Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kontrole na granicy- w tym roku.

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.08.2015 15:14

Taka wklejka o dowodzie i perturbacjach:

Witajcie.
Opiszę w kilku postach z autopsji sytuację i przebieg działań w następstwie UTRATY DOWODU OSOBISTEGO na terenie Chorwacji (może się komuś przydać) ...

W czasie drogi powrotnej z wakacji przed granicą ze SLO wjeżdżamy (jadę z żoną prywatnym samochodem osobowym) na autostradzie na stację benzynową.
Zostało trochę kun w gotówce więc zostawiamy 50 żeby zapłacić za autostradę i tankujemy paliwo, pijemy kawę itp. itd.
Przed odjazdem w dalszą drogę wpadam na pomysł przygotowania dokumentów do okazania na przejściu granicznym.
Bo eee wiadomo, kobiety zawsze coś naknocą z tymi dokumentami, zgubią, nie mogą znaleźć w torebce itp. itd., no i ............
nie ma MOJEGO dowodu osobistego w portfelu :o
Szukam, szukamy, szukamy, szukamy (x "n") - nie ma :x
Zjeżdżamy na parking dla TIRów - przeszukujemy cały samochód drogą wyciągania i odkładania na asfalt aby czegoś nie przeoczyć .....
Na marginesie ........ w tym momencie ...... podchodzi do nas para młodych Polaków z pytaniem czy nie zabralibyśmy ich do Polski bo skradziono im dokumenty dwa dni wcześniej i musieli wyrabiać nowe itp. itd. ............
Po dwóch godzinach dociera do nas w końcu i przyjmujemy do wiadomości, że dowodu osobistego nie ma :-(
Dzwonię do hotelu zapytać czy nie został, nie znaleźli itp. itd. - bardzo miła Pani o dziwo oddzwania do mnie po około 10ciu minutach, że "pytała na recepcji oraz serwis sprzątający pokój i nikt nie zgłosił znalezienia żadnego dokumentu w ostatnich dniach".
Przed wyjazdem zresztą sprawdzaliśmy pokój dosyć dokładnie czy nic nie zostało więc gdyby gdzieś leżał to byśmy go zauważyli.
W tym punkcie nasuwa się oczywiste pytanie - czy sprawdziłem czy mam DO jak wyjeżdżałem z hotelu ? - otóż bije się w pierś - nie sprawdziłem :oops:
W czasie całego pobytu nie używałem w ogóle portfela, który leżał w całości zamknięty w pokoju w sejfie .........
Później dopiero do mnie dotarło, że dowód zostawiłem w recepcji hotelowej w dniu przyjazdu celem wpisania wszystkich danych w system hotelowy.
Dowód odebrałem z recepcji po jakiś 3-ech dniach wsadziłem w kieszeń i ....... dalej nie pamiętam co z nim zrobiłem w każdym razie w tejże kieszeni w czasie poszukiwań przed granicą go nie znalazłem ............

Jest około 17:00tej - Dzwonię do ambasady polskiej w CRO na telefon dyżurny.
Jeżdżę na wakacje do CRO od wielu lat i (wydawało mi się) jestem dosyć przezorny więc mam zapisane w telefonie numery do ambasad CZ,A,SLO,CRO.
W tym miejscu nadmienię, że jedynie zbiegiem okoliczności akurat mam pakiet darmowych 30dni darmowego roamingu bo przedłużałem umowę z operatorem :thumb:
Mój rozmówca (nie przedstawił się) informuje mnie, że bez dowodu osobistego (lub paszportu) wedle przepisów nie mogę przekroczyć granicy strefy Schengen ............
Pytam zatem co robić ? odp: szukać, może jednak gdzieś jest (już wiem, że nie i szukałem x-razy, żona wściekła itp., itd. ponawiam pytanie co robić ?
Dostaję trzeba przyznać rzeczową informację:

W przypadku utraty dowodu osobistego (paszportu) na terenie CRO należy:
1. Zgłosić ten fakt na Policję niezwłocznie po stwierdzeniu utraty.
2. Uzyskać z Policji dokument poświadczający zgłoszenie utraty dokumentu.
3. Udać się z w/w dokumentem do ambasady polskiej w Zagrzebiu celem wyrobienia paszportu.

No to myślę sobie - będzie cyrk :mrgreen:
Jestem bliżej granicy ze SLO niż Zagrzebia, pytam zatem mojego rozmówcę z ambasady wprost:
jak jest szansa, że przejadę granicę bez dowodu ? (mam prawo jazdy i inne dokumenty ze zdjęciem).
odp: utrata dokumentów zdarza się Polakom w CRO dosyć często (kilka razy w tygodniu) - niektórym udaje się przejechać,
zależy od tego na jaką osobę trafi się na granicy ale przede wszystkim trzeba jednak mieć papier z Policji.
Zresztą rozmówca rozsądnie zwraca uwagę, że takie zgłoszenie na Policję niezależnie od tematyki przekraczania granicy należy zrobić bo nie wiadomo w czyje ręce dokument ewentualnie wpadnie i co z nim zrobi (tu zapala mi się lampka: "konto bankowe").
Stwierdza też, że w rejonie przygranicznym nie będzie problemu z Policją ale gdybym zgłaszał to tam gdzie wypoczywałem to już mógłby być problem bo "statystyki im lecą a wie Pan jak to jest z Polakami, popiją, zgubią" - pokrzepiony odpowiadam: wiem wiem ........ i pytam czy jak już załatwię sprawę na Policji to mogę podjechać do nich po ten paszport.
Odp. Naturalnie - jutro :mrgreen: - ambasada pracuje do 16-tej a zresztą i tak trzeba zrobić zdjęcie ale uzyskuję zapewnienie, że samo wyrobienie da się załatwić szybko w ciągu jednego dnia ........
Kończymy rozmowę.
Pali mi się nadal lampka z kontem bankowym. Decyduje się na zastrzeżenie dowodu w banku.
Nie mam numeru telefonu .......... Nie potrafię włączyć w smartfonie lub nie mam możliwości transmisji danych, nie jestem w zasięgu otwartej WI-FI.
Skąd by tu znaleźć numer do banku ? Zadzwonię do Polski to mi ktoś sprawdzi ale ......... sprawdzam kartę płatniczą - uff jest numer na infolinię do banku.
Dzwonię .........
Nie będę opisywał procedury ale udało się zrobić zastrzeżenie - rozmowa trwała z piętnaście minut i fajnie pobudziła mózg do przypomnienia sobie haseł i wielu innych danych.
Po około 3-ech godzinach od momentu stwierdzenia braku dokumentu wklepuje w nawigację: "police station near tu current position" - jedziemy (14km)

Docieramy dosyć sprawnie i szybko na posterunek policji.
Oficer "na bramce" nie zna angielskiego (zna niemiecki, którego nie znam ja .......).
Szuka kogoś kto się z nami dogada, znajduję się jakaś Pani bez munduru, z którą się dogadujemy.
Zgłaszamy co i jak - oficer spisuje coś tam sobie i po pięciu minutach prosi o przejście do poczekalni - zawoła nas.
Faktycznie przychodzi po chwili inny młody policjant z promiennym uśmiechem ...... mówiący lepiej od nas po angielsku.
Prosi do pokoju. Zaczyna się od nowa. Co, jak, gdzie ? po co, dlaczego ?
Przesłuchanie trwa około 1,5 godziny :roll:
Tutaj nadmienię, że wszystko dzieję się w dniu .......... moich urodzin :mrgreen:
Jesteśmy atrakcją całego posterunku policji - co kilka minut ktoś wchodzi do pokoju bo chce zobaczyć tych Polaków co zgubili paszport.
Atmosfera istnie piknikowa, wszyscy w zasadzie w dobrych humorach. Zgłoszenie w końcu przyjęto.
Teraz niespodzianka - w celu wydania zaświadczenia należy wykupić znaczek opłaty skarbowej za 20 kun.
Jest gdzieś koło 19:30 - mamy w gotówce 35 kun idziemy szukać poczty (jeden z policjantów przesłał mi przez BT na smartofna zdjęcie tego co mamy kupić).
Udaje się znaleźć pocztę i kupić ten "biljet" czy jak to się nazywało.
Wracamy na Policję, przyklejają znaczek, wydają zaświadczenie.
Pytam czy ich zdaniem uda mi się przekroczyć granicę. Odp: oficjalnie nie - ale radzą żebym spróbował.
Nie na tym dużym przejściu granicznym na autostradzie, na którym ich zdaniem nikt nie będzie się z nami cackał tylko odeślą nas spowrotem,
lecz na małym przejściu, które znajduję się około 10km od posterunku - dają mi pełne namiary, pokazują w google maps itp. itd.
Gdyby się nie udało - proponują pomoc w znalezieniu noclegu (a nawet wspólna kolację) - jestem w szoku.
Przypomina mi się, że mam na laptopie skan zgubionego dokumentu - myślę sobie może się wydruk przydać na granicy - policjanci drukują mi go bez problemu z pendrive`a.
Jest chyba gdzieś coś koło 20:00 - jedziemy na granicę.
Chorwaci - bez problemu nas przepuszczają (żona ma dowód, ja pokazuję prawo jazdy),
Słoweńcy - podajemy w/w zestaw dokumentów - nic z tego - proszą o dowód lub paszport. Nie mamy - zjechać na bok ............
Tłumaczymy utratę dokumentu, pokazujemy zaświadczenie z policji CRO, schodzi się parę osób, dyskutują, wyraźnie widać, że nie widzą co mają z nami począć.
Wreszcie pada pytanie: jedziecie do domu ? TAK - oddają dokumenty i wpuszczają nas do SLO :thumb:
Jest około 21-szej - jedziemy bocznymi drogami w SLO aż do tamtejszej autostrady, Mariboru i dalej już "normalną" trasą na Graz,
Wyjechaliśmy z hotelu na Makarskiej Rivierze około 10:00 dojechaliśmy do domu w Gliwicach ........ następnego dnia około 5:00 (z racji opóźnienia w podróży jechaliśmy w Austrii i Czechach bez ważnej winiety).

Po kilku godzinach snu, wstałem i udałem się do banków i na komisariat polskiej policji .........
Piszę do banków ponieważ zastrzeżenia dokonałem w jednym banku a mam też konto w innym.
Zastrzeżenie powinno być widoczne w tym drugim banku (jest taki krajowy system danych bankowych), dzwonię - informują mnie że nie jest i trzeba podjechać osobiście i zastrzec też u nich
Przyjeżdżam zatem do tego drugiego banku - Pani sprawdza i .... okazuje się, że jednak widać zastrzeżenie w ich systemie :wall:
Jadę na Policję. Informuję oficera dyżurnego (komisariat w mojej dzielnicy zamieszkania) co się stało i pytam co mam robić bo pierwszy raz w życiu zgubiłem dowód osobisty więc nie znam toku postępowania.
Pata pytanie: skradziony czy zgubiony ? moja odp: no raczej zgubiony i do tego zagranicą.
Policjant macha ręką i stwierdza "eeee" - nie dopytywałem co to miało znaczyć - zapisuje moje dane długopisem w jakimś zeszycie (imię nazwisko, adres i numer telefonu - nie chce nic więcej).
Jeżeli chcę zaświadczenie o zgłoszeniu to musiałbym napisać wniosek do komendanta, uzasadnić po co mi takie zaświadczenie oraz wnieść opłatę skarbową 17 PLN - welcome in Poland :-)
Rezygnuję. Jadę do Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Sprawnie bez problemu.
Wypisuję zgłoszenie utraty dowodu osobistego - otrzymuję z miejsca zaświadczenie którym mogę się posługiwać przez dwa miesiące w celu udowodnienia że jak to ja i zgubiłem dowód o taki to a taki numerze (bez opłat).
Składam wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego (trzeba zdjęcie dołączyć no ale jestem u siebie więc robię bez problemu w pobliżu urzędu).
Na obecną chwile koniec.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 03.09.2015 14:51

Przykre doświadczenie. Dlatego my podróżując gdziekolwiek mamy dwa dokumenty - paszport i D.O. Jeden z nich przy sobie, drugi w hotelu/apartamencie/gdziekolwiek indziej, byle nie przy sobie.



FUX napisał(a):Taka wklejka o dowodzie i perturbacjach:


Teraz niespodzianka - w celu wydania zaświadczenia należy wykupić znaczek opłaty skarbowej za 20 kun.
....
Jeżeli chcę zaświadczenie o zgłoszeniu to musiałbym napisać wniosek do komendanta, uzasadnić po co mi takie zaświadczenie oraz wnieść opłatę skarbową 17 PLN - welcome in Poland :-)




A to dobre, w Chorwacji opłata skarbowa znajduje zrozumienie (nema problema), w Polsce jakoś nie za bardzo ;)

R.
Adriano84
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 26.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adriano84 » 12.09.2015 02:41

Nie będę opisywał swoich perypetii z utratą dowodu osobistego w Polsce ale polecam na policji mówić, że został skradziony ( a nie zagubiony) i zgłosić ten fakt policji.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2015 07:30

Adriano84 napisał(a):Nie będę opisywał swoich perypetii z utratą dowodu osobistego w Polsce ale polecam na policji mówić, że został skradziony ( a nie zagubiony) i zgłosić ten fakt policji.

Dyżurny i tak wmówi, że został zgubiony.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 15.09.2015 16:04

Adriano84 napisał(a):Nie będę opisywał swoich perypetii z utratą dowodu osobistego w Polsce ale polecam na policji mówić, że został skradziony ( a nie zagubiony) i zgłosić ten fakt policji.


Zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie jest w myśl polskiego prawa karalne i jako takie podlega ściganiu z urzędu.
Tak samo jak złożenie fałszywych zeznań (śledztwo własne prokuratora).

Na obydwa artykuły się łapiesz jak uda ci się wmówić Policji kradzież, nie zagubienie.
Życzę szczęścia na nowej drodze życia.


R
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 15.09.2015 16:30

a skąd wiemy, że dowód zgubiliśmy, a nie jednak ktoś go ukradł? Praktycznie nie ma szans udowodnić, ze go zgubilismy, chyba, że ktoś widział, jak np. wypadał z kieszeni...
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 15.09.2015 19:35

jak nie jesteś w ciemię bity to Ci skoczyć mogą(jeśli sam się nie sprzedasz),jak Ci coś udowodnią skoro żeby coś wykryli to potrzebują pomocy z zewnątrz.
Galon
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Galon » 15.09.2015 20:10

I tak dostaniesz powiadomienie do domu, że z braku możliwości zatrzymania sprawcy, śledztwo zostało umorzone BLE BLE BLE itp.
Zapomniałem dodać,że to niska szkodliwość czynu :papa:
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 16.09.2015 10:29

Z napisał(a):jak nie jesteś w ciemię bity to Ci skoczyć mogą(jeśli sam się nie sprzedasz),jak Ci coś udowodnią skoro żeby coś wykryli to potrzebują pomocy z zewnątrz.



Dziwić się później, że Polak nosi smutną łatkę kombinatora i cwaniaka, w całym tego słowa negatywnym znaczeniu.


R.
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 16.09.2015 13:15

Spróbuj zgłosić że zgubiłaś,to zobaczymy czy Ci się nie odechce marnować czasu,no chyba że jesteś na emeryturze i masz go do oporu,bo policja ma i cudzego nie ceni.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.09.2015 14:15

Z napisał(a):Spróbuj zgłosić że zgubiłaś,to zobaczymy czy Ci się nie odechce marnować czasu,no chyba że jesteś na emeryturze i masz go do oporu,bo policja ma i cudzego nie ceni.

Nie policja a konkretni policjanci. Najczęściej dyżurni i pomocnicy dyżurnych jednostki którzy z całą zawziętością uwalają takie tematy. Tu jest największa porażka policji, na tym styku obywatela z policją.
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 16.09.2015 14:26

Bocian dla obywatela który tam się zgłosi to ten dyżurny reprezentuje Policję a nie siebie,więc jak zwał tak zwał lecz smród się ciągnie kilometrami.Przecież zwykły szary człowiek nie ma szans aby ominąć tego gościa za konfesjonałem,więc tak to wygląda z mojej strony.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.09.2015 14:36

Z napisał(a):Bocian dla obywatela który tam się zgłosi to ten dyżurny reprezentuje Policję a nie siebie,więc jak zwał tak zwał lecz smród się ciągnie kilometrami.Przecież zwykły szary człowiek nie ma szans aby ominąć tego gościa za konfesjonałem,więc tak to wygląda z mojej strony.

Reprezentuje policję. Ale to on jest zjebem i nierobem a nie policja. Nie ma wytycznych wydanych prze KGP aby olewać ludzi przychodzących do jednostek w swoich sprawach.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.09.2015 17:36

Bocian napisał(a):
Z napisał(a):Bocian dla obywatela który tam się zgłosi to ten dyżurny reprezentuje Policję a nie siebie,więc jak zwał tak zwał lecz smród się ciągnie kilometrami.Przecież zwykły szary człowiek nie ma szans aby ominąć tego gościa za konfesjonałem,więc tak to wygląda z mojej strony.

Reprezentuje policję. Ale to on jest zjebem i nierobem a nie policja. Nie ma wytycznych wydanych prze KGP aby olewać ludzi przychodzących do jednostek w swoich sprawach.

...widocznie nie ma też wytycznych z KGP, by sprawdzać ich pracę i "pogonić im kota", skoro takie sytuacje są nagminne w całym kraju... :? A dlaczego :?:...pewnie jednak chodzi o te statystyki... :wink: :D
To jednak odbiega od tematu kontroli na granicy...
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 16.09.2015 20:24

Bocian napisał(a):
Z napisał(a):Spróbuj zgłosić że zgubiłaś,to zobaczymy czy Ci się nie odechce marnować czasu,no chyba że jesteś na emeryturze i masz go do oporu,bo policja ma i cudzego nie ceni.

Nie policja a konkretni policjanci. Najczęściej dyżurni i pomocnicy dyżurnych jednostki którzy z całą zawziętością uwalają takie tematy. Tu jest największa porażka policji, na tym styku obywatela z policją.



Nie ma co uwalać, zagubienie dowodu osobistego Policji nie interesuje i tyle. Tylko paszport, niezależnie od tego czy zagubiony czy skradziony podlega zgłoszeniu i rejestracji.
A jak się obywatel upiera, to znaczki skarbowe za określona kwotę, notatka, pieczątka i już.
Nikt nie uruchomi procesu wykrywczego z powodu zagubionego dowodu, podobnie jak nikt nie wyśle Wydziału do leżaka na Białostockiej :wink: .

R.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Kontrole na granicy- w tym roku. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone