 30.05.2012 22:41

Artur68 napisał(a):
pdratewka napisał(a):Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika jedno. Walutę kraju w którym przebywam zabieram ze sobą. W kantorze zawsze jest najtaniej.


pdratewka - rozumiem,że zmieniłeś zdanie i przyznajesz rację Wszystkim piszącym posty o tańszych kunach z bankomatu.

P.S. Podkreślam,że nie mówimy o wielkich oszczędnościach, bo są groszowe.

Pozdrawiam i udanych wakacji.

Oczywiście że jeśli jakiekolwiek są to groszowe.

Kupując/wymieniając w kantorze, nie robię tego dlatego że mam taniej, tylko dlatego że jadę z rodziną i dziećmi. Gotówka po drodze bardzo wskazana.
Powtarzam , w kantorze na śląsku zawsze było taniej niż w jakimkolwiek banku.

Jeśli dziś różnica wynosi 5 gr (kurs Poznań - Katowice) I zastosujemy analogię do okresu cytowanego .... bez komentarza.

Pozdrawiam serdecznie.
Urlop mam nadzieję będzie udany bo wyczekany. 15.08-01.09 Slatine -Ciovo tym razem .
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 713
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 30.05.2012 23:41

Mam rozwiązanie sporu. Pochodziłem, popytałem, policzyłem. Oczywiście najmniej opłaca się kupować kuny w Polsce. W innych przypadkach, praktycznie nie ma różnicy. Oto wyliczenia:

Kantor POL:

0,65 zł / 1 kn (taki kurs jest w Częstochowie 30.05)
1'000 kn = 650 zł

Bank w CRO:
Tutaj wychodzą zawsze groszowe różnice. Jednego dnia lepiej wymieniać Euro, drugiego Złoty.

1 kn / 1,66 zł
1'000 kn = 606 zł

1 kn / 7,52 E / 4,45 zł
1'000 kn = 592 zł


Karta mBank:
Przewalutowanie na Euro, którego zakup jest po cenie sprzedaży BRE Banku. Kuna na Euro jest przeliczana wg. średniego kursu.

1 kn / 7,57 E / 4,53 zł
1'000 kn = 598 zł
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 31.05.2012 00:02

ziemniak napisał(a):Mam rozwiązanie sporu. Pochodziłem, popytałem, policzyłem. Oczywiście najmniej opłaca się kupować kuny w Polsce.


Bałem się, że z tym będziesz polemizował :wink: :

Torac napisał(a): 1tyś Euro - 100 Eurasków czyli 441 złotych tj. 2,2 tony ziemniaków po cenie min. na Sandomierskim Rynku Hurtowym :wink: a już tylko 1,63 tony na Wielkopolska Giełdzi Rolno-Ogrodniczej.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 713
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 31.05.2012 07:37

^^^

twój przykład dobitnie objaśnia mi całą sytuację ;)

pozdrawiam :lol:
ddawid6
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 31.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ddawid6 » 31.05.2012 09:02

Na początek witam wszystkich, trafiłem tu, bo szukałem informacji jaką walutę zabrać na wakacje. Przy okazji chciałbym się wypowiedzieć w temacie płatności kartą. Otóż prawie wszystkie banki mają opłatę za wypłatę za granicą lub przewalutowanie lub kurs waluty ustalają sami, tzn. liczą po kursie sprzedaży dewiz własnego banku. Zazwyczaj różnice kursowe - w bankach, nawet tych, które mają i tak niskie prowizje - pomiędzy nimi, a bezpośrednio przeliczanymi wg Visa/Mastercard to około 10 groszy, ALE znam jeden bank w Polsce (może jest ich więcej - nie wiem), w którym płatności kartą (debetową/kredytową) w walutach obcych są rozliczane według właśnie bezpośredniego kursu Visa (czyli chyba taniej się nie da), do tego brak prowizji za przewalutowanie i brak innych opłat (jest tylko opłata za wypłatę z bankomatu za granicą - 10 zł), ale jeśli płacimy kartą to mamy kurs identyczny, jak ten na stronie Visa: http://corporate.visa.com/pd/consumer_s ... _rates.jsp

Nie będę rzucał nazwą banku, bo zaraz będzie podejrzenie o reklamę, a w żaden sposób nie jestem związany z tym bankiem, czy żadnym innym - po prostu często płacę w walucie obcej i przeszukałem większość banków, żeby znaleźć najtańszą opcję. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nawet jeśli bank reklamuje się jako 'brak opłat za wypłaty za granicą', itp., zazwyczaj są inne opłaty lub niekorzystne kursy - więc i tak płacimy więcej.

Jest jeszcze jakiś bank, w którym karta Mastercard (link do kursów: https://www.mastercard.com/global/curre ... index.html ) ma przelicznik bezpośredni (nie pamiętam który bank), a pomiędzy Visa/Mastercard jest taka różnica, że karty są rozliczane w różnych walutach (jedna USD, druga EUR) i płatności w walucie macierzystej są nieco inne - chociaż jak właśnie sprawdziłem, Visa ma lepsze we wszystkich.

Poniżej kursy z 30.05 ze stron Visa/Mastercard dla przykładu:
Visa - EUR 4,3495, USD 3,4601, HRK 0,5736
Mastercard - EUR 4,4224, USD 3,5501, HRK 0,5834

Każda z tych walut w kantorach polskich stała wczoraj wyżej w sprzedaży, z tego co sprawdziłem na chorwackich stronach banków - tam też kurs był wyższy, ale nie mam pewności, jakie kursy są tak naprawdę tam na miejscu, w porównaniu z tymi na stronach banków.

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Kuny najlepiej z bankomatu? - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone