Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 01.08.2010 12:19

Zdjęcia super oddają atmosferę pod wodą. Bardzo podoba mi się Canon D10, mam takie pytania do kolegi longtom: Czy pod wodą można używać zoomu :?: Lampa błyskowa włącza się pod wodą zawsze czy tylko podczas słabego oświetlenia :?: Do zdjęć podwodnych jest specjalny tryb, czy zdjęcia robisz z ustawienia AUTO. Z góry dzięki. Nie znudził Ci się ten aparat :?: Jestem na etapie poszukiwań takiego :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.08.2010 10:31

Marshall napisał(a):Zdjęcia super oddają atmosferę pod wodą. Bardzo podoba mi się Canon D10, mam takie pytania do kolegi longtom: Czy pod wodą można używać zoomu :?: Lampa błyskowa włącza się pod wodą zawsze czy tylko podczas słabego oświetlenia :?: Do zdjęć podwodnych jest specjalny tryb, czy zdjęcia robisz z ustawienia AUTO. Z góry dzięki. Nie znudził Ci się ten aparat :?: Jestem na etapie poszukiwań takiego :D


cześć Marshal
Oczywiście, pod wodą zoomujesz, włączasz i wyłączasz flesz. Ważną rzeczą w takich aparatach jest prawidłowo skonstruowany balans bieli dla warunków podwodnych.
Aparat jakoś jeszcze się nam nie znudził :wink: .
O aparatach podwodnych możesz sobie poczytać np na portalu optyczne.pl
pzdr
d@rkoś
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 10.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) d@rkoś » 02.08.2010 12:51

longtom
Wielki szacun za foty
Musze czekać jeszcze 20 dni żeby tam być...
Wklejaj chłopie wklejaj dajesz ludziom marzyć i wspominać :P
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.08.2010 12:57

d@rkoś napisał(a):longtom
Wielki szacun za foty
Musze czekać jeszcze 20 dni żeby tam być...
Wklejaj chłopie wklejaj dajesz ludziom marzyć i wspominać :P


hej d@rkoś,

żeby jeszcze wysyłanie zdjęć na serwer trwało trochę szybciej :cry: :cry: :cry: . Zapuściłem kolejną porcję ze 2 godz. temu i się miele...
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.08.2010 14:52

Crayfish napisał(a):.. i nie ma więcej pytań. DOSKONAŁE ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mnie tam też to zdjęcie zatrzymało na dłużej :lol:


A tak poza tym chętnie przespacerowałam się z Wami Vsarskimi i Rovinskimi uliczkami :D One to jednak urokliwe są :D :D :D

pozdrawiam
:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.08.2010 15:26

Tymona napisał(a):
Crayfish napisał(a):.. i nie ma więcej pytań. DOSKONAŁE ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mnie tam też to zdjęcie zatrzymało na dłużej :lol:


A tak poza tym chętnie przespacerowałam się z Wami Vsarskimi i Rovinskimi uliczkami :D One to jednak urokliwe są :D :D :D

pozdrawiam
:D


cześć Tymona

Już za chwileczkę, już za momencik..., zaproszę Ciebie do Poreca :!:

pzdr
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.08.2010 16:42

longtom napisał(a):Już za chwileczkę, już za momencik..., zaproszę Ciebie do Poreca :!:

Chwileczka minęła, momencik też - zaproszenie zostało - tylko Poreca nie widać :D :D :D

czekam
:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.08.2010 17:58

Wtorek 6 lipca

Zgadnijcie co robimy po śniadaniu :?:




Od rana odkrycie, napęd odrzutowy jest dużo efektywniejszy :!:

Obrazek

penetrujemy różne podwodne zakamarki

Obrazek

dziś spotkanie z rybką czerwoną

Obrazek

kraby są bardzo ostrożne i strachliwe, ten się trochę zagapił

Obrazek

Obrazek

na te rybki można liczyć zawsze

Obrazek

te, też są często, ale przeważnie dobrze się kryją

Obrazek[/img]

Dziś na lądzie też atrakcja, jelonek rogacz. W Polsce pod ścisłą ochroną.
Pierwszy raz widzą takiego stwora!

Obrazek

Po pływaniu porcja musli z kefirem i ruszamy do Poreca.
A jak Porec to oczywiście bazylika Eufrazjusza.
Tradycyjnie odsyłam was do relacjii caal.

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19038&postdays=0&postorder=asc&start=90

Caal pisze ze swadą i dużą znajomością tematu. Sam na pewno nie opiszę histori tego miejsca lepiej i ciekawiej. Powiem tylko, że w obrębie zespołu katedralnego czuje się te ponad 2000 lat historii. Dosłownie czuje się oddechy tych setek pokoleń, które tam chodziły, modliły się i zapewne z mieczami biegały :!:

A zatem, po pierwsze mozaiki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po drugie, ołtarz i absyda:

Obrazek

Obrazek

po trzecie, bazylika:

Obrazek

Obrazek

po czwarte, detale:

Obrazek

Obrazek

po piąte, ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po szóste, chwila odpoczynku :!:

cdn
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.08.2010 18:31

Tak sobie pooglądałam wnętrze bazyliki, a szczególnie te szczegóły, które utrwaliliście na zdjęciach - i ponownie stwierdzam, że to miejsce to jednak ciekawe jest :wink: :D :D

No i jakiego ładnego jelonka udało Wam się ustrzelić. To zdecydowanie jeden z ulubionych owadów mojego dziecięcia, który zna go tylko z opowieści i zdjęć, bo na żywo nam się nigdy nie udało go zobaczyć. A tu proszę- po prostu do Cro trzeba pojechać :D

pozdrawiam
:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.08.2010 18:52

Tymona napisał(a):
No i jakiego ładnego jelonka udało Wam się ustrzelić. To zdecydowanie jeden z ulubionych owadów mojego dziecięcia, który zna go tylko z opowieści i zdjęć, bo na żywo nam się nigdy nie udało go zobaczyć. A tu proszę- po prostu do Cro trzeba pojechać :D

pozdrawiam
:D


Wikipedia podaje, że wg szacunków, w całej Polsce jest około 1000szt Jelonków.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12724
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.08.2010 23:07

Hej :!: :D

Chorawcką przygodę z widokami od strony morza mam już za sobą, to jakoś mi się udało przeżyć :) , ale po osobistym oglądnięciu widoczków podwodnych pewnie już by mnie :roll: nigdy więcej nie mogło być na forum i gdziekolwiek indziej... Na szczęście nie muszę narażać życia :wink:, a podwodny świat i tak zobaczę :D zagłębiając się nie w morskiej toni, lecz w Twojej relacji 8)

Pozdrawiam serdecznie :papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.08.2010 09:23

dangol napisał(a):Hej :!: :D

Chorawcką przygodę z widokami od strony morza mam już za sobą, to jakoś mi się udało przeżyć :) , ale po osobistym oglądnięciu widoczków podwodnych pewnie już by mnie :roll: nigdy więcej nie mogło być na forum i gdziekolwiek indziej... Na szczęście nie muszę narażać życia :wink:, a podwodny świat i tak zobaczę :D zagłębiając się nie w morskiej toni, lecz w Twojej relacji 8)

Pozdrawiam serdecznie :papa:


Jestem pewien, że świetnie byś sobie poradziła. :wink: .
pzdr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.08.2010 11:12

No to ruszamy dalej...

przy bazylice ciasno, wieże można sfotografować dopiero z placu Marafor.

Obrazek

a kawałek dalej ruiny świątyni Marsa

Obrazek

leniwie snujemy się po uliczkach

Obrazek

Obrazek

zaglądamy do sklepików

Obrazek

Obrazek

czemu te maski takie drogie :?:

Obrazek


Obrazek

ciągle się zastanawiam, może jednak ciemny kupić :?:

Obrazek

coś się zaczyna chmurzyć

Obrazek

Zaczyna kropić, akurat trafiła się pizzeria, może się wypada. Pizza di quatro fromaggi była świetna, oliwka jeszcze lepsza, piwo zimne, a deszcz nie chciał się skończyć.

Obrazek

W końcu ruszamy dalej, ostatecznie nie każdy może zmoknąć w Chorwacji :wink:

Obrazek

Obrazek

powoli robi się coraz ciemniej

Obrazek

może żonie kupię bursztyny na pamiątkę :?:

Obrazek

Bardzo fotogeniczny ten deszcz
Decumanus street

Obrazek

Obrazek

jest nadzieja, że do rana chmury się przetoczą

Obrazek

pozdrowienia dla czytaczy

cdn.
filip122 vel Darek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 743
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) filip122 vel Darek » 04.08.2010 14:08

Również i ja zapisuje się do czytelni . Wczoraj wróciliśmy z CRO i już człowiek nie może sie doczekać następnego wyjazdu.

Czytanie relacji daje namiastkę tego co było i co będzie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.08.2010 14:16

środa 7 lipca

dzień rozpoczynamy z zaprzyjaźnionymi kormoranami

Obrazek

Obrazek

poczyniłem pewne postępy w nazewnictwie ichtiologicznym: oto:
crnorep, usata (hr.)
oblada melanura (łac.)
saddled seabream (ang.)

Obrazek

Obrazek

podwodnych grzybków jeszcze nazwać nie umiem

Obrazek

piąta godzina, ruszamy na wycieczkę. Dziś zwiedzamy Montovun.
Po drodze zaglądamy na cmentarz we Vsarze

Obrazek

Jakże inaczej wyglądają cmentarze chorwackie.

Obrazek

Obrazek

I niespodzianka, na małym vrsarskim cmentarzyku pochowano chorwackiego ministra .

Obrazek

W drodze do Montovunu przecinamy autostradę do Puli i po kilku kilometrach wjeżdżamy do Visnjanu.

Obrazek

Droga jest kręta, miejscami zniszczona, ale mija szybko. Mijamy gaje oliwne, winnice. Słońce świeci a w aucie chłodno :!:

Obrazek

I oto...

Obrazek

Montovun w pełnej krasie

Obrazek

Montovun to jedno z najładniejszych miasteczek istryjskiego interioru. Jego nazwa ma nie mniej niż 2000 lat. Położony jest na wzgórzu (277m npm) górującym nad doliną rzeki Mirna. Był twierdzą obronną rzymian, gotów, longobardów i franków. W Montuvanie urodziło się 4 rzymskich konsulów. Dzisiejsze stare miasto pochodzi z XIII i XIVw. i otoczone jest średniowiecznym murem obronnym.

Z miasteczka rozpościerają się rozległe widoki na okolicę. Widać nawet odległy o 15km na zachód Adriatyk. W słoneczne popołudnie, niestety, nie do sfotografowania.

Obrazek

Obrazek

Cały ten region to truflowe zagłebie. Trufle rosną w dębowych lasach, które rozległe połacie rosły tu od setek lat. Ich obszar znacznie się zmniejszył podczas panowania, nad tym obszarem, republiki weneckiej. Okazałe pnie dębowe wykorzystywano do budowy statków oraz na pale, wzmacniające grząskie weneckie grunty.

Mariusz-w w swojej istryjskiej relacji

https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=27247&postdays=0&postorder=asc&start=60

pisze "Białe trufle droższe, rzadsze, bardziej aromatyczne zbiera się właśnie tylko wczesną jesienią, czarne także latem i zimą.

"Trójkąt" Motovun - Buje - Buzet nad rzeką Mirną jest uznawany za centrum występowania białej i czarnej trufli na Istrii , aczkolwiek można je spotkać także w lasach Pazina i wzdłuż rzeki Raša koło Labina. " Jest kilkuset zarejestrowanych zbieraczy trufli, ale szczęścia szuka wielu.

Obrazek

Na razie tyle, mam nadzieję, że miasteczko jeszcze dziś uda się nam zwiedzić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone