Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka dni w Bolonii

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.04.2023 22:25

Gosiu , te bolońskie podcienia ( szczególnie z początku postu ) to już górna półka 8)

Bolonia.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2023 22:56

Kiepura napisał(a):No, w Sukiennicach są sklepy. :D
:lol: :lol: I z fajnym czynszem :D

Kiepura napisał(a):Szczerze mówiąc nie kojarzę jakieś spektakularnej przebudowy na supermarket w obrębie Starego Miasta, ale najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. :D
Ja już w Krakowie nie mieszkam ponad dekadę i takie drobne szczegóły zauważam, no i jakoś ostatnio wody do picia szukałam, więc się uważnie rozglądałam...


piotrf napisał(a):Gosiu , te bolońskie podcienia ( szczególnie z początku postu ) to już górna półka 8)
Jakby był odpowiedni przyciska dała bym Ci "lajka", a tak napiszę: w pełni się z Tobą Piotrze zgadzam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2023 23:18

Gosia, im więcej pokazujesz Bolonii tym bardziej się cieszę, że jeszcze w kwietniu znowu uda mi się pospacerować chociaż kilka godzin :D .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2023 17:52

piekara114 napisał(a):
piotrf napisał(a):Gosiu , te bolońskie podcienia ( szczególnie z początku postu ) to już górna półka 8)
Jakby był odpowiedni przyciska dała bym Ci "lajka", a tak napiszę: w pełni się z Tobą Piotrze zgadzam.


Dwanaście odcinków bolońskich portyków zostało wpisanych na listę UNESCO.

Portyki - UNESCO.jpg

Wśród nich znajduje się właśnie portyk Via Farini Palazzo Carisbo, więc nie dziwota, że to górna półka.

Obrazek

Lista tych dwunastu zespołów podcieni jest następująca:

Lista portyków wpisanych na listę UNESCO.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2023 17:55

marze_na napisał(a):Gosia, im więcej pokazujesz Bolonii tym bardziej się cieszę, że jeszcze w kwietniu znowu uda mi się pospacerować chociaż kilka godzin :D .

Widać że Bolonia przyciąga jak magnes nawet tych, którzy już w niej byli. Też bym chętnie do niej wróciła.
To gdzie tym razem się wybierasz, że po drodze będziesz miała Bolonię ?.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2023 20:27

flaga.png

Zostawiamy za sobą Porta Saragozza

20221120_101448.jpg

i przechodzimy przez dwupasmową ulicę z sygnalizacja świetlną.

20221120_101459.jpg

Ulica ta otacza centrum Bolonii niczym Ring w Wiedniu, a jej kształt przypomina mi kontur Polski.

mapa.jpg

W oddali widzimy sąsiednie przejście dla pieszych, na którym samochody mają właśnie czerwone światło, więc muszą stać. I ten moment wykorzystał mężczyzna, który na tym przejściu zaczął żonglować maczugami. Przed zakończeniem cyklu zakończył pokaz i podchodził do stojących na światłach aut, w celu zebrania zapłaty za umilanie kierowcom czasu przymusowego postoju.
My też ten pokaz obejrzeliśmy, ale z oddali, więc do nas żongler nie podszedł.

20221120_101715.jpg

_T3A3721.JPG

Po drugiej stronie tej dwupasmowej ulicy rozpoczyna się najdłuższy portyk na świecie, czyli Portico di San Luca, który ma prawie 3,5 km. długości i prowadzi do Sanktuarium Madonna Di San Luca, znajdującego się za miastem na wzgórzu Monte della Guardia.
Różnica wzniesień do pokonania wynosi 200 metrów.
Portyk powstał, aby chronić przed słońcem, deszczem i wiatrami uczestników odbywającej się tutaj co roku procesji, podczas której bizantyjska ikona Madonny z Dzieciątkiem jest przenoszona z Sanktuarium di San Luca do bazyliki San Petronio.
Portyk składa się z 666 łuków i 15 kaplic. Liczba 666 jest liczbą diabła i droga portykowa ma symbolizować właśnie diabła, którego Madonna miażdży swoimi stopami podczas „schodzenia” (znoszenia jej) podczas procesji.
W 2021 roku Portico di San Luca, wraz z 11 innymi odcinkami bolońskich portyków, wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Portico di San Luca składa się z dwóch części. Pierwsza, na którą zaraz wejdziemy, ciągnie się na odcinku ok. 1,5 km i biegnie przez teren zabudowany aż do wiaduktu Arco del Meloncello, za którym rozpoczyna się druga część drogi portykowej o długości 2 km. Biegnie ona już poza terenem zabudowanym i jest trudniejsza do pokonania, niż ta pierwsza, bowiem to właśnie na tym odcinku trzeba pokonać te 200 metrów różnicy poziomów.

To zapraszam Was na spacer.
Na razie idziemy pierwszą częścią trasy, gdzie pod arkadami znajdują się małe sklepiki i restauracje, z których krzesełka i stoliki wystawione są na zewnątrz do podcieni. Można tutaj jeszcze wypić ostatnią kawę (albo coś innego) przed dalszą drogą.

20221120_102000.jpg

20221120_102034.jpg

_T3A3729.JPG

20221120_102158.jpg

k1.jpg

_T3A3744.jpg

_T3A3749.JPG

20221120_103126.jpg

Zrobiło się bardzo ciepło, więc musiałam zdjąć kurtkę.

_T3A3753.jpg

20221120_103627.jpg

20221120_103741.jpg

Po lewej stronie mijamy Villa delle Rose, która została podarowana gminie Bolonia w 1916 roku przez hrabinę Nerinę Armandi Avogli.

20221120_104146.jpg

20221120_104152.jpg

I już widzimy wiadukt Arco del Meloncello, stworzony przez Carlo Francesco Dottiego w latach 1714-1732. Tym wiaduktem przedostaniemy się na drugą stronę ulicy.

20221120_104543.jpg

20221120_104555.jpg

20221120_104619.jpg

20221120_104758.jpg

20221120_104747.jpg

Stojąc na wiadukcie patrzymy w stronę, z której przyszliśmy

_T3A3783.jpg

a następnie wchodzimy w drugą część trasy - tą trudniejszą.

_T3A3780.jpg
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.04.2023 21:43

megidh napisał(a):Dwanaście odcinków bolońskich portyków zostało wpisanych na listę UNESCO.

Dzięki za listę :) . Zaznaczę na mapie i może uda się zwrócić na nie większą uwagę.


megidh napisał(a):Widać że Bolonia przyciąga jak magnes nawet tych, którzy już w niej byli.

Lubię powroty, bo wtedy już nic nie muszę :oczko_usmiech:.
Wszystkie najważniejsze must już odhaczone. Mogę na zupelnym luzie zajrzeć jeszcze raz tam gdzie, podobało mi się najbardziej. Jest czas zobaczyć to na co nie było czasu za pierwszym razem albo to co się przegapiło ...


megidh napisał(a):To gdzie tym razem się wybierasz, że po drodze będziesz miała Bolonię ?

Lot do Treviso, potem Wenecja, Padwa i Werona, a lot powrotny mamy właśnie z Bolonii, do tego bardzo późno, bo koło 23ej. Będzie cały dzień, żeby pokręcić się po mieście :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2023 21:46

marze_na napisał(a):
megidh napisał(a):Widać że Bolonia przyciąga jak magnes nawet tych, którzy już w niej byli.
Lubię powroty, bo wtedy już nic nie muszę :oczko_usmiech:.
Wszystkie najważniejsze must już odhaczone. Mogę na zupelnym luzie zajrzeć jeszcze raz tam gdzie, podobało mi się najbardziej. Jest czas zobaczyć to na co nie było czasu za pierwszym razem albo to co się przegapiło ...
Mam tak samo. Na początku must see, potem można się plątać :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.04.2023 22:43

Piękne te bolońskie arkady :D W Gliwicach na rynku też mamy 8)

Żonglera na pasach jeszcze nigdy nie widziałam :o
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.04.2023 23:33

Po arkadach / podcieniach Bolonii z przyjemnością bym się poplątała, nawet bez must see (tak się jakoś składa, że ostatnio zupełnie je odpuszczam :lol:).
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.04.2023 08:51

megidh napisał(a):Po drugiej stronie tej dwupasmowej ulicy rozpoczyna się najdłuższy portyk na świecie, czyli Portico di San Luca
Obrazek


Na początku tych arkad właśnie zarezerwowałam sobie apartman :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.04.2023 19:59

marze_na napisał(a):
megidh napisał(a):Dwanaście odcinków bolońskich portyków zostało wpisanych na listę UNESCO.

Dzięki za listę :) . Zaznaczę na mapie i może uda się zwrócić na nie większą uwagę.

My wszystkich nie zobaczyliśmy, tym bardziej że wtedy nie dysponowałam tą listą.
Może Wam się uda, chociaż te odcinki są rozrzucone po całym mieście.

marze_na napisał(a):
megidh napisał(a):To gdzie tym razem się wybierasz, że po drodze będziesz miała Bolonię ?

Lot do Treviso, potem Wenecja, Padwa i Werona, a lot powrotny mamy właśnie z Bolonii, do tego bardzo późno, bo koło 23ej. Będzie cały dzień, żeby pokręcić się po mieście :)

Bardzo fajny plan. Życzę udanego wyjazdu z piękną pogodą.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.04.2023 20:07

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):
megidh napisał(a):Widać że Bolonia przyciąga jak magnes nawet tych, którzy już w niej byli.
Lubię powroty, bo wtedy już nic nie muszę :oczko_usmiech:.
Wszystkie najważniejsze must już odhaczone. Mogę na zupelnym luzie zajrzeć jeszcze raz tam gdzie, podobało mi się najbardziej. Jest czas zobaczyć to na co nie było czasu za pierwszym razem albo to co się przegapiło ...
Mam tak samo. Na początku must see, potem można się plątać :D

Czasem mi się zdarza, że pojadę drugi raz w to samo miejsce, więc wtedy powtórne zwiedzanie tych samych miejsc jest jak delektowanie się deserem po sutym obiedzie.

dangol napisał(a):Po arkadach / podcieniach Bolonii z przyjemnością bym się poplątała, nawet bez must see (tak się jakoś składa, że ostatnio zupełnie je odpuszczam :lol:).

Coś w tym jest. Mnie również powoli zaczyna odpuszczać chęć zobaczenia wszystkiego na raz. Wolę przechadzać się powoli i poznawać nowe miejsca na luzie, bez napinania się.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.04.2023 20:09

maslinka napisał(a):Piękne te bolońskie arkady :D W Gliwicach na rynku też mamy 8)

Wiem, czasami jak jestem u syna, to wybieram się na Rynek i podziwiam.

maslinka napisał(a):Żonglera na pasach jeszcze nigdy nie widziałam :o

Wszystko przed Tobą :oczko_usmiech:.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4704
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.04.2023 20:15

mysza73 napisał(a):
megidh napisał(a):Po drugiej stronie tej dwupasmowej ulicy rozpoczyna się najdłuższy portyk na świecie, czyli Portico di San

Na początku tych arkad właśnie zarezerwowałam sobie apartman :mrgreen:

Bardzo fajne miejsce. Do serca Bolonii, czyli Piazza Maggiore jest stąd niedaleko. Na nogach jakieś 15-20 minut.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Kilka dni w Bolonii - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone