Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ISTRIA - wakacyjny hit czy kit ???

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 17.08.2017 17:58

Jadąc w konkretne miejsce kręcimy się po okolicy, czasem trochę gubiąc się na istryjskich drogach, co sprawia nam wiele przyjemności, zwłaszcza jak trafimy na jakieś fajne miejsce.

Kilka zdjęć z takich "zagubień" poniżej - kolejność przypadkowa :D

Jadąc w kierunku Kotli napotykamy takie oto widoki.

1.jpg
2.jpg
20.jpg
21.jpg
Góry1.jpg
Góry2.jpg
góry3.jpg


Samo Kotli - miał być stary młyn ale nie możemy się do niego przedostać. Ograniczamy się do zdjęć ciekawie wyglądających białych kamieni w rzece, które na skutek suszy tworzą z resztki wody małe jeziorka. Wygląda to całkiem fajnie :D

Kotli1.jpg
Kotli2.jpg
kotli6.jpg
kotli7.jpg


Następnie udajemy się wąską drogą w góry, po drodze mijając tzw. "piaski" powstałe na skutek erozji.

kotli8.jpg
3.jpg


Jadąc dalej mijamy się na bardzo wąskiej i stromej drodze z innym pojazdem, było dość hardcorowo 8O ale jakoś sie udało. :D
Wyjeżdżamy na samą górę, jest pięknie. W dole widać jezioro Butoniga, które stanowi główne źródło zaopatrzenia Istrii w wodę pitną. Nie można nad nim odpoczywać - strefa ujęcia wody ale widoki piękne.

15.jpg
8.jpg


Zatrzymujemy się na chwilę i robimy kilka zdjęć okolicy.

góry8.jpg
góry9.jpg
góry10.jpg
góry11.jpg


Jadąc dalej trafiamy na urokliwą kapliczkę położoną na rozstajach dróg, wśród winnic. Ta ławeczka w cieniu zachęca do odpoczynku :D

9.jpg
11.jpg
[/attachment]
13.jpg

10.jpg
14.jpg


Ruszamy dalej i zupełnie niespodziewanie trafiamy na taką oto perełkę ukrytą gdzieś na za.d.piu w górach. Miasteczko nosi nazwę Oprtalj-Portole i jest położone- a jakże - na górce, skąd rozpościerają się boskie widoki.

miasteczko0.jpg
miasteczko01.jpg
miasteczko002.jpg
miasteczko02.jpg
miasteczko35.jpg
miasteczko36.jpg


Zasiadamy w konobie, w cieniu pod starym drzewem, gdzie zamawiamy obiad rozkoszując się przy tym zielonymi widokami.
miasteczko29.jpg
obiad1.jpg


Po posiłku robimy mały rekonesans po miasteczku, jest niemiłosiernie gorąco.

miasteczko32.jpg
miasteczko2.jpg
miasteczko3.jpg
miasteczko4.jpg
miasteczko5.jpg
miasteczko7.jpg


Wiele budynków jest opuszczonych, w katastrofalnym stanie, a szkoda. Czasy świetności dawno mają już za sobą a obecnie widać nikt ich nie użytkuje.
Przechodzimy przez niepozorną bramę na niewielki placyk, na którym panuje nudna letnia atmosfera.

miasteczko6.jpg
miasteczko33.jpg


Niby nic się nie dzieje ale jest mały sklepik z pamiątkami i różnymi frykasami. Jest też atelier jakiegoś twórcy.

miasteczko9.jpg
miasteczko13.jpg
miasteczko14.jpg
miasteczko15.jpg
miasteczko16.jpg


Ze sklepu wybiega uroczy pies, który po przyjacielsku wita nas merdaniem ogona.

miasteczko10.jpg
miasteczko11.jpg


Chwilę pokręcimy się po sąsiednich uliczkach.

miasteczko12.jpg
miasteczko17.jpg
Ostatnio edytowano 17.08.2017 18:22 przez Wołek, łącznie edytowano 1 raz
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 17.08.2017 18:18

... a potem idziemy w kierunku małego kościółka. Obok kościółka jest plac zabaw (gdybyście przypadkiem zaplanowali spędzić tam chwilę z dzieciakami).

miasteczko21.jpg
miasteczko22.jpg
miasteczko23.jpg
miasteczko24.jpg
miasteczko025.jpg
miasteczko25.jpg


Jeszcze trochę się pokręcimy zanim ruszymy dalej :D

miasteczko20.jpg
miasteczko26.jpg
miasteczko27.jpg
miasteczko28.jpg
miasteczko38.jpg


To bardzo urocze miejsce, turystów- brak! Za to zjedliśmy obiad w towarzystwie kilku miejscowych. Było bardzo sympatycznie, zapadło mi głęboko w pamięć :D :D :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 17.08.2017 19:02

Pięknie pokazujesz te nieznane mi części Istrii :D
Ale... wszystko jeszcze przed nami :wink: :roll:

Wołek napisał(a): Za to zjedliśmy obiad w towarzystwie kilku miejscowych. Było bardzo sympatycznie, zapadło mi głęboko w pamięć :D :D :D

Też tak lubimy :lol: fajna sprawa :lol:
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 17.08.2017 19:33

Tak czytam i smakuje ten istryjski wątek i ... mam taki żal do siebie, że w tym roku "zdradziłem" Istrię dla Dalmacji :cry: Ogólnie powiem, że jeśli miał bym kiedyś, gdzieś w innym kraju i miejscu na ziemi zamieszkać to była by (może będzie) właśnie Istria i typowe, senne miasteczko. Tylko pytanie które? Perełek miliony ale mam faworytów. Tak czy owak wielkie dzięki za piękną relację.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.08.2017 09:27

wspomnienia znów odżyły i dostrzegam, że ominąłem kilka ciekawych miasteczek z pustkami
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.08.2017 09:44

Istria - ciepło, pusto, ładnie. Prawie, jak w Finlandii - tylko trochę chłodniej :mrgreen: 8)
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 18.08.2017 11:39

Cud-miód :hearts: super miejsce na nocleg, chociaż ja - jeśli wrócę na Istrię w przyszłym roku - znów wybiorę Rovinj.
Szelest
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 30.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szelest » 18.08.2017 11:52

Te zdjęcia jak i narracja są niebezpieczne, bo są sto razy ciekawsze, niż np. te w folderach. Jeszcze ściągną chętnych na Istrię;) Ludzie, walcie do zatłoczonej Dalmacji, Istria to nic ciekawego :D
Temcza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 410
Dołączył(a): 27.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Temcza » 18.08.2017 12:26

Pięknie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 19.08.2017 17:39

krakusowa napisał(a):Pięknie pokazujesz te nieznane mi części Istrii :D
Ale... wszystko jeszcze przed nami :wink: :roll:

Wołek napisał(a): Za to zjedliśmy obiad w towarzystwie kilku miejscowych. Było bardzo sympatycznie, zapadło mi głęboko w pamięć :D :D :D

Też tak lubimy :lol: fajna sprawa :lol:


Nic straconego, wszystko przed Wami :D
Za to chyba najfajniejsze wg mnie jest to, że często trafiamy w nieznane nam miejsca, które tym bardziej budzą nasz zachwyt. Najbardziej jednak sobie cenię możliwość obserwacji miejscowych w ich naturalnym otoczeniu, a tam gdzie nie ma turystów jest to szczególnie interesujące. :D

Crocodyl napisał(a):Tak czytam i smakuje ten istryjski wątek i ... mam taki żal do siebie, że w tym roku "zdradziłem" Istrię dla Dalmacji :cry: Ogólnie powiem, że jeśli miał bym kiedyś, gdzieś w innym kraju i miejscu na ziemi zamieszkać to była by (może będzie) właśnie Istria i typowe, senne miasteczko. Tylko pytanie które? Perełek miliony ale mam faworytów. Tak czy owak wielkie dzięki za piękną relację.


Myślę, że warto zobaczyć również Dalmację, to żadna zdrada. Dalmacja jest piękna, choć nieco inna od Istrii. W każdym razie dobrze mieć porównanie i później dokonywać świadomych wyborów. Ja kocham całą Chorwację, zarówno Dalmację (w tym wyspy), gdzie byłam już kilka razy. A Istrii byłam bardzo ciekawa, bo wiele o niej słyszałam (również niepochlebnych opinii) i chciałam na własnej skórze doświadczyć jak to jest z tą Istrią :D :D :D

te kiero napisał(a):wspomnienia znów odżyły i dostrzegam, że ominąłem kilka ciekawych miasteczek z pustkami


Zaglądając na forum ze smutkiem muszę stwierdzić, że również ominęłam kilka fajnych miejsc na Istrii. Urlop ma niestety to do siebie, ze zawsze jest za krótki... :lol: Ale nie ma tego złego ... :D będzie co nadrobić następnym razem :D

Pääkäyttäjä napisał(a):Istria - ciepło, pusto, ładnie. Prawie, jak w Finlandii - tylko trochę chłodniej :mrgreen: 8)


"Prawie" robi różnicę :D A pustki są boskie, gdy się okazuje, że miasteczko jest przez tą chwilę tylko Twoje :lol:

Magda O. napisał(a):Cud-miód :hearts: super miejsce na nocleg, chociaż ja - jeśli wrócę na Istrię w przyszłym roku - znów wybiorę Rovinj.

Miejsce rzeczywiście było super ale zależy co kto lubi. Na krótki pobyt - to chyba rzeczywiście tylko Rovinj lub inne nadmorskie miejsce ale na dłuższy pobyt warto zaryzykować z czymś innym :D Z dala od morza nie ma może tylu atrakcji wieczornych, nie ma promenady, rzędu konob i innych turystycznych atrakcji. Jest pustka, spokój, cisza i trochę inny klimat, tak dla kontrastu ale równie magicznie. Ktoś powie, że jak na zad..u..piu - fakt, zgadzam się, tylko zależy czego czasem szukamy :D

Szelest napisał(a):Te zdjęcia jak i narracja są niebezpieczne, bo są sto razy ciekawsze, niż np. te w folderach. Jeszcze ściągną chętnych na Istrię;) Ludzie, walcie do zatłoczonej Dalmacji, Istria to nic ciekawego :D

Masz rację - w folderach znajdziesz tylko podstawy, a często brak opisów tych czasem "mało znanych" miejsc, w które przypadkowo trafiamy. Uwielbiam gubić się w Chorwacji, zjeżdżać z głównych tras, błądzić. Czasem trafimy w ślepy zaułek, gdzie nic ciekawego nie ma, a czasem okazuje się to być niezwykłą przygodą z pięknymi widokami i jeszcze ciekawszymi przeżyciami.
Dalmacja owszem - bywa zatłoczona ale znajdziesz też miejsca, gdzie tłumu turystów nie ma. Na Istrii chyba podobnie :D

Temcza napisał(a):Pięknie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgadzam się na 100% :D
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 19.08.2017 19:16

Żeby nie było, że Istria to tylko "pustki" - trafiamy też do zatłoczonych turystycznie miejsc.
Dzisiaj na tapecie Opatija- położona w zatoce Kvarner. Tam to pustek nie ma, a wręcz przeciwnie - tłumy turystów. Ale warto zobaczyć, bo klimat zgoła odmienny od dotychczas odwiedzonych przez nas miejsc na Istrii. Na pewno robi na nas mega wrażenie, ta elegancja, szyk, niekończąca się promenada, piękne zadbane wille z XIX wieku, widok na całą zatokę (w oddali majaczy Rijeka). Z naszej kwatery dojazd mamy na 2 sposoby - autostradą przez Tunel Učka lub górską hardcorową drogą Vela Učka. Już pewnie wiecie, którą trasę wybierzemy :D Tak, jedziemy przez góry, ale jadąc innego dnia na KRK ze względów czasowych wybieramy już drogę przez tunel, żeby nie było, że nie testowaliśmy każdej drogi :D
Muszę przyznać, że wrażenia z drogi przez góry - niesamowite. Multum serpentyn, podjazdów, zjazdów, a widoki zapierają dech. Niestety zdjęć z drogi niezbyt wiele, bo nawet nie było gdzie przycupnąć, aby spokojnie popstrykać. Wybraliśmy trochę trefny czas, bo weekend i dużo ludu ciągnie tą trasą nad morze, chyba żeby nie płacić za autostradę i tunel. Ale wyboru nie mamy, tak nam urlop wypadł i przecież nie możemy na koniec nie zobaczyć tej strony Istrii :D

Już nie pamiętam, czy to zdjęcie zrobiłam jadąc do Opatiji przez góry, jeśli nie - to za pomyłkę przepraszam ... ale gdzieś go musiałam pstryknąć, tylko gdzie to było???

Zagubieni1.jpg


Do miasta zjeżdżamy ze sporej góry od strony Matulji. Jadąc główną drogą przez Opatiję oglądamy piękne zabytkowe wille, które robią spore wrażenie. Opatija wydaje się taka elegancka, zadbana, całkiem inna niż dotychczasowe kamienne miasteczka.
Z parkingów to polecam zjechać ul. Zert i tam już przez Park Angiolina udać się do centrum lub jechać prosto Ul. Maršala Tita i zatrzymać się na parkingu wielopoziomowym przy centrum handlowym (Trgovački centar Slatina). Oba parkingi płatne.
My wybieramy opcję kolo parku. Tu jedna uwaga - wzdłuż ul. Zert w kierunku morza są płatne miejsc postojowe i lepiej wykupić bilet, bo policja dość często sprawdza, czy postój został opłacony. Widzieliśmy sporo nieszczęśników z pamiątkowym mandatem za wycieraczką :D

Parkujemy auto i udajemy się do wspomnianego parku. Park nie jest zbyt duży ale zadbany. Na początek napotykamy ciekawe graffiti na półokrągłym murze.

35.jpg
34.jpg


Idąc zadbanymi alejkami podziwiamy piękną roślinność, willę oraz fontannę. Zwróćcie uwagę na te piękne aranżacje roślinne.

29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
12.jpg
13.jpg
15.jpg
16.jpg
19.jpg
7.jpg
27.jpg



Wychodząc z parku trafiamy na uroczy kościółek, nad samym brzegiem morza. To Crkva sv. Jakova.

14.jpg
18.jpg
21.jpg


Idąc dalej, tuż za kościółkiem mijamy taki budynek.

20.jpg
10.jpg


Idziemy w kierunku słynnej dziewczyny z gołębiem.

11.jpg
23.jpg


Podziwiamy widoki na plażę i miasto. Choć przyznam, że te plaże w ogóle nie przypadły mi do gustu.

24.jpg
22.jpg
26.jpg


Idziemy dalej w kierunku promenady. Po drodze natrafiamy na piękny polski akcent - tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który bywał w tym mieście.

9.jpg


Na promenadzie oczywiście tłum ale musimy się przespacerować :D Pstrykamy pamiątkowe fotki, podziwiamy widoki, wille i alejkę "gwiazd" :D

5.jpg
06.jpg
6.jpg
7.jpg
4.jpg
1.jpg
3.jpg


Kierujemy się w stronę Crkva Marijina Navještenja

28.jpg
Kościół.jpg


Jesteśmy już trochę zmęczeni, postanawiamy wrócić do auta idąc nadbrzeżnym deptakiem. Wzdłuż morza ciągną się kamienne plaże, niektóre - w drogich klubach plażowych, z parasolami, leżakami, barem i wspominanymi ostatnio na forum różowymi flamingami ale nie robimy zdjęcia dmuchańcom :D

33.jpg


Z Opatiji jedziemy malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża w kierunku Plomina. Po drodze mijamy uroczo położone miejscowości, wszędzie sporo turystów i spory ruch na drodze.
Plomin jednak tylko przejazdem, choć widokowo położony postanawiamy się nie zatrzymywać.

1.jpg
2.jpg
3.jpg


Nawet nie wysiadamy, jesteśmy głodni i zmęczeni. Jedziemy na obiad do Labinu :papa:
Załączniki:
2.jpg
11.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.08.2017 09:34

Bylam na Istrii 2-krotnie ale zwsze z zachodnim wybrzeżu, a i tak wszystkiego nie zobaczylismy. Lubimy poplazowac a zwiedzanie to mile uzupelnienie. Opatia taka ekskuzywna przy poprzednich odcinkach. Ale parki ma piekne. W innej relacji pokazane byly tez piekne palace. Ciekawa jestem czy zwróciliście na nie uwagę.
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 24.08.2017 21:15

piekara114 napisał(a):Bylam na Istrii 2-krotnie ale zwsze z zachodnim wybrzeżu, a i tak wszystkiego nie zobaczylismy. Lubimy poplazowac a zwiedzanie to mile uzupelnienie. Opatia taka ekskuzywna przy poprzednich odcinkach. Ale parki ma piekne. W innej relacji pokazane byly tez piekne palace. Ciekawa jestem czy zwróciliście na nie uwagę.


To podobnie jak my, lubimy też pozwiedzać :D Opatija to rzeczywiście kontrast w stosunku do wcześniejszych miejsc. Wille widzieliśmy, są piękne. Chodziliśmy po okolicy i podziwialiśmy, co jedna to piekniejsza:D
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 25.08.2017 16:00

Zajrzałam tu po dłuższej przerwie ..i wymiękłam 8O Od dawna zdjęcia i miejsca pokazywane w relacjach nie zrobiły na mnie takiego wrażenia.Portole i "toskańskie "widoczki przepiękne, a Opatija bardzo imponująca i elegancka :hearts: .
Wstyd mi,że nie miałam o Istrii najlepszego zdania (oprócz Rovinja) :oops: , teraz widzę co się traci ignorując ten region :roll:
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 25.08.2017 17:10

Katerina napisał(a):Zajrzałam tu po dłuższej przerwie ..i wymiękłam 8O Od dawna zdjęcia i miejsca pokazywane w relacjach nie zrobiły na mnie takiego wrażenia.Portole i "toskańskie "widoczki przepiękne, a Opatija bardzo imponująca i elegancka :hearts: .
Wstyd mi,że nie miałam o Istrii najlepszego zdania (oprócz Rovinja) :oops: , teraz widzę co się traci ignorując ten region :roll:


Katerina, osobiście miałam wiele obaw wybierając Istrię na miejsce urlopu właśnie z uwagi na wiele niepochlebnych opinii. Owszem, Istria potrafi zachwycić ale są też miejsca niezbyt reprezentacyjne i zaniedbane. Fakt, że przemierzając kilometry istryjskich dróg i dróżek można wyłowić perełki ale zawsze jest to "ale". To trzeba lubić, aby zachwycić się opustoszałą kamienną mieścinką, w której dawno zatrzymał się czas, wkoło pełno rozpadających się ruder, a na dodatek słońce niemiłosiernie pali.
Trzeba przymknąć oczy i spróbować wyłowić to piękno, które gdzieś powoli umyka. :D :D Ja przynajmniej tak się starałam :D :D :D Zapraszam, zaglądaj tu jeszcze, jakieś miasteczka mam jeszcze w zanadrzu. :D :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
ISTRIA - wakacyjny hit czy kit ??? - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone