Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
cinkowski
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 28.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) cinkowski » 27.01.2022 00:09

Wojstar, ja jak pisałem wybieram się 03.09. Zaklepałem sobie nocleg tu: Josipa bana Jelačića 45, 20250 Orebić, Chorwacja. Mam nadzieje, że jakoś to będzie ;-)
Janusz bardzo dziękuję za link :-)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 29.01.2022 23:59

wiolek_lp napisał(a):
kaeres napisał(a):Jest gdzieś jakaś relacja albo przewodnik po plażach Pelješca ?
Ale taki wiecie...hardrcore typu relacje Habanero o plażach Hvaru i Pagu.

Edit:
Czy Trpanj będzie dobrą bazą wypadową na cały półwysep ?
Nie chodzi mi o odległości, a bardziej o łatwość komunikacji (korki w sezonie, wąskie wyjazdy z miasta czy serpentyny górskie) ?


Ja powiem przekornie, jako miłośnik Hvaru, nie pchaj się na Pelje 8)
W zeszłym roku chciałam poznać nowe, i po 10 dniach na Hvarze, spędziłam 4 noce w Żuljanie... To był koszmar, jak i cały Peljesac, który co prawda widokowo super piękny, ale był zatłoczony równie jak Riwiera Makarska, a czasem myślę, że bardziej...
I to w ostatnich dniach czerwca, nie chce myśleć co tam się działo w szczycie :hut:
Dobrze, że po tych kilku dniach popłyneliśmy na tygodniowy odpoczynek do Povlji na Brac, bo chyba bym się zapłakała takim zakończeniem wakacji.

Mnie Pelje mega mega rozczarował, i wrócę na niego tylko przejazdem na Korculę :roll:

Tłumy na półwyspie? Jestem tam od 18 albo i dłużej. W zeszłym roku w lipcu, powiedzieć że był tam tłum to daleko idące nadużycie. Dawno tam takich pustek nie widziałam.

Hvar, jak Havr. Na wakacjach byłam raz, wystarczy. Co roku dopływamy tam na żaglach, na dobę wystarczy.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1701
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 30.01.2022 00:49

Aldonka napisał(a):Tłumy na półwyspie? Jestem tam od 18 albo i dłużej. W zeszłym roku w lipcu, powiedzieć że był tam tłum to daleko idące nadużycie. Dawno tam takich pustek nie widziałam.


Zależy co dla kogo oznaczają tłumy :mrgreen:
Dla mnie to...
Zrzut z filmiku, bo nie zrobiłam zdjęcia...
1643495545853_copy_600x900.jpg

1643495548986_copy_600x900.jpg


I to ( połowa aut, które stały wcześniej odjechała, więc to i tak mało ) podczas drogi wcześniej, moi młodzi zrobili sobie liczenie aut na rejestracjach Pl, wyszło z 90% :mrgreen:
1643495481050_copy_600x900.jpg


Oraz to, chociaż, tu może faktycznie nie jakoś strasznie dużo, ale muzyka z beach baru tak dawała po uszach, że z gwarem ludzi wytrzymaliśmy pół godziny...A szkoda, bo z urody do jedna z najpiękniejszych plaż na jakich byliśmy...
Dla zainteresowanych Makalo.
1643495460708_copy_600x900.jpg


Tu też zrobiłam zdjęcie mojej rybki :hearts:
1643496258220_copy_600x900.jpg


Ale półwyspem się bardzo rozczarowałam i na pewno nie wrócę, wolę mój Hvar, dla niektórych nijaki, ale to dobrze, bo w zeszłym roku też przeżywał oblężenie :twisted: ale kompletnie nie porównywalne do Pelje :mrgreen:
Ostatnio edytowano 30.01.2022 01:07 przez wiolek_lp, łącznie edytowano 1 raz
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 30.01.2022 00:54

Aldonka napisał(a):Tłumy na półwyspie? Jestem tam od 18 albo i dłużej. W zeszłym roku w lipcu, powiedzieć że był tam tłum to daleko idące nadużycie. Dawno tam takich pustek nie widziałam.

Hvar, jak Havr. Na wakacjach byłam raz, wystarczy. Co roku dopływamy tam na żaglach, na dobę wystarczy.

Tak tłumy, my byliśmy na przełomie czerwca i lipca i tak były tłumy!, głównie polaków.
Spacerując promenadą w Orebic w tych miejscach bliżej portu nawet był problem aby przejść. Nie mam nic do tego miejsca ale bądźmy obiektywni... to nie jest spokojnie miejsce na ciszę i wypoczynek, my będąc tu drugi raz mamy porównanie z innymi mało uczęszczanymi miejscami. To takowe nie jest :). Tak więc jak chcecie spokoju i przestrzeni to nie Orebić
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 30.01.2022 19:39

No to się ciesz, że się tak udało, my byliśmy na przełomie czerwca i lipca i czym głębiej w lipiec tym więcej ludzi.
To zdjęcie ze spaceru wieczorem po Orebic z 7 lipca. Kolejka do lodziarni Oaza codziennie w lipcu była długa i na zewnątrz.
Nie krytykuję miejsca, po prostu stwierdzam że w zeszłym roku rodaków było multum i rzeczywiście dzięki Panu Robertowi :D
Załączniki:
1643564008252.jpg
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 31.01.2022 21:09

Orebic to główne miasteczko na półwyspie. Oczekiwać tam ciszy i spokoju nie można. Tam zjeżdża się popołudniami większość z okolic. Patrząc na Wasze zdjęcia i mając doświadczenie jakie mam żadnych tłumów tam nie widzę. Bywało gorzej. Kocham Peljesac i nie ma dla mnie drugiego takiego miejsca na ziemi ale w życiu nie obrałabym Orebica na miejsce wypoczynku.
Każdy lubi co lubi i jeździ gdzie lubi. Ja się cieszę, każdy niezadowolony z Peljesaca to jedna para nóg mniej do zadeptywania Półwyspu.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.01.2022 21:40

Wiola, mam wrażenie, że plażowałaś na najbardziej popularnych plażach na półwyspie, a na takich zawsze jest sporo ludzi....

Zauważyłam też, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się wyjazdy na koniec czerwca i w tym okresie jest więcej turystów niż kiedyś. ..


W Orebic chyba zawsze było najwięcej ludzi na półwyspie. I nie ma się czemu dziwić, bo to największa miejscowość w regionie i najbardziej turystyczna i kurortowa. Pamiętam nasz pobyt, lipiec 2014, jak wieczorami nie dało się tą ulicą przejść, nabrzeżem też nie, tu na zdjęciu wielkich tłumów nie widzę... . Każdy, kto wybiera tą miejscowość musi się liczyć z tym, że pustek tu nie będzie. Tak dużo Polaków jak spotkałam wtedy w Orebic to nigdzie nie spotkałam, nawet w Pagu było ich mniej, a język polski było stałe tam słychać....
Tak samo dużo ludzi było wtedy (2014r.) w Korculi.

Ostatnio jak robiłam sobie w głowie podsumowanie naszych 14 pobytów w Cro i z chęcią wróciłabym na Pag i półwysep - choć tu obawiam się, że po otwarciu mostu już mogłoby mi się mniej podobać niż wcześniej. O Hvarze nawet nie myślę, aby wrócić....
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 31.01.2022 23:04

Tak się czasem zastanawiam czy most rzeczywiście tak wiele zmieni, że spowoduje napływ turystów. Z jednej strony jest to możliwe, ale...most to tylko alternatywna droga. Dostać się na półwysep wcale nie było trudno, czy to promem z Ploce, czy przez Bośnię. Kto chciał i tak dojechał. Czy most spowoduje większy napływ? Cóż, pożyjemy zobaczymy.

Ja już czekam na maj, bo lecę do Borje na tydzień, a potem w lipcu kolejny raz, tym razem dłuższe wakacje.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 481
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 01.02.2022 12:01

Też się zastanawiałem jaki wpływ będzie miał most na życie na Peljescu. Będzie szybciej można dostać się na kontynent. Jadranskiej Magistrali i tak nie wyprostują. Do Ploce będzie trzeba jechać zakrętasami.
Jazda przez cały półwysep ma swój urok. Przecież nie trzeba jechać cały czas główną drogą. Można zjechać do Żuljany i nad morzem dojechać do Trstenik. Jazda poprzez Kunę Peljeska - kościółek św.Mikołaja do Trpan jest rewelacyjna.
Czekam z utęsknieniem na wyjazd lipcowo-sierpniowy i już planuję piesze wycieczki w okolicach Orebic.
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 01.02.2022 15:20

Mieliśmy okazję dwukrotnie odwiedzić Pelje - w pierwszym 'pandemicznym' sezonie oraz w ubiegłym roku.
Różnica w ilości turystów była kolosalna! Byliśmy dokładnie w tym samym terminie - koniec sierpnia , początek września.
W 2020 wszędzie było pusto. Mieszkaliśmy na campingu przy plaży Divna. Mieliśmy naprawdę ciszę i spokój,plaża w dzień była tylko lekko okupowana przez turystów,ale bez problemu dało się odpocząć, popływać i nie było najmniejszego kłopotu z ilością wolnego miejsca. Camping obłożony może w 30% cały czas.
Rok 2021....masakra! Divna? O rany w życiu! Kilometry zaparkowanych aut,miejsc na plaży brak,tłum jak w Mielnie w szczycie sezonu.
Na plaży w Dubie o 9 rano byliśmy sami,ale po 2 godz ilość plażowiczów nas przytłoczyła i ucieklismy...95% polskojęzycznych, więc łacińskie zwroty słychać było z każdej strony.
Jak ktoś już tu wcześniej wspomniał, na pewno ogromny wpływ na ilość turystów z Polski miał pewien człowiek z Krakowa o cudownym głosie ;) sami ulegliśmy jego czarowi;)
Pomimo przeogromnej ilości ludzi na Pelje punkty widokowe mieliśmy w większości dla siebie :) wizytę u Państwa Spaleta też miałam na wyłączność , choć nie była w żaden sposób wcześniej umawiana. Do lodziarni Oaza nie staliśmy w żadnej kolejce, byliśmy tam dwukrotnie - w drodze na Korcule i po powrocie z tejże. W południe po weekendzie i wieczorem w piątek.
Zrobiliśmy też cos w stylu objazdówki od tunelu Dingac na pd-wsch wzdłuż wybrzeża. Muszę przyznać że było tam naprawdę pusto i spokojnie, bezproblemowo byliśmy w stanie znaleźć zupełnie odludne miejsca do plażowania.
Myślę, że w szczycie sezonu może być naprawdę ciężko pod względem ilości turystów na Pelje, jak wszędzie w Chorwacji kontynentalnej. Jak ktoś szuka spokoju...no cóż, liczba miliona polskich turystów w 2021 w Cro mówi sama za siebie
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 01.02.2022 17:22

piekara114 napisał(a): O Hvarze nawet nie myślę, aby wrócić....


Tak z ciekawości czym cię aż tak Hvar zraził ? Nigdy nie byłem tam, ale po jednym z bardzo ciekawych wątków na cro.pl - "plaże na Hvarze" - to oceniłbym tą wyspę jako mega fajną a przynajmniej jej plaże :oczko_usmiech:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1701
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 01.02.2022 20:42

piekara114 napisał(a):Wiola, mam wrażenie, że plażowałaś na najbardziej popularnych plażach na półwyspie, a na takich zawsze jest sporo ludzi....


Tak, tylko, że na Hvarze też plażuje na najbardziej popularnych, i nie wiem, może to zwyczajnie moje szczęście, ale tak wyglądały największe "tłumy" na moich ulubionych plażach. Dosłownie 2- 3 dni wczensiej, niż wyżej zamieszone plaże na Pelje :twisted: A i urodą dla mnie biją na Pelje wszystko...
Zamieszczam filmiki, żeby nie było, że ucinam ludzi :mrgreen:
Bo w sumie zdjęć z ludźmi nie mam :lol:
Malo Zarace
https://photos.app.goo.gl/ZzDeestpHobRLNtJ7

Pokrivenik ( tu tego dnia w momencie kręcenia były największe tłumy jakie widziałam na tej plaży, a i tak po chwili większość się zmyła, i została 1 rodzina)
https://photos.app.goo.gl/m7tGgBcAWDQtjFU26

Na Pelje na tych plażach wyżej nie plażowaliśmy, uciekaliśmy do znalezionego grajdołka, między Divną a Dubą dosłownie przy ulicy, i tylko to miejsce uratowało plażowanie na Pelje, inaczej miałabym jeszcze większy niesmak :roll:

1643739521599_copy_600x800.jpg

1643739538746_copy_600x800.jpg


Ale tak jak Aldonka pisze
"Każdy lubi co lubi i jeździ gdzie lubi. Ja się cieszę, każdy niezadowolony z Peljesaca to jedna para nóg mniej do zadeptywania Półwyspu"

Ja się cieszę jak ktoś na Hvar jest niechętny, chociaż szczerze mówiąc nie wiem czy dwa razy spotkałam się z opinią, że się nie podobał i nie zrobił wrażenia :wink:
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 01.02.2022 22:30

piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.02.2022 23:27

LUKASQ napisał(a):
piekara114 napisał(a): O Hvarze nawet nie myślę, aby wrócić....
Tak z ciekawości czym cię aż tak Hvar zraził ? Nigdy nie byłem tam, ale po jednym z bardzo ciekawych wątków na cro.pl - "plaże na Hvarze" - to oceniłbym tą wyspę jako mega fajną a przynajmniej jej plaże :oczko_usmiech:
Tu na forum pełno achów, zachwytów, jak cudownie, pustki w zatoczkach, klimacik miasteczek itp. No i Hvar nie dorósł oczekiwań i wysoko postawionej poprzeczki... Byłam w lipcu 2017 (więc kilka lat temu i przed pandemią): ludzi dużo, bardzo dużo, o całkowitej samotności w zatoczkach nie było co marzyć... Pod wodą wielkiego wow też nie było (dużo lepsze widoki trafiałam w innych miejscach, choć tu pierwszy raz widziałam przyszynkę szlachetną). Dojazd do plaż też sporo czasu pochłaniał (baza była w Jelsie), więc z części plaż zrezygnowaliśmy, bo nie uśmiechało nam się po 40 min w jedną stronę jechać... Byliśmy wtedy już po pierwszej wizycie w Grecji, gdzie trafiliśmy na piękną pustą zatoczkę tylko dla nas, po pustej zatoczce na Peljesacu (tylko dla nas), rewelacyjnym plażowaniu w Drage, gdzie plaża to nie było nic rewelacyjnego, a było wspaniale, po zabytkach pierwszej ligi z Toskanii, a świeżo w pamięci miałam wtedy wspaniałe mozaiki z Cypru oraz po chorwackich doświadczeniach z innych miejsc i Hvar wypad na tym tle u mnie blado.... Fajne widoki (wg mnie lepsze na fotkach niż na żywo), fantastyczny widok z twierdzy w Hvarze to dla mnie zdecydowanie za mało... Pewnie gdym Hvar odwiedziła za trzecim czy czwartym moim pobycie w Cro, odczucia miałabym inne, a Hvar to był mój 12 raz w Chorwacji (10 razem z mężem i synem) i wypad słabo, a wiedziałam, co Cro potrafi zaoferować.... 3 lata później (2020 r.) spędzałam wakacje na Pagu i mimo że też mogę się kilku rzeczy przyczepić (pogoda na 5- + wiatr, co pokrzyżowało możliwość odwiedzenia najbardziej znanych plaż, brak klimatycznych miejscowości, prawie zero zwiedzania zabytków, bo ich nie ma) to wyspa ma dużo dużo wyższe notowania u mnie... U mnie z Hvarem nie ma chemii i w najbliższym czasie drugiej szansy nie otrzyma...
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 01.02.2022 23:34

Nocowaliśmy przy wspomnianym grajdolku między Divna a Duba
W busiku
:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 457
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone