Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak dotrzeć z Makarskiej do Dubrownika?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 25.07.2019 09:53

Bravik napisał(a):
wikol napisał(a):
jotusia napisał(a):Dzień dobry. A orientujecie się jaki jest koszt zielonej karty kupowanej na granicy?

Jak masz czas do wyjazdu to idź do ubezpieczyciela, wyda od ręki taki dokument za free.


No nie do końca tak jest. Zależy od ubezpieczyciela i ubezpieczenia.

W takim razie muszę zadzwonić do ubezpieczyciela, mam auto w leasingu, więc może być różnie. W takim razie ponawiam pytanie o koszt karty na granicy :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107704
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.07.2019 12:43

jotusia napisał(a):Dzień dobry. A orientujecie się jaki jest koszt zielonej karty kupowanej na granicy?

Na granicy wykupuje się ubezpieczenie graniczne.
W BiH koszt dość spory - 40 euro.
https://mubi.pl/poradniki/zielona-karta ... d-urlopem/
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 25.07.2019 12:56

Janusz Bajcer napisał(a):
jotusia napisał(a):Dzień dobry. A orientujecie się jaki jest koszt zielonej karty kupowanej na granicy?

Na granicy wykupuje się ubezpieczenie graniczne.
W BiH koszt dość spory - 40 euro.
https://mubi.pl/poradniki/zielona-karta ... d-urlopem/

Bardzo dziękuję, faktycznie dużo. W międzyczasie już się dowiedziałam, napiszę, może komuś się przyda: ZPU i Generali wydają kartę bez opłat, Warta - koszt 30 zł. Nie ma więc sensu kupować na granicy.
krzysiek.s
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek.s » 25.07.2019 21:38

Potwierdzam- Generali bez dodatkowych opłat- 2 dni i zielona karta do odbioru.
lukasz22i
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 633
Dołączył(a): 28.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukasz22i » 18.08.2019 09:02

Jak to jest z tą zieloną karta, sprawdzają na granicy czy nie? Moi znajomi w ostatnim tygodniu jeździli do Dubrownika i nie sprawdzali, mowa o dwóch samochodach w kilkudniowych odstępach. Ja niestety swoją kartę zostawiem w domu a specjalnie ją wyrobiłem na wyjazd do Mostaru. Problem w tym że na granicy jadąc w kierunku Dubrovnika mogą nie sprawdzać ale na innych już tak a ja jadąc z Baska Voda chciałbym pojechać inaczej. Ktoś zna temat? Nie chcę płacić 40euro za wjazd do BIH.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3458
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 18.08.2019 09:05

Na granicy tranzytowej /droga przez Neum/ nie sprawdzają, ale nie jest to reguła!!!. Jeśli chcecie się wybrać w głąb lądu np. do Mostaru lub Sarajewa to trzeba mieć ZK - celnicy SPRAWDZAJĄ!! Mnie podczas procedury powypadkowej z udziałem kierowcy chorwackiego na wyspie HVAR, policjant sprawdzał ZK!!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.08.2019 09:45

Naprawdę głupotą jest pytanie "czy sprawdzają". Bez zielonej karty poruszamy się samochodem bez ubezpieczenia ze wszystkimi konsekwencjami z tego faktu wynikającymi.
Koszt "zielonej karty" jest często żaden, a czasami znikomy. Trzeba tylko wcześniej o tym pomyśleć tak jak myślimy o paszportach, przeglądach itp.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.08.2019 09:47

damianisko5 napisał(a):Na granicy tranzytowej /droga przez Neum/ nie sprawdzają, ale nie jest to reguła!!!. Jeśli chcecie się wybrać w głąb lądu np. do Mostaru lub Sarajewa to trzeba mieć ZK - celnicy SPRAWDZAJĄ!! Mnie podczas procedury powypadkowej z udziałem kierowcy chorwackiego na wyspie HVAR, policjant sprawdzał ZK!!


A co go obchodziła zielona karta na Hwarze ? Chyba przy okazji zerknął.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3458
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 18.08.2019 09:55

Nie wiem, wszystkie papiery/dokumenty mi sprawdzał.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3458
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 18.08.2019 09:59

bigredone napisał(a):Naprawdę głupotą jest pytanie "czy sprawdzają". Bez zielonej karty poruszamy się samochodem bez ubezpieczenia ze wszystkimi konsekwencjami z tego faktu wynikającymi.
Koszt "zielonej karty" jest często żaden, a czasami znikomy. Trzeba tylko wcześniej o tym pomyśleć tak jak myślimy o paszportach, przeglądach itp.


Mnie ubezpieczyciel /nie wymienię nazwy firmy/ dodaje ZK do polisy OC gratis. W razie wypadku, nie posiadając ZK narażamy się na spore kłopoty. Więc wniosek jest jeden - trzeba mieć !!!
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 18.08.2019 10:02

lukasz22i napisał(a):Jak to jest z tą zieloną karta, sprawdzają na granicy czy nie? Moi znajomi w ostatnim tygodniu jeździli do Dubrownika i nie sprawdzali, mowa o dwóch samochodach w kilkudniowych odstępach. Ja niestety swoją kartę zostawiem w domu a specjalnie ją wyrobiłem na wyjazd do Mostaru. Problem w tym że na granicy jadąc w kierunku Dubrovnika mogą nie sprawdzać ale na innych już tak a ja jadąc z Baska Voda chciałbym pojechać inaczej. Ktoś zna temat? Nie chcę płacić 40euro za wjazd do BIH.


Z samochodem nie ma innej drogi. Bez samochodu - autobus z Makarskiej do Mostaru. Ale trzeba przeanalizować koszty bilet powrotny dla jednej osoby to 130 PLN i 3 godziny jazdy. Więc kalkuluj, kalkuluj.....
lukasz22i
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 633
Dołączył(a): 28.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukasz22i » 18.08.2019 10:30

Skalkulowałem i idę na plażę :lol: Mostar odwiedzę innym razem, trochę szkoda bo specjalnie załatwiłem zieloną kartę przed wyjazdem ale w ferworze pakowania została gdzieś w domu.
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 20.08.2019 10:08

damianisko5 napisał(a):Na granicy tranzytowej /droga przez Neum/ nie sprawdzają, ale nie jest to reguła!!!. Jeśli chcecie się wybrać w głąb lądu np. do Mostaru lub Sarajewa to trzeba mieć ZK - celnicy SPRAWDZAJĄ!!


Potwierdzam,w drodze do Dubrownika nikt nie sprawdzał, ale już na innym przejściu granicznym - w stronę Mostaru - TAK.
kubek_77
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 24.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kubek_77 » 20.08.2019 11:48

z moich doświadczeń:
-zielona karta nie jest dla celnika, a jest potwierdzeniem zawarcie ubezpieczenia i będzie podstawą do przeniesienia na ubezpieczyciela kosztów naprawy auta przy jakimkolwiek zdarzeniu drogowym. Również podczas jakiejkolwiek kolizji (czego nikomu nie życzę) policja będzie o nią pytać, jakie są konsekwencje jej braku podczas takiej sytuacji, hmmm... poszukajcie w internecie (tu znów nie życzę by ktokolwiek musiał osobiście to weryfikować). Skracając nie masz zielonej karty - nie masz OC.
- Dubrownik najlepiej zwiedzać rano, jeżeli chce się robić zdjęcia i nie mieć "milionów" nieznajomych w kadrze, jednak wieczorem i nocą też jest bardzo urokliwie! W godzinach południowych odradzam w szczególności mury - bo to chyba jakaś forma masochizmu ;-)
- wejść na starówkę jest kilka! dwie główne bramy oraz jedno boczne ponad fosą po wąskiej uliczce z dużą ilością schodów (taka uwaga dla osób z dziećmi a w szczególności z wózkami. Do wejście zlokalizowanego od strony studni też musimy dostać się schodami (tu jednak jest ich niewiele). A i oczywiście jest jeszcze kolejka z góry Śrd i droga morska. Nie wiem czy czegoś nie pominąłem z tymi wejściami...
- do Dubrownika można się dostać z Makarskiej również promem lub prywatnym statkiem "wycieczkowym" - w cenie rakija ;-)
- parkingi w bezpośrednim sąsiedztwie starówki kosztują 20kn/h!!! darmowy jest na górze Śrd, ale trzeba pamiętać o której odjeżdża ostatni wagonik z Dubrownika na górę by nie zostać pątnikiem i nie pokonywać tego na pieszo!

Sugerowałbym wyjazd rano przejechanie przez miasto Dubrownik (to nowe), wyjazd jadranką za miasto na taras widokowy (kilka zdjęć pamiątkowych), wjazd na górę Śrd autem (kilka zdjęć na górze i po drodze) zakup biletów na kolejkę i obejście starówki. Co do planu zwiedzania nie będę podpowiadał, każdy ma inne oczekiwania i potrzeby, jednak jak powyżej przejścia po murach w upał nie polecam (wątpliwa przyjemność, a raczej forma pewnego samobiczowania).
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2184
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 20.08.2019 12:01

damianisko5 napisał(a):Na granicy tranzytowej /droga przez Neum/ nie sprawdzają, ale nie jest to reguła!!!. Jeśli chcecie się wybrać w głąb lądu np. do Mostaru lub Sarajewa to trzeba mieć ZK - celnicy SPRAWDZAJĄ!! Mnie podczas procedury powypadkowej z udziałem kierowcy chorwackiego na wyspie HVAR, policjant sprawdzał ZK!!



Mnie w tym roku na granicy Cro-BiH nie sprawdzali nawet dowodu rejestracyjnego, a jechałem do Sarajeva i dalej na północ, przez cały kraj. Co nie oznacza, że można jeździć bez dowodu.

Przy wjeździe do Warszawy często rano stoi patrol policji i sprawdza tylko trzeźwość, nie kontrolując dokumentów - co nie oznacza, że można jeździć bez prawa jazdy.

ZK to nie dokument graniczny, a ubezpieczenie samochodu, które jest KONIECZNE na terenie całej BiH - niezależnie, czy jedziesz tam przez 500 kilometrów, czy przez 100 metrów. I nie ma żadnego znaczenia, czy jest to granica "tranzytowa" czy inna - nawet jeśli nie sprawdzają (bo wcale nie muszą), to musisz mieć!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Jak dotrzeć z Makarskiej do Dubrownika? - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone