Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.10.2013 21:10

mysza73 napisał(a): Ložišća :wink: .


bingo :wink:
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 29.10.2013 00:05

...och jak pachnie :)

IMG_3263[1].jpg


..przypomniałem sobie że gdzieś jest pół torby tej lawendy z CRO :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.10.2013 08:53

Vidova Góra
778 m npm, najwyższy punkt na wyspie Brač oraz najwyższa góra wyspowa w całym Adriatyku. Nazwa góry pochodzi z czasów przedchrześcijańskich i związana jest z kultem pogańskiego bożka Światowida (Svetovida). Potem, po chrzcie Chorwacji, imię góry powiązano ze świętym Witem, którego imię nosił stojący tu kościółek.


Popełniamy grzech lenistwa i na Vidovą Gorę wjeżdżamy autem. Mijamy po drodze sporo piechurów z kijkami nordic walking i jeszcze więcej rowerzystów. Parkujemy i pędzimy w stronę widoków dobrze znanych z cropelkowych relacji.

177.
Obrazek

178.
Obrazek




Vidova obiecuje turystom niezapomniane widoki na Bol, Zlatni Rat i wyspę Hvar, a dalej na półwysep Peljesac, Korčulę, Vis i Bisevo. No cóż, nie dla nas te atrakcje :evil: . Widoczność tego dnia była delikatnie mówiąc kiepska :cry: . Do tego bardzo mocno wiało, nie tylko nad Vidovą ale i nad wodami Adriatyku.

179.
Obrazek

180.
Obrazek

181.
Obrazek



Pierwsze wrażenia mamy nieszczególne :? . Mówi się trudno. Przed nami jeszcze krótkie podejście asfaltem do właściwego szczytu. Idziemy podglądając robaczki i roślinki.

182.
Obrazek

183.
Obrazek



Docieramy na upstrzony nadajnikami szczyt.

184.
Obrazek



Nad złotą plażą co jakiś czas pojawia się słońce. Plażowiczów jednak stosunkowo niewielu, najwyraźniej jest tam równie wietrznie.

185.
Obrazek

186.
Obrazek



W sumie zaczyna nam się na tej Vidivej podobać :D . Niezrażeni warunkami fotografowaliśmy do znudzenia przymglone Zlatni Rat, Bol i Hvar ...

187.
Obrazek

188.
Obrazek

189.
Obrazek

190.
Obrazek

191.
Obrazek

192.
Obrazek

193.
Obrazek

194.
Obrazek

195.
Obrazek



... a na koniec urządziliśmy sobie wspólną sesję foto testując przy okazji stabilność statywu w tych wyjątkowo wietrznych warunkach :roll: .

196.
Obrazek

197.
Obrazek

198.
Obrazek



Do samego końca pobytu na Braču rozważaliśmy czy nie wjechać na Vidovą raz jeszcze, ale jakoś zabrakło czasu, a jeszcze bardziej chęci. Bo przecież na wyspę jeszcze kiedyś wrócimy, a góra nie ucieknie.
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 31.10.2013 11:06

marze_na napisał(a):... Popełniamy grzech lenistwa i na Vidovą Gorę wjeżdżamy autem.


Też bym uznał to za grzech lenistwa ... na Braču jeszcze nie byłem ale jak kiedyś będę to dla mnie przyjemnością będzie jak będę mógł wejść tam na nogach, najlepiej z poziomu 0 metrów.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.10.2013 11:15

Piter_M napisał(a):
marze_na napisał(a):... Popełniamy grzech lenistwa i na Vidovą Gorę wjeżdżamy autem.


Też bym uznał to za grzech lenistwa ... na Braču jeszcze nie byłem ale jak kiedyś będę to dla mnie przyjemnością będzie jak będę mógł wejść tam na nogach, najlepiej z poziomu 0 metrów.


Emota nie wstawiłam, ale to tak raczej z przymrużeniem oka pisałam. Nie wiem skąd i jaki pieszy szlak idzie na Vidovą, ale tym asfaltem przez las to jak dla mnie żadna atrakcja.
Zresztą jeszcze się tego dnia nachodzimy 8) .
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 31.10.2013 11:49

marze_na napisał(a):
Piter_M napisał(a):
marze_na napisał(a):... Popełniamy grzech lenistwa i na Vidovą Gorę wjeżdżamy autem.


Też bym uznał to za grzech lenistwa ... na Braču jeszcze nie byłem ale jak kiedyś będę to dla mnie przyjemnością będzie jak będę mógł wejść tam na nogach, najlepiej z poziomu 0 metrów.


Emota nie wstawiłam, ale to tak raczej z przymrużeniem oka pisałam. Nie wiem skąd i jaki pieszy szlak idzie na Vidovą, ale tym asfaltem przez las to jak dla mnie żadna atrakcja.
Zresztą jeszcze się tego dnia nachodzimy 8) .


no tak, ja to zrozumiałem, oczywiście miało być tak: grzech lenistwa :wink:
A Vidovą Górę każdy zdobywa jak chce, bo wcale nie jest to grzech wjechać tam autem.
My w te wakacje zdobyliśmy najwyższy szczyt wyspy Krk, ale autem nie dało się tam wjechać, będzie o tym w następnych odcinkach mojej relacji.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.10.2013 12:02

Piter_M napisał(a):Braču jeszcze nie byłem ale jak kiedyś będę to dla mnie przyjemnością będzie jak będę mógł wejść tam na nogach, najlepiej z poziomu 0 metrów.


Poszperałam i znalazłam :D .

Obrazek

Szlak z Bolu w tej relacji wygląda zachęcająco.
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 31.10.2013 20:53

marze_na napisał(a):Vidova Góra...

182.
Obrazek


Ten też z Vidovej.
Może jakiś gatunek endemiczny :?:

P1060513a [a].jpg


Pozdrav. :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.10.2013 22:41

yanopodkivano napisał(a):Może jakiś gatunek endemiczny :?:


Ale się naoglądałam robali :roll: :lol: .
Bez wątpienia to chrząszczy z rodziny kózkowatych, których według wiki jest ponad 20 tys. gatunków 8O .
Stawiam na żerdziankę (monochamus) 8) .
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 31.10.2013 23:00

marze_na napisał(a):
...Stawiam na żerdziankę (monochamus) 8) .

Nie obrażasz mnie :?: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.10.2013 23:36

Gości mojej relacji? Gdzież bym śmiała :D .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.11.2013 00:46

marze_na napisał(a):[b](...) Wjazd do Hum jest płatny. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 10 kun otrzymuje się bilet uprawniający do wjazdu na parking. (...)


W maju 2013 nie płaciłem. Czyżbym wjechał do tego uroczego miasteczka na "krzywy ryj"? Ups... :wink:

Inna rzecz, że na parkingu były tylko dwa samochody: mój i drugi na miejscowych blachach 8)

Zdjęcia super :!: :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.11.2013 01:11

marze_na napisał(a): 09.09 c.d. - Postira

(...) kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela (...)


Czy przed wejściem do kościoła, dokładnie po lewej stronie, wciąż wisi stereofoniczny radiomagnetofon, z którego odtwarzana jest muzyka sakralna? Pamiętam, że mnie to wtedy (sierpień 2011) rozbawiło...

Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.11.2013 22:38

eystrasalt napisał(a):
marze_na napisał(a):(...) Wjazd do Hum jest płatny. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 10 kun otrzymuje się bilet uprawniający do wjazdu na parking. (...)


W maju 2013 nie płaciłem. Czyżbym wjechał do tego uroczego miasteczka na "krzywy ryj"? Ups... :wink:

Inna rzecz, że na parkingu były tylko dwa samochody: mój i drugi na miejscowych blachach.

Pewnie przed sezonem nie opłacało się angażować nikogo do sprzedaży raptem paru biletów dziennie :).
A bilet parkingowy z Hum jest nietypowy, bo ma formę kartki pocztowej z widokami z miasteczka. Służy nam teraz za zakładkę do przewodnika.

eystrasalt napisał(a):
marze_na napisał(a): 09.09 c.d. - Postira

(...) kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela (...)


Czy przed wejściem do kościoła, dokładnie po lewej stronie, wciąż wisi stereofoniczny radiomagnetofon, z którego odtwarzana jest muzyka sakralna?

Raczej już nie wisi. Nic takiego sobie nie przypominam, a widok nie jest z tych, które da się przeoczyć :lol: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.11.2013 22:52

Samochodem czy pieszo , zdobycie szczytu daje możliwość zobaczenia tych pięknych widoków 8)

Ech , byle do wakacji . . .


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone