Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaki aparat - proszę o radę.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.03.2015 21:07

ASIULA HK napisał(a):Znajomy ma lustro Nikona z obiektywami Nikkor, też jasne :wink:

No widzisz, a większość posiadaczy Nikonów czy Canonów bardziej sobie ceni Sigmy czy Tamrony od systemowych, nie tylko ze względu na światło, ale jakość wykonania, celność, szybkość ostrzenia czy rysunek, których oryginały często nie mają.
A czasami współczynnik cena/jakość decyduje o tym.

ASIULA HK napisał(a):Masz rację, trzeba organoleptycznie się do nich przymierzyć :wink:

Nie podejdzie ci menu lub klawiszologia i już aparat nie będzie ci się podobał.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 13.03.2015 09:17

weldon napisał(a):Może ja jestem rozpieszczony, ale 3,3 przy moim starym kompakcie nie prezentuje się za dobrze :)
Dlatego pisałem, że wolę krótsze ogniskowe, szerszy kąt na wejściu, nawet kosztem utraty jakości na obrzeżach kadru i jaśniejszy obiektyw. Długą ogniskową można zrekompensować wielkością matrycy i kropem, natomiast ściany w Trogirze nie odepchniesz, więc jak ci żadne drzwi nie mieszczą się w kadrze to już większa strata :)

Tu jest test zeszłorocznych UZetów - http://www.optyczne.pl/29.1-Test-Test_m ... 4%99p.html
Coolpix wypadł najgorzej, ale ogólnie to gance gal, który z nich by się wybrało.
Trzeba w rękę wziąć i porównać, bo tak to ... wszystkie czarne ;)[/color]


Sam widzisz, że najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć dobre body + skrzynia obiektywów :)
No może 2 odpowiednio dobrane by wystarczyły. Ja muszę wybrać to na czym mi zależy najbardziej bo obiektyw będzie tylko jeden - czyli najbardziej interesuje mnie krajobraz i przyroda (niekoniecznie ptaszki), najmniej "ciotka zjadająca kotleta".
Gabarytami i wagą się nie przejmuję. Masywny sprzęt mi lepiej "leży", jest bardziej stabilny co przy dłuższym ognisku ma znaczenie (tak samo w przypadku kamer - nienawidzę handycam'ów). Nie przeszkadza mi noszenie torby z aparatem (no może na wycieczce w Dubrowniku miałem dość - bo to kilkanaście godzin w potwornym upale :) Wtedy to nawet majtki mi przeszkadzały).
Poczytam jeszcze a w szczególności poczekam na testy tego CP P900 (i cena na pewno spadnie).
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.03.2015 09:35

yooshky napisał(a):Sam widzisz, że najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć dobre body + skrzynia obiektywów

Nie wiem kompletnie skąd ci przyszło do głowy, że tak uważam? :)
Mz to kompletnie poroniony pomysł, żeby do celów amatorsko/turystycznych stosować sprzęt inny, niż mały, poręczny, niekłopotliwy i kompaktowy.
A już kupowanie aparatu z możliwością stosowania wymiennych obiektywów, żeby przypiąć tam kita lub kiepskiego spacerniaka, to jak malowanie sobie pasków na samochodzie :D

W budżecie jaki posiadasz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami aparatów poczujesz w wadze, wielkości, uniwersalności i łatwości obsługi. Mz lepiej postawić na coś wygodnego, w miarę przyzwoitego i taniego, a zaoszczędzone pieniądze władować w przyzwoity statyw i jakąś lampę, bo będziesz miał z tego przynajmniej jakieś korzyści.


PS i lepiej postawić na dobre szkło, niż na body ;)
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 13.03.2015 10:07

Mały, poręczny, niekłopotliwy i kompaktowy aparat raczej odpada.
Przyzwyczaiłem się do KM Z20 i Z6 i chcę coś takiego lub większego, szukam hybrydy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.03.2015 10:12

Też niekłopotliwe :D

Przyjrzyj się tym aparatom z testów, natomiast jeśli waga ci niestraszna, to rzuć okiem na X-S1. W zasadzie to następca kultowego S100 i świetnie się sprawdza i na wakacjach i w reporterce, a nawet w zarobkowaniu zachowując zalety i uniwersalność hybrydy.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 13.03.2015 10:14

weldon napisał(a):Też niekłopotliwe :D

Przyjrzyj się tym aparatom z testów, natomiast jeśli waga ci niestraszna, to rzuć okiem na X-S1. W zasadzie to następca kultowego S100 i świetnie się sprawdza i na wakacjach i w reporterce, a nawet w zarobkowaniu zachowując zalety i uniwersalność hybrydy.


No właśnie tak jak w teście. Takie aparaty na pewno będą mi "leżeć".
Niestety na stronie "Awaria. Przepraszamy"
Tego X-S1 widziałem, odpowiadałby mi, ale chyba bardziej FP S1
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.03.2015 10:40

yooshky napisał(a):"Awaria. Przepraszamy"

Działa :)

yooshky napisał(a):FP S1

http://fujiklub.pl/sprz%C4%99t/recenzje ... cyjna.html

X-S1 ma większą matrycę i mniejszy zakres ogniskowych, rekompensowany lepszą jakością obrazu, za to niewątpliwie jest starszy.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 23.03.2015 22:23

No i już jestem głupi z tego wszystkiego. Im bardziej się w to zagłębiam, tym bardziej nie wiem co mam robić :)
Teraz myślę o lustrze Nikona - D5300 z obiektywem 18-105. Rezygnuję z dużych zoomów. Trochę pooglądałem próbnych fotek, zapoznałem się bliżej z parametrami i opcjami różnego sprzętu. Doszedłem do wniosku, że wezmę coś z większą matrycą ze względu na jakość zdjęć. Ten obiektyw powinien mi w 85% sytuacji wystarczyć. Jest to jednak obiektyw kitowy i nie wiem jak z jego jakością. Na forach foto nie ma szans pogadać, tam ciągłe wojny Nikon vs Canon vs Pentax vs reszta.
Zastanawiam się jeszcze nad Lumix DMC-FZ1000 z matrycą 1", podobają mi się próbki i ma ciut większy zoom. Podobnie Sony Sony DSC-RX10. Chyba coś z tej trójki wybiorę. A budżet miał być 2k PLN i chyba rośnie do 3,5k :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.03.2015 22:39

yooshky napisał(a):No i już jestem głupi z tego wszystkiego. Im bardziej się w to zagłębiam, tym bardziej nie wiem co mam robić :)

Właśnie wcześniej pisałem :wink:

Janusz Bajcer napisał(a):
yooshky napisał(a):Mam czas do lipca, żeby się rozejrzeć na spokojnie.

No to za wcześnie zapytałeś :wink:
Do lipca będziesz miał tyle podanych aparatów, że głowa Cię rozboli, który wybrać :oczko_usmiech:
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 23.03.2015 22:47

Miałeś rację Januszu, już boli i to bardzo :)
Najgorsze jest to, że wszędzie kompromisy i nie wiadomo co ważniejsze.
A moja kobieta jest bliska morderstwa bo ciągle dźwigam limit finansowy, ale to już ostatecznie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.03.2015 22:54

yooshky napisał(a):No i już jestem głupi z tego wszystkiego. Im bardziej się w to zagłębiam, tym bardziej nie wiem co mam robić :)

Masz komórkę z aparatem? Zacznij od niej.
Jak ją opanujesz to albo się okaże, że nic więcej nie potrzebujesz albo będziesz miał samodzielnie sprecyzowane potrzeby, które dopiero zdeterminują właściwy wybór, zanim obudzisz się z gustownym przyciskiem do papieru.

A jak chcesz lustro, to poszukaj sobie coś w stylu 40D lub D40 - z kitem wyrwiesz to za jakieś pięć paczek - i dowiesz się, czy ci to odpowiada.
Jakby co, to stracić nie stracisz - sprzedaż.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 23.03.2015 23:00

Mam "na koncie" jakieś 400 tys. zdjęć (wliczając serie) :) Mniej-więcej wiem o co biega :D
Oczywiście różnych i raczej mało artystycznych :D
Co sądzisz o tej trójce którą wymieniłem? Szczególnie o tym amatorskim lusterku?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.03.2015 19:45

yooshky napisał(a):Co sądzisz o (...) tym amatorskim lusterku?

Kupowanie aparatu z możliwością wymiany obiektywów tylko z jednym obiektywem to snobizm.
Kupowanie aparatu z możliwością wymiany obiektywów i brnięcie w szklarnię, żeby użyć go od czasu do czasu, a jeszcze zabierać na wakacje, to bezsens.

Weź coś, co jest w twoim zasięgu bez napinania się, co ci wygodnie leży w ręku i nastaw się na przyjemność fotografowania, a wówczas, jeśli opanujesz sprzęt, będziesz z niego zadowolony, bez względu na to, co wybierzesz.
W innym przypadku ciągle będziesz miał niedosyt, że może to nie to, że za dużo wydałeś, albo mogłeś sprzedać mieszkanie i kupić coś lepszego ;)

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie, ma naładowany akumulator i zapas kart - reszta jest mniej istotna :)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 25.03.2015 20:05

yooshky napisał(a):No i już jestem głupi z tego wszystkiego. Im bardziej się w to zagłębiam, tym bardziej nie wiem co mam robić :)
Teraz myślę o lustrze Nikona - D5300 z obiektywem 18-105. Rezygnuję z dużych zoomów. Trochę pooglądałem próbnych fotek, zapoznałem się bliżej z parametrami i opcjami różnego sprzętu. Doszedłem do wniosku, że wezmę coś z większą matrycą ze względu na jakość zdjęć. Ten obiektyw powinien mi w 85% sytuacji wystarczyć. Jest to jednak obiektyw kitowy i nie wiem jak z jego jakością. Na forach foto nie ma szans pogadać, tam ciągłe wojny Nikon vs Canon vs Pentax vs reszta.
Zastanawiam się jeszcze nad Lumix DMC-FZ1000 z matrycą 1", podobają mi się próbki i ma ciut większy zoom. Podobnie Sony Sony DSC-RX10. Chyba coś z tej trójki wybiorę. A budżet miał być 2k PLN i chyba rośnie do 3,5k :(


jeżeli dobrze Ci w ręce leży ten Nikon - bierz go :) (matkozłota co ja piszę :roll: :lool: )
ja jestem canonowa, ale mieszać Ci nie będę.
Poczujesz sprzęt, dokupisz kolejny obiektyw - który wcale nie jest wrzodem na tyłku na wakacyjnych wyjazdach, spokojnie dasz radę, chyba - ze masz 150cm wzrostu i ważysz 45kg - to możesz pilnować wagi sprzętu, żeby Cię to nie przewróciło ;)
Osobiście focę sprzętem, który waży średnio 1,8kg i nie miałam nigdy problemów z jego wagą.
Kupisz pizdruta małego i wygodnego - to za chwilę będzie Ci czegoś brakowało, chyba ze chcesz robić zdjęcia na plaży tylko :)
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 25.03.2015 20:14

weldon napisał(a):
yooshky napisał(a):Co sądzisz o (...) tym amatorskim lusterku?

[color=#800000]Kupowanie aparatu z możliwością wymiany obiektywów tylko z jednym obiektywem to snobizm.
Kupowanie aparatu z możliwością wymiany obiektywów i brnięcie w szklarnię, żeby użyć go od czasu do czasu, a jeszcze zabierać na wakacje, to bezsens.

Tutaj weldon pisze dokładnie o mnie, parę lat temu kupiłem teraz już leciwą A200 i kilka obiektywów,
na początku trochę tego używałem ale z czasem poszło w kąt i teraz wyciągam od święta a tak naprawdę w wakacje :). Fakt używam wtedy i tele i stałki ale i tak głównie kit-a bo ma najrozsądniejszy zakres pracy (17-70). Jakiś czas temu napaliłem się na wymianę body ale forumowicze wybili mi to z głowy i w sumie dobrze bo po co wydawać kasę... a i lampa już ma inny standart. Taka jest prawda że teraz telefony mają naprawdę przyzwoitą optykę i za aparat do codziennych zastosowań używam komórki Oneplus One. Dodatkowo kręci fajne filmiki w FHD. Z wakacji też bardzo dużo zdjęć mam z komórki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Jaki aparat - proszę o radę. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone